Ako vybrať sušičku

Keď vonku hreje slnko a pofukuje mierny vánok, je sušenie bielizne ľahké. Akonáhle sa ale počasie skazí, sušiak vám doma prekáža a v zle vetraných miestnostiach potom bielizeň spôsobuje vlhkosť. Či už máte záhradu, alebo žijete v byte, sušička bielizne vám ušetrí veľa práce.

Prečo si kúpiť sušičku?

Akonáhle si na sušičku bielizne zvyknete, už si bez nej nedokážete pranie predstaviť. Povedzte zbohom vešaniu prádla a užite si celý rad výhod, ktoré ponúkajú:

 • Bielizeň zo sušičky je hebká aj bez použitia aviváže.
 • Niektoré modely majú program pre deti a alergikov, ktorý zbaví bielizeň prachových častíc.
 • Väčšinu bielizne nemusíte žehliť.
 • Počas sušenia sa odstránia žmolky, chlpy a vlasy.
 • Mnoho sušičiek ponúka program osvieženia bielizne, ktorým zbavíte oblečenie zápachov z cigaretového dymu, vyprážaného jedla alebo zatuchliny.

Aký je rozdiel medzi kondenzačné a ventilačné sušičkou bielizne

Sušičky bielizne môžeme rozdeliť na 2 základné typy podľa technológie sušenia. Tá má vplyv na spotrebu elektrickej energie, spôsob inštalácie sušičky aj výkon sušenia.

Ventilačná sušička bielizne sa oplatí skôr vo väčšej prevádzkárni

Ventilačná sušičky používajú k odvodu horúceho vzduchu ventilačný systém, je teda potrebné v miestnosti zriadiť odťah, ktorý odvedie horúci vzduch s parou pred budovu. Z tohto dôvodu sú ventilačné sušičky menej rozšírené a oplatí sa vo väčších prevádzkach, ako sú verejné práčovne, hotely, penzióny a pod.

 • nižšia obstarávacia cena sušičky
 • nižšie prevádzkové náklady
 • výrazne náročnejšie inštalácia sušičky

Kondenzačná sušička bielizne je ideálny do domácnosti

Kondenzačné sušičky naproti tomu nie je treba nijako zložito inštalovať, preto patrí k veľmi rozšíreným modelom, vhodným do každej domácnosti. Pracujú na princípe kondenzácie, kedy vlhkosť z bielizne v podobe pary kondenzuje na kvapalinu a odvádza sa do zbernej nádoby, ktorú treba pravidelne vyprázdniť. Niektoré sušičky ponúka možnosť vodu odvádzať priamo do odpadu.

 • jednoduchá inštalácia do každej domácnosti
 • veľký výber na trhu
 • vyššie náklady na prevádzku

Klasickú alebo slim sušičku? Vyberajte podľa priestorových možností a využitia.

Podľa veľkosti priestoru, do ktorého chcete sušičku umiestniť a predpokladaným využitím, môžete vyberať klasické alebo slim sušičky bielizne.

Štandardná sušička bielizne je optimálny pre bežnú rodinu

Klasické sušičky dosahujú hĺbky 60 cm. Vďaka tomu majú zvyčajne väčšiu kapacitu plnenia. Sú vhodné pre rodiny s deťmi a do domácností, kde je dostatok priestoru na umiestnenie sušičky.

Štandardná sušička bielizne

Štandardné kondenzačné sušičky sú hlboké približne 60 cm

Slim sušička pohodlne vystačí menším domácnostiam

V prípade, že v domácnosti býva iba 1 - 2 osoby, a tým pádom je spotreba bielizne nižšia, vystačíte si s kompaktnou slim sušičkou s hĺbkou cca 45 cm. Tá je výhodným riešením aj v prípade, že máte malú kúpeľňu a klasická sušička by sa do nej nezmestila. Musíte však počítať s tým, že kapacita sušičky bude o niečo nižšia, než u štandardného modelu.

Úzké sušičky na prádlo

Úzke sušičky na bielizeň sú hlboké iba cca 45 cm, dobre sa kombinujú so slim práčkami.

Rovnako ako práčky, aj sušičky majú 2 spôsoby plnenia:

 • Sušičky s vrchným plnením – menej rozšírené sušičky s horným plnením môžete využiť v prípade, že máte v kúpeľni dostatok miesta a môžete práčku so sušičkou umiestniť vedľa seba.
 • Sušičky s bočným plnením – sú najrozšírenejšie. Predovšetkým z toho dôvodu, že sa často inštalujú priamo na práčku s bočným plnením. Šetrí tak priestor a umožňujú pohodlné preskladanie bielizne z pračky do sušičky.

Je lepšie zaobstarať práčku so sušičkou 2 v 1 alebo samostatné spotrebiče?

Ďalšie rozhodnutie, ktoré je potrebné urobiť, spočíva v tom, či zaobstarať samostatnú práčku a sušičku, alebo využiť kombinácia práčky a sušičky v jednom spotrebiči. Čím sa tieto modely líšia?

Samostatná sušička bielizne je úspornejšie

Samostatná sušička bielizeň slúži iba na sušenie. Tento variant je ideálny v prípade, že máte dostatok priestoru pre samostatnú práčku i sušičku.

