Ako zariadiť detskú izbu tak, aby ju deti zbožňovali?

Detská izba by mala byť bezpečným útočiskom, do ktorého sa deti radi vracajú. Dôležité však je, aby poskytovala zázemie pre kvalitný spánok, zábavné hranie a učenie. Poradíme vám, ako postupovať pri zariaďovaní na to, aby ste vytvorili detskú izbu snov. Aké vybavenie by v detskej izbe nemalo chýbať? A ako prispôsobiť izbu rastúcim deťom?


Detská posteľ - základ pre kvalitný a pokojný spánok

Pre správny fyzický a psychický vývoj dieťaťa je dôležitý kvalitný spánok. Vo chvíli, keď dieťa vyrastie z detskej postieľky, prichádza čas na prvú detskú posteľ. Umiestnite ju do priestoru bez rušivých zvukov. Veľmi populárne sú detské postele v tvare domčeka, ktoré malým deťom poskytnú pocit bezpečia. Na striešku môžete zavesiť svetielka alebo hračky, ktoré uspávanie zjednodušia.

Ak chcete, aby deťom vydržala posteľ až do neskoršieho veku, vyberajte rastúce postele, ich dĺžku môžete postupom času predlžovať a pôvodnú detskú postieľku prestavať na klasické jednolôžko - kvalitný základ postele tak bude rásť s vašim dieťatkom - od jeho prvých mesiacov až do približne 14 rokov.

Čo sa týka materiálu, uprednostnite vždy masívne drevo, ktoré je napríklad v porovnaní s laminom odolnejšie, pevnejšie a dosahuje dlhšiu životnosť. Nezabudnite ani na to, že pri detských postieľkach hrá hlavnú úlohu kvalitný matrac.


Nezabudnite na priestor na tvorenie a učenie

Deti potrebujú dostatok priestoru na písanie úloh, čítanie, maľovanie či ďalšiu tvorbu. Preto by v detskej izbe nemal chýbať dostatočne priestorný detský stôl s kvalitným osvetlením so stolnou lampičkou.


Veľmi dôležitá je aj pohodlná stolička, na ktorej si deti nebudú kriviť chrbát. Obľúbenými sú otočné rastúce stoličky, ktorých výšku môžete prispôsobiť na mieru rastu vášho dieťaťa.

Skriňa a úložné priestory pomáhajú zachovať poriadok

Ako udržať poriadok v detskej izbe? Jedine s priestornými úložnými priestormi. Komoda či regál na uloženie hračiek patria k povinnej výbave detskej izby.

Doprajte deťom súkromie

V detskej izbe býva často viac súrodencov. Rozdielny vek a potreby preto môžu viesť k častým roztržkám. Ako im predísť? Poskytnite každému dieťaťu jeho vlastný priestor, v ktorom nájde svoje útočisko. Súkromie deťom doprajete napríklad pomoucu teepee alebo detského domčeka.

Nezabudnite na doplnky

Na to, aby bola detská izba útulná, potrebuje pár dekorácií a funkčných prvkov. Základom by mal byť mäkký a hrejivý detský koberec, ktorý nebude príliš náročný na údržbu, aby sa na ňom mohli vaši nezbedníci bezstarostne hrať. Populárne sú napríklad zvieracie motívy či koberec s kresbou ihriska alebo mesta.

Aj deti si potrebujú niekedy odpočinúť, preto porozmýšľajte nad kúpou detského kresielka. Deti si v ňom môžu čítať, sledovať rozprávky, hrať sa či relaxovať. Kresielka bývajú väčšinou vyrobené z mäkkého molitanu, nehrozí preto poranenie o ostrý roh. A určite oceníte, že vo väčšine prípadov je poťah snímateľný a môžete ho oprať.

Ak máte možnosť a priestor, doplňte detskú izbu o hojdačku alebo inú preliezku, na ktorej sa budú môcť vyjašiť. Populárnymi sú napríklad hojdacie kruhy. Ak na ne nemáte v izbičke dosť miesta, tak ich môžete inštalovať do záhrady.

Jak zařídit dětský pokoj tak, aby jej děti zbožňovaly

Nezabudnite na výzdobu stien

Steny izby môžete vymaľovať farbami v pastelových odtieňoch, ktoré pôsobia upokojujúcim a pozitívnym dojmom. Radšej sa vyhnite agresívnejším farebným tónom ako je žiarivo červená, oranžová, zelená a pod. - deti by mohli rušiť.

Ďalšou možnosťou je zanechať steny čisto biele a vyzdobiť ich obrázkami, detskými dekoráciami, samolepkami alebo ozdobnou tapetou s detskými motívmi.

Ako zariadiť detskú izbu tak, aby rástla s dieťaťom?

S pár trikmi detskú izbu jednoducho prispôsobíte potrebám meniaceho sa a rastúceho dieťaťa.

  1. Základ izby nechte jednoduchý a neutrálny, postupne vymieňajte len doplnky.
  2. Využite kvalitný rastúci nábytok, ktorý vydrží veľa rokov..
  3. Vyhnite sa nábytku so silne detskými motívmi, ktoré deti rýchlo omrzia.
  4. Radšej stavte na striedmy dizajn nábytku, ktorý môžete oživiť nálepkami.

Mohlo by vás ďalej zaujímať:

Ako vybrať detskú postieľku

S blížiacim sa príchodom bábätka prichádza na rad výber detskej postieľky. Tá musí byť pre bábätko predovšetkým... celý článok

Ako vybrať matrac pre bábätko

Bábätká trávia spánkom veľkú časť dní aj nocí. Preto by sme im už od narodenia mali dopriať kvalitný matrac... celý článok

Vychytávky pre bábätká, ktoré naše mamičky nemali

Tiež počúvate od mamičiek a babičiek, ako by bola ľahká starostlivosť o dieťa, keby mali... Celý článok