Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vybrať elektrobicykel

Chcete opäť začať športovať alebo si uľahčiť cyklistický koníček? Elektrobicykle vám pomôžu pri dlhých výletoch či náročnom stúpaní. Vďaka elektrickému motoru sa nenadriete toľko ako na obyčajnom bicykli. Podľa čoho vybrať ten najlepší elektrobicykel práve pre vás?

Ako elektrobicykel funguje?

Vo chvíli, keď začnete na elektrobicykli šliapať do pedálov, vám elektromotor začne pomáhať, a tak vynaložíte ďaleko menšie úsilie k pohybu než na obyčajnom bicykli.

Čím väčší stupeň pomoci nastavíte, tým viac vám motor pomáha. Svoju trasu teda prejdete rýchlejšie alebo prípadne zájdete ďalej ako na obyčajnom bicykli. Nezastaví vás ani prudké stúpanie. Elektrický pohon možno samozrejme vypnúť a môžete jazdiť ako na bežnom bicykli.

Podľa čoho si vyberať elektrobicykel

Pred výberom správneho modelu elektrobicykla si odpovedzte na niekoľko základných otázok:

Kam budem na elektrobicykli jazdiť?

  • Ak chcete jazdiť len v meste, potom nepotrebujete toľko prevodov ani odpruženú vidlicu. Dobrou voľbou je mestské koleso s blatníkmi a nosičom či skladačka.
  • Ak jazdíte na dlhšie vychádzky do prírody, potom oceníte plnú výbavu, širší rozsah radenia, odpruženú vidlicu a dostatočnú kapacitu batérie. Vyberajte trekingový elektrobicykel, na náročnejšie horské chodníky potom horský elektrobicykel. O jednotlivých typoch elektrobicyklov sa viac dozviete ďalej v článku.

Ako dlhé jazdy budem absolvovať?

Pre kratšie trasy do 50 km stačí základná kapacita batérie. Ak chcete vyrážať za vzdialenejšími cieľmi, vyberte radšej batériu s vyššou kapacitou.

Kto bude elektrobicykel používať?

Pre správny výber elektrobicykla musíte poznať jeho budúceho majiteľa. Dôležité je najmä pohlavie a hmotnosť.

Pánske elektrobicykle majú hornú časť rámu rovno. Aj keď tento typ môžu používať aj ženy, môže im vysoký rám prekážať pri jazde v sukni.

V dámskych elektrobicykloch vedie horná časť rámu od riadidiel dole, rovnobežne s jeho spodnou časťou. Pod sedlom je tak viac priestoru práve na sukňu. Celkové rozmery dámskych kolies sú menšie kvôli komfortnejšej jazde.

Elektrobicykle pre malé deti často nemajú prehadzovačku. Tie pre väčších školákov už mávajú odpruženie a základné prevody.

Typy elektrobicyklov

Mestské elektrobicykle (cestné)

Elektrobicykel do mesta sa vyznačuje nízkou hmotnosťou, ľahko vyberateľnou batériou k dennému nabíjaniu a vhodnými doplnkami (blatníky, svetlo, nosič a pod.). Okrem jazdy po ceste na ňom môžete vyraziť aj po poľnej ceste. Nespevnené povrchy, blato a kamene však mestským elektrobicyklom nesvedčia.

Městská elektrokola

Mestské elektrobicykle by mali byť ľahké a s ľahko odpojiteľnou batériou (ušetria nervy pri častom dobíjaní)

Skladacie elektrobicykle

Obľúbené skladačky sa hodia najmä na kratšie cesty po ceste. Kvôli skladnosti majú menší priemer kolies, ľahko sa zložia pár pohybmi a majú nízku hmotnosť. Môžete s nimi do MHD, unesiete ich v jednej ruke.

Skládací elektrokola

Skladací Elektrobicykel odnesiete aj v jednej ruke

Trekingové a krosové elektrobicykle

Univerzálne elektrobicykle na mestské cesty, nespevnené cyklotrasy aj výlet lesom. Zvládnu cestu do práce aj stredne náročný terén a zároveň disponujú mestskou výbavou. Samotné kolesá bicykla majú užší profil, zato veľký priemer. Trekingové elektrobicykle sa predávajú najčastejšie. Zaobstarávajú si ich hlavne rodiny na víkendové výlety.

Trekingová a krosová elektrokola

Trekingová elektrobicykle sú vhodné do mesta aj na lesnú cyklotrasu

Horské elektrobicykle (MTB)

Náročný terén plný kamenia a lesných ciest zvládne horský elektrobicykel s prehľadom. Jeho robustná konštrukcia a kvalitné odpruženie ľahko odolá otrasom, presné spúšťanie elektromotora potom pomáha jazdcovi v kritických momentoch. Prejazd terénom vám uľahčí tiež prevodovka s najmenej 6 prevodmi. Dbajte na výber silných bŕzd, najlepšie hydraulických. Jazdou po hladkej ceste s horským elektrobicyklom ale spotrebujete viac elektrickej energie ako s bicyklom mestským či cestným. Je vhodné najmä pre nadšených športovcov.

