Ako vybrať okuliare na lyže

Lyžiarske okuliare chránia oči lyžiara pred vetrom, snehom, slnkom aj prípadnými stretmi s paličkou, konárov stromu alebo kotvou vleku. Keď sa pri náraze rozbijú, nezanechávajú ostré črepy. Vyberajte ich podľa podmienok, v ktorých najčastejšie lyžujete aj podľa citlivosti vašich očí. Pri nosení musia okuliare perfektne padnúť, a nesmú nikde tlačiť ani v prípade, že ich používate spoločne s lyžiarskou prilbou. Poďme sa pozrieť na to, ako vybrať kvalitné okuliare na lyže do akýchkoľvek podmienok!


Prečo nosiť lyžiarske okuliare?

Lyžiarske okuliare nie sú prežitkom, pri lyžovaní hrajú dôležitú úlohu. Prečo sa oplatí zaobstarať si lyžiarske okuliare?

  • Chránia pred poranením očí od konárov, vleku a pod.
  • Zlepšujú viditeľnosť na svahu aj za nepriaznivého počasia.
  • Chránia oči pred dažďom, mrazom aj UV žiarením vo vyšších nadmorských polohách.
  • Plnia zároveň funkciu izolačnú.

Aké lyžiarske okuliare vybrať? Poradíme vám!

V lyžiarskych okuliarov hrá kľúčovú úlohu prevedenie skiel. Vďaka moderným technológiám majú zorníky rad praktických schopností, ktoré urobia pohyb na svahu efektívnejší a predovšetkým bezpečnejší.

Polarizačné lyžiarske okuliare minimalizujú nežiaduce odlesky

Polarizačné lyžiarske okuliare filtrujú nepríjemné odlesky, ktoré môžu byť na zjazdovke pri rýchlej jazde mätúce. Pohľad cez ne je jasný a dostatočne kontrastný. Získate s nimi lepšie vnímanie farieb a celkovo tiež lepší prehľad o stave zjazdovky.

Fotochromatické okuliare na lyže sa rýchlo prispôsobia svetelným podmienkam

Fotochromatické okuliare využijete pri častých zmenách svetelných podmienok. Sklá totiž reagujú na zmenu prostredia a upravujú intenzitu svojho zafarbenia podľa množstva svetla. Zosvetlenie alebo stmavnutie je otázkou niekoľkých desiatok sekúnd. Predovšetkým na horách, kde sa počasie rýchlo mení, vám zaistia neustály svetelný komfort.

Zrkadlové lyžiarske okuliare spoľahlivo odrážajú jasné svetlo

Zrkadlová úprava odráža svetlo späť do priestoru, čím chránia vaše oči pred prenikavým svetlom. Na rozdiel od chromatických alebo polarizačných skiel ale mierne opticky stmavujú okolité prostredie. Sú ideálne do vyšších nadmorských výšok, kde je denné svetlo veľmi jasné a jeho sila sa odrazom od snehu ešte násobí.

Veľkosť lyžiarskych okuliarov vyberajte podľa proporcií tváre!

Lyžiarske okuliare by mali mať veľkosť zodpovedajúcu proporciám vašej tváre. Vyberať preto môžete z 3 základných skupín:

Pánske lyžiarske okuliare

sú zvyčajne najmohutnejšie preto, aby dobre padli aj na robustnejšiu mužskú tvár. Môžu byť používané tiež u žien, ktoré dávajú prednosť výraznejším obrúčkám aj zorníkom.

Dámske lyžiarske okuliare

sú tvarované tak, aby sa dobre prispôsobili drobnejšej ženskej tvári.

Detské lyžiarske okuliare

sú vyrobené deťom na mieru. K dostaniu sú v niekoľkých veľkostiach, s rastúcim dieťaťom treba okuliare raz za čas obmeniť za väčší model.

Zorníky lyžiarskych okuliarov - sú lepšie ploché alebo sférické?

Ploché zorníky sú zakrivené iba horizontálne a zaobstaráte ich za dostupnú cenu. Oproti tomu sférické zorníky sú zakrivené v oboch smeroch (horizontálne aj vertikálne). Vďaka tomu získate lepšie periférne videnie a obraz bude cez okuliare menej skreslený. Za tieto modely si mierne priplatíte.