 • nižšie prevádzkové náklady na sušenie
 • väčšia kapacita sušičky
 • náročnejšie na priestor
Prezrieť ponuku

Práčka so sušičkou sa vojde aj do malej kúpeľne

Veľmi populárny je kombinácia práčky so sušičkou, kedy eden spotrebič zvládne obe funkcie - pranie i sušenie. Výrazne tým tak ušetríte pri nadobudnutí spotrebiča a nepotrebujete ďalší priestor na samostatnú sušičku.

 • šetrí priestor, zmestí sa aj do malej kúpeľne
 • nižšie obstarávacie náklady
 • drahšie prevádzku, vyššia spotreba vody
 • kapacita pre sušenie je menšie, než kapacita na pranie
Prezrieť ponuku

Vstavaná práčka so sušičkou pôsobí nenápadne

Ak chcete umiestniť práčku so sušičkou do kuchyne, môžete sa porozhliadnuť po vstavaných modeloch, ktoré dokonale splynú s kuchynskou linkou.

Na čo si dať pozor pri výbere sušičky bielizne?

Teraz sa zameriame na jednotlivé parametre, ktoré ovplyvňujú spotrebu energie pri sušení bielizne, komfort pri ovládaní pod.

Energetická trieda sušičky bielizne značí spotrebu el. energie

Sušičky bielizne zaobstaráte v niekoľkých energetických triedach. Čím vyššia je trieda, tým je sušička úspornejšie. V závislosti na zvolenej triede sa náklady na prevádzku môžu líšiť až o niekoľko sto korún ročne.

Energetická třída sušičky prádla Průměrná roční spotřeba energie (cca 160 cyklů)
A +++ 160 – 190 kWh
A ++ 250 – 280 kWh

Aké funkcie u sušičky bielizne oceníte?

Odložený štart

Sami si môžete zvoliť, kedy sa sušička zapne. Štart môžete odložiť kľudne aj o niekoľko hodín.

Samočistiaci kondenzátor

V prípade, že je sušička vybavená kondenzátorom s funkciou samočistenia, odpadá starosť s odborným čistením a zvyšuje sa efektivita sušenia.

Programy na rôzne druhy bielizne

Zvyčajne si môžete vybrať z radu programov na sušenie. Napr. sušenie perie, sušenie jemnej bielizne, sušenie košieľ pod.

Refresh program

Tento program vie oblečenie zbaviť zápachu (napr. dymu) bez nutnosti predchádzajúceho prania.

Osvetlenie bubna

Budete mať lepší prehľad o obsahu sušičky.

Funkcia Smart

Niektoré sušičky ovládajú chytré funkcie, vďaka tomu je možné programovať cez chytrý telefón.


TIP: Príslušenstvo k sušičkám bielizne vám prácu často veľmi uľahčí, zakúpiť môžete špeciálne koša na vlnu alebo napríklad ochranné vrecká do sušičky, ktoré sú vhodné pre sušenie spodného a jemnej bielizne.

Sušička bielizne Beko

Sušičky bielizne od firmyBeko sú obľúbené pre jednoduché ovládanie a rad praktických funkcií, ako je napr. automatická ochrana proti pokrčeniu bielizne, šetrné programy na sušenie jemnej bielizne a pod. Vďaka EcoGentle ™ tepelnému čerpadlu, ktorým sú niektoré modely vybavené ušetríte el. energiu a bielizeň nestratí svoje žiarivé farby. Beko ponúka štandardné aj slim modely sušičiek bielizne, z ktorých si vyberie určite každý.

Sušička bielizne Bosch

Sušičky bielizne od firmy Bosch vynikajú elegantným dizajnom a radom inteligentných funkcií, ako je Smart Dry, kedy sušička vyberie najlepší sušiaci program automaticky podľa posledného pracieho cyklu, alebo funkcie Iron Assist, ktorá sa postará o dokonalé vyhladenie bielizne bez nutnosti neskoršieho žehlenie. Väčšina sušičiek od firmy Bosch je vybavená úsporným tepelným čerpadlom.


Najčastejšie kladené otázky pri výbere sušičky bielizne

Akú kapacitu sušičky zvoliť?

Dvojiciam zvyčajne vystačí menšie sušičky s kapacitou cca 6 - 7 kilogramov, do bežnej rodiny je lepšie zaobstarať model s kapacitou nad 8 kg.

Ako funguje práčka so sušičkou?

Bielizeň vložené do práčky so sušičkou sa najskôr vyperie na zvolený prací program, potom sa sušia na princípe kondenzácie, kedy sa horúca para z bielizne premieňa na vodu, ktorá sa odvádza do odpadu alebo kondenzačnej nádoby. Výhodou týchto modelov je úspora miesta a jednoduchá obsluha - bielizeň nie je potrebné premiestňovať z práčky do sušičky.

Prečo sušiť bielizeň v sušičke?

Bielizeň usuší výrazne rýchlejšie, počas sušenia dôjde naviac k odstráneniu žmolkov aj zvieracích chlpov a nemusíte tráviť čas vešaním a zbieraním bielizne.

Ako mať bielizeň zo sušičky voňavé?

Pri sušení v sušičke sa bielizeň zvyčajne neperie v aviváži, ktorá sušičku zbytočne zanáša, môžete si ale zaobstarať vonné obrúsky do sušičky, ktoré bielizeň prevonia a zároveň zjemní.