Horská elektrokola

Horská elektrobicykle majú silu, odpruženú vidlicu, kvalitné brzdy a spevnený rám

Parametre výberu elektrobicykle

Pri výbere správneho elektrobicykla sa musíte ďalej zamerať na technické parametre. Čo presne sledovať?

Výkon motora elektrobicyklov

Tichý a silný elektromotor je srdcom každého bicykla s pohonom. Elektromotory mávajú väčšinou veľmi podobný výkon okolo 250 W. Slabšie elektromotory sa využívajú pre elektrobicykle vhodná na cesty, silnejšie motory potom potrebujú terénni jazdci. Výkon je možné regulovať a asistenciu si tak môžete zapnúť len vo chvíli, keď ju budete potrebovať.

Umiestnenie pohonu elektrobicykla

Motor sa na predné koleso umiestňuje v lacnejších elektrobicykloch do mesta. Jeho nevýhodou môže byť preklzávanie a horšia ovládateľnosť. S motorom na zadnom kolese sa stretnete oveľa častejšie - bicyklu totiž dodáva lepšie jazdné vlastnosti. Motor v strednej časti bicykla potom najlepšie rozloží hmotnosť a silu, pohonný systém však viac namáha.

Batérie pre elektrobicykel

Batériu elektrobicykla budete musieť pravidelne dobíjať - pomocou bežnej zásuvky to priemerne trvá 3-4 hodiny. Priemerná batéria vydrží asi 1 000 nabíjacích cyklov, teda zhruba 3-4 roky.

Batériu na elektrobicykli nájdete najčastejšie na ráme, menej obvykle potom na nosiči. Umiestnenie batérie na nosiči či za sedlovou tyčou sa využíva najmä na mestských bicykloch z dôvodu ľahkého odpojenia.

Batéria sa na elektrobicykli
Batéria sa na elektrobicykli nachádza za sedlovou tyčou (na obrázku), na nosiči alebo na ráme
Rám elektrobicykla

Veľkosť rámu elektrobicyklov sa meria v palcoch (inch). So správnou veľkosťou vám pomôže naša tabuľka, v ktorej ju zistíte podľa výšky jazdca.

Výška jazdca Odporúčaná veľkosť rámu bicykla
menej než 165 cm 15-16 palcov
165-174 cm 17-18 palcov
175-184 cm 19-20 palcov
185-194 cm 21-22 palcov
viac než 195 cm 23-24 palcov
Nosnosť elektrobicykla

Pri porovnávaní nosnosti elektrobicyklov nezabudnite k svojej váhe pripočítať aj váhu oblečenia, výbavy a prípadnej batožiny. Čím je bicykel ťažší, tým horšie sa s ním manipuluje a spotrebováva viac elektrickej energie.

Cena elektrobicykla

Ak sa pozrieme na cenu obyčajného bicykla, pri elektrobicykloch je potrebné počítať so zhruba dvojnásobnou sumou (na elektrobicykloch sú najdrahšie pohon a batérie). Najlacnejšie, ale pomerne kvalitné elektrobicykle zoženiete od 700 €. Tie najdrahšie môžu vyjsť aj na 3 000 €..

Dojazd elektrobicykla

Dojazd elektrobicykla závisí od mnohých okolností. Ovplyvňuje ho:

  • profil terénu,
  • úroveň asistencie,
  • hmotnosť jazdca,
  • spôsob použitia radenia,
  • povrch, po ktorom elektrobicykel ide,
  • poveternostné podmienky,
  • teplota vzduchu,
  • správne nahustenie pneumatík a pod.

Dojazd na jedno nabitie sa pohybuje cca od 50 do 150 km. Najzásadnejšou je však kapacita batérie. Tá sa uvádza v Ah (ampérhodinách) alebo Wh (watthodinách). Absolútna väčšina elektrobicyklov má 36V systém. 13 Ah batéria má teda pri 36V systéme 468 Wh a bude mať na jedno nabitie dojazd až 110 km (pri optimálnych podmienkach).

Tu je jednoduchá tabuľka s kalkuláciou dojazdu pri jednotlivých kapacitách batérie:

Kapacita batérie: Dojazd:
10,5 Ah (378 Wh) až 90 km
11 Ah (396 Wh) až 94 km
13 Ah (468 Wh) až 110 km
14,5 Ah (522 Wh) až 123 km
15,4 Ah (554,4 Wh) až 130 km
17,4 Ah (626,4 Wh) až 148 km

Treba si odpovedať na otázku, aký dojazd reálne potrebujete. Napríklad dojazd 110 km pri priemernej rýchlosti 20 km za hodinu predstavuje až 5,5 hodiny jazdy bez zastavenia.

Elektrobicykel do každej rodiny

S elektrobicyklom zvládnete každý výlet aj rannú špičku. Jazdcovi pomáha silný motor, ktorého výkon asistencia môže regulovať, aj špeciálne doplnky a funkcie, ktoré robia jazdu po rôznych terénoch pohodlnejšiu.