Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vybrať rúru

Chystáte sa do kuchyne zaobstarať novú vstavanú rúru a neviete, ako sa v ponuke na trhu zorientovať? Premýšľate, či dať prednosť elektrickej rúre alebo skôr plynovej rúre? Zaujíma vás, aké výhody poskytuje teplovzdušná rúra alebo aké vymoženosti môže vstavaná rúra mať? Pomôžeme vám s výberom novej rúry tak, aby sa z varenia a pečenia stala každodenná radosť s chutným výsledkom!

Ako vybrať rúru

Je lepšia elektrická alebo plynová rúra?

Na trhu jednoznačne prevládajú elektrické rúry. Prečo je tomu tak? Oproti plynovým rúram, v ktorých sa zle reguluje teplota, a ich funkcie sú značne obmedzené, majú elektrické rúry rad výhod. Ktoré sú tie hlavné?

  • Možnosť teplovzduchu, ktorý zaisťuje rovnomerné pečenie.
  • Elektrické rúry ponúkajú široké spektrum funkcií pre rôzne spôsoby.
  • Jednoduchá a presná regulácia teploty pri pečení.
  • Prevádzka elektrickej rúry je úsporná.

Teplovzdušná rúra na pečenie má rad predností

Okrem klasických elektrických rúr s horným a dolným pečením, nájdete na trhu stále častejšie rúry s teplovzduchom. Tie sú vybavené kruhovým výhrevným telesom a ventilátormi, ktoré rozvádzajú teplý vzduch rovnomerne po celej rúre.

  • rovnomerné pečenie
  • dá sa piecť viac plechov naraz
  • úsporná prevádzka s efektívnym využitím energie
  • oproti rúram bez teplovzduchu vyššia cena
Prohlédnout nabídku

Aký je rozdiel medzi pravým horúcim vzduchom a ventilátorom?

Pri výbere teplovzdušnej rúry dajte pozor na definíciu pojmov. Kým rúry s pravým horúcim vzduchom sú vybavené ventilátorom a kruhovým výhrevným telesom pre efektný výkon teplovzduchu, niektoré modely rúr disponujú iba ventilátormi, ktoré rozháňajú vzduch z dolného a horného ohrevu (nemajú navyše kruhové výhrevné teleso) a nedosahujú zďaleka tak účinných výsledkov. Modely s funkciou pravého horúceho vzduchu sú spravidla drahšie.

Parná vstavaná rúra pre zdravý štýl života

Veľkej obľube sa tešia aj moderné elektrické parné rúry, ktoré pokrmy zohrievajú za pomoci horúcej pary.

  • veľmi zdravý spôsob pečenia
  • zachováva v potravinách vitamíny a živiny
  • hotové pokrmy sú šťavnatejšie
  • parnú funkciu možno v prípade potreby vypnúť
  • para nevie vytvoriť chrumkavú kôrku
  • vyššia nákupná cena rúry
Prohlédnout nabídku

Pravé parné pečenie vs. prídavná para

Rovnako ako v teplovzdušných rúrach, aj tu nájdete dva spôsoby pečenia s parou. Pravý parný vzduch pečie iba za pomoci pary, úprava pokrmov je tak veľmi zdravá a má široké možnosti využitia. V prípade, že si zaobstaráte rúru s prídavnou parou, počítajte s tým, že rúra bude používať paru len ako doplnkovú funkciu pri klasickom spôsobe pečenia - pokrmy tak budú vďaka tomu šťavnatejšie a vláčnejšie.

Čím sa líšia rúra s parným generátorom a rúra bez generátora?

V prípade parného generátora rúra automaticky tvorí (vďaka zásobníka na vodu, ktorý je potrebné pred pečením doplniť) pri pečení množstvo pary podľa potreby. Rúry bez parných generátorov fungujú jednoducho tak, že na dno rúry sa naleje voda, ktorá sa pri pečení prirodzene odparuje - tento typ však nemožno považovať za pravú parnú rúru.

Multifunkčná pečúca rúra zvládne pripraviť pokrm niekoľkými spôsobmi

Kombináciou predchádzajúcich modelov môžu byť multifunkčné rúry, ktoré vynikajú predovšetkým množstvom schopností a funkcií.

  • nadštandardný počet funkcií
  • moderný systém ovládania
  • zvyčajne schopnosť pravého horúceho vzduchu aj parného pečenia
  • vyššia cena
Prohlédnout nabídku

Rozmery vstavanej rúry

V prípade vstavanej rúry je potrebné počítať s tým, že väčšina modelov sa vyrába v štandardizovaných veľkostiach, aby v prípade poruchy bolo možné vymeniť rúru za nový kus. Najčastejšie sa teda v závislosti na objeme rúry stretnete s rozmermi cca 45 × 60 cm alebo 60 × 60 cm.

Aký objem rúry na pečenie zvoliť?

O optimálnom objeme rúry zvyčajne rozhoduje predovšetkým frekvencia členov v domácnosti aj to, ako často sa rúra používa. Iný objem postačí páru, ktorý doma varí skôr sporadicky, alebo početnej rodine, u ktorej je pečenie a varenie na zozname denných činností.

