Ako vybrať longboard

Longboardy sú na rozdiel od skejtbordov širšie, dlhšie a vďaka tomu aj stabilnejšie. Preto si medzi ostatnými druhmi dosiek rýchlo našli svoje stabilné miesto a hojne sa využívajú k jazde po meste, v parku aj ako praktické a zábavné približovadlo. Vďaka väčším kolieskam majú vynikajúcu priľnavosť na asfalte aj v teréne. Longboardy môžu mať rôzne tvary dosiek, každá z nich sa hodí pre iný štýl jazdy a má svoje špecifiká. Pomôžeme vám sa v ponuke longboardov zorientovať tak, aby ste pre seba vybrali ten najlepší.

Chcete jazdiť na dlhšie vychádzky po meste alebo v parku? Kúpte si longboard!

Kým skateboard je malá kompaktná doska, ktoré sa hodí na jazdenie v skateparku a vykonávanie trikov, longboard je o poznanie väčšia a stabilnejšia doska, na ktorej môžete jazdiť po asfalte, tráve i chodníku a prekonávať menšie prekážky. Je teda ideálnym spoločníkom na výlety po meste, alebo v parku.

Ako vybrať longboard


Dĺžku a tvar dosky voľte podľa skúseností a štýlu jazdy

Pri longboardoch sa môžete stretnúť s rôznymi typmi dosiek, ktoré sa líšia predovšetkým tvarom a dĺžkou. Každý tvar má iné jazdné vlastnosti, preto by ste sa pri výbere mali najskôr zamerať na to, akým štýlom jazdíte alebo chcete jazdiť a podľa toho dosku vybrať.

Aká je optimálna dĺžka dosky longboardu?

Štýl jazdy Ideálna dĺžka dosky
Triky a jazda po meste 71 – 97 cm
Parky, freeride a downhill 97 – 104 cm
Jazda v teréne a downhill 104 cm a viac

* Tabuľka je orientačná.

Pintail longboard je vhodný aj pre úplných začiatočníkov

Pintail dosky sú najrozšírenejšie a sú vhodné aj pre tých, ktorí s jazdou na doske len začínajú. Doska má tvar kvapky, čo znamená, že sa po stranách zužuje, pričom jedna strana je širšia a druhá užšia. Výhodou tohto longboardu je pomerne jednoduché ovládanie.

Pintail longboard

Hybrid longboard je obľúbený pre všestranné využitie

Hybridné dosky sa dajú využiť na jazdu po meste, downhill aj triky. Môžu byť tým pravým variantom, ak ešte váhate, akému štýlu jazdy sa chcete primárne venovať. Dosky majú výrazné vykrojenie okolo koliesok pre ľahké zatáčanie, sú však o niečo kratšie a užšie, aby s nimi bolo ľahšie vykonávať triky. Vďaka dobrej stabilite sa hodia aj do ľahkého terénu.

Pintail longboard

Longboard cruiser je ideálny do terénu a pre pokročilých jazdcov

Dosky cruiser sa najviac približujú tvaru klasického skateboardu, ale sú dlhšie a širšie. Ich výhodou je, že ich využijete na cesty po meste a zároveň vďaka zadnej prehnutej časti sú vhodné aj na vykonávanie trikov. Vyžaduje to však už určitú skúsenosť a cvik, preto sú vhodné skôr pre pokročilých.

Longboard cruiser<

Na downhill sa najlepšie hodí drop-thru longboard

Ak vás baví rýchla zjazay a prekonávanie prudkých zákrut, vyberte si dosku drop - thru. Tieto dosky sú v oblasti koliesok výrazne vykrojené, strednú časť majú prehnutú, a trucky sú uchytené na prednom a zadnom výbežku dosky. Vďaka tomu je jazda stabilnejšia, a preto sú dosky ideálne na downhill, patria však do rúk skôr skúseným jazdcom.

drop-thru longboard

Elektrický longboard je stvorený pre pohodlnú a svižnú jazdu po meste!

