Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vybrať autosedačku

Dieťa do výšky 150 cm a váhy do 36 kg musí pri jazde autom sedieť v autosedačke. Bohužiaľ však nestačí kúpiť jednu univerzálnu, pretože dieťa rastie, silnie a potrebuje autosedačky aspoň dve, prípadne tri. Prvú vyžaduje už pár dní po narodení, kedy si ho veziete z pôrodnice.

Rozdelenie autosedačiek: 5 základných kategórií

Väčšina dnešných autosedačiek spĺňa bezpečnostný štandard ECE R44 / 04 (prípadne ECE R44 / 03). Pre uistenie, že ho autosedačka skutočne spĺňa, hľadajte na konštrukcii oranžový štítok. Z neho okrem iného vyčítate, akým spôsobom sa sedačka upína k sedadlám alebo pre aké veľké dieťa je vhodná.

Váha Približný vek
1. Kategória 0 0–10 kg 0–9 mesiacov
2. Kategória 0+ 0–13 kg 0–12 mesiacov
3. Kategória I 9–18 kg 1–4 rokov
4. Kategória II 15–25 kg 3–7 rokov
5. Kategória III 22–36 kg 6–12 rokov
ECE R44 rozdeľuje detské autosedačky do 5 kategórií podľa hmotnosti a približného veku dieťaťa.

Autosedačky vajíčka sa inštalujú proti smeru jazdy

Do kategórií 0 a 0+ patria tzv. vajíčka (škrupiny), ktoré môžete využiť aj na prenášanie dieťaťa alebo ich upevniť na podvozok kočíka. Dané autosedačky vždy inštalujte proti smeru jazdy, čo zaisťuje krehkej detskej chrbtici väčšie bezpečie. Ak sedačku inštalujete na predné sedadlo, deaktivujte airbag. Sedačky z kategórií I, II a III inštalujte v smere jazdy.

Vajíčko
Autosedačka 0/0 +, tzv. Vajíčko. Slúži aj na prenášanie dieťaťa alebo pripevnenie na kočík.

i-Size: novšie a bezpečnejšie

Novšie autosedačky spĺňajú normu i-Size (R129), ktorá existuje od júla 2013. Štandardy ECE R44 i i-Size teraz platia súčasne, ale v budúcnosti nastane zmena a i-Size sa stane jediným platným štandardom pre bezpečnosť autosedačiek.

i-Size na rozdiel od R44 nariaďuje, aby dieťa až do 15 mesiacov veku cestovalo vždy proti smeru jazdy. Crash testy dokazujú, že tento spôsob je k jeho chrbtici až päťkrát šetrnejší ako cestovanie v smere jazdy. Odborníci na bezpečnosť dokonca radia, aby dieťa sedelo proti smeru jazdy až do 4 rokov veku, teda do doby, než presedlá na kategóriu autosedačiek II.

Systém ECE R44 pritom umožňuje posadiť dieťa v smere jazdy už od váhy 9 kg, čo zodpovedá asi 9 mesiacom veku.

Všetky autosedačky i-Size sú navyše odolnejšie proti bočným nárazom a vždy ich kotvíte pomocou jednoduchého systému ISOFIX (viac nižšie), ktorý nepripúšťa variant, že by ste sedačku do auta ukotvili zle.

Pohodlie a údržba: Myslite aj na detaily

Poťah sedačky by mal byť bavlnený, aby sa v ňom dieťa nepotilo a nestretlo sa s kožnými problémami. Ak vlastníte autosedačku s vymeniteľným poťahom, môžete si zaobstarať týchto poťahov viac a podľa potreby ich meniť - na leto odporúčame chladivé.

Svoju úlohu zohráva aj hmotnosť autosedačky. Desaťkilová konštrukcia sa v ruke rýchlo prenesie, teda takú si zakúpte len v prípadoch, keď sedačku nebudete príliš často prenášať.

Kedy vymeniť autosedačku?

