Ako vybrať snehovú frézu

Vyhnite sa únavnému odpratávaniu závejov a pohoršeným pohľadom suseda, ktorý sa práve pošmykol na neupravenom chodníku pred vaším domom. Snehové frézy uľahčujú zimu rade slovenských domácností, sneh totiž vďaka nim odpracete bez väčšej námahy. Pokiaľ premýšľate, že rozšírite ich rady, máme pre vás pár tipov, ako fézu správne vybrať.

Na začiatok by ste mali vedieť, že existujú dve hlavné kategórie snehových fréz - benzínové (jednostupňové a dvojstupňové) a tiež elektrické snehové frézy. Každý typ má svoje výhody a zápory, napriek tomu najviac kupovanými sú benzínové frézy.

Ako vybrať snehovú frézu

Kým začnete vyberať, je dôležité ujasniť si niekoľko vecí:

Odpratávaný povrch

Jedným z najdôležitejích faktorov pri nákupe snehovej frézy je typ plochy, ktorú budete čistiť. Ak máte dláždené chodníky a príjazdové cesty, bude elektrická fréza stačiť. Pokiaľ máte na záhrade alebo pred domom nespevnený povrch, radšej si zbezpečte benzínovú frézu.

Veľkosť plochy pre odpratávanie

Pre väčšie plochy, ako sú príjazdové cesty dlhé cez 40 metrov, sa odporúča použiť benzínovú snehovú frézu.

Typ odpratávaného snehu

Elektrickú frézu využijete len na odpratávanie čerstvo napadaného snehu, ktorý nie je vyjazdený, mokrý alebo premrznutý. Elektrická fréza totiž nedokáže taký sneh odkrojiť.

S benzínovou frézou môžete odpratávať akýkoľvek druh snehu. Tieto frézy si poradia s čerstvým, premrznuým alebo mokrým snehom. Benzínovú frézu nezastaví ani ušlapaný alebo vyjazdený typ snehu, ktorý fréza pílovým šnekom odrezáva.

Koľko chcete do frézy investovať a či chcete priplácať za nadštandardné funkcie

Svetlomet: Pre prácu v tme alebo v zlých svetlených miestach odporúčame vybrať frézu so svetlometom.

Elektrický štart: Pre ľahký štart bez nutnosti štartovať frézu ťahom lanka zvážte kúpu frézy s elektrickým štartérom. Elektrický štart musí byť zapojený do zásuvky predlžovacím káblom. Potom stačí stlačiť tlačidlo Štart na riadiacej jednotke, čím dostanete motor do chodu. Následne odpojíte kábel a môžete začať s odpratávaním snehu.

Podľa kombinácie vyššie uvedených faktorov už ľahko rozhodnete, aký typ frézy bude pre vás najvhodnejší.

Ako vybrať snehovú frézu

Elekrické snehové frézy

Sú určené pre odpratávanie čerstvo napadnutého snehu na menších a pevných plochách (asfalt, beton). Snehová fréza je tichá a ľahká, preto je tiež tento stroj ľahko ovládateľný. Tieto frézy vyžadujú minimálnu údržbu. Elekrická fréza je limitovaná dĺžkou predlžovacieho kábla. Vyrábajú sa v jednostupňovom prevedení.

Benzínové snehové frézy

Sú vybavené konštrukciou oceľového prihrnovacieho šneka. Ten si vďaka špeciálnemu tvaru zubov na povrchu dokonale poradí aj so zľadovatelým snehom a jeho úlohou je v prvej fáze prihrnúť sneh k ústiu vyhadzovacej turbíny. V druhej fáze je sneh pomocou tejto turbíny vytlačený do výhadzového komína. Vďaka tejto technológii je fréza schopná spracovať omnoho viac snehu za kratší časový úsek. Tento typ je vhodný pre rýchle odpratanie snehu z väčších plôch, chodníkov, ciest, parkovísk a podobne. Benzínové frézy zvládnu v pohode aj nespevnené povrchy.
Zaujímavé články z našej dielne Hobby a záhrada

Ako vybrať radiátor

Radiátory sa hojne využívajú na vykurovanie domov i bytov. Dnes už nie sú na trhu iba rebrové radiátory, ktoré pamätáme ešte... celý článok

Ako vybrať krbové kachle s výmenníkom

Krbové kachle s výmenníkom môžu byť hlavným alebo vedľajším zdrojom tepla, ktorým možno... celý článok

Ako odvzdušniť radiátor

S blížiacou sa jeseňou prichádza čas na opätovné sprevádzkovanie radiátorov. Po ich zapnutí sa... celý článok