Ako vyrobiť drvič ovocia

Máte prebytky ovocia zo záhrady a neviete, ako ich spracovať? Radi by ste ovocie nadrtili, aby ste si mohli vyrobiť lahodný mušt alebo pálenku, ale obstaranie drviča na ovocie sa vám zdá príliš nákladné? Máme riešenie - vyrobte si drvič ovocia svojpomocne! Potrebovať budete len základné súčiastky a materiál, náradie na výrobu drviča a trochu šikovnosti. Drvič ovocia výrazne ušetrí váš čas - už nebudete musieť zdĺhavo krájať a strúhať ovocie ručne. Jednoducho ho nasypete do drviacej nádoby a necháte podrviť


Ako funguje drvič na ovocie?

Než začneme so samotnou výrobou drviče ovocia, je treba si ujasniť, ako taký drvič na ovocie funguje. Nejedná sa o nijako zložité zariadenie.

V podstate sa jedná o nádobu, ktorá je stabilne uchytená na nosnej lavici. Táto nádoba môže byť vyrobená z dreva, plechu alebo kovu (kupované drviče sú zvyčajne vyrobené z nerezu). Nádoba sa smerom dole zužuje a na jej dne sú zvyčajne umiestnené jeden alebo dva valce s klincami, ktoré rotujú proti sebe a drvia ovocie, ktoré do nádoby sypeme. Valce sa môžu otáčať za pomoci ručného pohonu (pomocou kľuky) alebo elektrického pohonu v podobe motora alebo vŕtačky. Pod lavicu treba umiestniť nádobu, do ktorej bude pripravená drť padať. Týmto spôsobom možno drviť jablká, hrušky, zemiaky, kŕmnu repu a ďalšie ovocie i zeleninu.

Ako vyrobiť drvič ovocia


Ako vyrobiť drvič ovocia

Drviče ovocia môžu mať mnoho podôb. Môžu byť vyrobené z rôznych materiálov a byť poháňané strojovo alebo ručne, v základe sa však jedná o rovnaký postup pri výrobe, ktorý sa vám teraz pokúsime priblížiť. Predstavíme si výrobu drviča krok za krokom, spomenieme základné vybavenie a materiál, bez ktorého sa pri výrobe drviča nezaobýdete, a nakoniec sa zameriame na konkrétne spracovanie podľa typu zvoleného drviča ovocia.

Čo budete na výrobu drviča ovocia potrebovať?

Materiál potrebný pre výrobu drviča:
  • Drevené laty alebo oceľové jekly na výrobu nosnej konštrukcie (lavica) drviča
  • Materiál (smrekové drevo, lamino dosky, plech a pod.) Na výrobu koša (sypacej nádoby) drviča
  • Drevené alebo silikónové valce na drvenie ovocia
  • Spojovací materiál (skrutky, nity, matice, závitové tyče a i.)
  • Pohon (prírubový motor s remeňovým prevodom, vŕtačku alebo kľučku s ozubenými kolesami)
Nástroje užitočné pri výrobe drviča ovocia:

Postup výroby drviča ovocia:

Najskôr je potrebné si pripraviť nosnú lavicu, na ktorej bude uchytená nádoba na drvenie ovocia. Lavicu môžete zvariť z oceľových jeklov, vyrobiť zo starej konštrukcie stola alebo skompletizovať z drevených hranolov. Počítajte s dostatkom miesta pod lavicou, kam umiestnite nádobu na hotovú drť. Môže sa jednať o vedro, lavór alebo priamo samotný lis na ovocie (ak máte v pláne ovocie po nadrvení lisovať na mušt). Nosná lavice musí byť dokonale stabilná.

Teraz je potrebné vyrobiť nádobu (kôš), do ktorej sa bude ovocie sypať. Tá musí mať kónický tvar, teda sa smerom dole zužovať. Nádobu môžete vyrobiť zo smrekového dreva alebo laminátu tak, že si najskôr odrežete 4 bočnice (2 rovné a 2 zošikmené), ktoré potom pomocou skrutiek skompletizujete. Ak vyrábate kôš z dreva, odporúčame ho ošetriť lazúrou, ktorá môže prísť do styku s potravinami. Ak chcete, môžete nádobu vyrobiť aj z ohýbaného (najlepšie pozinkovaného) plechu a spojiť pomocou nitov.

Teraz si pripravíme valec, prípadne valce, ktoré sa budú starať o samotné drvenie ovocia. K výrobe môžete použiť už hotové silikónové valce, prípadne drevené valčeky na pečenie, z ktorých odstránite bočné držiaky. Ak chcete a máte vhodné vybavenie, môžete si vojne sami voľne pretočit. Valcom musí prechádzať oceľová tyč, ktorá bude neskôr napojená na pohon drviča. Povrch valca je potrebné po celom povrchu osádzať vrutmi (zhruba po 1,5 - 2 cm), prípadne nity - tie budú slúžiť ako strúhadlo.

V tejto chvíli je treba do nádoby na drvenie pripravený valček usadiť. V jednoduchých modeloch stačí prevŕtať dve bočnice nádoby vrtákom rovnakého priemeru, ako má oceľová tyč vo valčeku a pripravený valček staviť medzi ne.

Ak je nádoba s valcom na drvenie pripravená, je treba ju pomocou nitov alebo skrutiek ukotviť k pripravenej základni.

Nakoniec prichádza čas na pripojenie hotového drviča ovocia na pohon. Tým môže byť motor, vŕtačka alebo kľučka na ručný pohon.

