10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať in-line korčule

"Inlajny" sú dokonalým parťákom pre chvíle voľna -pri pohybe na čerstvom vzduchu sa skvele zrelaxujete a navyše si výdatne zašportujete. Vyberte si také in-line korčule, ktoré vám dokonale padnú a podržia vás aj v tej najostrejšej zákrute.

Aký typ in-line korčúľ zvoliť?

Najprv si odpovedzte na otázku, či budete na korčuliach jazdiť párkrát za rok, alebo ich budete používať ako pravidelný dopravný prostriedok. Budete skúšať triky na U-rampe, alebo vám ide skôr o rýchlosť? Každý typ korčúľ totiž ponúka iný zážitok z jazdy. Základné delenie je na rekreačné inlainy a športové in-line korčule. Ďalej potom vyberte typ presne na mieru svojmu štýlu jazdy.

Fitness in-line korčule

Ich konštrukcia je priamo predurčená k rekreačným aktivitám a jednoducho sa ovládajú. Pri výbere fitness in-line korčúľ skúmajte tvrdosť a priemer koliesok, pretože majú vplyv na rýchlosť a pohodlnosť jazdy. Ich výber prispôsobte svojim schopnostiam a povrchu vo vašom okolí. O kolieskach si detailne povieme za malú chvíľku.

 • základný typ in-line korčúľ
 • do parku a na chodníky
 • široký výber
 • lacnejšie typy (pod cca 70 €) vám najskôr vydržia len jednu sezónu
Prohlédnout nabídku

Korčule pre in-line hokej

Konštrukciou pripomínajú korčule na ľadový hokej a nie sú vhodné pre úplných začiatočníkov. Topánka je vyššia, vyrobená z prešívanej kože a možno ju veľmi pevne utiahnuť na nohe. Kolieska korčúľ pre in-line hokej umožňujú veľmi rýchle zmeny pohybov a predpokladajú značné korčuliarske schopnosti.

 • Pevne utiahnutá topánka
 • Veľmi rýchle manévre
 • len pre pokročilých korčuliarov
Prohlédnout nabídku
TIP: Máte radi aj klasické korčuľovanie na ľade? Kúpte si korčule so špeciálnou duálnou konštrukciou, v ktorých môžete v zime nasadiť ostrie a v lete zase kolieska..

Profi (speed) in-line korčule

Využijete ich pri rýchlostnom alebo závodnom korčuľovaní. Dlhý aerodynamický rám korčule v sebe skrýva až 5 koliesok a je pripevnený na topánke s nízkym členkom. Topánka je tvrdá (pevná) pre ideálne držanie nohy, ale pritom ľahká. Vďaka tomu prejdete veľkú vzdialenosť s minimálnou námahou.

Topánka sa musí poriadne vyšliapnuť presne na vašu nohu. Pred kúpou kriticky zhodnoťte svoje schopnosti, pretože speed in-line korčule sú veľmi rýchle a horšie sa brzdí.

 • Pre rýchlostné korčuľovanie
 • Presne sediaca a pevná topánka
 • Len pre skúsených korčuliarov
Prohlédnout nabídku

Freestyle (urban) in-line korčule

Korčule do mesta čiže freestyle in-line korčule sa jazdcom ľahko ovládajú a poskytujú dostatok priestoru na preukázanie ich obratnosti. Korčule sa vyznačujú krátkym rámom, vyššou topánkou a hlboko umiestnenými kolieskami. Na chodník sa však veľmi nehodia, horšie vedú stopu.

 • Ideálne do mesta
 • Rýchlejšia jazda
 • na in-line chodníku sa horšie ovládajú
Prohlédnout nabídku

Agresívne in-line korčule

Používajú ich vyznávači trikov a skokov pri jazde po zábradlí, rampách či lávkach. Vďaka chráničom sklzovej zóny (sliderom) vydržia "brutálne" zaobchádzanie a extrémnu záťaž. Kolieska sú malé a uložené v pevnom ráme, aby boli odolné proti obrusu.

Outdoor in-line korčule

Zvládnu jazdu na nerovnom povrchu alebo po tráve. Spoznáte ich celkom ľahko. Majú dve gumové kolieska s malým valivým odporom a hmotnosťou.

Podľa čoho vybrať in-line korčule?

Pri výbere korčúľ sa zamerajte najmä na celkovú kvalitu. Detailne preskúmajte materiál, spoje a konštrukciu. Na vymeniteľných častiach (kolieska) zas tak moc nezáleží, ale aj u nich samozrejme hľadajte lepšie prevedeni

Velikost koleček

Kolečka jsou nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje výkonnost brusle. Průměr kolečka je měřený v místě jeho nejširší části a udává se v milimetrech (mm) na boční straně kolečka.

 • Veľké kolieska sú rýchlejšie a vhodné na nekvalitný povrch. Stojíte však vyššie nad povrchom, čo môže vyvolávať pocit menšej stability.
 • Malé kolieska sú zárukou lepšej ovládateľnosti a stability. Nevýhodou je pomalšia rýchlosť.

Zápory jednej či druhej veľkosti môžu čiastočne znížiť tvrdosť či mäkkosť koliesok. Možno tiež kombinovať kolieska s rôznymi tvrdosťami na jednej korčuli a vzájomne ich presúvať pre rovnomerné opotrebenie.

Pokročilosť Veľkosť koliesok
Začiatočníci 78–80 mm
Pokročilí 82–84 mm
Skúsení korčuliari 90 a viac mm
Tvrdosť koliesok

Kolieska sú zhotovené väčšinou z polyuretánu, plastického materiálu, ktorého tvrdosť môže byť rôzna. Je meraná urometrom a pohybuje sa v rozsahu od 0 pre najmäkšie do 100 pre najtvrdšie.

