Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako spať pohodlne pod stanom? Vyskúšajte naše vychytávky na pohodlné kempovanie!

Voľnosť, sloboda a príroda na jednej strane. Na tej druhej potom obavy z boľavého chrbta, prechladnutia, prebdelých nocí... To sú pozitíva a negatíva, ktoré so sebou nesie stanovanie. Máme pre vás však dobrú správu - negatíva campingu môžete minimalizovať či úplne eliminovať. Stačí vyskúšať niektoré z našich TOP vychytávok na stanovanie, a pobyt v prírode sa pre vás stane nezabudnuteľným zážitkom, na ktorý budete s láskou spomínať.

Staré známe príslovie hovorí, že ako si ustelieme, tak si ľahneme. A pri stanovaní to platí dvojnásobne. Však sú to práve obavy o kvalitu spánku, ktoré mnoho ľudí odrádzajú od toho, aby sa vydali kempovať. Možno si pamätáte na stanovanie z detstva, kedy ste ráno vyliezali zo stanu rozlámaní, nevyspatí a tešili sa, až konečne zase ľahnete doma do svojej postele. To už dnes ale dávno neplatí - existuje množstvo vymožeností, vďaka ktorým si pobyt nielen v stane, ale aj mimo neho, maximálne spríjemníte.

Náhrada pohodlnej postele? Kvalitná karimatka!

Tie tam sú prebdelé noci, boľavý chrbát a chlad od zeme. Už aj v stane sa môžete vyspať do ružova a zabudnúť na túžbu po vlastnej posteli. Ponuka kvalitných karimatiek je dnes naozaj široká – od rolovacích penových karimatiek, ktoré máte možno doma v skrini, a ktoré vám ale veľa komfortu nezaistia, až po kvalitné nafukovacie karimatky, ktoré sú vďaka niekoľkocentimetrovej hrúbke naozaj komfortné. Nafukovacie karimatky sú navyše veľmi skladné a ľahké, takže vám nezaberú veľa miesta medzi vašou batožinou. Ak zvolíte samonafukovací variant, ušetríte si veľa práce a navyše so sebou nemusíte voziť pumpu – stačí totiž odklopiť ventil a karimatka sa začne sama nafukovať. A rovnako pohodlné je aj vyfukovanie – stačí ventilček uvoľniť a samonafukovaciu karimatku niekoľkokrát stlačiť, aby sa vzduch vypustil.


Praktické rady pro pohodlný spánek:

Pri výbere karimatky vždy skontrolujte, či je vyrobená z nekĺzavého materiálu – na nerovnom teréne to skutočne oceníte.

Ak patríte k náročným osobám, ktoré vyžadujú vysokú kvalitu svojho lôžka, kúpte si namiesto karimatky nafukovací matrac, ktorý vám zaistí ešte väčší komfort.

Pre maximálne spacie pohodlie sú vám k dispozícii aj outdoorové lehátka či kempingové postele. Tie sú skladacie, ľahké a ľahko prenosné, takže ich využijete ako na nočný spánok, tak napríklad na odpočinok pred stanom.

Ako spať pohodlne pod stanom

Nepodceňujte výber spacáku

Ďalšou dôležitou vychytávkou na stanovanie je kvalitný spacák. Pri jeho výbere je však potrebné zvážiť určité kritériá:

Tým najdôležitejším kritériom je to, kde a kedy sa chystáte stanovať. Ak plánujete cestu do hôr, vysokohorskú turistiku či stanovanie najmä v chladnejšom období, potom rozhodne zvoľte zimný spacák, ktorý má kvalitnú izoláciu a zaistí vám tak dokonalú výhrevnosť. Na bežné stanovanie v kempe počas teplých letných dní vám potom stačí letný spacák, ktorý je navyše dobre skladný. Univerzálnym variantom je takzvaný trojsezónny spacák, ktorý, ako už jeho názov napovedá, je ideálny na kempovanie od jari do jesene.

