Ako vybrať umývačku riadu

Umývačky riadu patria v dnešnej dobe medzi štandard v moderných kuchyniach, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Pre väčšinu ľudí patrí umývanie riadu k najmenej obľúbeným činnostiam, ďalej tu potom máme aj čisto racionálne dôvody ako úspora času, úspora peňazí alebo skrytie už použitého riadu.

Rovnako ako u ostatnej bielej techniky existujú rôzne veľkosti a typy, platí to aj pre umývačky riadu.

Video: Ako vybrat umývačku

Veľkosť umývačky riadu

Umývačku vyberajte prevažne podľa nasledujúcich kritérií:

  • koľko je ľudí v domácnosti
  • ako často doma pripravujete jedlo
  • poriadate často stretnutia s priateľmi alebo nejaké spoločenské akcie
  • koľko kusov riadu v domácnosti máte

Po zvážení všetkých kitérií môžete vyberať medzi troma základnými veľkosťami – na štyri sady riadu, deväť sád alebo dvanásť a viac sád. Jedna jedálna súprava zahŕňa hlboký, plytký a dezertný tanier, šálku, podšálku a príbor.

Orientačné rozmery vzhľadom k počtu sád riadu

Počet sád riadov Veľkosť (šírka x výška x hĺbka)
14 60×85×60 cm
10 45×85×60 cm
6 55×45×50 cm
Ako vybrať umývačku riadu

Vstavaná versus voľne stojaca umývačka riadu

Vstavané umývačky riadu sú ponúkané so šírkou 45 cm a 60 cm, majú prispôsobené rozvody pre zabudovanie, rovnako tak aj predné dvierka, pri ktorých sa počíta s montážou dosky zodpovedajúcej designu kuchyne.

Voľne stojacu umývačku riadu môžete umiestniť kdekoľvek do kuchyne, kde je prístup k rozvodu vody a odpadu. Ako najvhodnejšie miesto sa osvedčil priestor vedľa alebo blízko drezu. Možnosť podstavby pri voľne stojacich umývačkách znamená, že umývačka je prispôsobená odnímateľnou hornou doskou a následnému zasunutiu pod kuchynskú dosku. Predná časť umývačky tak zostane v pôvodnom designe, len horná stena je skrytá pod doskou kuchynskej linky.

Energetická náročnosť a hlučnosť

Spotreba je hneď po priestorových možnostiach druhé najdôležitejšie kritérium výberu. Energetickú náročnosť sa jednoducho dozviete zo štítku na výrobku, kedy A+ je najlepšia. Ďalšie značenie B, C, D, E, F, G, kedy G je najmenej úsporná umývačka. Väčšina súčasných umývačiek sa pohybuje od A+ po B+. Rovnakým rebríčkom sa označuje aj účinosť umývania a sušenia.

Najlepším variantom je samozrejme trieda A u všetkých parametrov. Samozrejme nižšia účinnosť umývania ešte neznamená, že sa riad neumyje. Bežné nečistoty budú odstránené dobre, viditeľné rozdiely zaznamenáte až u veľmi znečisteného riadu.

Spotreba vody na jeden umývací cyklus sa pohybuje v rozmedzí 11 - 18 l. Ani u lacnejších modelov by nemala byť prekročená hranica 25 l.

Pokiaľ umývate riad predovšetkým večer, sledujte údaje o hlučnosti. Hlučná umývačka vás bude rušiť. Bežne je udávaná hodnota okolo 50 dB, ale modernejšie typy sa pohybujú už na hranici 44 dB.

Video: Ako zapojiť a používať

Aké programy potrebujem?

Umývačky riadu štandardne disponujú niekoľkými základnými programami (obvykle šesť), ktoré nájdete pri každom modeli (predumytie, umývanie, intenzívny program, auto program, zmiešaný, rýchly program a pod.).

