Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vyčistiť koberec

Koberce vytvoria v každom interiéri útulnú atmosféru a navyše skvele izolujú od podlahy, aj preto ich nájdete v takmer každej domácnosti. Ako ich ale ošetrovať, aby vám robili radosť po dlhé roky? Najmä v prípade, že máte doma chlpatých zvieracich miláčikov alebo malé deti, treba koberce nielen pravidelne vysávať, ale aj efektívne čistiť. Prezradíme vám, ako jednoducho vyčistiť koberec tak, aby vyzeral zase ako nový! Pomôcť vám môžu špeciálne čistiace peny na koberce, tepovače ale aj lacné prostriedky z kuchyne.

Aké nečistoty sa v koberci najčastejšie usadzujú?

Koberce sú ľahké lapače prachu, psích chlpov, najrôznejších omrviniek alebo vlasov. Ľahko sa tak stávajú semeniskom pre mikróby a baktérie, ktoré môžu, nielen alergikom, znepríjemniť život. Preto je treba dbať na pravidelnú bežnú aj hĺbkovú údržbu koberca. Poradíme vám, ako docieliť čistý a svieži koberec za krátky čas!

Základom je pravidelné vysávanie koberca

Bez vysávača sa pri kobercoch nezaobídete. Pri jeho výbere treba brať ohľad na dostatočný výkon, vďaka ktorému z koberca vytiahne väčšinu bežných nečistôt. Vysávače majú zvyčajne špeciálne nadstavce na koberce, ktoré vysávanie uľahčia. Obľúbené sú bezvreckové vysávače, do ktorých nie je potrebné dokupovať sáčky, alebo moderné robotické vysávače, ktoré prácu odvedú za vás. Vysávať by ste mali aspoň 1-2 × týždenne.

Ak máte možnosť, raz za čas koberec vyvetrajte

Predtým sa koberce pravidelne vyklepávali. Nielen, že sa vďaka tomu zbavili nečistôt, naviac sa prevetrali a preschli, čím sa predchádzalo zatuchnutiu koberca. Preto sa odporúča aspoň raz do roka koberec prevetrať a vyklepať na čerstvom vzduchu. Tiež pomáha koberec v zime položiť pochôdzne stranou na sneh a vyklepať. Zbavíte sa prachu a jeho farby sa rozjasnia.

Ako na suché čistenie koberca? Pomôže vám čistiaci prášok na koberce!

V prípade, že sa chcete vyhnúť namáčaniu koberce, napríklad z dôvodu drevených podláh, môžete vyskúšať špeciálne prášky na čistenie kobercov. Prášok jednoducho nasypete na vopred vysatý koberec, necháte pôsobiť (pokojne celú noc) a potom dôkladne vysajete. Prášok by mal absorbovať všetky nečistoty a rozjasniť farby koberca.

Ako na mokré čistenie koberca? Vyskúšajte penu na čistenie kobercov!

Pena na čistenie kobercov je efektívny čistiaci prostriedok, s ktorým pomerne jednoducho a bez námahy môžete koberec vyčistiť. Zvyčajne sa pena predáva v spreji, ktorý zaisťuje jednoduchú aplikáciu. Ako postupovať krok za krokom?

  • Najskôr koberec povysávajte, prípadne vyklepte.
  • Potom naneste na celú plochu koberca čistiacu penu podľa návodu, a nechajte ju potrebnú dobu pôsobiť.
  • V prípade, že má koberec dlhší vlas, penu zapracujte pomocou kefy.
  • Po uplynutí doby pôsobenia penu dôkladne povysávajte.
  • Pena by mala koberec vyčistiť, rozjasniť a našuchoriť.

Vysávač s funkciou mokrého čistenia je spoľahlivým riešením!

Naozaj do hĺbky vyčistíte koberec za pomoci tepovača, ktorý si môžete zakúpiť alebo požičať. Ako fungujú vysávače s funkciou mokrého čistenia? Sú vybavené nádobou na vodu, ktorú najskôr spoločne s čistiacim prípravkom aplikujete pod tlakom do vnútra koberca. Necháte chvíľu pôsobiť a potom opäť vysajete. Vďaka výkonnému saniu odstránite z koberca väčšinu nečistôt i mikróbov. Koberce je potrebné nechať po čistení dôkladne preschnúť.


Čistenie koberca bez chémie za pomoci jedlej sódy

Jedlá sóda je univerzálny domáci čistič, ktorý je lacným a veľmi účinným pomocníkom. S pomocou jedlej sódy môžete vyčistiť napríklad práčku alebo rúru. Ako vyčistiť koberec jedlou sódou? Máte 2 možnosti:

  • Plošné čistenie koberce - zmiešajte 1 diel sódy, 1 diel octu a narieďte vodou tak, aby vznikla jemná pasta. Tú naneste za pomoci kefy na koberec, nechajte cez noc pôsobiť a potom povysávajte.
  • Čistenie škvrny na koberci - nasypte jedlú sódu priamo na škvrnu, pokropte miesto horúcou vodou a nechajte niekoľko hodín pôsobiť. Nakoniec povysávajte.

