Ako vybrať hokejku

Aby váš výkon v hokeji bol čo najlepší, nezaobídete sa bez kvalitnej hokejky. Ako vybrať hokejovú palicu tak, aby vám perfektne padla a zodpovedala vašim požiadavkám? Zvoliť musíte správnu dĺžku, ktorá sa odvíja od výšky postavy, dôležitý je tiež typ zahnutie a flexia hokejky aj materiál použitý pri výrobe alebo tvrdosť hokejky. V nasledujúcom článku si prejdeme všetky parametre, ktoré výber hokejky ovplyvňujú!

Ako vybrať hokejku

Je lepšie drevená alebo kompozitová hokejka?

Úplne na začiatku môžeme rozdeliť hokejky podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené. Prejdeme si ich klady aj zápory a dozviete sa, ktorá pre vás bude vhodnejšie.

Drevené hokejky sú lacné a vhodné pre rekreačných hráčov!

Drevené hokejky vyhľadávajú skôr rekreační hráči. Dnes už sa však drevené hokejky nevyrábajú v takej miere ako kedysi, postupne ich nahrádzajú kompozitové hokejky.

 • odolnosť materiálu
 • nízka obstarávacia cena
 • jednoduchá ovládateľnosť puku
 • sú ťažké
 • horšie odolávajú vlhkosti a degradujú
 • majú sklony sa lámať

Kompozitové hokejky vynikajú odolnosťou a nízkou hmotnosťou!

Drvivá väčšina súčasných hokejových hokejok je vyrobená zo sklolaminátového kompozitu v kombinácii s karbónovým vláknom a ďalšími materiálmi, ktoré robia hokejku pružnú a zároveň veľmi odolnú. Tieto hokejky sa hodia predovšetkým pre aktívnych a profesionálnych hráčov, alebo skrátka tých, ktorí si chcú dopriať kvality kompozitovej hokejky.

 • nízka hmotnos
 • vynikajúca odolnosť
 • neabsorbujú vlhkosť
 • vyššia cena
 • hokejky môžu časom zmäknúť

Pri výbere sa zamerajte na shaft aj čepel hokejky!

Hokejky môžeme deliť na 2 časti:

 • Shaft – čiže telo či násada, za ktorú sa hokejka drží
 • Čepel – spodné zahnutie hokejky, ktorým sa ovláda hokejový puk

Pri výbere hokejky sa postupne zameriame na obe časti, v shafte je dôležitá jeho tvrdosť a dĺžka, v čepele zase prehnutie a tvarovanie.

Hokejku môžete zakúpiť jednoducho ako celok, alebo si ju zložiť z čepele a shaftu vybraných presne na mieru!

Ako určiť správne zahnutie hokejky? Napovie vám pozícia rúk!

Jedna z prvých vecí, ktorú by ste mali pri výbere hokejovej palice riešiť, je zahnutie čepele. K dostaniu sú hokejky s pravým a ľavým zahnutím čepele. Ako však spoznať, ktorá pre vás bude tá pravá? Je to jednoduché. Pre väčšinu pravákov sú vhodné hokejky s ľavým zahnutím čepele, pre ľavákov sú zase prirodzenejšie hokejky s pravým zahnutím čepele .

Ak si však pred kúpou chcete správnosť tohto tvrdenia overiť, máme pre vás rýchly trik! Uchopte zmeták, alebo akúkoľvek tyč, predstavte si, že je to hokejová palica a zaujmite prirodzenú pozíciu rúk. Zahnutie palice určuje ruka umiestnená nižšie - ak je to ľavá ruka, vyberte palicu s ľavým zahnutím, pokiaľ sa jedná o ruku pravú, vyberte si hokejku s pravým zahnutím!

Vyberať môžete tiež tvarovanie a zahnutie čepele!

Keď máte vyriešené zahnutie čepele, môžete sa zamerať na jej tvarovanie a mieru zahnutia. To ovplyvňuje správanie puku na hokejke a celkový štýl hry. V tomto ohľade každému vyhovuje niečo trochu iné, a preto je treba skúšať a hľadať tvar, ktorý vám bude najviac vyhovovať. Každý výrobca používa tiež trochu iné označenie, avšak tvar čepele sa zásadným spôsobom nelíši. K najpoužívanejším druhom zahnutiu patrí P26, P28, P29 a P92.

Dĺžka shaftu sa odvíja od výšky postavy

Teraz sa zameriame na dĺžku shaftu, čiže násady hokejovej palice. Tu sa budeme riadiť výškou postavy a jednoduchým pravidlom - ak stojíte na zemi bez korčúľ, mala by hokejka dosahovať približne po nos, ak stojíte na korčuliach, bude koniec hokejovej palice siahať po bradu.

Tvrdosť (flex) shaftu určuje sila a skúsenosť hráča!

Výber tvrdosti shaftu závisí na pozícii hráča, jeho sile i štýlu hry. Tvrdosť čiže flex shaftu sa značí číslicou. Čím je číslica vyššia, tým je vyššia aj tvrdosť hokejky.

