Vychytávky pre bábätká, ktoré naše mamičky nemali

Tiež počúvate od mamičiek a babičiek, ako by bola ľahká starostlivosť o dieťa, keby mali moderných pomocníkov a prístroje? Rad moderných pomôcok pomôže v starostlivosti o bábätko a získa pre vás cenné minúty alebo sa postará o väčšiu bezpečnosť dieťaťa. Ako si môžete uľahčiť starostlivosť o bábätko a čo by vám doma nemalo chýbať v prvých týždňoch po pôrode? Predstavíme vám pomôcky pre ľahký pôrod, starostlivosť o bábätko v šestonedelí aj pre bezpečný vývoj detí v prvom roku života.

Vychytávky pre bábätká, ktoré naše mamičky nemali
Vychytávky pre bábätká, ktoré naše mamičky nemali

Príprava na pôrod

Náročné mesiace tehotenstva sa blížia ku koncu. Vy ste plná obáv, tešenia a samozrejme nervozity z novej etapy života. V období pred pôrodom a tesne po ňom môžete telu pomôcť precvičovaním. Uvoľníte sa na fitness lopte, pôrodné cesty pripraví pomôcka od Aniball a ľahšie dojčenie vás čaká, ak budete niekoľko mesiacov pred pôrodom nasadzovať formovače bradaviek. Tesne po pôrode sú vhodné sedacie kúpele a uľavujte sedeniu na nafukovacom kruhu. Určite noste tehotenské spodné prádlo.

Pre prvé dni s bábätkom

Prvé dni s bábätkom sú v znamení úporného strachu a veľkého plaču na oboch stranách. Treba si zvyknúť na nový režim, zotaviť telo po pôrode a naučiť sa tisíc nových vecí za pár minút. Čiastočná panika je úplne normálna a majú to tak všetky prvé mamičky. Pocitom, že nič nezvládate, nestíhate a neviete si rady čelia milióny mamičiek. Postupujte krok po kroku, plánujte program zo dňa na deň. Dočasne obmedzte návštevy, varenie, upratovanie domácnosti a sústreďte sa len na bábätko. Partnerovi jasne definujte úlohy, aby vám mohol pomôcť. Prvé dni vám uľahčí mnoho pomocníkov.

Pomôcky pre prvé dni

 • Dojčiaci vankúš – zaisťuje pohodlie bábätku a mamičke, vyberte veľký s možnosťou zaviazania.
 • Dojčiaci klobúčik – uľahčí bábätku prvé dni dojčenia.
 • Odsávačka materského mlieka – ručná alebo elektronická. Oboje podporí dojčenie a dokrmovanie .
 • Dojčenská váha – upokojí vás, že bábätko správne priberá .
 • Ošetrujúca kozmetika – je dôležitá starostlivosť o telo aj o prsia počas dojčenia .
 • Podložka do vaničky – bezpečne zachytí dieťa vo vaničke pre bábätká počas kúpania
 • Kolotoč nad postieľku – vyberte kolotoč s bielym šumom. Simuluje zvuk tela a maternice.
 • Hniezdo – strach z voľného priestoru odbúrate ukladaním do hniezda či spaním v zavinovačke.
 • Sterilizátor – udrží v čistote cumlíky, cumlíky, dojčiace klobúčiky, fľaše na mlieko.
Vychytávky pre bábätká, ktoré naše mamičky nemali


INFO: Jednou z najdôležitejších pomôcok je monitor dychu. Deti sú ohrozené syndrómom náhleho úmrtia dojčaťa, monitor dychu kontroluje bezpečný odpočinok dieťaťa. Pokiaľ by dieťa prestalo dýchať, ozve sa alarm. Samotný zvuk alarmu dieťa spravidla prebudí a bábätko sa nadýchne. Na zvuk alarmu však okamžite reaguje rodič, dieťa zdvihne a dýchanie sa upraví. Monitor dychu by ste mali používať minimálne prvých 6 mesiacov.

Pohodlná starostlivosť o bábätko

Prvé náročné týždne sú za vami, šestonedelie končí a vy už dokážete rozpoznať jednotlivé druhy plaču bábätka a máte čiastočne zavedený režim dňa. Rad pomôcok už určite vlastníte, teraz sa obzeráte po tých, ktoré vám uľahčia celodennú starostlivosť.

