Ako vybrať bežecké palice

Zlý výber bežeckých palíc dokáže spoľahlivo pokaziť malebné poobedie strávené prechádzkou v prírode. Nepodceňujte preto ich nákup – nie je to žiadna veda, ale niekoľko základných pravidiel by ste mali mať na pamäti.

Začneme obecne s dĺžkou palice na bežky - jednoduchá poučka hovorí, že palica na klasiku a turistiku by vám mala siahať po ramená, pre palicu na korčuľovanie je ideálne rozpätie dĺžky niekde medzi bradou a nosom, univerzálne palice sa samozrejme pohybujú niekde uprostred týchto dĺžok.

Dlhšie palice budú prijateľnejšie skôr pre športovo založených jedincov než kochajúcich sa turistov. Záleží tiež od pákových pomerov – kto má dlhšie ruky, môže si dovoliť dlhšie palice a naopak.

Ako vybrať bežecké palice

Hi-tech alebo klasický materiál?

Použitie materiálov sa rôzni podľa účelu, najčastejšie sa však používajú zliatiny hliníka alebo kompozity. Zliatiny hliníka sú síce lacnejšie a dlho vydržia (palicu relatívne jednoducho ohnete a zase narovnáte, ale nezlomíte), na druhej strane potom bežecké palice vážia viac. Odporučiť je ich preto možné skôr rekreačným alebo športovým lyžiarom.

Výkonnostní či závodní bežkári sa oproti tomu neuspokoja s málom, nadchnú ich práve zmieňované kompozity. Na úplnom vrchole stojí 100% karbón, pre ktorý musí športovec siahnuť o niečo hlbšie do vrecka. Palice sa mu za to odvďačia nízkou hmotnosťou, tvrdosťou a výborným chovaním v priebehu švihu. Ale pozor, aj karbón má svoje chyby, pretože sa ako krehký materiál relatívne ľahko láme!

Dobrou alternatívou pre výkonnostné a športové nasadenie je potom kompozit karbón-sklolaminát, v ktorom sa obe zložky miesia v rôznych pomeroch. Obecne platí: čím viac karbónu, tým tuhšia a ľahšia palica bude, sklolaminát sa pridáva kvôli odolnosti, avšak znižuje tuhosť a zvyšuje hmotnosť.

Náš tip: Pozrite sa na ponuku bežeckých palíc na MALL.SK.