Ako vybrať krbové kachle s výmenníkom

Krbové kachle s výmenníkom môžu byť hlavným alebo vedľajším zdrojom tepla, ktorým možno vykurovať váš domov. Vďaka výmenníku vie rozvádzať teplo do ústredného alebo podlahového kúrenia alebo ohrievať vodu. Navyše si môžete vychutnať romantický pohľad do plápolajúcich plameňov. Aj z týchto dôvodov sú krbové kachle stále vyhľadávanejšie na vykurovanie chalúp, chát, ale aj rodinných domov. Ako teda vybrať krbové kachle s výmenníkom tak, aby ste boli maximálne spokojní?

Kto využije krbové kachle s výmenníkom?

Krbové kachle s výmenníkom majú zmysel vtedy, ak plánujete rozvádzať teplo do radiátorov, podlahového kúrenia, užívať ich na ohrev vody v bojleri a podobne. V prípade, že hľadáte kachle iba za účelom klasického vykurovania a nemáte v pláne teplo ďalej rozvádzať, voľte krbové kachle bez výmenníka, ktoré sú zvyčajne lacnejšie.

Krbové kachle môžu mať 2 druhy tepelných výmenníkov!

Tepelné výmenníky sa môžu líšiť spôsobom rozvádzania tepla a teda je potrebné ich vyberať podľa toho, aký máte s pecou zámer. S akými druhmi výmenníkov sa v krbových kachliach môžete stretnúť a ktorý z nich vybrať?

Teplovzdušný výmenník pre jednoduché a zároveň efektívne vykurovanie!

Krbové kachle s teplovzdušným výmenníkom ohrievajú vzduch pomocou systému prieduchov a ventilačných mriežok, ktoré sú napojené na hlavné ohniska. Vzduch potom rozvádza do systému pre teplovzdušné vykurovanie. Rovnako tak studený vzduch je pomocou prieduchov opäť vťahovaný do teplovzdušného výmenníka a znova ohrievaný. Tieto modely sa hodia skôr tam, kde je jednoduchší systém vykurovania a kúri sa nepravidelne. Často sa využívajú na chatách alebo chalupách, sú schopné rýchlo vyhriať aj väčšie priestory, ako sú dielne a pod.

  • rýchla výhrevnosť
  • možnosť regulovať teplotu vzduchu
  • vysušuje vzduch v miestnosti
  • víri prachové častice

Teplovodný výmenník ako komplexné riešenie do rodinných domov!

Krbové kachle s teplovodným výmenníkom ohrievajú nie vzduch, ale vodu, ktorá je privádzaná do zásobníka. Sú určené pre pripojenie do teplovodného systému, ktorý môže rozvádzať teplo do radiátorov alebo do podlahového kúrenia aj bojlera. Toto riešenie je síce zložitejšie na inštaláciu, je však ideálne na použitie v rodinných domoch, kde sa kúri pravidelne, v tom prípade je dokonca aj ekonomickejšie ako predchádzajúci typ!

  • komplexné riešenie vykurovania celého domu
  • nevysušuje vzduch
  • náročnejšia inštalácia

Výkon krbových kachlí hrá pri výbere dôležitú rolu!

Čo by vás pri výbere krbových kachlí s výmenníkom malo primárne zaujímať, je výkon. Ten totiž ovplyvňuje to, akú plochu domu sú kachle schopné vyhriať.

Aké hlavné parametre majú vplyv na potrebný výkon kachlí?

  • Obytná plocha budovy
  • Vek domu, typ zateplenia, tepelné straty
  • Typ teplovodného systému, radiátorov a pod.

Navyše v prípade, že vyberáte krbové kachle s teplovodným výmenníkom, je potrebné rozlišovať tzv. výkon do vzduchu a výkon do vody. Výkon do vzduchu značí výkon, ktorého kachle dosahujú v miestnosti, kde temperujú. Výkon do vody znamená, aký výkon sú kachle schopné vydať do teplovodného výmenníka.

