Ako vybrať lyžiarsku prilbu

V posledných rokoch sa z prilby, ako čisto ochrannej pomôcky, vyvinul módny kus výbavy, teda nie len praktický, ale aj nápaditý a pekný. Prilbu však môžeme tiež brať skôr ako šikovnú multifunkčnú pomôcku bez toho, aby nám implikovala nebezpečenstvo a zranenie. Chráni proti chladu, dobre sa v nej prevážajú okuliare, nenavlhne a nepreprší, ochráni proti konárom alebo kotve vleku.

Čo si okrem designu pri výbere prilby všímať?

Prilba musí sadnúť

S tým, ako sa rozširujú možnosti individualizácie pomocou sťahovacích popruhov okolo hlavy, rastie aj nebezpečenstvo voľby helmy, ktorá dobre nesedí. Nezabudnite teda na klasickú poučku – vyberať takú, aby sedela bez padania do očí aj bez zapnutia popruhu.

Helma presne sediaca na hlave je niečo ako padnúca topánka. Aj topánku príliš veľkú môžete skúšať vypchať, ale nikdy to nebude ono. Sťahovací popruh teda áno, ale vždy na padnúcej prilbe, nikdy by nemal suplovať presné usadenie.

Prilba a okuliare

Rovnako nepodceňujte vyskúšanie helmy s okuliarmi a naopak. Dnes je väčšina okuliarov tzv. helmet compatible, ale ani nákup okuliarov a prilby od jednej značky nezaručí, že práve na vašej hlave spolu budú sedieť. Navyše, ak máte jeden kus výbavy starší a dokupujete nový, nemusí byť zhoda ani v prípade jedného výrobcu samozrejmosťou.

Ako vybrať lyžiarsku prilbu

Detaily

V dnešnej ponuke si už môžete vybrať aj kvalitný a dostatočne mäkký popruh. Drahšie helmy majú aj kovový uzáver namiesto klasického plastového bajonetu. Výhodou je aj račňové priťahovanie. Najmä pri deťoch je dobré vyskúšať, či sa im darí popruh rozopnúť a zapnúť, ideálne v rukaviciach.

Konštrukcia – sendvič verzus inmold

Pôvodné „plné” (tzv. full-shell) helmy so škrupinou prekrývajúcou uši značne ustúpili. Zdá sa, že si ponechávajú športový až pretekársky image, podporovaný samozrejme športovcami a zjazdármi na čele.

Omnoho väčšej obľube – nie len pri freeskieroch a snowboardistoch, ale aj pri bežných lyžiaroch – sa tešia modely s odnímateľnými mäkkými krytmi uší, tzv. half-shell. Väčšinou sa predávajú modely zhotovené spečením vnútornej vrstvy s vonkajšou škrupinou, tzv. inmold procesom. Sú o niečo ľahšie než prevažne sendvičové helmy plné.

Paradoxne sú vývojovo staršie sendviče o niečo dokonalejšie: jednak mávajú v priemere o trochu väčšiu tuhosť a odolnosť (nemusia ale byť vždy pravidlom, záleží aj od materiálu vonkajšieho skeletu a od hrúbky vrstiev), jednak sú koncipované tak, aby vnútorná vrstva silu menšieho nárazu pohltila bez následkov pre integritu helmy. Kým pri inmoldových sa sila rozkladá v nastriekanej hmote EPS, ktorá slúži vlastne jednorázovo.

Ako vybrať lyžiarsku prilbu

Výmena prilby

Oficiálne sa odporúča helma najdlhšie po piatich rokoch (kvôli starnutiu materiálu vplyvom UV žiarenia) a po každom (exaktnejšie nedefinovanom) náraze vymeniť. Je to samozrejme trochu teoretické, pretože rolu hrá mechanizmus a sila úderu, ale pokiaľ nebude k dispozícii odborná prehliadka helmy s posúdením, či je ešte použiteľná, nemá jej užívateľ istotu. Istejšie je teda prilbu po akomkoľvek poškodení vymeniť.

Text vznikol v spolupráci s časopisom Snow.