Oceníte najrôznejšie detské nosidlá ako klokanky, manduky, nosidlá a šatky. Pokojný spánok bábätka môžete strážiť cez detské pestúnky. Videoopatrovateľky dokonca umožňujú pripojenie odkiaľkoľvek. Sladký spánok bude môcť sledovať aj partner alebo starí rodičia.

Prebaľovanie bude jednoduchšie s praktickým prebaľovacím pultom vybaveným zásobníkom na plienky. Skladovanie špinavých plienok vyriešia koše na plienky, ktoré eliminujú zápach.

Vychytávky pre bábätká, ktoré naše mamičky nemali

Mimo spálňu budete potrebovať ďalšiu postieľku, aby bábätko mohlo spať na balkóne alebo spoločne s vami v kuchyni. Vyberte detské kolísky na kolieskach. Veľmi skoro budete s bábätkom vyrážať mimo domova, poobzerajte sa po cestovnej postieľke.Praktické pomôcky

Okrem praktických pomôcok budete bábätku kupovať aj prvé hračky. Prezrite si hračky pre rozvoj dieťaťa, ktoré podporujú motoriku a intelekt bábätka.

Hrazdičky

Zdá sa, že obdobie, kedy budete robiť všetko jednou rukou a bábätko nemôžete pustiť z náručia nikdy neskončí. Nemajte obavy, skončí. Dobu neustáleho nosenia bábätka prerušte a učte dieťa ležať na pevnej zemi. Pomáhajte rozvoju motoriky a prirodzené pohyby dieťaťa (kopanie nožičiek, pohyb rúk, zdvíhanie hlavičky) uľaví brušku a uľahčí trávenie. Ak máte dieťa v náručí, prirodzený pohyb je obmedzený, nemajte strach dieťa položiť na penové puzzle alebo pevnú podložku. Na zemi ho spoľahlivo zabaví detská hrazdička a hracia deka s množstvom prvkov.

 • Hrazdičky pre najmenších – sú doplnené dekou, zvyčajne v čiernom a bielom.
 • Hrazdičky pre prvé mesiace– majú mantinely, deku a pestré farby.
 • Hrazdičky pre prvý rok – pevna konštrukcia, pestré farby, interaktívne prvky .

Lehátka pre bábätká

Lehátka s popruhmi uľahčia kŕmenie a môžete do nich dieťa odložiť aj v prípade, že zatiaľ nesedí. Detské lehátka bývajú zvyčajne vybavené funkciou hojdania a niektoré sú doplnené vibráciami. Dieťa môžete uspať ľahšie a pohodlnejšie než v náručí. Pozor na dlhý pobyt v lehátku. Lehátka slúžia pre krátkodobé odloženie dieťaťa po bodu niekoľkých minúť. Určite v ňom dieťa nesmie tráviť napríklad hodinu, v lehátku chýba opora chrbta.

Ohrádky

Akonáhle sa dieťa pustí do lezenia a neskôr urobí niekoľko samostatných krôčikov, je vhodné zaobstarať ohrádku. Vytvoríte bezpečné prostredie a máte pár minút dôjsť si na záchod alebo držať hrnček s horúcou kávou. Je pravdou, že niektoré bábätká v ohrádke nevydržia dlho, ale aj tých pár okamihov je na nezaplatenie. Vybrať môžete veľké ohrádky, ktoré budú zároveň oporou, keď dieťa začína trénovať chôdzu.

Vychytávky pre bábätká, ktoré naše mamičky nemali

Bezpečný domov pre bábätká

Je to jen vteřina, chvilka nepozornosti a drobečkovi se přihodí nepěkný úraz. Řadě situací se dá předcházet. Pořiďte si praktické pomocníky:

 • Detská zábrana na schody – otváracie dvere na spodnú aj hornú časť schodiska.
 • Ohradenie krbových kachlí – v bezpečnej vzdialenosti okolo krbových kachlí.
 • Poistky proti otvoreniu šuplíkov – sledujú poriadok a dieťa sa neudrie.
 • Chrániče rohov stolov – proti bolestivým pádom.
 • Ohradu okolo varnej dosky – akonáhle dieťa začne chodiť a naťahovať ručičky v kuchyni.
 • Zábranu na balkónové dveredverné zábrany uplatníte na rôznych miestach v byte.
TIP NA ZÁVER: Prvé týždne s bábätkom sú náročné ale aj krásne. Nezabudnite uchovať spomienky na najdôležitejšie momenty.