Svetelnú priepustnosť zorníkov vyberajte s ohľadom na počasie

Svetelná priepustnosť zorníkov sa značí v percentách (3 – 100 %). Do nepriaznivých podmienok voľte okuliare s vyššou svetelnou priepustnosťou (43 – 100 %), za jasného svetla naopak oceníte okuliare s nižšou svetelnou priepustnosťou (3 – 42 %). Pre nočné lyžovanie sa najlepšie hodia lyžiarske okuliare so 100 % priepustnosťou svetla.

→ Pre väčšie pohodlie si môžete zaobstarať dvoje okuliare - rozjasňovacie do zlých svetelných podmienok a neutrálne pre bežné dni.

Vyskúšajte, aká farebnosť zorníku bude pre vás tá pravá!

Lyžiarske okuliare môžu mať zorníky mnohých farieb - od oranžovej, cez modrú až do zelenej. Kým zelené a modré tóny sú chladné a zachovávajú prirodzený vzhľad okolitej krajiny, žlté, červené, oranžové alebo ružové tóny pôsobia teplým dojmom a obvykle tiež zlepšujú kontrast - preto patria k najvyhľadávanejším. Ak vám farba priezoru nebude vyhovovať, na vybraných modeloch okuliarov ju môžete jednoducho vymeniť za inú.

Jak vybrat lyžařské brýle

Anti-Fog ochrana zabraňuje zahmlievaniu okuliarov

Ak bojujete s častým zahmlievaním okuliarov, zamerajte sa na kvalitné odvetrávanie a taktiež spoľahlivú ochranu proti zahmlievaniu. Tá môže fungovať na princípe dvojitých zorníkov, kedy vzduch medzi zorníkmi eliminuje rozdiely teplôt, alebo vďaka špeciálnej ochrane proti zahmlievaniu priamo na povrchu priezoru. Dôležité sú tiež dostatočné vetracie otvory v obrúčkach okuliarov.

Nosíte dioptrické okuliare? Kúpte si špeciálne OTG lyžiarske okuliare!

Lyžiari s dioptrickými okuliarmi nemajú zvyčajne možnosť nasadiť si klasické lyžiarske okuliare, pretože sú príliš nízke na to, aby skryli dioptrické okuliare a zároveň boli pohodlné. Preto sú na trhu špeciálne OTG (Over the Glasses) modely, ktoré problém jednoducho vyriešia. Majú vyššie obrúčky, pod ktoré dioptrické okuliare jednoducho schováte bez toho, aby vás tlačili.


TIP!Riešením pre lyžiarov s dioptrickými okuliarmi môžu byť tiež lyžiarske prilby so štítom.

Berte ohľad na kompatibilitu okuliarov s lyžiarskou prilbou!

Lyžiarske okuliare vyberajte najlepšie spolu s lyžiarskou prilbou. Je dôležité, aby medzi hranou prilby a hornou obrúčkou nevznikal veľký priestor, cez ktorý by vám pri jazde mohlo omŕzať čelo.

Jak vybrat lyžařské brýle

Najčastejšie kladené otázky pri výbere lyžiarskych okuliarov

Prečo pri lyžovaní nestačia klasické slnečné okuliare?

Slnečné okuliare neposkytujú takú mechanickú ochranu ako lyžiarske okuliare, ľahko môžu za jazdy spadnúť. Navyše nemajú dostatočnú ochranu proti silnému UV žiareniu, ktorému ste v horských oblastiach vystavení.

Aké výhody majú polarizačné lyžiarske okuliare?

Okuliare s polarizačným filtrom výrazne redukujú nepríjemné odlesky, ktoré sú na horách vplyvom ostrého slnka a žiarivého snehu veľmi časté. Vďaka zvýšeniu kontrastov a odrazeniu odleskov budete mať na zjazdovke výrazne lepší prehľad.

Ako ochrániť okuliare proti poškriabaniu?

O lyžiarske okuliare sa třeba starať. Vždy je potrebné nechať ich dôkladne vyschnúť a zorníky vyleštiť jemnou handričkou. Aby ste okuliare nepoškriabali, odporúčame používať tvrdé puzdra. Anti- Skratch ochrana proti poškriabaniu zabraňuje poškodeniu zorníkov pri jazde.