Ako vybrať robotický vysávač

Robotické vysavače prinášajú revolúciu v upratovaní. Podlahy celého bytu vysajú a vyčistia za vás. Už nebudete musieť strácať čas zdĺhavým vysávaním. Robotický vysávač stačí správne nastaviť a o ostatné sa už postará sám. Aby ste boli maximálne spokojní, mali by ste výberu robotického vysávača venovať dostatok času, pretože jednotlivé modely sa od seba výrazne líšia, čo sa týka schopností i funkcií. Robotický vysávač s mopom napríklad zvládne okrem vysávania tiež vytrieť. S výberom toho pravého kúsku vám radi pomôžeme!


Prečo si zaobstarať robotický vysávač?

Robotické vysávače vďaka moderných schopnostiam urobia väčšinu práce za vás. Vám tak odpadnú starosti aj námaha s pravidelným vysávaním klasickým vysávačom. Chcete vedieť, prečo sú robotické vysávače tak populárne?

  • Odpadá námaha v podobe klasického vysávania.
  • Robotické vysávače šetria váš čas.
  • Pri správnom naprogramovaní výkonné modely dokonale vysajú celú plochu podlahy.
  • Vysávanie možno naprogramovať aj na dobu, kedy nie ste doma.
Jak vybrat robotický vysavač


Trápia vás zvieracie chlpy v domácnosti? Robotický vysávač si s nimi ľahko poradí!

Pokiaľ máte doma chlpatých zvieracich miláčikov, určite viete, že pravidelné vysávanie je nevyhnutné. Obzvlášť v čase, keď zvieratá pĺznu, treba vysávať takmer každý deň. S robotickými vysávači ušetríte veľa času aj práce, pretože si so zvieracími chlpmi hladko poradia! Vysávajú hrubé i veľmi jemné chlpy a výrazne tak môžu uľaviť predovšetkým alergikom.

Šikovný robotický vysávač môžete ovládať za pomoci telefónu

Smart robotické vysávače patria síce do drahšej kategórie, môžete ich však ovládať efektívne a jednoducho za pomoci mobilnej aplikácie. So smartfónom sa prepoja prostredníctvom Wi-fi. Možno ich tak ovládať aj na diaľku, alebo sledovať, kde sa aktuálne nachádza aj v prípade, že nie ste doma. Tieto modely zvyčajne majú tie najmodernejšie funkcie i schopnosti.


Robotický vysávač vyberajte tiež podľa typu podlahy!

Vysávače si ľahko poradia s tvrdými a hladkými typmi podláh ako je linoleum, laminátová alebo vinylová podlaha, parkety a pod. V prípade, že máte doma koberce, budete potrebovať robotický vysávač, ktorý si poradí aj s mäkkými povrchmi.


Robotický vysávač s mopom za vás nielen vysaje, ale aj vytrie

Ak máte doma hladké podlahy a chcete ušetriť čas, ktorý trávite pravidelným vytieraním, kúpte si model robotického vysávača s mopom. Dobre si poradí s kachličkami, plávajúcou aj vinylovou podlahou. Vysávače môžu ponúkať dva typy vytierania:

  • Suchý mop – vysávač vytiera na sucho za pomoci prateľnej utierky.
  • Mokrý mop – vysávač je vybavený nádržkou na vodu a vytieranie je efektívnejšie.
Kulatý obličej je třeba opticky prodloužit

Robotický vysávač na koberce zvládne aj nerovný povrch

Robotické vysávače na koberce lepšie zvládajú prekonávať prekážky a vďaka tomu sú schopné vysať aj koberec s vlasom dlhým až 1,5 cm. Tieto vysávače sú samozrejme vhodné tiež na hladké povrchy, takže sú ideálnym riešením, ak máte na podlahe položené kusové koberce.

Kulatý obličej je třeba opticky prodloužit


TIP: V prípade potreby si môžete dokúpiť utierky a kefy pre robotické vysávače podľa typu povrchu. Musí však byť kompatibilná s vaším prístrojom.

Je lepšie robotický vysávač s navigáciou alebo bez nej?

Určite sa oplatí zaobstarať si robotický vysávač s navigáciou, ktorý dokonale zmapuje konkrétny priestor a vysaje efektívne a spoľahlivo 100 % plochy podlahy. Vysávače bez navigácie sa v priestore pohybujú za pomoci nárazových senzorov alebo podľa prednastaveného algoritmu a zvyčajne tak vysajú iba 70 – 90 % plochy.