Pretože správny výpočet optimálneho výkonu nie je na základe uvedených informácií úplne jednoduchý, odporúčame vám, aby ste si ho nechali spočítať odborníkom. Len tak si môžete byť istí, že sa vám investícia do krbových kachlí s výmenníkom 100 % oplatí! V prípade, že by ste zvolili zlý výkon krbových kachlí, mohol by sa priestor nepríjemne prekurovať alebo by kachle naopak neboli schopné rozviesť teplo do celého teplovodného systému.

Ak si aj napriek tomu chcete spočítať aspoň orientačný výkon krbových kachlí s výmenníkom a poznáte potrebné údaje, môže vám pomôcť tento jednoduchý vzorec:

Súčet objemov miestností v m3 x tepelná strata = výkon (W)

Čo ďalšie pri výbere krbových kachlí s výmenníkom neprehliadnuť?

Prevedenie dymovodu – dymovod môže byť umiestnený v hornej alebo zadnej časti kachlí, voľte podľa priestorových možností. Priemer dymovodu môže dosahovať 80 - 150 mm.

Materiál krbových kachlí – vyberať môžete plechové, liatinové aj kachľové modely. Plechové krbové kachle sú zvyčajne najlacnejšie, ale teplo rýchlo chladne, liatinové kachle vydržia temperovať veľmi dlho a sú odolnejšie.

Pred kúpou krbových kachlí si rozmyslite, akým palivom budete kúriť!

Ďalší z faktorov, ktorý má vplyv na výber krbových kachlí s výmenníkom, je druh kuriva. Ten závisí okrem iného aj od vašich možností, čo sa týka financií, priestoru pre uloženie kuriva a podobne. Z akých typov môžete vyberať?

Krbové kachle na drevo – sú vhodné pre tých, ktorí majú dostatok priestoru pre uloženie dreva. Kúriť by sa totiž malo ideálne aspoň rok suchým, tvrdým drevom. Na druhú stranu je kúrenie drevom vizuálne atraktívne, možno ho pomerne ľahko zohnať a tiež cena kuriva je prívetivá.

Krbové kachle na drevo a pelety – ako ďalšiu možnosť vykurovania sú pelety, ktoré vydržia dlhšie hriať, netreba ich vopred sušiť a zakúpite ich v každom hobbymarkete. Ich nevýhodou však môže byť vyššia cena.

Krbové kachle na drevo a uhlie – poslednou možnosťou je uhlie, ktoré sa však v dnešnej dobe už príliš nevyužíva z dôvodu prašnosti, zanášania vykurovacieho systému a zložitého skladovania, pri jeho manipulácii navyše vzniká neporiadok.

Jak vybrat myčku
TIP:Ak nechcete zaistenie tuhého paliva pri kúrení v krbových kachliach riešiť, vyberte si niektoré z elektrických krbových kachlí.

Najčastejšie kladené otázky pri výbere krbových kachlí s výmenníkom

Ako funguje teplovodný výmenník?

V kachliach s teplovodným výmenníkom sa nachádza vstavaný zásobník na vodu, do ktorého priteká studená voda. Tú kachle zahrievajú a rozvádzajú teplovodným systémom do ústredného alebo podlahového kúrenia, prípadne bojlera.

Prečo by mali kachle mať centrálny prívod vzduchu?

Centrálny prívod vzduchu, kedy je čerstvý vzduch potrebný pre správnu funkciu kachlí privádzaný z exteriéru, by mal byť v krbových kachliach s výmenníkom samozrejmosťou. Jedná sa o bezpečné aj ekonomické riešenie. Nie je totiž potrebné pravidelne vetrať a vypúšťať tak drahocenný ohriaty vzduch z miestnosti.

Ako zapojiť krbové kachle s výmenníkom?

Správne zapojenie krbových kachlí do okruhu ústredného kúrenia je veľmi dôležité - len tak budú kachle fungovať správne a bezpečne. Jednou z najdôležitejších vecí je paralelné zapojenie krbových kachlí s existujúcim kotlom.

Čím sa líšia kanadské krbové kachle s výmenníkom?

Kanadské krbové kachle s výmenníkom sú obľúbené pre svoju kvalitu prevedenia i použitého materiálu, efektívne kúrenie s menším množstvom kuriva aj dvojstupňové spaľovanie, čím minimalizujú vznik spalín i popola.