Nie je vôbec nutné, aby ste dieťaťu kupovali všetkých päť autosedačiek, často to ani nie je možné, pretože výrobcovia kategórie kombinujú. Väčšina rodičov kupuje tri autosedačky - prvú z kategórie 0/0 +, druhú z kategórie I a tretiu z kategórie II/III.

Ak vás limitujú financie, vystačíte si aj s dvoma autosedačkami – prvú z kategórie 0/0 + /I a druhú z kategórie II / III. Ďalšia možnosť predstavuje kombinácie kategórií 0/0 + a I/II/III.

V takom prípade považujeme za zásadné, aby ste si mohli v autosedačke I / II / III nastaviť výšku opierky hlavy. Výhodou je aj snímateľný poťah, pretože dieťa bude v autosedačke jazdiť viac ako 10 rokov.

Akonáhle dieťa prerastie horný okraj autosedačky, je na čase kúpiť väčšiu.

S ISOFIXom alebo bez?

ISOFIX predstavuje kotviaci systém, pri ktorom autosedačku ľahko nainštalujete k istiacim bodom auta - vôbec pritom nevyužívate bezpečnostné pásy. Toto patrí k bezpečným systémom a nehrozí pri ňom, že by ste sedačku ukotvili zle.

Autosedačky z kategórií 0 a 0+ systém ISOFIX neponúka, ak ho chcete použiť, musíte si dokúpiť aj základňu. Len si overte, či je systém univerzálny, respektíve kompatibilný s vaším autom.

Sedačky bez ISOFIXU bývajú lacnejšie a kotvíte ich klasickými bezpečnostnými pásmi. Môžete to považovať za výhodné v prípade, že sedačku z auta často vyťahujete a zase inštalujete. Hrozí však, že ju neukotvíte správne.

Pre autosedačky i-Size je systém jednoduchší, pretože všetky autosedačky i-Size poskytujú systém ISOFIX kompatibilný so všetkými novšími autami.

ISOFIX uľahčuje kotvenie sedačky do auta.

Aké autosedačky sú najbezpečnejšie?

Keď máte vybranú veľkosť a kotvenie, je na čase riešiť bezpečnosť. Dlhodobo najlepšie výsledky vo väčšine testov majú značky Britax Römer, Cybex alebo Maxi-Cosi - kúpu týchto autosedačiek nebudete ľutovať. Dobre si však vedú tiež ďalší výrobcovia.

Ak ste si vybrali autosedačku a chcete preveriť, či je bezpečná, skúste sa pozrieť na testy ADAC. Na Slovensku vykonáva test autosedačiek z hľadiska bezpečnosti dTest.

Pomôcť vám môže aj hodnotenie ostatných kupujúcich. Odporúčame však nekupovať autosedačku z druhej ruky, nikdy totiž neviete, či nie je poškodená. Rovnako tak autosedačku vymeňte v prípade autonehody - hoci na prvý pohľad vyzerá v poriadku, mikrotrhliny v konštrukcii môžu znížiť jej bezpečnosť.

Doplnky a príslušenstvo k autosedačkám

K autosedačke si dokúpte aj príslušenstva. Napríklad vďaka spätným zrkadlám môžete svoje dieťa počas jazdy sledovať, zatiaľ čo s mäkkými podložkami váš drobec zvládne aj dlhé cesty.

Na dlhé cesty sa vám bude hodiť organizér na sedačku, do ktorého sa zmestia všetky hračky aj desiata. Aby bolo cestovanie pre dieťa čo najpohodlnejšie, nezabudnite na clonu proti slnečnému žiareniu. Ak musíte zadné sedadlá neustále upratovať od omrviniek a vyliateho pitia, oceníte ochranu sedadiel, ktorá sa kladie pod autosedačku. Nečistoty z ochranného plášťa potom ľahko vyprášite.

Ceny autosedačiek

Najlacnejšie autosedačky zoženiete už do 60 €. Autosedačky do 200 € potom poskytujú vyšší štandard bezpečnosti i pohodlia. Za obstarávaciu cenu nad 200 € potom získate najmodernejšie a flexibilné autosedačky, niektoré dokonca porastú s vaším dieťaťom a môžete ich využiť niekoľko rokov.