Na trhu už nájdete aj elektrické longboardy, ktoré sú vybavené elektromotorom. Vďaka tomu vás rýchlo a bez námahy dovezú, kamkoľvek budete potrebovať. Tieto longboardy môžu mať rôzne tvary, najčastejšie sa však stretnete s hybridnými doskami alebo cruisermi. Poradia si aj v nerovnom teréne, ovládajú sa pomocou diaľkového ovládača a na jedno nabitie najazdia 10 - 30 kilometrov rýchlosťou až 25 km/hod.


Aké materiály sa najčastejšie používajú na výrobu longboardových dosiek?

 • Bambusové dosky - sú príjemne pružné a dobre sa na nich jazdí predovšetkým začiatočníkom po meste, alebo v skateparku.
 • Javorové dosky - vynikajú odolnosťou a tvrdosťou a obvykle ich ocenia skúsenejší jazdci. Sú ideálne pre downhill.

→ V longboardoch sa často stretnete aj s kombináciou týchto materiálov, často sa používa tiež odolný, ľahký a pružný laminát. Dosky sa skladajú z vrstiev, ktorých môže byť až 11 na sebe.


Pri výbere je potrebné zamerať sa aj na ďalšie komponenty longboardu!

Hoci tvar dosky je pri výbere longoboardu zásadný, nemali by ste prehliadnuť ani ďalšie súčasti, z ktorých sa každá doska skladá, pretože výrazne ovplyvňujú vlastnosti a schopnosti longboardu a ich kvalita sa prejaví na komforte pri jazde. Poďme si ich priblížiť krok za krokom!

Trucky

Trucky sú kovové súčiastky, ktoré sa montujú priamo na spodnú stranu dosky. Na nich sú upevnené kolieska aj ložiská. Trucky môžeme deliť do dvoch typov:

 • Reverzné trucky (Reverse kingpin) - patria k najbežnejším. Sú vhodné predovšetkým na freeride, downhill alebo carving, pretože vďaka uhlu sklonu sú stabilnejšie, majú lepšiu točivosť a ľahšie sa ovládajú.
 • Vertikálne trucky (Vertical kingpin) - sú inšpirované skateboardovými truckmi, v longboardoch sa s nimi stretnete skôr výnimočne, sú oproti predchádzajúcemu typu širšie a mohutnejšie. Využijete ich hlavne v skateparkoch na triky.

K čomu slúžia bushingy?

Bushingy sú malé plastové, ale dôležité súčiastky kužeľového alebo valcového tvaru, ktoré patria medzi základnú dosku a hanger. K dostaniu sú rôzne tvrdosti bushingu, ktoré výrazne ovplyvňujú tuhosť truckov. Mäkké kužeľové bushingy umožňujú ľahké zatáčanie, tvrdšie valcové bushingy sú vhodné pre dlhšie rovné prejazdy po meste alebo downhill.


Kolieska

Kolieska longboardov hrajú pomerne výraznú úlohu. Môžu sa líšiť veľkosťou, tvrdosťou, zaoblením hrán i umiestnením. Všetky tieto aspekty ovplyvňujú jazdu.

 • Priemer koliesok

  Veľkosť koliesok určuje, ako rýchlo longboard pôjde. Pokiaľ si zvolíte malé kolieska, bude jazda pomalší, ale dosiahnete väčšieho zrýchlenia, preto sú vhodné do mesta. Naopak ak chcete jazdiť primárne downhill a dlhé prejazdy, vyberte si väčšie kolieska.

  Štýl jazdy Vhodný priemer koliesok
  Kratšie prejazdy po meste 65 – 75 cm
  Downhill, dlhé prechádzky 70 - 80 cm

  * Tabuľka je len orientačná. Všeobecne sú pre začiatočníkov vhodné menšie a teda pomalšie kolieska.