→ S výberom správnej tvrdosti shaftu môže pomôcť aj táto tabuľka:

Vek hráča Tvrdosť shaftu
Deti do 8 rokov 30 – 40
Deti medzi 9 - 12 rokmi 40 – 60
Dorast 13 - 16 rokov 60 – 80
Dospelí hráči Nad 80

* Tabuľka je len orientačná, závisí aj od výšky a hmotnosti hráča.

Tvrdosť hokejky môžete vyberať tiež podľa pozície hráča - útočníci majú v obľube skôr mäkšie palice, pretože strieľa nablízko a švihom, obrancovia tvrdšie palice, pretože strieľajú na dlhšiu vzdialenosť, ale s dostatočným náprahom.

Bod prehnutia shaftu voľte podľa štýlu hry a skúseností!

Tvrdosť hokejky úzko súvisí s tzv. kick pointom (bodom prehnutia). Ten určuje, v akom mieste sa hokejová palica pri streľbe najviac prehne. Ak ste začiatočníci, rozdiel v jednotlivých typoch až toľko nespoznáte, pokročilým a profesionálnym hráčom však správna voľba umožňuje spresniť streľbu a ovládanie puku počas hry.

Kick point Využitie
Nízky kick point Často vyhľadávajú útočníci, ktorí ostro strieľajú zápästím alebo tečuje. Má rýchlu reakciu a preto sa hodia na ostré strely na blízko.
Stredný kick point Má univerzálne využitie, je vhodný pre všetky druhy striel, držanie palice možno totiž prispôsobiť podľa aktuálnej potreby. Aj preto sú tieto modely najpopulárnejšie.
Vysoký kick point Využívajú skôr obrancovia, pretože k presnej strele treba dostatočný náprah a sila.

* Tabuľka je orientačná, každému hráčovi môže vyhovovať iný bod prehnutia.

Ako vybrať hokejku pre deti?

Ako vybrať hokejku pre deti?

Pokiaľ máte doma juniora, ktorý sa chce hokeju venovať, kúpte mu hokejku, s ktorou ho bude hra baviť a dobre si osvoja jej základné ovládanie. Tu je niekoľko tipov, čím sa pri výbere detskej hokejky riadiť!

 • Vyberajte ľahké hokejky s max. tvrdosťou shaftu 50.
 • Drevené hokejky sú dobré k učeniu techniky hrania, zároveň sú nenáročnou investíciou do začiatkov.
 • Hokejka musí mať kratšiu čepeľ pre jednoduché ovládanie, vyhnite sa skracovanie hokejok pre dospelých, ktoré budú pre deti príliš ťažké, a mohli by ich od hry odradiť.
Obzvlášť u detí je treba hneď na začiatku investovať do kvalitných hokejových chráničov a hokejovej prilby!

Ako na výber brankárskej hokejky?

Brankárske hokejky sa líšia vzhľadom i využitím, preto pri ich výbere musíme zohľadniť aj ďalšie parametre. Tým najdôležitejším je dĺžka príložníka (rozšírená časť hokejky)! Tá musí zodpovedať výške hráča, pretože v opačnom prípade by hokejka nemala správnu polohu a nevykrývala dostatočne priestor medzi betóny brankára.

→ Ako vybrať dĺžku príložníku podľa výšky hráčov?

Výška hráča Zodpovedajúca dĺžka príložníku
do 120 cm 46 – 53 cm
121 – 149 cm 53 – 58 cm
149 – 164 cm 58 – 62 cm
nad 165 cm 62 – 73 cm

* Tabuľka je len orientačná.

Ako na výber brankárskej hokejky

Najčastejšie kladené otázky pri výbere hokejky

Ako omotať hokejku?

Čepeľ aj shaft hokejky musí byť chránená omotávkou. Omotávku je potrebné meniť podľa intenzity hrania, pre rekreačných hráčov to znamená niekoľkokrát za sezónu podľa miery poškodenia pásky. Čepeľ sa zvyčajne omotáva od päty až po špicu s tým, že sa páska čiastočne prekrýva. Páska musí byť napnutá, bez zbytočných zahnutia.

Ako vybrať dĺžku hokejky?

Dĺžka hokejky závisí na výške postavy. Vyberajte tak, aby hokejka dosahovala po nos v prípade, že stojíte bez korčúľ. S korčuľami vám potom bude siahať po bradu, čo je optimálne.

Ako skrátiť alebo predĺžiť hokejku?

Hokejku možno skrátiť jednoducho na vrchnom konci shaftu za pomoci pílky s jemnými zubami. Otrepy obrúsime brúsnym papierom alebo pilníkom a vrátime späť gumovú krytku. V prípade, že chceme rukoväť hokejky predĺžiť, treba medzi nastavované časti rukoväte vložiť drevený klin, ktorý do shaftu vlepíme za pomoci kvalitného lepidla.