Základné rozdelenie teplôt:

40 °C vhodné na mierne zašpinený riad
50 °C pri tejto teplote dochádza k najlepšiemu využitiu enzýmov obsiahnutých v pracích prostriedkoch
60 – 65 °C vhodné na umývanie bežne zašpineného riadu
70 °C intenzívny program pre veľmi špinavý riad
Eco trvá najdlhší čas, ale je energeticky najúspornejší

Ostatná ponuka programov a funkcií sa u jednotlivých modelov líši a je veľmi obsiahla. Pri rozhodovaní, čo pri kúpe uprednostniť je nutné zohľadniť váš životný štýl, či pri umývaní prevládajú poháre alebo silne zašpinené hrnce.

Sledujte tiež počet filtrov na zachytenie nečistôt, malo by ich byť čo najviac, pretože významne ovplyvňujú kvalitu umývania a šetrnejšie narábajú s riadom.

Ako vybrať umývačku riadu

Možné ďalšie funkcie a programy

(názvy sa môžu podľa jednotlivých výrobcov líšiť)

Fuzzy Logic

Umývačka sama rozpozná, koľko riadu sa do nej vložilo a ako je zašpinený. Podľa toho použije správnu teplotu a množstvo vody, čas umývania a počet oplachov a na základe aktuálnych výsledkov umývania ich koriguje tak, aby výsledkom bol vždy perfektne umytý riad, pri čo najnižšej spotrebe vody a elektrickej energie.

Nehrá pritom rolu, ako je riad rozložený. Senzory ďalej zmerajú, ako rýchlo sa v umývačke ohreje voda a koľko vody stečie z riadu. Z týchto údajov potom elektronický systém prepočíta, už behom prvého opláchnutia, presný priebeh celého programu. Ten potom priebežne aktualizuje. Umývačka vybavená týmto senzorom nespotrebuje viac energie a vody, než je skutočne nevyhnutné, naviac stačí stlačiť jedno tlačidlo, bez akéhokoľvek ďalšieho nastavovania.

Aquasafe

Zaisťuje vnútornú ochranu umývačky. Kontroluje každú eventuálnu stratu vody z vnútorného obehu. V prípade úniku vody Aquasafe vypne chod umývačky a vyčerpá z nej vodu.

Aquastop

Zaisťuje vonkajšiu ochranu umývačky. Zabraňuje akémukoľvek úniku vody z prívodnej hadice. V prípade úniku vody Aquastop vypne chod umývačky, vyčerpá z nej vodu a uzavrie prívodný vodovodný ventil.

Anti-bacteria

Táto funkcia (príp. program) garantuje odstránenie 99,9 % baktérií z riadu.

Bio

Program pre málo zašpinený riad so zaschnutými zbytkami jedla. Teplota vody: 50°C.

Eco

Tento program využíva enzymatické umývacie prostriedky novej generácie. Je určený na umývanie bežne alebo silnejšie zašpineného riadu, na ktorom sú zaschnuté zbytky jedla s nižšou spotrebou elektrickej energie. Teplota vody 50°C.

Multizone

Voľba viaczónového umývania (možnosť umývať v hornom alebo dolnom koši).

Nočný program

Špeciálny program vhodný pre nočný chod umývačky – hlučnosť dosahuje len 39 dB.

Odložené umývanie

Funkcia, ktorá umožňuje odložiť umývanie (o 1-24 hodín) a automaticky zapnúť umývačku vtedy, keď to užívateľovi najviac vyhovuje.

Párty program

Špeciálny program a sada držiakov pre umývanie až 48 pohárov.

Polovičná náplň

Voľba pre každodenné umývanie riadu. Každý z košov naplníte len z polovice a nemusíte čakať, kým sa zaplní plná kapacita umývačky. Ušetríte tak až 20% vody, času a energie.

Program pre intenzívne umývanie (Intensive)

Odporúča sa pre umývanie silne zašpineného riadu (hlbšie hrnce). Riad pred umývaním nie je potrebné oplachovať ani predumývať. 6. zmysel zvolí teplotu vody od 60 do 70° C.

Video: Zhrnutie