 • Mäkké kolieska sú síce pomalšie, ale veľmi dobre držia smer v zákrutách (majú dobrý grip), preto sa hodia pre použitie vonku alebo v horšom teréne (mäkkosť cca 74A).
 • Tvrdé kolieska (aspoň 85A) sú rýchlejšie, ale prenášajú väčšiu otrasy do rámu, následne do topánky a majú horší grip. Hodia sa teda skôr pre vnútorné povrchy, ako sú indoor pretekárske dráhy alebo špeciálne povrchy špeciálne pre in-line korčuľovanie.
Ložiská

Ložiská ovplyvňujú ako rýchlosť, tak pocit z jazdy. Ide o parameter, u ktorého opäť nemožno "vysledovať" kvalitu. Vo vyššej cenovej triede sa používajú tzv. presné ložiská, ktoré sú označené ABEC-1, ABEC-3, ABEC-5 alebo ABEC-7 a pod. Pozor, toto označenie iba udáva presnosť normy výroby ložísk. Nič nehovorí o použitých materiáloch. Tu je naozaj jediné kritérium pre výber cena.

Dĺžka a materiál rámu (nože)

Ide o ďalšie kritérium, z ktorého môžete odvodiť štýl jazdy. Rám slúži na upevnenie koliesok k topánke.

 • Dlhší rám je vhodný v prípade vytrvalostných jázd, kedy budujete celkovú fyzickú kondíciu a idete hlavne štýlom "neustále dopredu".
 • Kratší rám umožňuje ľahšiu ovládateľnosť. Lepšie predvediete triky, jazdu pozadu pod.

Aj kvalitu rámu možno odhadnúť len veľmi ťažko a hlavným ukazovateľom bude opäť cena. Veľa pozornosti venujte tomu, ako je rám (nôž) s kolieskami pripevnený k topánke. Pri drahších modeloch sa používa spojenie pomocou skrutiek, čo je výhodné pri čistení a prípadnom nastavovaní rámu, v ostatných korčuliach je nôž ukotvený nitmi. V tých najlacnejších typoch je prilepený alebo rovno vylisovaný ako súčasť topánky.

Typ a velikost boty

Úlohou topánky je poskytnúť stabilitu nohe a členku. Obvykle má 2 časti - škrupinu, ktorá obklopuje vaše chodidlo, a oporu, ktorá obklopuje váš členok. Najčastejšie ide o plast, ktorý je rôzne vystužený a odvetrávaný pre maximálne pohodlie.

Vždy je lepšie kupovať In-line korčule o pol až celé číslo väčšie, aby mohla byť do korčúľ obutá noha v hrubších ponožkách a navyše noha záťažou mierne opuchne. Niektoré topánky majú vyberateľnú vložku, často sa zmäkčujúcimi prvkami proti otrasom (napr. rôzne gélové vankúšiky pod pätou).

V detských in-line korčuliach je situácia zložitejšia. Niektorí výrobcovia vyrábajú korčule s premennou dĺžkou topánočky v rozsahu cca 3-4 čísel. Je dôležité preštudovať mechanizmus, veľkosť topánky sa nesmie samovoľne meniť. Pretože ide o detskú nohu, vždy preferujte renomovaného výrobcu.

Najlepším údajom, ktorý vám pomôže vybrať správnu veľkosť In-line korčúľ, je veľkosť vyjadrená v európskom číslovaní EUR:

US UK EUR Dĺžka v mm
5 4 36,5 230
5,5 4,5 37 235
6 5 38 240
6,5 5,5 38,5 245
7 6 39 250
7,5 6,5 40 255
8 7 40,5 260
8,5 7,5 41 265
9 8 42 270
9,5 8,5 42,5 275
10 9 43 280
10,5 9,5 44 285
11 10 44,5 290
11,5 10,5 45 295
12 11 45,5 300
12,5 11,5 46 305
13 12 47 310
13,5 12,5 47,5 315
14 13 48 320
14,5 13,5 48,5 325
15 14 49 330

Pozor! V korčuliach značky NIKE je tabuľka odlišná:

Veľkosť Nike Veľkosť EUR Veľkosť UK
5 36,5 4
6 38 5
7 39 6
8 40,5 7
9 42 8
10 43 9
11 44,5 10
12 45,5 11
13 47 12
TIP: Nohu nechajte v topánke minimálne 20 minút a potom sledujte, akým spôsobom ju môžete utiahnuť. Počítajte, že po čase sa topánka, šnúrky aj lanká vytiahnu.

Ochranné pomôcky

In-line korčuľovanie v rekreačnej podobe je vcelku bezpečný šport, ale použitie/a prilby je nevyhnutnosťou. Nič vás neohrozuje toľko ako jej absencia. Kupujte helmu súbežne s korčuľami a dbajte na kvalitné prevedenie a materiál a aby vám dobre padla.

Ďalej sa používajú:

 • chrániče na holene,
 • kolená,
 • bedra/kostrč,
 • lakte,
 • zápästia.

Chrániče by mali mať minimálne 4 upínacie pásky - napr. 2 nad kolenom (jeden široký, aby netlačil) a 2 pod ním. Na vnútornej strane môže byť vypchávka anatomicky tvarovaná, po zvyšnom obvode je nutné kvalitné zmäkčenie.

Všetky chrániče si nasaďte a napodobnite pád. Proste spadnite plnou váhou a sledujte, či na niektoré chránené časti neucítite bolesť. V mieste, kde k tomu dôjde, je potrebné použiť iný typ chrániča.

Chrániče sú dodávané vo veľkostiach S, M, L, XL, pri výbere rozhoduje výška a rozmery osoby. Chrániče vyberajte s ohľadom na vašu konfekčnú veľkosť. Ich upnutie je väčšinou na opasok s variabilnou dĺžkou.