Ako vybrať matrac pre bábätko

Bábätká trávia spánkom veľkú časť dní aj nocí. Preto by sme im už od narodenia mali dopriať kvalitný matrac, ktorý zaručí zdravý a nerušený spánok. Ak si nie ste istí, aký matrac do postieľky bábätku vybrať, radi vám poradíme. Výberom kvalitného matraca zaistíte bábätku pohodový spánok, pri ktorom si dostatočne oddýchne a načerpá nové sily.

Aký matrac pre bábätko zvoliť? Zamerajte sa na tvrdosť a druh jadra.

Najdôležitejšou časťou matraca je jadro, ktoré môže mať odlišnú tvrdosť a priedušnosť. Bábätkám vyhovuje vždy skôr tvrdší matrac, ktorý poskytuje chrbtici dostatočnú oporu. Príliš mäkký matrac by mohol viesť k nesprávnemu vývoju chrbtice a vyústiť napr. v skoliózu.

Aké druhy matracov sú pre bábätká vhodné?

Kokosový matrac pre bábätko je priedušný a veľmi vyhľadávaný

Matrac z prírodného kokosového vlákna (zvyčajne v kombinácii s molitanovou vrstvou) patrí k najobľúbenejšiemu typu matracov pre bábätká.

 • priedušnosť
 • materiál je antibakteriálny a hypoalergénny
 • dobre odvádza vlhkosť
 • vo vlhkom prostredí sa môžu množiť plesne
Prohlédnout nabídku
Puppolina matrac z kokosového vlákna a molitanu je navyše ortopedický a vybavený dvojitým poťahom zo 100 % bavlny, ktorý možno pohodlne prať v práčke.

Pohánkový matrac pre bábätko nie je vhodný pre novorodencov

Pohánkové matrace sa dajú prirovnať ku kokosovým matracom, sú však o niečo mäkšie, preto sú vhodné pre odrastenejšie bábätká.

 • optimálna priedušnosť
 • hypoalergénne
 • nevhodné pre novorodeniatka
Prezrieť ponuku

Pružinový matrac pre bábätko poskytuje optimálnu oporu pri spánku

Pružinové matrace pre bábätká sú menej rozšírené, ich jadro je tvorené mikropružinami alebo taštičkovými pružinami, ktoré telu poskytujú dostatočnú oporu.

 • výborná priedušnosť
 • odolnosť
 • časom sa môžu niektoré časti preležať
Prezrieť ponuku

Latexový matrac je ideálny pre bábätká s alergiami

Latexové matrace pre bábätká sú vyrobené z kombinácie prírodného a umelého latexu a vhodné aj pre alergikov, vynikajú vysokou kvalitou.

 • hypoalergénne a ortopedické vlastnosti
 • dobrá priedušnosť
 • vysoká kvalita i odolnosť matraca
 • vyššia obstarávacia cena
Prezrieť ponuku

Matrac pre bábätko zo studenej peny účinne odvádza teplo

Matrac z HR peny bez lepidiel je pre bábätká tiež vhodný, dosahuje totiž optimálnej tvrdosti.

 • napomáha optimálnej termoregulácii
 • odvádza teplo aj vlhkosť
 • vyššia cena
Prezrieť ponuku

Molitanový matrac pre bábätko musí dosahovať dostatočné tvrdosti

Matrac s molitanovým jadrom patrí medzi najrozšírenejšie, pre bábätká príliš vhodné nie sú z dôvodu prílišnej mäkkosti. Ak sa teda pre molitanový matrac rozhodnete, vyberajte modely s dostatočnou výškou aspoň 8 cm

 • lacné a dostupné
 • príliš mäkké
 • nepríliš priedušné, horšie odvádzajú vlhkosť
Prezrieť ponuku

Vyhnite sa matrac z pamäťovej peny, pre bábätka je nevhodná!

Pre bábätká sa neodporúčajú matrace z pamäťovej peny z dôvodu vysokej poddajnosti materiálu, ktorá u mladých jedincov môže spôsobovať deformáciu chrbtice a iné zdravotné problémy. Matrace z pamäťovej peny sú vhodné až pre deti od 12 rokov.

TIP: Nezabudnite tiež na výber kvalitního matraca do cestovnej postieľky. Hoci v cestovnej postieľke spí bábätko zvyčajne len prechodne na cestách, príliš mäkký matrac môže ovplyvňovať kvalitu spánku.


Matrace pro miminko 120×60 cm patří k nejvyhledávanějším.

Aký rozmer zvoliť? Matrace pre bábätko 120 × 60 cm patria k najvyhľadávanejším.