Pre predstavu uvádzame orientačné tabuľku, ktorú sa môžete pri výbere rúry inšpirovať:

Objem rúry Počet členov v domácnosti a frekvencia využitia
Max. 45 litrov 1 – 2, pre bežné využitie
45 – 70 litrov 3 – 4, s menšou frekvenciou užívania
Viac jako 70 litrov 4 a viac, v prípade častého používania

Minitrúby sú nenáročné na priestor, peniaze i spotrebu energie

Okrem vstavaných rúr, ktoré vyžadujú inštaláciu do kuchynskej linky, sa môžete stretnúť aj s modelmi, ktoré zaberú minimum miesta. Ide o samostatne stojace minirúry, ktoré sú ideálne do študentských bytov, garsóniek a kuchynských kútov.

  • kompaktné rozmery
  • jednoduchá inštalácia
  • nízka obstarávacia cena
  • niektoré modely sú vybavené tiež varnou zónou
  • využitie max. pre 2 osoby
Prohlédnout nabídku

TIP: Rúru si môžete kúpiť aj ako súčasť elektrického, plynového alebo kombinovaného sporáka.

Samočistiaca rúra šetrí čas aj námahu

Ak sa chcete vyhnúť úmornému čistenie rúry, vyberte si rúru s funkciou samočistenia, vďaka ktorej odvedie spotrebič nepríjemnú prácu za vás.

Katalýza vs. pyrolýza

Najčastejšie sa stretnete v súvislosti s čistením rúry s termínmi katalýza, pyrolýza alebo parné čistenie. V čom spočíva ich význam a na akom princípe fungujú?

Katalýza

katalytické perforované vložky po stenách rúry pohlcujú nečistoty aj mastnotu počas pečenia.

Pyrolýza

rúra sa rozohreje na veľmi vysokú teplotu (až 500 °C), ktorá rozpustí všetky nečistoty na prach, ktorý potom len jednoducho zmetiete a vyhodíte do košarouba se rozehřeje na velmi vysokou teplotu (až 500 °C), která rozpustí veškeré nečistoty na prach, který poté jen jednoduše smetete a vyhodíte do koše.

Parné čistenie

tzv. AquaCleaning prebieha za pomoci horúcej vodnej pary, ktorá špinu zo stien bez námahy uvoľní.


Aké funkcie by v kvalitnej rúre nemali chýbať?

Okrem už spomínaných funkcií, ako je horný a spodný ohrev, parný ohrev alebo pravý horúci vzduch, sú moderné elektrické rúry vybavené radom ďalších funkcií, ktoré pri varení určite oceníte:

Mikrovlnný ohrev

rúra s funkciou mikrovĺn plne nahradí mikrovlnnú rúru.

Teplotná sonda

ak ste milovníkmi mäsových pokrmov, vďaka teplotnej sonde bude mäso prepečené presne podľa predstáv, a to bez nutnosti pravidelné kontroly pečenia.

Teleskopické pojazdy plechov

sú veľkou výhodou, výrazne zvýši komfort pri práci - plechy a rošty vytiahnete z rúry pohodlne a bezpečne.

Digitálný displej

umožňuje prehľadné nastavenie funkcií, často zobrazuje aj hodiny.

Časovač

slúžia na prednastavenie času pečenia, prípadne nastavenie odloženého štartu, nemusíte tak dobu pečenia strážiť sami.

Funkcia Smart

niektoré rúry sú vybavené Smart systémom, vďaka ktorému je možné rúru ovládať pomocou smartfónu a aplikácií.


Inštalácia vstavanej rúry nemusí byť náročná

Rozhodli ste sa zaobstarať si vstavanú rúru a máte obavy z náročnejšej inštalácie? Nemusíte sa báť, nie je nijako náročná. Inštaláciu vám môže uľahčiť niekoľko praktických tipov:

Umiestnenie

Pri plánovaní kuchyne a rozmiestnení spotrebičov odporúčame umiestniť hornú hranu vstavanej rúry približne do výšky očí. Vďaka tomu sa nebudete musieť do rúry skláňať a budete mať dokonalý prehľad o priebehu pečenia.

Vetranie

Nezabudnite, že vstavané rúry (predovšetkým tie teplovzdušné) vyžadujú zadné a vrchné vetracie otvory, ktorými je zaistený odvod pary.

Odolnosť teplotám

Skrinky kuchynskej linky v okolí rúry na pečenie musí odolávať teplotám vyšším, než je 100 °C. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k poškodeniu kuchynskej linky v podobe odlupovania alebo krútenia dyhy.


Najčastejšie kladené otázky pri výbere rúry

Ako funguje parná rúra?

Pred pečením naplníte zásobník vodou. Po spustení rúry sa voda dostane do parného generátora, ktorý potom paru vypúšťa do vnútorného priestoru rúry.

Aká je priemerná životnosť rúry?

Priemerná životnosť rúr sa pohybuje medzi 10 - 15 rokmi, potom je zvyčajne potrebné vymeniť rúru za nový a výkonnejší model.

Ako na údržbu rúry?

Rúru by ste mali po každom pečení vyvetrať, prípadne očistiť mokrou handričkou. Dôležité je pravidelné čistenie od mastnoty a usadenín, ktoré predchádza možným poruchám rúry.