Ako odvzdušniť radiátor

S blížiacou sa jeseňou prichádza čas na opätovné sprevádzkovanie radiátorov. Po ich zapnutí sa však môže stať, že nekúri dostatočne, hoci je kúrenie zapnuté na plný výkon. Príčinou je najčastejšie práve zavzdušnenie radiátora. Neľakajte sa, nejde o zásadný problém, ktorý by ste sami nevyriešili. Odvzdušnenie jedného radiátora nepotrvá viac ako niekoľko minút. Poradíme vám, ako radiátor jednoducho odvzdušniť a čo k tomu budete potrebovať!

Ako spoznať zavzdušnený radiátor?

Že je váš radiátor zavzdušnený spoznáte jednoducho. Vodítkom môže byť napríklad to, že radiátor vydáva rušivé zvuky - to znamená, že vo vodnom okruhu sa nachádzajú vzduchové bubliny, ktoré majú na svedomí sťažené prúdenie vykurovacej vody v radiátore. Ďalším ukazovateľom je nerovnomerné prehriatie radiátora, a to aj v prípade, že je termostat nastavený na najvyšší výkon - zatiaľ čo v spodnej časti radiátor hreje, v tej hornej ostáva chladný. V tejto situácii je teda ten najvyšší čas na odvzdušnenie radiátora!

Ako odvzdušniť radiátor

Čo budete na odvzdušnenie radiátorov potrebovať?

Odvzdušnenie radiátorov patrí medzi jednoduché kutilské úkony. Aké vybavenie budete potrebovať?

  • Nádobu na vodu - na zachytenie kvapkajúcej vody, môže byť vedro, hrnček alebo miska a pod.
  • Handrička - slúži na zachytenie striekajúcej vody, možno ju omotať priamo okolo ventilu.
  • Odvzdušňovací kľúč - budete potrebovať k povoleniu ventilu na radiátore, zaobstarať ho môžete v železiarstve, alebo hobby markete.

Ako odvzdušniť radiátor? Poradíme, ako postupovať krok za krokom!

Odvzdušnenie radiátorov v celom byte alebo dome by ste mali vykonávať každoročne, najlepšie pred začatím vykurovacej sezóny. Len tak si môžete byť istí, že radiátory budú pracovať efektívne a spoľahlivo. Optimálna je tiež kontrola zavzdušnenia počas zimy, ideálne po 3 mesiacoch. Ak ste na odvzdušnenie radiátora pripravení, poďme si povedať, ako na to!

Vypnite obehové čerpadlo a otvorte termostaty

Ak bývate v rodinnom dome, najskôr vypnite obehové čerpadlo a otočte termostaty na všetkých radiátoroch na najvyšší stupeň. Potom počkajte aspoň 30 minút, aby mali vzduchové bubliny možnosť sa nazhromaždiť v jednom mieste.

Pripravte si handričku a nádobu na vodu

Pretože z radiátora bude okrem vzduchu unikať tiež voda, pred odvzdušnením pristavte pod ventil kýbel alebo lavór na vodu, samotný ventil potom môžete omotať kúskom handričky. Pri odvzdušňovaní môže zmes horúcej vody a vzduchu prskať, preto odporúčame zakryť tiež okolitú stenu.

Pomocou kľúča postupne uvoľňujte vzduchový ventil

Teraz je čas začať pomaly uvoľňovať vzduchový ventil za pomoci odvzdušňovacieho kľúča (otáčajte proti smeru hodinových ručičiek). Pritom dávajte pozor na to, aby vás unikajúca horúca para alebo voda nespálili. Pokiaľ začne ventil syčať, je to známka toho, že sa vzduch odpúšťa. Postupne sa začne z ventilu uvoľňovať tiež vykurovacia voda. Vo chvíli, keď kvapká už len voda, môžete ventil opäť utiahnuť. Radiátor by mal byť v tejto chvíli odvzdušnený.

Postupujte od prízemia smerom do horných poschodí domu!

Ak máte v dome viac radiátorov, postupujte vždy od prízemia až do horných poschodí domu. Po odvzdušnení všetkých radiátorov opäť zapnite obehové čerpadlo a skontrolujte tlak vody vo vykurovacom systéme. Ak je príliš nízky, treba vodu dopustiť. Nakoniec vyskúšajte, či kúrenie funguje správne.

Ak zistíte, že problém pretrváva, odvzdušnenie zopakujte. V prípade, že ani to nepomôže, prichádza čas na inštalatéra, pretože závadou môžu byť napríklad poškodené rúrky či iné zariadenie v radiátore.

TIP! Ak zistíte, že je chyba v samotnom radiátore, je čas na jeho výmenu. Starý rebrový radiátor môžete vymeniť za nový doskový radiátor, ktorý dodá miestnosti elegantný a moderný vzhľad a vďaka kompaktnému tvaru je menej náročný na údržbu.

Ako odvzdušniť radiátor v paneláku?

Ak bývate v panelovom dome, ktorý má komplexný vykurovací systém, je postup pri odvzdušnení o niečo zložitejší a to práve z toho dôvodu, že vykurovací systém na seba nadväzuje cez všetky bytové jednotky a odvzdušňovacie ventily sa často nachádza iba v najvyššom poschodí (predovšetkým v starších panelových domoch). Preto je na mieste susedská výpomoc.

→ Ako postupovať v prípade, že potrebujete odvzdušniť kúrenie v panelovom dome?

  1. Najskôr je potrebné dohodnúť spoločný termín, kedy hromadné odvzdušnenie radiátorov prebehne.
  2. Potom je nutné otvoriť termostat na všetkých radiátoroch, najlepšie je postupovať od spodného poschodia nahor.
  3. Počkajte cca 30 minút, aby sa vzduchové bubliny ocitli pod nahromadeným do najvyššieho poschodia.
  4. V tejto chvíli je potrebné, aby obyvatelia najvyššieho poschodia vykonali za pomoci kľúča odvzdušnenie.
  5. Nakoniec je potrebné skontrolovať tlak vody a prípadne ju dopustiť. Ak niektoré radiátory stále nefungujú správne, je potrebné celý proces zopakovať.
Ako odvzdušniť radiátor

Najčastejšie kladené otázky pre odvzdušnenie radiátora

Ako odvzdušniť radiátor bez ventilu?

Staré radiátory v panelových domoch obvykle nie sú (okrem tých v najvyššom poschodí) vybavené odvzdušňovacím ventilom. V tomto prípade je teda potrebné dohodnúť sa so susedmi a odvzdušnenie celej sústavy vykonať spoločnými silami.

Prečo je radiátor zavzdušnený?

Najčastejšie zavzdušnenie radiátorov spôsobujú staré rúrky, ktoré už netesnia dokonale a prepúšťajú do vykurovacej sústavy vzduch. Zavzdušnenie však môže vzniknúť aj tým, že sa voda do vykurovacej sústavy napustí príliš rýchlo.

Čo potrebujem na odvzdušnenie radiátora?

Na odvzdušnenie radiátora budete potrebovať len odvzdušňovací kľúč (v novších modeloch radiátorov postačí skrutkovač, niektoré ventily je možné otočiť len rukou), handričku a nádobu na vodu.