Ďalší faktor, ktorý je potrebné zvážiť, je dĺžka spacáku. Príliš dlhý spacák bude vyhrievať zbytočne veľkú plochu a môžete v ňom pociťovať chlad. V krátkom spacáku zase budete tlačiť nohami na izolačnú výplň, ktorá bude mať zhoršenú výhrevnosť. Preto vyberajte spacák tak, aby vám bol tak akurát.

Ak plánujete stanovanie s deťmi, potom im rozhodne kúpte detský spacák. Na trhu nájdete aj takzvané rastúce spacáky, ktoré môžete prispôsobiť výške dieťaťa - štandardne sú odporúčané pre deti od troch rokov do doby, než dorastú 150 cm.

Šikovná rada: Pri výbere spacáku nezabudnite zohľadniť aj jeho tvar a prevedenie – rozšírené boky umožnia voľné otáčanie; trapezoidový tvar dna zodpovedá prirodzenej polohe chodidiel a zaisťuje tak maximálne pohodlie a tepelnú izoláciu; nastaviteľná kapucňa zaistí dokonalé podloženie hlavy. Praktický je potom aj dvojcestný zips, ktorý umožňuje otvorenie v spodnej časti a vetranie nôh.

Puzzle vás ochráni pred boľavým chrbtom

Aby ste sa v stane cítili ako v izbičke a netrpeli boľavým chrbtom či otlačeným kolenom, odporúčame vám ďalšiu vychytávku – penové puzzle. Možno ich majú vaše deti v izbičke, a ak nie, odporúčame vám zaobstarať si ich. Sú ľahké, skladné, a keď s nimi vyložíte dno stanu, vytvoríte si pohodlnú podlahu. A vonku vám skvele poslúži aj ako sedáky do trávy.

INFO: Rozhodujúcu úlohu pri pohodlnom stanovaní má aj samotný stan. Vždy voľte taký, aby zodpovedal počtu osôb, ktoré v ňom budú spať. Do stanu pre jednu osobu sa vás možno zmestí viac, ale pohodlie v ňom rozhodne mať nebudete. Praktické sú potom stany s predsienkou či vysoké stany, v ktorých sa môžete pohodlne pohybovať v stoji.

Elektrina stále so sebou

V dnešnej modernej dobe sa ani pri stanovaní väčšinou nezaobídeme bez mobilov či fotoaparátov, ktoré vyžadujú z času na čas nabitie. Vo voľnej prírode však prípojku k elektrine nenájdete, v kempe môže byť k dispozícii iba v obmedzenom počte. Preto je dobré zaobstarať si solárnu nabíjačku, vďaka ktorej si pomocou USB kábla pohodlne nabijete všetky vaše zariadenia. Vybrať si môžete z dvoch typov:

Solárny článok s priamym nabíjaním, ktorý má veľký výkon (zvládne teda nabiť napríklad aj notebook), ale nevie uložiť energiu na neskoršie využitie a nabíjať je možné iba zo slnka.

Solárna nabíjačka s integrovaným akumulátorom, ktorú je možné nabíjať ako pomocou slnečných lúčov, tak zo siete. Funguje podobne ako powerbanka, je podstatne menší a ľahší ako solárny článok a aj lacnejší.


Buď svetlo – aj v noci

Pohybovať sa v noci v stane alebo po kempe nie je nič príjemné. Preto by ste si so sebou rozhodne mali zobrať aj nejaký zdroj svetla. Väčšinou vás asi napadne siahnuť po klasickej baterke, ktorá je ale nepraktická v tom, že ju musíte držať v ruke. Skvelou vychytávkou sú preto turistické svietidlá či lampy, ktoré môžete kdekoľvek položiť alebo zavesiť. Väčšinou sa jedná o LED svietidlá, ktoré osvetlia priestor veľmi kvalitne a uľahčia vám tak vaše kempovanie.

