Ako vybrať chladničku

Chladnička je obvykle prvým spotrebičom, ktorý si kupujeme do novej domácnosti. Ide o pomerne vysokú a dlhodobú investíciu, preto je treba mať pri výbere dostatok informácií, aby nám chladnička slúžila k maximálnej spokojnosti. Pripomeňte si najdôležitejšie kritériá, ktoré by ste mali mať pri výbere novej chladničky na zreteli.

4 body na zváženie pri výbere chladničky

 • Budete si kupovať voľne stojacu, alebo vstavanú chladničku? Chcete, aby chladnička mala zabudovanú aj mrazničku, alebo skôr oceníte väčší chladiaci priestor?
 • Akú má vami vybraná chladnička spotrebu a objem? Spotrebu spoznáte z energetického štítku, objem je zase dôležitý pre ideálnu veľkosť pre vašu rodinu.
 • Aký dizajn by chladnička mala mať? Biela, nerez, alebo sa do vašej kuchyne hodí úplne iný dekor?
 • Koľko ľudí bude chladničku využívať? Počet vezmite do úvahy pri výbere správnej veľkosti spotrebiča.

Typy chladničiek

Voľne stojace a vstavané chladničky

Ako sa rozhodnúť medzi vstavanou alebo voľne stojacou chladničkou? Záleží na dispozícii vašej kuchyne. Potrebujete chladničku schovať? Potom vyberte vstavaný prístroj. Ak riešite problém s priestorom alebo sa často sťahujete, kúpte si voľne stojacu chladničku. Tú postavíte na prakticky ľubovoľné miesto v domácnosti a podľa potreby s ňou môžete manipulovať.

Kombinovaná chladnička s mrazničkou

Ako sa rozhodnúť medzi vstavanou alebo voľne stojacou chladničkou? Záleží na dispozícii vašej kuchyne. Potrebujete chladničku schovať? Potom vyberte vstavaný prístroj. Ak riešite problém s priestorom alebo sa často sťahujete, kúpte si voľne stojacu chladničku. Tú postavíte na prakticky ľubovoľné miesto v domácnosti a podľa potreby s ňou môžete manipulovať.

Monoklimatické chladničky

Monoklimatická chladnička bez mraziaceho priestoru vám ponúkne obrovské miesto na uloženie potravín do chladiacej časti. Hodí sa pre tých, ktorí majú samostatne stojaci mrazničku.


TIP: Mrazíte veľké množstvo potravín, napríklad pri nákupoch v akciách alebo po zbere plodín zo záhradky počas sezóny? Kúpte si pultovú mrazničku, do ktorej sa všetko ľahko zmestí.

Retro lednice

Pokiaľ máte radi štýlové kúsky, zlaďte s ostatným vybavením bytu i spotrebiče. Krásne retro chladničky zoženiete v mnohých dekoroch, nezabudnite však porovnávať aj technické parametre, aby ste si vybrali správneho pomocníka. U dizajnových kúskov počítajte s vyššou cenou.

Mini chladničky

Malé chladničky ocení každý študent alebo obyvateľov malého bytu. Ich rozmery predurčujú ich využitie v menších kuchyniach, kanceláriách alebo pre jednotlivcov alebo páry. Menší objem zúročíte pri poplatkoch za energiu. Minichladničky sú úspornejšie než ich obrovskí príbuzní.

Americke chladničky

Máte naopak veľkú rodinu a žiadna štandardná chladnička vám nestačí? Americké chladničky majú vďaka dvojdverovému prevedeniu obrovskú chladiacu a prípadne aj mraziacu časť. Navyše disponujú mnohými modernými funkciami. Rodinu v lete poteší výrobník ľadu, dávkovač studenej vody či bar. Nevýhodou môže byť vyššia energetická spotreba a veľké rozmery.

Aké technické parametre chladničky zvážiť pri výbere?

Počet kompresorov

V súvislosti s kombinovanými chladničkami prichádza na rad aj otázka vybavenia jedným, resp. dvoma kompresormi. Verzia s dvoma kompresormi ponúka dostatok výkonu pre rýchle zamrazenie novo vložených potravín a možnosť selektívne vypnúť buď chladiacu, alebo mraziace sekciu.

Dnes sa však vyrábajú najmä chladničky s jedným kompresorom, ale dvoma oddelenými okruhmi. Šikovné funkcie tak zostali zachované, ale spotreba chladničiek sa znížila.

Spotreba energie chladničiek

Vzhľadom k tomu, že chladnička býva spustená nepretržite, mali by sme si starostlivo strážiť informácie o nákladoch na jej prevádzku. Údaje o dennej spotrebe rozlíšite podľa klasifikácie do niekoľkých energetických tried - A +++, A ++, A +, A, B a pod. Najúspornejšie sú prístroje kategórie A +++ a A ++, ale treba si uvedomiť, že výsledná spotreba závisí aj na tom, kam chladničku umiestnite. Ak bude na ňu svietiť slniečko alebo pôsobiť iný zdroj tepla, náklady na chladenie sa zvýšia.

Výkon a akumulačná doba

Mraziaci výkon udáva, koľko kilogramov potravín zvládnu chladničky zamraziť za 24 hodín. Akumulačná doba potom udáva počet hodín, počas ktorej chladnička bez otvorenia dverí zvládne udržať nízku teplotu. Takáto informácia sa vám môže hodiť napríklad po výpadku elektriny.

Moderný vzhľad bez odtlačkov

Väčšina zákazníkov si kupuje chladničku vo farbe celej kuchyne či v neutrálnom odtieni. Ak vám záleží na zjednotenom dizajne, môžete využiť vstavanú chladničku s dvierkami v štýle vašej kuchyne.

