Ako vybrať lyžiarske okuliare

Okuliare skrátka k lyžovaniu patria. Chránia oči nie len vo vetre a snežení, ale aj proti mechanickým nečistotám a menším nárazom. Pretože „stretnúť” konár, slalomovú tyč, kotvu vleku alebo niečiu rozhodenú palicu nie je nič neobvyklé... Navyše, okuliare tvoria ideálny komplet s helmou a tým aj najlepšiu ochranu proti chladu.

Na čo si dať pozor pri výbere lyžiarskych okuliarov? Samozrejmosťou by malo byť, že okuliare sú vybavené proti zahmlievaniu a pri svojom prípadnom zničení nezanechávajú ostré úlomky. To je základ, na čo ďalšie sa ale zamerať?

Sfarbenie priezoru

Okuliare vyberajte podľa svetelných podmienok, v ktorých najčastejšie lyžujete a podľa citlivosti svojich očí. Priezory lyžiarskych okuliarov sú koncipované cielene na určité účely – patrí medzi nich priepustnosť svetla, potlačovanie modrej zložky spektra, zvýrazňovanie žltej, oranžovej a červenej do zlých svetelných podmienok a celkové zaobchádzanie so spektrom. Toto všetko je potrebné zvážiť, aby ste vybrali okuliare blízke optimu. Zámerne nepíšeme „optimálne”, pretože jedny jediné také byť nemôžu.

Okuliare meniace zafarbenie podľa svetelných podmienok väčšinou reagujú na potreby zjazdu príliš pomaly: lyžiar už z prudkého slnka zašiel do tieňa, ale okuliare sa ešte len „rozbiehajú” k reakcii. Riešením sú dvoje okuliare, jedny rozjasňovacie a druhé neutrálne alebo tmavšie do slnka. Nemusia byť vôbec drahé, skúsenosť ukazuje, že v bežných podmienkach obvyklého zjazdu sú dostatočné aj lacnejšie okuliare, teda v cenovej kategórii do 20€.

Ako vybrať lyžiarske okuliare

Odvetrávanie

Podľa toho, ako veľmi sa potíte, vám postačí štandard alebo budete potrebovať lepšie odvetrávanie. Sebe sofistikovanejšie antifogy (úpravy proti zahmlievaniu) a dvojité sklá však nemôžu prekonať prírodu a fyziku. Keď už vlhkosť v tak malom priestore presiahne kritickú hranicu, môže byť jej zníženie dosť zdĺhavé, zvlášť za vlhkého sneženia alebo dažďa.

Pozor dajte aj na to, že na lyžiarskej helme či čiapke sa nám usádza vlhkosť, kvapky vody či sneh, takže pri posune okuliarov z očí na helmu si namočíme polstrovanie rámika a tým vlhkosť v okuliaroch podporíme. Stále teda platí stará dobrá zásada, okuliare nechávať na očiach a brániť vlhkosti, aby prenikla do priestoru medzi priezorom a tvárou.

Kompatibilita

Kompatibilita lyžiarskych okuliarov a prilby alebo tvárou je zásadná. Dnes je väčšina okuliarov tzv. helmet compatible, ale ani nákup okuliarov a prilby od jednej značky nezaručí, že práve na vašej hlave budú spolu sedieť optimálne. Navyše, ak máte jeden kus výbavy starší a dokupujete nový, nemusí byť zhoda ani v prípade jedného výrobcu samozrejmosťou.

Ako vybrať lyžiarske okuliare

Vhodný nie je ani veľký priestor medzi hornou hranou okuliarov a helmou (nápor chladu na čelo je možné riešiť kuklou do helmy) ani priestor žiadny (upcháva sa ventilácia vo vrchnej časti rámika a krycí molitan môže nasávať vlhkosť zo snehu). Správne kompatibilné okuliare majú pruženku („gumu”) pripevnenú na okuliaroch viac vpredu, aby dobre kopírovala tvar helmy. Pri niektorých okuliaroch je dobré skontrolovať, či vám rozpínacia/nastavovacia pracka pruženky sedí s klipom v zadnej časti okuliarov.

Text vznikol v spolupráci s časopisom Snow.