Ako vybrať navigáciu do auta

Chcete mať v aute spoľahlivú GPS navigáciu, ktorá bude prehľadná, jednoduchá na ovládanie, vždy vám poskytne aktuálne dáta a zdarne vás dovedie až do cieľa? Automobilové GPS navigácie majú oproti bežným mobilným aplikáciám niekoľko zásadných výhod - môžete ich v aute inštalovať na stálo a mať ich tak vždy po ruke, ľahko sa dobíjajú a majú rad rozšírených funkcií, ktoré vám cestu spríjemnia. Poďme sa ponoriť do sveta moderných GPS navigácii do auta - pomôžeme vám vybrať tú najlepšiu!

Čo môžete od GPS navigácie do auta očakávať?

  • Veľký a prehľadný displej, zvyčajne s dotykovým ovládaním.
  • Efektívne plánovanie trasy - navigácia vám podľa zadaných parametrov vždy ukáže tú najvhodnejšiu cestu.
  • Informácie o aktuálnej doprave (RDS-TMC) vás upozornia na dopravnú zápchu alebo zhoršenú prejazdnosť a pod.
  • Hlasová navigácia - nie je nutné navigáciu stále sledovať, môžete sa nechať navádzať hlasovým komentárom (ten si môžete v niektorých navigáciách tiež vybrať).
  • Prehrávač hudby či videí v navigácii pre spríjemnenie cesty.

Je lepšia prenosná alebo vstavaná navigácia do auta?

Vstavané navigácie sú súčasťou palubnej dosky a nemusíte sa starať o ich dobíjanie či inštaláciu. Prenosné GPS navigácie majú však oproti nim niekoľko výhod - dajú sa striedavo využívať pre viac automobilov, ľahko ich demontujete, čím znížite riziko krádeže a navyše ich zaobstaráte výrazne lacnejšie.

Ako vybrať GPS navigáciu do auta? Rozhodujú mapy aj priemer displeja!

Teraz sa zameriame na prenosné GPS navigácie do auta zblízka. Dozviete sa, aké zásadné parametre pri výbere neprehliadnuť, ako je to s aktualizáciou máp a akým spôsobom môžete GPS navigáciu v aute uchytiť tak, aby ste na ňu dobre videli a zároveň neprekážala vo výhľade.

Mapy a možnosti aktualizácie sú pri výbere GPS navigácie rozhodujúce!

Mapové podklady by vás pri výbere GPS navigácie mali zaujímať primárne. Pred kúpou je potrebné zvážiť, kde všade sa s autom budete pohybovať. Väčšina GPS navigácii obsahuje mapy Strednej Európy. Ak plánujete cestovať aj do vzdialenejších končín, vyberajte modely, ktoré obsahujú balíky máp celej Európy. Výnimkou nie sú ani GPS navigácia s mapami ďalších kontinentov, za tie si však mierne priplatíte.

Spracovanie máp a body záujmu

Zamerať by ste sa mali tiež na detaily spracovania máp. Niektoré modely sú veľmi jednoduché a upozornia vás len na základné veci, ako sú diaľnice, parkoviská a pod. Prepracovanejšie modely zobrazujú tiež popisné čísla domov, reštaurácie, zdravotnícke zariadenia, obchody, alebo body záujmu (tzv. POI) - zaujímavé destinácie na zastavenie!

Platená alebo neplatená aktualizácia máp?

Pretože pozemné komunikácie po celom svete sa stále menia, modernizujú alebo uzatvárajú a prestavujú, nezaobídete sa bez pravidelnej aktualizácie máp. Preto pri výbere GPS navigácie zohľadnite, či je aktualizácia máp spoplatnená, bez poplatku len na určitý čas, alebo výrobca poskytuje doživotnú bezplatnú aktualizáciu máp - tá je v dnešnej dobe najrozšírenejšia a najpohodlnejšia.

Veľkosť displeja GPS navigácie

GPS navigácie do auta sú vybavené priestranným displejom o priemere 4,3 - 7 palcov, (1 palec = 2,54 cm) teda približne 10 - 18 cm. Najpoužívanejšie modely majú cca 5 - 6 palcov. Väčšinu displejov možno pohodlne dotykovo ovládať. Výhodou je antireflexná povrchová ochrana displeja, ktorá minimalizuje odraz lúčov v letných dňoch.

Pre motorkárov sú tu špeciálne motocyklové GPS navigácie, ktoré majú obvykle menší displej, aby pri jazde nezavadzali. Tiež oproti klasickým GPS navigáciám dosahujú vyššej odolnosti (napr. aj v nepriazni počasia).

Umiestnenie GPS autonavigácie a spôsob dobíjania

Pamätajte, že GPS navigáciu musíte inštalovať mimo váš zorný uhol, v opačnom prípade by mohla ohrozovať bezpečnosť jazdy. Bežne máte 2 možnosti, kam GPS navigáciu uchytiť:

Do spodnej časti predného skla – GPS navigácia je vybavená prísavkou, vďaka ktorej ju ľahko pripevníte na predné sklo. Tieto navigácia sa dobíjajú za pomoci el. kábla, ktorý sa zapojí do bežnej autozásuvky.
Na palubnú dosku do stojanu – niektoré stojančeky majú integrovaný el. kábel, ktorý vychádza z palubnej dosky, takže pôsobí elegantnejšie, väčšina z nich je magnetická - GPS navigáciu stačí ku stojančeku jednoducho priložiť.