Ako vyčistiť koberec soľou a minerálnou vodou

Soľ jednoducho nasypete na koberec, necháte niekoľko hodín pôsobiť a nakoniec vysajete. Soľ by na seba mala nadviazať nečistoty, aj zápach z koberca. Vyššieho efektu dosiahnete, keď soľ zmiešate s minerálnou vodou na hustú pastu, ktorú nanesiete na koberec a po zaschnutí opäť vysajete.

TIP: Spôsob čistenia vyberajte aj s ohľadom na typ koberca. Vlnené koberce a ručne tkané koberce vyžadujú veľmi šetrnú údržbu. Môžete ich čistiť iba prostriedkami s neutrálnym pH. Odporúča sa napríklad mastné jadrové mydlo.

Ako vyčistiť škvrny z koberca? Dôležité je konať včas!

Určite sa vám už niekedy podarilo vytvoriť na koberci nevzhľadnú škvrnu od jedla, kávy alebo vína a pod. Ako si poradiť a ako ju efektívne odstrániť? Tu je pár overených tipov, ako na to! Ak je to len trochu možné, pustite sa do čistenia bezprostredne po vzniku škvrny. Odstraňovanie bude jednoduchšie, než v prípade zaschnutých škvŕn.

Ako vyčistiť kávu z koberca

V prípade, že sa vám na koberec rozleje káva, najskôr za pomoci utierky koberec vysušte, ako to len bude možné. Polejte škvrnu studenou vodou alebo minerálkou a nasypte naň soľ. Nechajte aspoň 20 minút pôsobiť a potom dočistite do sucha.

Ako vyčistiť krv z koberca

Postup je totožný ako pri čistení kávovej škvrny. Pokiaľ je však krvavá škvrna už zaschnutá, najskôr ju rozmočte studenou vodou, vysušte handričkou a až potom aplikujte soľ.

Ako vyčistiť víno z koberca

Ak sa vám stane, že na koberec rozlejete červené víno, nepanikárte a škvrnu jednoducho vysušte handričkou jednoduchým priložením a pritlačením. Potom aplikujte jedlú soľ alebo citrónovú šťavu, prípadne obe suroviny naraz. Nakoniec vyčistite handričkou do sucha.

Ako vyčistiť vosk z koberca

Ak vám na koberec nakvapká sviečka, najskôr vosk schlaďte pomocou ľadovej kocky v sáčku a potom ho z vlákien koberca opatrne odlúpte. Ak v koberci čiastočky vosku zostanú, položte cez ne savú utierku a koberec niekoľkokrát prejdite žehličkou - vosk by sa mal vsiaknuť do utierky.

Ako vyčistiť olej z koberca

Mastné škvrny sa najlepšie čistia pomocou peny na koberce, ktorá si s mastnotou efektívne poradia. Pokiaľ ju nemáte po ruke, vyskúšajte hladkú múku, ktorá mastnotu vsiakne alebo benzín. Naneste ho na kúsok handričky, alebo vatového tampónu a škvrnu ním postupne utierajte.

Ako vyčistiť moč z koberca

Ak máte v domácnosti malé deti alebo šteňa, môže sa vám stať, že budete z koberca musieť odstraňovať škvrny od moču. Ako na to? Najskôr vysušte škvrnu papierovou utierkou. Potom použite ocot, ktorý funguje ako skvelý neutralizátor pachu. Môžete ho zmiešať spolu s citrónovou šťavou alebo jedlou sódou, nastriekať na koberec a nechať pôsobiť. Nakoniec vydrhnite kefou.

Ako vyčistiť koberec od chlpov

Psie chlpy sa dokážu do koberca spoľahlivo usadiť. Ako sa ich zbaviť? Postriekajte koberec zmesou vody a aviváže, v pomere 3:1. Počkajte aspoň 30 minút. Aviváž by mala chlpy vytiahnuť na povrch koberca, odkiaľ nebude ťažké ich vysať.

TIP: Koberce s dlhými vlasmi, známe ako "shaggy", sú krásne a hrejivé, ale všeobecne sa horšie udržujú, pretože sa v nich nečistoty ľahšie usadzujú. Preto sa na viac zaťažované miesta (napr. kuchyne, chodby a pod.) Odporúčajú skôr koberce bez vlasov, tzv. Boucle, ktoré sú menej náročné na údržbu.


Najčastejšie kladené otázky pri čistení koberca

Môžem koberce prať v práčke?

Väčšinu kobercov v práčke nevyperiete. V práčke možno zvyčajne prať len drobné koberčeky a predložky, ktoré práčku extrémne nezaťažia. Je však potrebné najprv overiť na informačnom štítku, či konkrétny koberec môžete prať. Perte max. Na 40 °C a samostatne s minimom otáčok. Nepridávajte veľké množstvo prášku.

Ako vyčistiť koberec s vysokými vlasmi?

Na čistenie shaggy kobercov sa najlepšie hodia špeciálne čistiace peny na koberce, ktoré ich do koberca treba poctivo zapracovať za pomoci kefy tak, aby sa prípravok dostal čo najhlbšie do vlákien.

Ako narovnať koberec?

Ak sú na koberci viditeľné záhyby, môžete ho mierne nahriať a záhyby prejsť žehličkou (cez plátno). V prípade, že máte problém so spľasnutou trávou vlasom (napríklad preto, že na koberci stál nábytok) vezmite kocku ľadu, položte ju na zľahnutú časť a počkajte, než sa vlas postupne narovná.