 • Tvrdosť koliesok
  Tvrdosť koliesok ovplyvňuje priľnavosť longboardu. Mäkšie kolieska lepšie priľnú k povrchu, po ktorom idete, tvrdšie kolieska sú rýchlejšie. Kolieska s nižšou tvrdosťou 70 - 85 A sú vhodné pre začiatočníkov a na hrubšie povrchy, ktoré ľahšie prekonajú. Kolieska s vyššou tvrdosťou 85 - 95 A využijú pokročilí jazdci a tí, ktorí sa chcú rýchlo pohybovať po asfalte alebo inom hladkom povrchu.
 • Sú lepšie zaoblené alebo ostré hrany?
  Kolieska pre longboard sa líšia aj tvarom hrán. Ostré hrany sú stabilnejšie, zaoblené hrany zase lepšie strhnete do slidu, takže vyberajte podľa štýlu jazdy. Pre downhill a jazdu po meste vyberajte mäkšie kolieska s ostrými hranami, pre triky a freeride sa viac hodia zaoblené hrany a vyššia tvrdosť koliesok.

Kolieska a ich umiestnenie

Nakoniec by ste sa mali zamerať aj na umiestnenie koliesok na longboarde. Stretnúť sa môžete s tromi variantmi:

 • Center-set - kolieska majú stred umiestnený v rovnakej vzdialenosti od pravej i ľavej hrany. Tento typ je dobre ovládateľný a ľahko sa s ním šmýka.
 • Side-set - stred koliesok je umiestnený v rovnakej rovine, ako vnútorná hrana. Výhodou týchto koliesok je maximálna stabilita a priľnavosť pri jazde.
 • Off-set - stred kolieska sa nachádza medzi vnútorným krajom a prostriedkom kolieska, s týmto typom umiestnenia sa v longboardoch stretnete najčastejšie.

Ložiská

Tiež ložiská čiastočne ovplyvňujú plynulosť a rýchlosť jazdy. Ich výber vám uľahčí stupnica ABEC 1 - 9, ktorá rozhoduje o presnosti pri výrobe ložísk. Ložiská vyššej triedy sú vhodné pre rýchlejšiu a plynulejšiu jazdu, ložiská nižšej triedy postačia v prípade, že s jazdením začínate a uspokojíte sa pomalšou jazdou. Pozor, stupnica ABEC neurčuje kvalitu vybraných ložísk.


Najčastejšie kladené otázky pri výbere longboardu

Aký je rozdiel medzi skateboardom a longboardom?

Skateboardy sú drobnejšie, kratšie a ľahšie, preto sú obratnejšie a vhodné predovšetkým na triky a jazdu v skateparku. Longboardy sú oproti tomu širšie a dlhšie, teda aj stabilnejšie a môžete ich používať ako dopravný prostriedok po meste. Menšie longboardy sa hodia aj do skateparku.

Aký longboard je pre začiatočníkov najlepší?

Pre začiatočníkov je zvyčajne najvhodnejší pintail alebo hybridná doska longboardu s reverznými truckai, s väčšími a mäkšími kolieskami, ktoré sú stabilnejšie - lepšie prekonajú aj terénne nerovnosti a zaistia vyššiu priľnavosť. Odporúčajú sa ložiská stupňa min. ABEC 5.

Je jazda na longboarde bezpečná?

Áno, ale iba v prípade, že jazdec dodržiava bezpečnostné opatrenia pri jazde. Medzi tie základné patria:

 • 1. Pokiaľ s jazdou začínate, jazdite na pokojných miestach, s dostatkom priestoru a bez veľkej prevádzky.
 • 2. Vybavte sa ochrannou prilbou a chráničmi, ktoré zmierňujú riziko zranenia pri páde.
 • 3. Úplne na začiatku by ste sa mali naučiť ako longboard zastaviť, zoskočiť z neho alebo prípadne bezpečne spadnúť.
 • 4. Berte ohľad na jazdcov, ktorí sa nachádzajú vo vašej blízkosti, zamedzíte tak nepríjemným stretom.