Pamätajte na to, že matrac musí dokonale vypĺňať celý priestor detskej postieľky, aby nedošlo k zraneniu bábätka. Keďže najbežnejšie rozmery postieľok pre bábätká sú 120 × 60 cm, patria práve tieto matrace k najvyhľadávanejším. Nemusíte však mať obavy, na trhu nájdete tiež bohatú ponuku matracov pre bábätká do postieľok s rozmermi 140 × 70 cm.


V matracoch pre bábätká rozhoduje tiež druh poťahu. Ktorý vybrať?

Ak ste sa už rozhodli, aký typ matraca bábätku zaobstaráte, zamerajte sa na materiál poťahu, ktorým je matrac vybavený.

Aké parametre by mal vhodný poťah na dojčenský matrac spĺňať?

 • Poťah musí byť dostatočne priedušný, aby nedochádzalo k nadmernému poteniu bábätka.
 • Jadro matraca by mal poťah ochrániť pred zvlhčením.
 • Mal by byť ľahko prateľný aspoň na 60 °C (kvôli ničeniu roztočov) a rýchloschnúci.
 • Ideálne dvojdielny, na ktorom možno prať len jednu stranu a druhú medzitým užívať.
 • Výhodou sú hypoalergénne schopnosti.
Bavlnený poťah

Bavlnené poťahy na detské matrace sú najvyhľadávanejšie, vynikajú skvelou priedušnosťou a ľahkou údržbou. Obľúbené sú tiež pre svoju dlhú životnosť. Na trhu nájdete aj poťahy z BIO bavlny, ktoré však vyžadujú šetrnejšiu údržbu.

Vlnený poťah

Poťah zo 100 % vlny je hrejivý, zároveň dobre odvádza vlhkosť. Vlnené poťahy majú vplyv na správnu termoreguláciu a nedráždia detskú pokožku. Veľmi obľúbené sú poťahy z vysoko kvalitnej merino vlny.

Poťah z polyesterového rúna

Poťahy z kombinácie polyesteru a bavlny sú pružné. Polyesterové rúno je veľmi priedušné, nekrčí sa a vyniká skvelými izolačnými vlastnosťami. Výhodou je tiež jeho stálosť, oproti bavlne si dlhodobo zachováva objem i tvar.

Bambusový poťah

Prírodné poťahy z bambusových vlákien efektívne odvádzajú vlhkosť, navyše majú antibakteriálne účinky. Sú hodvábne jemné a k detskej pokožke veľmi citlivé, nedráždia ju. Možno ich prať až na 60 °C.

Tencelový poťah na matrac pre bábätko

Tencel sa získava ekologicky z dreva. Jedná sa o celulózu, ktorá je veľmi jemná a pritom odolná. Medzi hlavné prednosti tencelových poťahov patria intenzívny odvod vlhkosti a ľahká údržba poťahu, ktorý vyniká tiež stálosťou materiálu.

Poťah z kapoku

Moderné kapokové poťahy ocenia predovšetkým alergici, materiál na výrobu poťahov pochádza zo semien stromov. Efektívne odpudzuje vodu, čím zabraňuje vzniku a množeniu baktérií a plesní, ktoré sú najmä pre alergikov veľmi dráždivé.

TIP: Kvalitné poťahy vyberajte tiež na klasické matrace do postele. Nielenže chránia jadro matraca pred poškodením a znečistením, ale ovplyvňujú tiež priedušnosť, odvod vlhkosti a celkový komfort pri spánku.


Najčastejšie kladené otázky pri výbere matraca pre bábätko

Ktoré matrace pre bábätká môžu ovplyvňovať funkčnosť monitora dychu?

Ak už užívate, alebo plánujete zaobstarať do postieľky monitor dychu, dbajte na vzájomnú kompatibilitu konkrétneho modelu monitora dychu a matraca pre bábätká. Môže sa stať, že vyšší matrac (zvyčajne nad 10 cm) alebo matrac z kokosového vlákna môžu spôsobovať mierne odchýlky v meraní dychu či dokonca nesprávnu funkčnosť prístroja.

Aká je optimálna výška matraca pre bábätká?

Najčastejšie sa výška dojčenského matraca pohybuje medzi 6 - 9 cm, vďaka čomu poskytuje dostatočnú oporu pre detské telíčko. Nižšie matrace (pod 6 cm), predovšetkým ak majú molitanové jadro, môžu byť pre bábätká nedostatočné z dôvodu prílišnej mäkkosti.

Koľko spánku bábätko potrebuje?

V prvých týždňoch alebo mesiacoch života spí bábätka v priemere až 18 hodín denne, od 6 - 12 mesiacov prespí približne 15 hodín v priebehu jedného dňa (24 hodín). Doba spánku sa potom s pribúdajúcim vekom pomaly skracuje.