Ak však hľadáte moderný nerezový vzhľad, mali by ste poznať dva jeho typy. Okrem nerezu môžete zakúpiť aj chladničku s inoxovým povrchom, ktorý nerez napodobňuje. Ak nechcete, aby bol na chladničke vidieť každý odtlačok, vyberte si nerezový povrch s úpravou proti zanechávaniu odtlačkov prstov. Pozor na parameter "nerezový vzhľad" - to býva plast nalakovaný na striebornú farbu.

Hlučnosť chladničky

Dnešné chladničky mávajú hlučnosť okolo 40 dB. Táto hladina zodpovedá tlmenému hovoru.


Užitočné funkcie a moderné technológie chladničiek

Okrem základných funkcií sa výrobcovia snažia neustále prichádzať s novinkami.

 • BioFresh (nulová zóna) - vyhradené priestory s udržiavanou nízkou teplotou a stabilnou vlhkosťou. Zaistí ideálne podmienky na skladovanie ovocia, zeleniny i syrov.
 • Špeciálne antibakteriálne filtre zabraňujú množeniu baktérií a rastu plesní.
 • Akustická signalizácia dverí vás upozorní na nedovretie a unikanie chladného vzduchu z chladničky von
 • LCD displej s TV tunerom vám poskytne vyšší komfort pri používaní
 • Vďaka beznámrazovému zmrazené modulu s funkciou No Frost nebudete musieť chladničku odmrazovať svojpomocne.
 • Prázdninový režim zaistí teplotu 12 °C pri vašej neprítomnosti. Vďaka nemu nemusíte chladničku vyťahovať zo zásuvky a myslieť na otvorené dvierka. Napriek tomu však chladničky spotrebujú len málo elektriny.
 • Fresh Air Flow, IonAir a ďalšie podobné technológie ventilátorov zaisťujú výmenu vzduchu v spotrebiči a predĺžia trvanlivosť čerstvých potravín.
 • Super Freeze funkcia potom zabezpečí prudké a extrarýchle zmrazenie potravín v mrazničke.

Čo ďalšie je užitočné vedieť?

Ako prevážať chladničku?

Odborníci odporúčajú prevoz chladničky vo vzpriamenej polohe, prípadne v ľahkom náklone. Je to z dôvodu možného poškodenia kompresora, vyvlieknutia z pružín či úniku oleja do výmenníka tepla. Ak musíte chladničku z nejakého dôvodu položiť, využite jej bok ako dno

Ako dlho nechať odstáť novú chladničku?

Novú chladničku nechajte po preprave "odpočívať" aspoň 2 hodiny pred zapojením do zásuvky. Ak ste však chladničku položili, i len na chvíľu, nechajte ju radšej odstáť 24 hodín pred tým, než ju zapnete. Chladivo sa tak dostane všade tam, kam má. Pre detailnejší postup vždy nasledujte rady výrobcu v návode na obsluhu.

Kam umiestniť chladničku?

Každé zariadenie vyžaduje určitú prevádzkovú teplotu. To platí aj pre chladničky a mrazničky. Nemali by stáť blízko silných zdrojov tepla, najmä pri kúrení či na slnku. Ideálna prevádzková teplota pre túto kategóriu prístrojov je 15-30 °C.

Ako skladovať potraviny v chladničke?

Mäso v boxoch alebo fóliách uchovávajte v najnižších priehradkách, kde je najväčší chlad. Patrí sem aj zelenina a ovocie. Do stredných políc môžete vložiť mliečne výrobky, údeniny a vajíčka. V najvyšších a najteplejších policiach potom skladujte vychladnuté uvarené jedlá, paštéty, zákusky a iné potraviny k skorej konzumácii.

Ako odmraziť chladničku?

Pravidelným odmrazením chladničky znížite jej energetické nároky aj o polovicu (pri asi 0,5 cm vysokej námraze). Ak vaša chladnička nemá systém No Frost, ktorý urobí prácu za vás, budete si musieť vyhrnúť rukávy. Presný postup zistíte v návode od výrobcu.

Ako sa zbaviť zápachu z chladničky?

Chladničku udržujte bez prejdených či plesnivých potravín. Každý mesiac potom chladničku odpojte a vytrite všetky jej časti handričkou namočenou do vody s čističom vhodným pre upratovanie chladničky. Následne mokré miesta vysušte suchou textíliou a naskladajte potraviny späť. Môžete využiť aj prírodné pohlcovače pachu (mletá káva, sóda, citrón a i.) Či ich priemyselne vyrábané verzie.

Ako znížiť hlučnosť chladničky?

Moderné chladničky hučia silou asi 40 dB, teda ako tlmený hovor. Pomôcť môže aj odmrazenie chladničky a samozrejme správne umiestnenie. Ak je chladnička nahlas, spýtajte sa odborníka v autorizovanom servise - môže ísť o poruchu na chladiacom zariadení alebo termostate.

Ako vymeniť tesnenie pri chladničke?

Tesnenie nedolieha alebo je popraskané? Strácate elektrickú energiu, skracujete životnosť spotrebiča a podporujete rast plesní na chladených potravinách. Ľahko ho vymení odborník z autorizovaného servisu (vhodné tesnenie sa určuje podľa značky a sériového čísla chladničky).

Kvalitné chladničky vám vydržia dlhé roky

Chladnička je obvykle prvým spotrebičom, ktorý si do domácnosti zaobstaráte. Pamätajte na to, že ako jeden z mála spotrebičov bude zapnutá neustále a pre väčšinu ľudí ide o dlhodobú investíciu. Preto je treba si pred nákupom poriadne premyslieť, aké by mala mať parametre a výber nepodceniť.