Nabíjanie robotického vysávača

Pri výbere robotického vysávača by ste mali brať do úvahy, akú veľkú plochu bude najčastejšie vysávať. Od toho sa totiž odvíja kapacita aj typ batérie, poťažmo max. doba vysávania.

Typ a kapacita batérie

  • Ni-Mh batérie – sú staršie druhy batérií, ktoré zvyčajne nájdete v lacnejších produktoch. Ich nevýhodou je, že v prípade, že sa vysávač opakovane dobíja pred úplným vybitím, kondícia a výdrž batérie postupne klesá.
  • Li-ion batéria – týmto moderným typom batérií nevadí časté nabíjanie, aj tak dosahujú dobrú životnosť.

→ Kapacita batérie by mala byť úmerná veľkosti vysávanej plochy. Čím väčšia je plocha, tým vyššia by mala byť kapacita batérie, aby vysávač zvládol priestor vysať naraz a nebolo potrebné ho dobíjať.

Doba prevádzky a dobíjanie

Doba prevádzky značí, ako dlho vydrží vysávač pracovať na jedno nabitie. Pohybuje sa medzi 40 – 250 minútami, najčastejšie vydržia vysávače súvisle pracovať 120 - 180 minút. Potom sa musia dobiť v dokovacej stanici. Dobíjanie môže trvať 3 - 6,5 hodiny podľa konkrétneho modelu.

Většina robotických vysavačů sama pozná, kdy je čas zajet do dokovací stanice.
Väčšina robotických vysávačov sama pozná, kedy je čas zájsť do dokovacej stanice.
Druh filtra

Najpoužívanejšie sú HEPA filtre, ktoré sú najúčinnejšie. Zabraňujú tomu, aby sa prach dostal späť do ovzdušia. Tieto kvalitné filtre sú vhodné predovšetkým pre alergikov. Jednotlivé filtre môžu byť značené stupňom účinnosti.

Kapacita nádoby na prach a nádrže na vodu

Pretože sú robotické vysávače kompaktných rozmerov, aby sa pohodlne dostali aj pod sedačku a ďalšie horšie dostupné miesta, nádobky na prach a nádržky na vodu nemajú príliš veľkú kapacitu. Zvyčajne sa pohybuje medzi 0,3 - 0, 8 litra. Pokiaľ máte väčší byt, vyberajte modely s kapacitou nad 0,5 litra.

Hlučnosť robotického vysávača

Robotické vysávače sú tichšie, než klasické vysávače. Je to dané aj tým, že majú nižší sací výkon, pretože nie je potrebné nasávať nečistoty cez hadicu, ako je tomu v bežných vysávačoch. Hlučnosť robotických vysávačov sa pohybuje najčastejšie medzi 55 – 65 dB. Ak plánujete, že bude vysávač vysávať priestor vo vašej prítomnosti, vyberte si tichšie modely okolo 55 dB. V prípade, že budete vysávač spúšťať skôr v čase, keď budete mimo domova, môžete vybrať model s vyššou hlučnosťou.


S akými druhmi kief sa v robotickom vysávači môžete stretnúť?

Obvykle sú vysávače vybavené hlavnou pozdĺžnou kefou, ktorý pojme väčšinu nečistôt, a bočnými metlami s dlhými rotujúcimi štetinami, ktoré dobre dosiahnu napr. do rohov.

  • Hlavná štetinová kefa – sa hodí predovšetkým na koberce, dobre zachytí vlasy i zvieracie chlpy, horšie sa však čistí.
  • Hlavná gumová kefa – je ideálna na hladké povrchy, dobre zachytí všetky nečistoty a ľahko sa čistí.

Aké funkcie a príslušenstvo patrí k štandardom robotických vysávačov?

Diaľkové ovládanie

Vysávač je vybavený diaľkovým ovládaním, ktorým pohodlne nastavíte čistiaci program, čas vysávania a pod.

Ovládanie pomocou aplikácie

Vysávač môžete sledovať a ovládať aj v prípade, že ste mimo domova, za pomoci mobilnej aplikácie.

Odložený štart

Môžete si ľubovoľne zvoliť čas, kedy má vysávač začať upratovať. Vďaka tomu tak môže pracovať v čase, keď ste mimo domova.