Aké funkcie by v GPS navigáciách do auta rozhodne nemali chýbať?

Hlasová navigácia

vás informuje o odbočení alebo zmene smeru bez nutnosti sledovať displej navigácie. Zvyčajne si tiež môžete vybrať z niekoľkých hlasov (ženských i mužských).

Asistent radenie do pruhov

v prípade, že sa pohybujete na diaľniciach, v mestách alebo predmestiach, kde sa vyskytuje viac jazdných pruhov, navigácia vám pomocou animácie prehľadne ukáže, do akého pruhu sa zaradiť.

Náhľady križovatiek

navigácia prezentuje reálny vzhľad blížiacej sa križovatky.

Ukazovateľ aktuálnej a povolenej rýchlosti

na displeji sa zobrazuje aktuálna max. povolená rýchlosť, v prípade, že ju prekročíte, vás navigácia upozorní.

Body záujmu

mapy informujú o okolitých obchodoch, reštauráciách, benzínových pumpách a podobne.

3D mapy

priestorovo vykreslia terén, ktorým prechádzate, zlepšujú tak prehľad o okolí.

Databáza radarov

upozorní vás na blížiaci sa radar. V niektorých krajinách je však táto funkcia deaktivovaná.

Wi-fi pripojenie

slúži na aktualizáciu máp, nahrávanie vopred pripravených trás alebo bodov záujmu.

Konektivita s cúvacími kamerami

na displeji GPS navigácie možné zobraziť priestor za autom počas cúvania.

Handsfree

drahšie modely umožňujú prepojiť GPS navigáciu cez Bluetooth so smartfónom a užívať ho na bezpečné vybavovanie hovorov počas konania.

Vďaka RDS-TMC prijímaču budete mať aktuálnu dopravnú situáciu pod kontrolou!

Moderné navigácie sú vybavené RDS-TMC (Radio Data System - Traffic Message Channel) prijímačom, ktorý vás vďaka špeciálnej anténe nepretržite informuje o dopravných zápchach, autonehodách, komplikáciách na trase alebo obmedzeniach prevádzky. Bez tejto funkcie sa predovšetkým vo väčších mestách nezaobídete.

GPS navigácia s kamerou plní hneď dve funkcie naraz!

Na trhu môžete naraziť aj na GPS navigácie, ktoré sú zároveň vybavené kamerou, ktorá monitoruje priestor pred automobilom. Vytvorený záznam prístroj priebežne ukladá - v prípade nehody sa potom môže stať dôležitým preukazným materiálom!

TIP: Ak šoférujete väčšie vozidlo, ako je autokaravan, či dokonca kamión, vyberajte GPS navigácia pre karavany a nákladné vozidlá, ktoré budú brať ohľad na nadmerné rozmery automobilu a vyhnú sa miestam, ktoré by ste neprešli.

GPS navigácia do auta TomTom ponúka všetky moderné funkcie!

Holandská spoločnosť TomTom poskytuje bohatý výber GPS navigácií do auta, z ktorého si vyberie určite každý! Vďaka vysokej rýchlosti a plynulej odozve vás vždy včas upozorní na nastávajúce komplikácie na ceste. Navyše vám sprístupní databázu radarov alebo parkovacích miest. Využiť môžete tiež prémiové funkcie LIVE, ktoré vás informujú o aktuálnom počte voľných parkovacích miest alebo cenách pohonných hmôt. Vyberať môžete z niekoľkých radov GO - Basic, Essential, Premium a ďalších.

TomTom navigácia

GPS navigácie do auta Garmin využijete na ceste aj v teréne!

Svetovo preslávená značka Garmin patrí medzi overených výrobcov GPS navigácií všetkého druhu. Okrem klasických GPS navigácií do auta ponúka aj špeciálne, odolné terénne modely s mapou Afriky a ďalších kontinentov, ktoré potešia každého dobrodruha s offroadom! Súčasťou navigácie je kompas, barometer alebo ukazovateľ nadmorskej výšky a ďalšie.

Garmin navigácia

Najčastejšie kladené otázky pri výbere navigácie do auta

Aká je najlepšia navigácia do auta?

Najlepšie GPS navigácie do auta, ktoré môžete na trhu zohnať, sú vybavené kvalitným balíčkom máp celého sveta, priestranným displejom s vysokým rozlíšením, magnetickým držiakom a radom nadštandardných funkcií, ako je napríklad handsfree alebo databáza radarov.

Ako často aktualizovať mapy v GPS navigácii?

O nutnosti aktualizácie vás informuje prístroj automaticky, zvyčajne sa tak deje niekoľkokrát do roka.

Ako funguje GPS navigácia?

Zjednodušene možno povedať, že GPS navigácie získavajú satelitné dáta z družíc. Pomocou prijímaného signálu potom lokalizujú aktuálnu polohu.

Mohlo by vás ďalej zaujímať: