Ako vybrať digestor

Ak je varenie vašou vášňou, potrebujete kvalitný odsávač pár a pachov. Digestory existujú v mnohých prevedeniach, ktoré sa hodia do každej kuchyne. Užite si svoje obľúbené jedlá bez intenzívneho pachu a vlhkosti v celej kuchyni. Poradíme, ako vybrať správny digestor pre váš domov.

Základné tipy pre výber odsávača pár

 • Pred samotným nákupom sa zamerajte na veľkosť kuchyne a umiestnenie varnej dosky. Podľa toho vyberiete správny typ digestora.
 • Môžete digestor v kuchyni pripojiť k odťahu mimo dom alebo odsávaný vzduch vyviesť vetracou šachtou? Ak nie, vyberte si recirkulačný (bezodťahový) digestor, ktorý vyčistený vzduch vracia späť do miestnosti.
 • Špeciálne funkcie ako automatické odsávanie, odsávanie s dobehom alebo dotykové ovládanie vám uľahčí používanie i údržbu.
 • Ak máte kuchyňu spojenú s obývacou časťou, zaujímajte sa o hlučnosť spotrebiča.

Typy digesterov

Komínové digestoře

Digestor nežiaduce pachy z domácnosti vyvedie mimo objekt pomocou otvoru či vetracej šachty. Komínové digestory mávajú veľký výkon, a tak sa hodia najmä pre väčšie kuchyne. Pretože sú na stene inštalované komínové digestory pomerne výrazným spotrebičom, pomôžu vám aj s doladením štýlu vašej kuchyne.

 • veľký výkon pre väčšie priestory
 • mnoho štýlov a modelov
 • na stene zaberajú viac priestoru
 • zložitejšia inštalácia
Prezrieť ponuku

Ostrovčekový digestor

Varíte na ostrovčeku uprostred kuchyne? S odsávaním pachov pri príprave pokrmov vám pomôže ostrovčekový digestor. Pripevňuje sa na strop, kadiaľ potom vedie aj samotné odťahové potrubie, takže môže byť umiestnený priamo nad miestom varenia. Vďaka vysokému výkonu ho oceníte aj vo väčších kuchyniach.

 • veľký výkon, vhodný aj do väčších kuchýň
 • montáž na strop neobmedzuje umiestnenie
 • zložitejšia inštalácia
 • vyššia cena
Prezrieť ponuku

Podstavný digestor

Do stredných a malých kuchýň sa skvele hodí klasický podstavný digestor, ktorý nezaberie toľko miesta. Ľahko ho pripevníte pod skrinku nad varným miestom, kde bude nenápadne plniť svoju funkciu.

 • do stredných a malých kuchýň
 • jednoduchá inštalácia
 • prívetivá cena
 • nižší výkon
 • vyššia spotreba energie
Prezrieť ponuku

Vstavaný digestor

Ak plánujete úplne novú kuchyňu, do ktorej vám esteticky digestor nezapadá, môžete ho šikovne skryť v dne kuchynskej skrinky. Opticky tak bude vstavaný digestor neviditeľný, ale odsaje všetku paru a pachy. Modely s predným výsuvným panelom sú úsporné na miesto - roztiahnete ich len pri spustení odsávania pár, výkon je však oproti komínovému a ostrovčekovému digestoru nižší.

 • do stredných a väčších kuchýň
 • nenarušuje vzhľad kuchyne
 • stredný výkon
 • zložitejšia montáž
Prezrieť ponuku
Vstavané digestory sú v podstate neviditeľné.

Pri výbere odsávača pár si dajte pozor na...

Umiestnenie

digestory sa montujú na stenu, strop alebo pod kuchynskú skrinku. Pri použití bezodťahovej (recirkulačnej) funkcie nemusíte riešiť pripojenie ku komínu - vysatý vzduch prečistí cez tukový alebo uhlíkový filter a vráti sa späť do miestnosti. Komínové digestory pripojíte odťahovým potrubím. Snažte sa o čo najpriamejšiu cestu bez zbytočných záhybov, aby odťah bezchybne fungoval. Ak budete viesť potrubia vodorovne, maximálna dĺžka by mala byť 3 metre, potom účinok odsávača klesá. Digestor umiestnite do výšky 65 cm nad elektrickú varnú dosku, prípadne 75 cm nad plynové horáky.

Spôsob odsávania

digestory môžu pachy a vlhkosť z varenia buď odvádzať mimo byt priamo alebo vetracou šachtou alebo po prečistení vzduchu pomocou filtra ho vracať späť do miestnosti. Pri odťahu mimo objekt musíte spotrebičmi zaistiť pripojenie potrubím, pri recirkulačnej funkcii potom je potrebné vykonávať údržbu. Tá spočíva v pravidelnom čistení a výmene uhlíkových filtrov.

Sací výkon

výkon digestora vyberajte s ohľadom na rozmery vašej kuchyne. Pri výrobkoch sa uvádza v m3 odsatého alebo prefiltrovaného vzduchu za hodinu. Optimálne by sa malo ovzdušie v miestnosti vymeniť až desaťkrát. Vynásobte dĺžku, šírku a výšku kuchyne v metroch a získate jeho objem v m3. Následne výsledok vynásobte desiatimi a číslo považujte za optimálny výkon pri výbere digestora.

Materiál

najčastejšie sa stretnete s digestormi z nerezu, skla, hliníka, ocele, plechu a smaltu. Digestor bude potrebné pravidelne utierať a čistiť od mastnoty, preto si vyberte produkt, ktorý má čo najmenej záhybov. Ak chcete, aby digestor do vašej kuchyne úplne zapadol, vyberajte podobný materiál alebo farbu ladiacu k ostatným spotrebičom.

Materiál

najčastejšie sa stretnete s digestormi z nerezu, skla, hliníka, ocele, plechu a smaltu. Digestor bude potrebné pravidelne utierať a čistiť od mastnoty, preto si vyberte produkt, ktorý má čo najmenej záhybov. Ak chcete, aby digestor do vašej kuchyne úplne zapadol, vyberajte podobný materiál alebo farbu ladiacu k ostatným spotrebičom.

TIP: Využite profesionálne čističe odsávačov pár a uľahčite si prácu s drhnutím. Prípravok zbaví digestor mastnoty a perfektne ho naleští bez zbytočnej námahy..

Špeciálne funkcie digestora

Dotykové ovládanie

Uľahčí rozsvietenie aj spustenie digestora. Navyše sa ľahšie čistí na rozdiel od posuvných líšt a tlačidiel.

Automatické odsávanie

Samo nastaví optimálny výkon digestora, aby sa odsával vzduch a zároveň sa neplytvalo elektrinou

Dobehový systém

Bude čistiť vzduch v miestnosti aj po ukončení varenia podľa vami zvoleného času navyše. Zbavíte sa tak aj zvyškového pachu a vlhkosti, následne sa odsávač sám vypne.

Indikátor znečištění filtru

Filtra vás upozorní, ak nastane čas filtre vyčistiť či vymeniť.

Osvetlenie pracovnej plochy

Vám zaistí silné vstavané svetlo. LED osvetlenie má dlhú životnosť a veľmi nízku energetickú spotrebu.

Silné osvětlení je důležitou funkcí digestoře.
Silné osvetlenie je dôležitou funkciou digestora.

Na aké parametre sa pri výbere digestora zamerať?

Výkon a energetická náročnosť

Výkon digestora určuje, koľko vzduchu zvládne prefiltrovať za určitý čas. Ako jednotka sa používa m3/h. Pre optimálne odsávanie by mal byť digestor schopný vymeniť vzduch v miestnosti aspoň 5 × za hodinu. Ako si spočítať potrebnú výkonnosť digestora?

Vynásobte dĺžku, šírku a výšku kuchyne v metroch. Získaný objem v m³ potom vynásobte 5 až 10 (priemerná výmena vzduchu za hodinu) a získate odporúčaný výkon odsávača pár v m³/h. Pre štvorcovú kuchyňu so stranou 5 metrov a výškou 3 metre tak odporúčaný výkon vychádza na 375-750 m³/h. Čím väčšia kuchyňa je, tým vyšší budete potrebovať výkon digestora.

Hlučnosť

Pokiaľ máte kuchyňu spojenú alebo otvorenú do obývacej časti alebo jedálne, určite venujte pozornosť tomuto parametru. S výkonom odsávača rastie aj hlučnosť, ktorá by vás mohla obťažovať.

Niektoré recirkulačné modely bývajú hlasnejšie, hlučnosť zvyšuje aj zlá montáž a odťahové potrubie dotýkajúce sa skrinky. Maximálna hlučnosť by nemala presiahnuť 60 dB (úroveň hlasného hovoru či bežiacu umývačky riadu).

Hmotnosť

Váhu digestora nesie stena, skrinka alebo strop - podľa vybraného typu. Najmä pri ostrovčekových, vstavaných a podstavných digestoroch venujte hmotnosti spotrebiča a nosnosti stropu či skriniek zvýšenú pozornosť.

Údržba digestora

Digestory stačí pravidelne utierať vlhkou handričkou, prípadne použiť odmasťovacie prostriedky, ktoré nezničia náter spotrebiča. Pri používaní recirkulačnej funkcie, ktorá vracia vzduch vyčistený cez uhlíkové filtre späť do miestnosti, však budete musieť prístroju dopriať intenzívnejšiu starostlivosť. Filtre dvakrát do roka vymeňte za nové.

Filtre pre recirkulačný digestor

Recirkulačná funkcia digestora využíva na čistenie vzduchu tukové a uhlíkové filtre. Kým tukové filtre z ocele je možné umývať ručne, tie uhlíkové potrebujú po čase vymeniť za nové.

TIP: Potrebujete nový filter do digestora? Prezrite si našu ponuku a nechajte si filter poslať ešte dnes až k vám domov.

Cena digestora

Digestory mnohých typov zoženiete v širokej cenovej škále. Líšia sa druhom, výkonom, renomé výrobcu aj dizajnom.

Cena Parametre
Digestory do 200 € vstavané, výsuvné či podstavné digestory s výkonom do 400 m3/h
Digestory do 400 € komínové či ostrovčekové digestory s výkonom do 800 m3/h
Digestory nad 700 € dizajnové digestory s ohromujúcim výkonom a originálnym dizajnom aj funkciami