10× viac produktov za najlepšie ceny
Nainštalujte si aplikáciu a získajte kupón 10 € na prvý nákup

Ako vyčistiť práčku

Aby bolo vypraná bielizeň vždy krásne voňavá a svieža, je potrebné myslieť na pravidelné čistenie práčky. Pýtate sa prečo? Počas každého prania sa v práčke usadzujú nečistoty z bielizne, zvyšky pracieho prášku či aviváže a tiež vodný kameň. Preto je treba tieto usadeniny pravidelne odstraňovať, aby neovplyvňovali vôňu a čistotu vypraného prádla. Ako efektívne práčku vyčistiť octom, sódou alebo špeciálnym prípravkom a ako postupovať krok za krokom tak, aby čistenie bolo efektívne a bezpečné? To sa dozviete v nasledujúcom článku!

Kde sa nečistoty v práčke usadzujú?

Usadeniny nemusia byť na prvý pohľad vôbec vidieť. Na nutnosť čistenia vás môže upozorniť až zápach z práčky alebo zatuchnutie, hoci čerstvo vyprané prádlo. Nečistoty sa totiž usadzujú nielen v bubne na bielizeň a na dvierkach práčky, ale aj v jej vnútornom ústrojenstve. Pokiaľ ho dlhšiu dobu nevyčistíte, stane sa liahňou pre baktérie a roztoče.

Ako vyčistiť práčku od zápachu? Pomôžu chemické prostriedky aj suroviny z domácnosti!

Práčku možno čistiť špeciálnymi prostriedkami, s ktorými je čistenie efektívne, a navyše sú pre práčku úplne bezpečné. Pokiaľ ale nemáte špeciálnu chémiu na čistenie práčky po ruke, alebo chcete ušetriť, môžete použiť aj suroviny, ktoré bežne nájdete v kuchyni.

Čištění pračky savem a dalšími speciálními přípravky

Čištění speciálními chemickými prostředky na čištění pračky je vysoce efektivní. Vybírat můžete z několika typů chemie:

Čistenie práčky savom a ďalšími špeciálnymi prípravkami

Čistenie špeciálnymi chemickými prostriedkami na čistenie práčky je vysoko efektívna. Vyberať môžete z niekoľkých typov chémie:

  • Tekuté čistiace prostriedky (napr. savo do práčky) nariedite vodou a vyčistíte s nimi zásobník, dvierka aj tesnenie práčky. Potom nalejete nariedenú zmes do čistého zásobníka na prací prostriedok a pustíte prací program s teplotou minimálne 60 °C. Efektívne tak prečistíte zanesené útroby práčky.
  • Čistič práčky v sáčku - porciovaný čistič je praktický tým, že nemusíte dávku odmeriavať. Jednoducho nasypete obsah vrecka do práčky a spustíte prací program s teplotou min. 60 °C. Čistenie sa odporúča opakovať po cca 40 pracích cykloch.
  • Čistiace tablety do práčky - použitie tabliet je podobné ako v čističoch v sáčku. Jednoducho vhodíte tabletu do bubna práčky a spustíte prací program.

Chcete vedieť, ako vyčistiť práčku bez chémie? Vyskúšajte osvedčené triky!

Čistenie práčky octom

Obľúbený spôsob čistenia práčky, ktorý sa užíva už dlhé roky, je čistenie práčky pomocou octu. Jeho výhodou je schopnosť efektívne odstrániť zápach, ale tiež odstrániť odolný vodný kameň. Ako na čistenie práčky octom? Postačí vám približne 300 - 400 ml octu, ktorý nalejete do prázdneho bubna práčky a pustíte najdlhší prací program s najvyššou možnou teplotou. Po dokončení prania vytrite zvyšok uvoľnených nečistôt hubkou a nakoniec handričkou namočenou v čistej vode.

Čistenie práčky jedlou sódou

S čistením práčky vám môže pomôcť tiež obyčajná jedlá sóda. Postup je podobný ako pri čistení octom, do bubna práčky však nasypete 2 balenia jedlej sódy a spustíte prací program. Jedlá sóda sa postará o vyčistenie bubna aj útrob práčky. Ak je vaša práčka naozaj silne zanesená, pre lepší výsledok použite kombináciu octu a jedlej sódy.

Čistenie práčky kyselinou citrónovou

Pokiaľ chcete vyčistiť práčku pomocou kyseliny citrónovej, nasypte obsah vrecka do zásobníka na prací prášok a spustite prací program​​. Tento postup môžete kombinovať aj s octom, ktorý nalejete priamo do bubna práčky.

TIP: Čistotu práčky ovplyvňuje tiež kvalita pracích prostriedkov. Tie by sa mali počas prania dobre rozpúšťať, v opačnom prípade totiž práčku rýchlo zanáša a ich zvyšky môžete objaviť dokonca aj na vypranej bielizni.

Ako odvápniť práčku?

Vodný kameň je veľmi odolný a výrazne môže skrátiť životnosť práčky. Preto sa odporúča preventívne odvápnenie práčky každé tri mesiace za pomoci chemických prostriedkov k odvápneniu práčky, ktoré jednoducho nasypete do bubna a spustíte prací program. Nikdy neodstraňujte vodný kameň mechanicky, mohli by ste práčku nenávratne poškodiť.