Automatické dobitie

Vysávač automaticky spozná, že sa blíži čas vybitia a s predstihom si zájde do dokovacej stanice. Po dobití pokračuje v upratovaní. Pri lacnejších modeloch sa môže stať, že túto funkciu mať nebudú a budete ich musieť do stanice priniesť sami.

Pamäť poslednej polohy

Po nabití sa vysávač automaticky vráti na miesto, kde prestal vysávať. Vďaka tomu je vysávanie efektívne a rýchle.

Senzor prekážok

Vysávače sú vybavené ultrazvukovými alebo infračervenými senzormi, ktoré s predstihom detekujú prekážku a minimalizujú riziko zrážky

Senzor proti pádu

Prístroj spozná, že sa nachádza v blízkosti schodov a hrozí riziko pádu, pretože detekuje voľný priestor pod sebou, v tú chvíľu zmení smer.

Virtuálna zábrana

Možno nastaviť virtuálnu stenu, ktorú robot neprekročí. Vďaka tejto funkcii môžete ľubovoľne vymedziť priestor, ktorý chcete vyčistiť.

Automatické čistenie kefy

Pri dobíjaní v dokovacej stanici sa kefa automaticky vyčistí.

Automatické vysypanie nádobky na prach

V prípade, že je nádoba plná, vysávač automaticky zájde do dokovacej stanice obsah vyprázdniť.

Antibakteriálny systém

Prístroj je vybavený UV lampou, ktorá zahubí až 99 % baktérií. Tento systém je vhodný predovšetkým pre alergikov.

Funkcia Anti Tangle

Je to pre prípady, že sa vysávač zamotá do el. káblov. Kefy zmenia smer a káble sa uvoľní.

Program SPOT

Nahrádza metličku a lopatku. Robot rýchlo uprace lokálny neporiadok, napríklad keď sa v kuchyni pri varení rozsype cukor alebo múka a pod.TIP: K robotickým vysávačom si môžete zaobstarať rad príslušenstva, ktoré upratovanie zefektívnia a uľahčia.

Robotický vysávač Xiaomi

Robotické vysávače od firmy Xiaomi vynikajú Smart funkciami, vďaka ktorým možno vysávač prepojiť so smartfónom a ovládať ho odkiaľkoľvek. Sú vybavené laserovými senzormi, ktoré presne detekujú prekážky. Presné plánovanie trasy vysávač zvládne vďaka špičkovému algoritmu SLAM, ktorý úplne presne detekuje jeho polohu.

Robotický vysavač Sencor

Niektoré modely robotických vysávačov Sencor sú vybavené 360° optickou kamerou a funkciou Gyro Mapping vďaka ktorej sa dokonale orientujú v priestore. Možno ich ovládať aj na diaľku cez mobilnú aplikáciu. Možno u nich nastaviť až 7 intenzít vodnej sily pri mokrom vysávaní, podľa znečistenia a typu povrchu.


Najčastejšie kladené otázky pri výbere robotického vysávača

Sú robotické vysávače vhodné na vysávanie kobercov?

Niektoré modely áno, zvyčajne však zvládnu vysať iba koberce s nízkym vlasom (cca do 15 mm). Do kobercov s vyšším vlasom sa obvykle zamotajú a čistenie nie je príliš účinné. Tieto koberce je lepšie vysávať klasickým vysávačom.

Prečo majú robotické vysávače oproti klasickým modelom nižší sací výkon?

Pretože robotické vysávače majú sací otvor priamo pri zemi, nepotrebujú saciu trubicu, kvôli ktorej musia mať klasické vysávače vyšší výkon. Pri výbere robotického vysávača teda neodporúčame porovnávať parametre s klasickými vysávačmi, pretože toto porovnanie je nerelevantné.

Aký robotický vysávač je najlepší na psie chlpy?

Na psie chlpy sú ideálne vysávače s vyšším výkonom a postrannými rotačnými kefami, ktoré aj jemné chlpy ľahko zachytie. Výhodou je, ak je vysávač vybavený antibakteriálnou funkciou, ktorá vyhubí baktérie a roztoče.

Koľko meria najnižšiu robotický vysávač?

Najnižšie modely robotických vysávačov merajú približne 6 cm. Sú vhodné predovšetkým pre tých, ktorí majú pohovky, postele a skrine tesne nad zemou a vyššie vysávače by sa do priestoru nemuseli dostať. Odporúčame si pred kúpou zmerať výšku priestoru na ťažko dostupných miestach.