Ako vybrať bežecké palice

Palice na bežky sú nepostrádateľnou súčasťou bežkárskeho vybavenia. Rad ľudí ich výber napriek tomu odbíja. Správne bežecké palice sú pritom pre ten najlepší lyžiarsky zážitok rovnako dôležité ako kvalitné bežkárske lyže aj obuv. Vyberte si také bežecké palice, s ktorými ladne vyberiete ostré zákruty aj zdoláte zasnežené kopce.

Aký typ bežeckých palíc zvoliť?

Najprv si odpovedzte na otázku, kde budete na bežkách jazdiť. Chcete tráviť s rodinnou víkendy bežkováním v prírode, alebo dávate prednosť športovej jazde na upravenom okruhu? Ideálne bežecké palice musia totiž na mieru padnúť nielen vášmu štýlu jazdy, ale aj terénu.

Ideální běžecké hůlky musí totiž na míru padnout nejen vašemu stylu jízdy, ale i terénu.

Štýl jazdy a terén hrajú pri výbere palíc rozhodujúcu úlohu

Základné typy bežeckých palíc

Bežecké palice sa v prvom rade delia podľa materiálu. Jeho použitie sa delí podľa účelu, najčastejšie sa však vyrábajú zo zliatin hliníka alebo karbónu.

Hliníkové bežecké palice

Hliníkové palice na bežky sú síce trochu ťažšie, na druhú stranu nehrozí, že ich pri páde zlomíte. Hodia sa tak skôr na rekreačné bežkovanie či pre začiatočníkov, ktorí sa častým pádom nevyhnú.

  • Nižšia cena
  • Dlhšia životnosť
  • Vyššia váha
  • Ohybnosť

Karbónové bežecké palice

Karbónové palice sú ľahké a majú výborný švih. V parametroch sa často uvádza, koľko percent karbónu je v palici. Čím viac karbónu, tým je palička krehkejšia, ľahšia a drahšia.

  • Sú ľahké
  • Výborný švih
  • Ľahko sa zlomia
  • Vyššia cena

Kompozitné palice

Dobrou alternatívou pre výkonnostné a športové nasadenie sú kompozitné palice vyrobené zo zliatiny karbónu a sklolaminátu, v ktorých sa obe zložky miešajú v rôznych pomeroch. Všeobecne platí: čím viac karbónu, tým tuhšia a ľahšia palica bude. Sklolaminát im potom pridáva na odolnosti, avšak znižuje ich tuhosť a zvyšuje hmotnosť.

Aký je váš štýl jazdy?

Pri výbere bežeckých palíc je dobré sa orientovať nielen podľa výšky postavy, ale aj podľa štýlu jazdy.

Klasický štýl

Dávate na bežkách prednosť upraveným stopám? Pre efektívne jazdu v klasickom štýle je dôležité mať bežecké palice so správnym odpichom. To ovplyvňujú predovšetkým hroty, ktoré by mali byť tvrdšie a kvalitné. Prútiky by vám mali siahať po ramená.

Korčuľovanie a skate

Ak vás baví voľná technika bežkovania čiže korčuľovanie, je pre vás zásadná váha a švih palíc. Siahnite preto skôr po karbónovom materiáli. Bežecké palice na korčuľovanie majú ideálne rozpätie dĺžky medzi bradou a nosom.

Turistický štýl

Pre pohodlnú turistiku na bežkách sú lepšie kratšie palice, ktoré sú stabilnejšie a nemusíte s nimi dvíhať ruky príliš vysoko.

Ľahké športové palice z kompozitu
Ľahké športové palice z kompozitu s 85 % obsahom karbónu sú veľmi tuhé a pritom ľahké

Aké parametre brať do úvahy?

Optimálne vyvážená hmotnosť, tuhosť i ľahkosť palíc sú pre efektívnu a pohodlnú jazdu na bežkách zásadné.

Dĺžka

Dĺžka bežeckých paličiek je najdôležitejším parametrom vôbec. Preto je ideálne pozrieť sa do tabuliek rozmerov a podľa výšky postavy nájsť správnu dĺžku.

Tip: Ak si napriek tomu nie ste istí, je lepšie zvoliť dlhší variant. Bežecké palice vám za pár eur skrátia v každom servise.

S výberom správnych paličiek vám pomôže tabuľka s odporúčanými dĺžkami v centimetroch:

Výška postavy Klasický štýl Turistika Korčuľovanie a skate
195 165 160 175
190 160 155 170
185 155 150 165
180 150 145 160
175 145 140 155
170 140 135 150
165 135 130 145
160 130 125 140

Váha

Ďalším z dôležitých parametrov bežeckých palíc je váha, od ktorej sa odvíja rovnováha paličiek aj ich švih. Obzvlášť pri športovej jazde potom nevynakladáte zbytočnú energiu.

Tip: U niektorých výrobcov tento parameter nájdete pod názvom "swingweight" čiže švihová ťarcha.

Tuhosť, ľahkosť a odolnosť

Ľahké palice, ktoré sú zároveň tvrdé a odolné, v podstate neexistujú. Tieto tri parametre sa navzájom vylučujú a vždy sa tak musíte rozhodnúť, či je pre vás dôležitejšia ľahkosť a tuhosť pre ľahkú manipuláciu, alebo vyššia odolnosť.

Tuhosť, ľahkosť a odolnosť
Pozornosť venujte veľkosti tanierika aj polstrovaniu na madle

Držadlo a pútko

Držadlo zamedzuje otlakom a pľuzgierom. Zároveň tiež ovplyvňuje správny prenos záberu do palíc.

Palice na bežky pre rekreačnú jazdu majú spravidla pútka so sponou alebo prackou. Naopak závodné a drahšie palice sú typické trojbodovými pútkami s otvorom pre palec. Napomáha to optimálnemu prenosu sily z rúk a umožňuje palicu pohodlne odopnúť počas pitia a podobne.

Tanierik

Veľkosť tanierika je treba prispôsobiť terénu, kde chcete bežkovať. Na upravený povrch vám bohato postačí malý variant. Pokiaľ ale radšej bežkujete v krajine na hlbokom snehu, budete potrebovať ten väčší.

Tip: Bežkujete v lese aj na upravenom teréne? Kúpte si tanieriky v oboch veľkostiach a vymieňajte ich podľa potreby.

Bežecké palice podľa materiálu