Odvápňovač odstraní usazeniny v bubnu
Odvápňovač odstráni usadeniny v bubne aj vnútornom
ústrojenstve práčky, vrátane vykurovacieho telesa aj odpadovej hadice.

Ako predchádzať vzniku vodného kameňa v práčke? Použite zmäkčovač vody.

Ak je vo vašej domácnosti prívod vody s vyššou tvrdosťou, veľmi odporúčame používať zmäkčovač vody, ktorý vznik vodného kameňa eliminuje. Používajte ho najlepšie pri každom praní pridaním k praciemu prostriedku. Využiť môžete tiež magnetický odvápňovač, ktorý inštalujete priamo na prívodnú hadicu práčky a zamedzíte tak vzniku vodného kameňa.

V práčke s keramickým výhrevným telesom starosti s vodným kameňom odpadajú

Vodný kameň sa veľmi rád usadzuje predovšetkým na vykurovacom telese práčky. Vďaka tomu sa zhoršujú schopnosti práčky pri praní a ohrev vody trvá dlhší čas. Ak nechcete pravidelne riešiť čistenie vykurovacieho telesa, vyberte si práčku, ktorá je vybavená keramickým výhrevným telesom. Keramický hladký povrch totiž vodný kameň efektívne odpudzuje. Keramické výhrevné teleso tak môže predĺžiť životnosť práčky až o 10 rokov.

vznik vodního kamene
Kým bežné kovové vykurovacie telesá sa rýchlo zanášajú vodnými usadeninami, moderné vykurovacie
telesá z keramiky vďaka neporéznemu povrchu výrazne lepšie odolávajú vzniku vodného kameňa.

Ako vyčistiť práčku krok za krokom?

Pri čistení práčky by ste mali postupovať komplexne, čistenie vnútorného ústrojenstva nestačí. Ako na to?

  • Najskôr vyčistite nádržku na pracie prostriedky ponorením do čistiaceho roztoku a nechajte aspoň hodinu pôsobiť.
  • Potom dôkladne vyčistite dvierka práčky, vrátane gumového tesnenia, za ktorým sa často skrývajú početné usadeniny.
  • Nakoniec vložte do práčky čistiaci prostriedok podľa vlastného výberu a zapnite na prázdno najdlhší prací program, na čo najvyššiu teplotu.
  • Po ukončení programu odstráňte pomocou hubky zvyšky nečistôt a vytrite práčku mokrou handričkou.
  • Nakoniec vyleštite sklo dvierok.
  • Tento postup opakujte najlepšie každé tri mesiace.

Niekoľko jednoduchých tipov pre nenáročnú údržbu práčky

  • Po každom praní nechajte dvierka pootvorené, aby sa práčka dostatočne prevzdušnila. Zamedzíte tým vzniku plesní.
  • Vyprané prádlo čo najskôr z práčky vytiahnite, aby nezatuchlo.
  • Práčku nepreplňujte, veľký objem bielizne vedie k horším výsledkom prania, v extrémnom prípade môže dôjsť k odtrhnutiu bubna.

Najčastejšie kladené otázky pri čistení práčky

Ako vyčistiť práčku bez chémie?

Ak potrebujete vyčistiť práčku a chcete sa vyhnúť použitiu chémie, vyberte si z ponuky eko prípravkov na čistenie práčky, prípadne použite suroviny z domácnosti v podobe jedlej sódy, octu alebo kyseliny citrónovej a ich kombinácií.

Ako vyčistiť odtokovú hadicu práčky?

V prípade, že dôjde k zaneseniu odtokovej hadice, je treba ju najskôr opatrne demontovať. Potom hadicu vyčistite za pomoci dlhej kefy, ktorú vložíte do hadice, čo najďalej to bude možné. Hadicu priložte k vodovodnému kohútiku a prepláchnite ju vysokým tlakom teplej vody. Nakoniec ju opäť namontujte do práčky a vykonajte bežné čistenie.

Ako vyčistiť filter práčky?

Občas sa môže stať, že zabudnete vo vreckách odevu drobné predmety, ktoré sa môžu zaseknúť vo filtri práčky a brániť tak dokončeniu pracieho cyklu. V tom prípade je potrebné vyčistiť filter, ktorý sa zvyčajne nachádza v dolnej časti práčky. Pred jeho vysunutím vložte pod práčku uterák, pretože z filtra vytečie zvyšková voda. Po vybratí filtra odstráňte cudzie teleso, prepláchnite ho pod teplou vodou a vložte späť do práčky.

Ako vyčistiť práčku po farbení?

Farbenie bielizne v práčke je efektívne, ale zvyšky farby zvyčajne ostanú aj v bubne a na dvierkach práčky. Ako sa jej zbaviť? Do práčky vložte staré uteráky alebo handričky, do zásobníka vložte dostatok pracieho prášku a zapnite prací program na teplotu min. 60 °C. Prebytočná farba by sa mala vsiaknuť do uterákov.

Ako vyčistiť práčku od chlpov?

Ak máte doma zvieracich miláčikov, iste bojujete s chlpami, ktoré v bubne po praní zostanú. Má to jednoduché riešenie. Spolu s bielizňou vložte do práčky umývaciu hubku, alebo kúsok molitanu, na ktoré sa chlpy počas prania nachytajú.