Ako vyrobiť ručný drvič ovocia?

Ručný drvič na ovocie je ideálny v prípade, že nepotrebujete drviť veľké množstvo ovocia, a nevadí vám fyzická námaha pri práci. Tieto drviče ovocia sú totiž poháňané ručne za pomoci otočnej kliky, ktorá skrz ozubené kolesá roztáča valce vnútri drviča. Ako na výrobu takého drviča?

Základný postup je rovnaký, pripravený valec je však potrebné prepojiť pomocou spojovacích materiálov a ozubených kolies k samotnej kľučke. Pri správnom zapojení sa pri otáčaní kľukou začne valec pohybovať a drviť nasypané ovocie.

Ako vyrobiť drvič ovocia

Ako vyrobiť drvič ovocia na vŕtačku?

Ak sa chystáte drviť menšie množstvo ovocia a radi by ste si prácu uľahčili, môžete vziať na pomoc vŕtačku, ktorá bude slúžiť ako pohon celého drviča.

Postup výroby drviča je opäť rovnaký ako v predchádzajúcich prípadoch, avšak vyčnievajúci koniec oceľovej tyče pripraveného vojna upevníte do skľučovadla vŕtačky, prípadne obe súčiastky prepojíte cez remeňový prevod (tento variant je bezpečnejší, pretože v prípade zaseknutia ovocia v drvičke nehrozí riziko spálenia motora vŕtačky) . Samotnú vŕtačku je potom potrebné tiež bezpečne ukotviť tak, aby bola počas prevádzky spoľahlivo fixovaná. Výkon vŕtačky by mal byť aspoň 350 Wattov.

Ako vyrobiť drvič ovocia

Ako vyrobiť elektrický drvič ovocia?

V prípade, že skrz sezónu spracovávate veľké množstvo ovocia, odporúčame vyrobiť si elektrický drvič ovocia, ktorý je poháňaný elektromotorom. Vo chvíli keď máte pripravené všetky časti drviča podľa predchádzajúceho návodu, je potrebné napojiť drviace valce na samotný pohon. Najčastejšie sa motor prepojí s valcom skrz remeňový prevod. Výkon motora by mal byť aspoň 450 Wattov. Využiť môžete napríklad motor zo starej práčky.

Ako vyrobiť drvič ovocia

Svojpomocne vyrobené drvičky ovocia a bezpečnosť pri práci

Nezabúdajte, že pri práci s drvičom ovocia je potrebné dodržiavať bezpečnostné zásady, aby nedošlo k zraneniu.

V prípade, že máte motorový drvič ovocia, je nevyhnutné, aby bol motor vybavený bezpečnostnou poistkou proti prehriatiu a dobre prístupným tlačidlom, ktorým je možné motor kedykoľvek v prípade potreby jednoducho a rýchlo vypnúť.

Do nádoby drviča, predovšetkým pokiaľ je pripojený do elektriny, nikdy nestrkajte ruky, drviace vojne by sa mohli v prípade nechceného zapnutia stať veľmi nebezpečnými. Pokiaľ dôjde k zaseknutiu ovocia v drviči, pred akýmkoľvek zásahom ho najskôr odpojte z elektriny.

Ak je súčasťou drviča remeňový prevod, mal by byť opatrený krytkou.

Drvič musí byť pred zapojením inštalovaný na rovné, stabilné miesto, kde nehrozí jeho prevrhnutiu.

TIP: V prípade, že sa na výrobu drviča ovocie svojpomocne necítite, nemáte čas, alebo chýba potrebné vybavenie, nezúfajte. Drviče ovocia si môžete zaobstarať už ako hotové výrobky a rovno sa pustiť do spracovania ovocia!

Pre výrobu ovocného muštu budete potrebovať tiež lis na ovocie!

Ak chcete z nadrveného ovocia vyrobiť lahodný mušt, budete okrem drviča potrebovať tiež lis na ovocie. Do neho jednoducho vložíte pripravenú drvinu a pomocou tlakového mechanizmu vylisuje chutnú ovocnú šťavu plnú vitamínov. Rovnako ako drviče ovocia aj lisy na ovocie môžu pracovať na ručný alebo elektrický pohon, záleží na množstvo ovocia, ktoré sa chystáte spracovať.

Ako vyrobiť drvič ovocia

Najčastejšie kladené otázky pri výrobe drviča na ovocie svojpomocne

Z čoho vyrobiť nádobu drviča ovocia?

Zvyčajne je najjednoduchšie a najlacnejšie vyrobiť nádobu z dreva, alebo lamino dosiek. Často možno zakúpiť zvyškové prírezy za nižšie ceny, ktoré na výrobu drviča postačia. Nádobu možno vyrobiť aj z plechu alebo drahšieho nerezu.

Aký výkon by mal mať motor na výrobu drviča ovocia?

Ak vyrábate drviče pre domáce využitie, kedy budete spracovávať desiatky kíl ovocia, mali by ste voliť motor s výkonom aspoň 450 Wattov, aby šla práca pekne od ruky. Optimálny počet otáčok je cca 1400 ot./min.

Ako pracovať s drvičom na ovocie?

Do nádoby drviča nasypete primerané množstvo ovocia (s ohľadom na veľkosť a výkon drviča), pod drvič umiestnite nádobu na padajúcu drť a spustíte motor, prípadne roztočíte kľučku drviča. Otáčajúce sa ozubené valce začnú ovocie postupne zachytávať a drviť.