Ako vybrať in-line korčule

„Inlajny” sú dokonalý spôsob relaxácie a pohybu, či už v rekreačnej alebo športovej podobe. Sú vhodné na celý rad aktivít. Je len na vás, ktorú si vyberiete.

Aký typ korčúľ zvoliť?

Záleží na tom, či ste pokročilí a už viete, aký typ korčuľovania vás baví alebo sa radíte medzi začiatočníkov a ešte nemáte vyhranený žiadny štýl. Kompletná ponuka In-line korčúľ.

Fitess In-line korčule

Sú najviac odporúčané. Ich konštrukcia je priamo predurčená k rekreačným aktivitám, pretože uľahčuje ovládateľnosť pri jazde. Tvrdosť a priemer koliesok má vplyv na rýchlosť a pohodlnosť jazdy, výber prispôsobte svojim schopnostiam a povrchu vo vašom okolí. O kolieskach viac až za malú chvíľu.

Korčule pre In-line hokej

Konštrukciou pripomínajú korčule na ľadový hokej, nie sú vhodné pre úplných začiatočníkov. Topánka je vyššia, vyrobená z prešívanej kože, je možné ju veľmi pevne utiahnuť na nohe. Kolieska umožňujú veľmi rýchle zmeny pohybov a predpokladajú značné korčuliarske schopnosti.

Profi (speed) In-line korčule

Využijete ich pri rýchlostnom, závodnom korčuľovaní. Dlhý, aerodynamický rám korčúľ obsahuje až päť koliesok a je pripevnený na topánke s nízkym členkom. Topánka je tvrdá (pevná) pre ideálne držanie nohy, ale pritom ľahká. Vďaka tomu prejdete veľkú vzdialenosť s minimálnou námahou.

Topánka sa musí poriadne vyšliapnuť presne na vašu nohu. Pred kúpou je nutné reálne zvážiť vaše schopnosti, pretože korčule sú veľmi rýchle a horšie sa brzdí.

Agresívne In-line korčule

Používajú ich vyznávači trikov a skokov pri jazde po zábradlí, rampách, lávkach. Vydržia „brutálne“ zaobchádzanie a extrémnu záťaž vďaka chráničom sklzovej zóny (sliderom). Kolieska sú malé, uložené v pevnom ráme, aby boli odolné proti obrusovaniu.

Outdoor In-line korčule

Zvládnu jazdu na nerovnom povrchu alebo po tráve. Poznáte ich celkom ľahko. Majú dve gumové kolieska s malým valivým odporom a hmotnosťou.

Ako vybrať in-line korčule

Je možné na „prvý pohľad” spoznať jazdné vlastnosti In-line korčúľ?

Vzhľadom k tomu, že typy korčúľ sa neustále rozširujú a názvy sa dopĺňajú o rôzne prívlastky, môžete jazdné vlastnosti celkom ľahko odvodiť z designu. Ovládateľnosť korčúľ ovplyvňujú kolieska a dĺžka rámu.

Veľkosť koliesok

Kolieska sú najdôležitejším faktorom, ktorý ovplyvňuje výkonnosť korčule. Priemer kolieska je meraný v mieste jeho najširšej časti a udáva sa v milimetroch (mm) na bočnej strane kolieska.

Veľké kolieska sú rýchlejšie a vhodné na nekvalitný povrch. Stojíte však vyššie nad povrchom, čo môže vyvolávať pocit menšej stability.

Malé kolieska sú zárukou lepšej ovládateľnosti a stability. Nevýhodou je pomalšia rýchlosť. Zápory jednej či druhej veľkosti môže čiastočne znížiť tvrdosť či mäkkosť koliesok. Je možné tiež kombinovať kolieska s rôznymi tvrdosťami na jednej korčuli. To zvýši celkovú trvanlivosť a odolnosť voči nárazom.

Pokročilosť Veľkosť koliesok
Začiatočníci 78–80 mm
Pokročilí 82–84 mm
Skúsení korčuliari 90 a více mm

Tvrdosť koliesok

Kolieska sú zhotovené väčšinou z polyuretánu, plastického materiálu, ktorých tvrdosť môže byť rôzna. Je meraná urometrom a pohybuje sa v rozsahu od 0 pre najmäkšiu 100 pre najtvrdšiu.

Tvrdé kolieska (aspoň 85A) sú rýchlejšie, ale prenášajú väčšie otrasy do rámu, následne do topánky a majú horší grip. Hodia sa teda skôr pre vnútorné povrchy.

Všeobecne platí

  • čím je koliesko väčšie a tvrdšie, tým rýchlejšiu jazdu môžete očakávať na úkor ťažšej ovládateľnosti korčule a vyššej citlivosti na nerovnosť terénu
  • menšie koliesko pomáha lepšie ovládať korčule
  • nižšia tvrdosť kolieska zaručuje menšiu citlivosť na terénne nerovnosti a nižšie prenášanie vibrácií, počítajte však s pomalšou jazdou

Ložiská

Ložiská ovplyvňujú ako rýchlosť, tak pocit z jazdy. Ide o parameter, pri ktorom opäť nie je možné „vysledovať” kvalitu. Pri vyššej cenovej triede sa používajú tzv. “presné“ ložiská, ktoré sú označené ABEC-1, ABEC-3, ABEC-5 alebo ABEC-7 a pod. Pozor, tieto označenia len udávajú presnosť normy výroby ložísk. Nič nehovoria o použitých materiáloch. Tu je naozaj jediné kritérium pre výber cena.

