Ako vybrať kosačku

Kosenie síce nie je celoročná záležitosť, ale záhrada je našou vizitkou a trávnik je potrebné pravidelne udržiavať. Prácu nám uľahčí kosačka, pred jej výberom je nutné zvážiť niekoľko kritérií.

Veľkosť kosenej plochy a charakter terénu

Skôr ako sa odhodláte ku kúpe, mali by ste sa prejsť po celej ploche, ktorú plánujete kosačkou udržiavať. Pre menšie, rovinaté plochy je vhodná rotačná kosačka, ktorá zaručuje veľmi jemný povrch trávnika. Býva buď elektrická k priamemu pripojeniu na sieť, alebo benzínová, pre členitejší a nerovný terén. Šírka záberu je priamo úmerná veľkosti trávnika. Výrobcovia uvádzajú tieto hodnoty:

Šírka záberu vzhľadom ku kosenej ploche

32 cm 200 m2
40 cm do 350 m2
40–45 cm 500 m2
45–53 cm 1 000 m2
53 cm a více 1 000 m2

Pozor: niektorí výrobcovia neuvádzajú šírku záberu, ale šírku kosačky a to je vo výslednej odvedenej práci veľký rozdiel.

Ako vybrať kosačku

Motor kosačky

Ide vlastne o najdôležitejšie kritérium majúci vplyv na výkon, údržbu, štartovanie, životnosť. Čím väčšia plocha sekaného trávnika, tým potrebuje kosačka väčší záber noža, silnejší motor alebo poháňané kolieska (takzvaný pojazd). Hodnotu výkonu by ste nemali podceňovať. Pokiaľ trávnik budete pravidelne kosiť a udržiavať a bude mať malú výšku, vystačíte s výkonom okolo 3 PS. V prípade, že budeme kosiť trávu dlhšiu, určite je dobré zvoliť stroj s výkonom okolo 5–6 PS.

Krútiaci moment

Čím je vyšší, tím väčšiu trávu zvládne. Príklad:

  • krútiaci moment: 8 N.m
  • maximálna výška trávy: 16 cm

Inými slovami, kosačka ešte zvládne pokosiť trávnik, pokiaľ je jeho výška zhruba 2 x vyššia ako je údaj krútiaceho momentu. Jednotlivé kritériá sa môžu u rôznych výrobcov mierne líšiť.

Kolieska

V zásade je pravdou, že čím väčšie, tým lepšie. Pravdu povediac kvalitné kosačky musia mať v kolieskach guľôčkové ložiská. Plastové kolieska majú kratšiu životnosť, sú horšie ovládateľné a mávajú problémy so zatáčaním.

Šasi alebo obal kosačky

Plastové (ABS) - najmenej odolné, používané u malých kosačiek a u kosačiek na elektrický pohon. Pri veľkej záťaži sa deformuje, čím dochádza k poškodeniu ďalších súčiastok a následne k nepríjemným škodám celého stroja.

Plechové (z oceľového plechu) - používa sa najčastejšie, je v kosačkách strednej triedy a zvládne stredne náročný terén.

Zliatiny hliníka - sú cenené pre svoju kvalitu, odolnosť a ľahkosť. Nájdete ich v najkvalitnejších kosačkách.

Obsluha

Možno sa to nezdá, ale ide o pomerne dôležité hľadisko. Pokiaľ nebude rukoväť kosačky ergonomicky tvarovaná a výškovo nastaviteľná, bude Vás po práci bolieť chrbát a ruky . Mala by sa dať jednoducho regulovať sečná výška a u kosačiek s pojazdom pojazdná rýchlosť.

Výbava

Samozrejmosťou by mal byť zberný kôš s dostatočným objemom a pokiaľ možno odoberateľný. Výhodou je možnosť určiť smer výberu pokosenej trávy (bokom, zadná časť alebo do koša). Mnoho typov dokáže nie len výber všetkými spôsobmi, ale aj tzv. mulčovanie – tráva sa rozseká na veľmi malé časti, ktoré zostávajú v trávniku a sú mu výživou. Hodí sa pre nízky trávnik, tak do 2,5 centimetrov.

Údržba

Bez údržby to, predovšetkým u benzínového pohonu, nepôjde. Samozrejme je potrebné doplňovať olej a benzín, ale tak isto kontrolovať sviečku, filter, znečistenie vnútorného priestoru trávou a v poslednom rade, sa treba presvedčiť, o dobrom držaní všetkých častí, šrauby sa môžu otrasmi uvoľniť. Pred zimou je potrebné vypustiť zvyšok benzínu z karburátora, vymeniť olej a vzduchový filter podľa potreby. Nôž je potrebné očistiť, nabrúsiť a vyvážiť. Samozrejme pri týchto činnostiach je kosačka odpojená od elektrického prúdu a vypnutá.

Akú si vybrať kosačku?

  • rotačné – sú najčastejšie používané, môžu byť benzínové alebo elektrické.
  • bubnové – majú tri až štyri nože na bubne a vedenie pomocou vypuklého disku (nie je možný zber trávy). Výborne kopírujú terén a nemajú problém ani so zanedbanými terénmi. Sečná výška sa pohybuje od 40 mm.
  • diskové – nemajú bubon, ale iba disk. Hodia sa pre veľmi nerovné terény, výborne kopírujú povrch. Nevadia im silné rastliny, kamene ani vetvy.
  • vretenové – majú veľmi kvalitný rez a sú určené na veľmi nízke trávniky – futbalové ihrisko. Vretenové kosačky môžeme rozdeliť na elektrické a ručné kosačky.
  • strunové – po rotačných kosačkách druhé najpoužívanejšie, delia sa na benzínové a elektrické, sú vhodné pre konečné úpravy okrajov trávnika alebo pre ťažko dostupné miesta<