TIP! Skvelým riešením osvetlenia, a to najmä vo vonkajšom priestore, alebo keď si potrebujete posvietiť na cestu, a pritom mať voľné ruky, je čelovka. Navyše ju využijete aj pri pešej turistike, keď už sa vonku začne stmievať.

S plným žalúdok ide všetko lepšie

Zohnať kvalitnú stravu v kempe nebýva vždy ľahké, preto je veľkou výhodou, pokiaľ si môžete uvariť vlastný pokrm. Ak nechcete variť v kotlíku na ohni, alebo byť živí na opekaných špekáčikoch, potom si so sebou na kempovanie vezmite varič, a to buď plynový, benzínový alebo liehový.

Liehový varič predstavuje najlacnejší variant, funguje na tekutý lieh, ale hodí sa skôr len na ohrev vody či prípravu jednoduchších a rýchlejšie pripravených jedál.

Plynový varič je klasickým a bežne vyhľadávaným variantom. K dispozícii je s jednou alebo dvoma platničkami, takže umožňuje aj prípravu náročnejších pokrmov či viacerých pokrmov naraz. Montuje sa na kartušu, ktorá je naplnená zmesou propánu a butánu. Jeho nevýhodou je vyššia hmotnosť a horšie vzdorovanie vetra, ale pre bežné stanovanie v kempe je úplne ideálne.

Najdrahším, ale zato najvýkonnejším variantom je benzínový varič, ktorý funguje pri akejkoľvek teplote a dobre horí aj vo vyšších nadmorských výškach. Je teda ideálnym riešením na táborenie v horách.

Ako spať pohodlne pod stanom
Tip na rýchly obed či večeru:: Pokiaľ nepatríte k milovníkom varenia, môžete si vziať pod stan aj jedlo na cesty, ktoré je už hotové a stačí ho iba ohriať.

Pitná voda kdekoľvek

Ak si veziete so sebou pod stan varič, môžete si na pitie prevariť aj vodu z prírody, pokiaľ nechcete ťahať PET fľaše alebo nemáte prístup k pitnej vode. Alebo môžete použiť oveľa rýchlejšiu a efektívnejšiu vychytávku – filtrovaciu fľašu. Tá vďaka obsiahnutému filtru okamžite zbaví vodu akýchkoľvek mikrobaktérií a urobí z nej bezpečnú čistú vodu, ktorej sa môžete bez obáv napiť.

Alternatívou k filtrovacej fľaši sú potom UV filtre na vodu alebo filtrovacie tablety, ktoré zvládnu zbaviť vodu mikrobiologického znečistenia zhruba počas pol hodiny. Oproti filtrovacej fľaši ale musíte počítať s tým, že tablety nezvládnu odstrániť väčšie nečistoty, ako sú zrnká piesku, preto treba cediť vodu cez kus látky.

Osvieženie na konci dňa

Ďalšou vychytávkou, ktorú vám vrelo odporúčame, a ktorá vás osvieži v horúcich letných dňoch či po náročnej túre, je kempingová sprcha. Vyjde vás na pár stoviek, pojme až 40 litrov vody a môžete ju zavesiť na strom či iné vyvýšené slnečné miesto. Outdoorová sprcha je vybavená hadičkou s ventilom, takže akonáhle vám slnečné lúče vyhrejú vodu vo vaku na príjemnú teplotu, môžete si vychutnať úžasné osvieženie, nech ste kdekoľvek.

Ako spať pohodlne pod stanom

Odporúčanie na záver

Ako vidíte, vychytávok na stanovanie je naozaj celý rad. Predstavili sme vám tie, ktoré sú naozaj top, a vďaka ktorým bude pre vás pobyt v prírode maximálne pohodlný. Ak patríte k náročným cestovateľom, môžete si svoju výbavu doplniť aj o ďalšie vymoženosti, ako je chemické WC či campingový nábytok, a zo svojho stanu si tak urobiť malý hotel.