Kolieska sa opotrebúvajú nerovnomerne, pravidelná výmena zaručí nižšie opotrebenie a celkovo dlhšiu životnosť korčule.

Dĺžka a materiál rámu (noža)

Ide o ďalšie kritérium, z ktorého môžete odvodiť štýl jazdy. Rám slúži na upevnenie koliesok k topánke. Dlhší rám je vhodný v prípade vytrvalostných jázd, kedy budujete celkovú fyzickú kondíciu a idete hlavne štýlom „neustále dopredu”. Kratší rám umožňuje ľahšiu ovládateľnosť. Ľahšie predvediete triky, jazdu dozadu a pod.

Aj kvalitu rámu je možné odhadnúť len veľmi ťažko a hlavným ukazovateľom bude opäť cena. Veľa pozornosti venujte tomu, ako je rám (nôž) s kolieskami pripevnený k topánke. Pri drahších modeloch sa používa spojenie pomocou šróbov, čo je výhodné pri čistení a prípadnom nastavovaní rámu, pri ostatných korčuliach je nôž ukotvený nitmi. U tých najlacnejších typoch je prilepený alebo rovno vylisovaný ako súčasť topánky.

Ako vybrať in-line korčule

Typ a veľkosť topánky

Úlohou topánky je poskytnúť stabilitu noža a členku. Obvykle má dve časti – škrupinu, ktorá obklopuje vaše chodidlo a oporu, ktorá obklopuje váš členok. Najčastejšie ide o plast, ktorý je rôzne vystužený a odvetrávaný, aby bola zaručená maximálna pohodlnosť.

Vždy je lepšie kupovať In-line korčule o pol až celé číslo väčšie, aby sa mohla do korčúľ obuť noha v hrubších ponožkách a naviac noha v záťaži mierne opuchne. Niektoré topánky majú odnímateľnú vložku, často so zmäkčujúcimi prvkami proti otrasom (napr. rôzne gélové vankúšiky pod pätou).

Pri deťoch je situácia zložitejšia. Niektorí výrobcovia vyrábajú korčule s premennou dĺžkou topánky v rozsahu cca 3-4 čísel. Je dôležité preštudovať mechanizmus, veľkosť topánky sa nesmie samovoľne zmeniť. Pretože ide o detskú nohu, tak vždy preferujte renomovaného výrobcu.


Najlepším údajom, ktorý vám pomôže zvoliť správnu veľkosť In-line korčúľ je veľkosť vyjadrená v EUR:

US UK EUR Dĺžka v mm
5 4 36,5 230
5,5 4,5 37 235
6 5 38 240
6,5 5,5 38,5 245
7 6 39 250
7,5 6,5 40 255
8 7 40,5 260
8,5 7,5 41 265
9 8 42 270
9,5 8,5 42,5 275
10 9 43 280
10,5 9,5 44 285
11 10 44,5 290
11,5 10,5 45 295
12 11 45,5 300
12,5 11,5 46 305
13 12 47 310
13,5 12,5 47,5 315
14 13 48 320
14,5 13,5 48,5 325
15 14 49 330

Pozor! Pri korčuliach značky NIKE je tabuľka odlišná:


Veľkosť Nike Veľkosť EUR Veľkosť UK
5 36,5 4
6 38 5
7 39 6
8 40,5 7
9 42 8
10 43 9
11 44,5 10
12 45,5 11
13 47 12

Topánka korčule musí byť

  • pohodlná
  • pevnej a kvalitnej konštrukcie
  • utiahnutie korčule musí byť zaistené šnúrkou alebo prackami, často používaný systém je jedna pracka na vrchnej časti a šnúrky v spodnej časti topánky

TIP: Nohu nechajte v topánke minimálne 20 minút a potom sledujte, akým spôsobom ju môžete utiahnuť. Počítajte, že po čase sa topánka, šnúrky a lanká vyťahajú.

Ochranné prvky

In-line korčule v rekreačnej podobe je vcelku bezpečný šport, ale použitie prilby je nevyhnutnosťou. Nič vás tak neohrozuje ako jej absencia. Kupujte helmu súbežne s korčuľami a dbajte na kvalitné prevedenie a materiál, ktorý vám dobre padne.

Ďalej sa používajú chrániče na predkolenie, kolená, bedrá/kostrč, lakte, zápästia. Chrániče by mali mať štyri (minimálne) upínacie popruhy. Napríklad dva nad kolenom (jeden široký, aby netlačil) a dva pod ním. Na vnútornej strane môže byť vypchávka anatomicky tvarovaná, po zvyšnom obvode je nutné kvalitné zmäkčenie.

Všetky chrániče si nasaďte a napodobte pád. Jednoducho spadnite plnou váhou a sledujte, či na niektorých chránených častiach neucítite bolesť. V mieste, kde k tomu dôjde, je potrebné použiť iný typ chrániča.

Chrániče sú dodávané v týchto veľkostiach (S, M, L, XL), pri výbere rozhoduje výška osoby:

  • S - do 120 cm
  • M - 120-160 cm
  • L - 150-190 cm
  • XL - 180-200 cm