Ako vyvariť cumlík

Cumlíky sú pre väčšinu detí v prvých mesiacoch života nepostrádateľným doplnkom. Upokojujú ich počas dňa, v noci i pred spaním. Pokiaľ máte doma bábätko, ktoré má cumlíky v obľube, čaká vás najskôr pravidelná sterilizácia cumlíka. Prečo cumlíky vyvárať? Sú jednoduchým útočiskom mikróbov a baktérií, ktoré môžu najmenším deťom, ktoré ešte nemajú plne vyvinutú imunitu, značne znepríjemniť život. Vyvarenie cumlíkov však nie je nič ťažké ani časovo náročného. Ukážeme vám, ako na to!

Prečo vyvárať cumlíky?

Sterilizácia cumlíkov a ďalších detských pomôcok má svoje dôvody. Tu sú tri najzásadnejšie!

Ako vyvariť cumlík
  • Deti sú v počiatku života veľmi náchylné na ochorenia, ich imunita nie je plne vyvinutá.
  • Sterilizáciou zničíte všetky baktérie a mikróby, ktoré sú usadené v cumlíku.
  • Vyváraním cumlíkov chránite deti pred zdravotnými komplikáciami.

Ako často sterilizovať cumlík? Aspoň 1 × týždenne!

Cumlíky je potrebné dôkladne sterilizovať už pred prvým použitím. Potom by ste ich mali vyvariť aspoň 1 × týždenne. Keďže deti v neskoršom veku cumlíky rady púšťajú počas prechádzok na zem a všelijako sa s nimi hrajú, odporúčame sebou voziť vždy 2 cumlíky. V prípade, že cumlík spadne na zem, vymeňte ho za náhradný a doma vyvarte.

Prečo nečistiť cumlík tak, že si ho vložíte do úst a očistíte slinami? Vo vašich ústach sa môžu nachádzať baktérie (napríklad tie, ktoré spôsobujú zubné kazy), ktoré týmto spôsobom môžete preniesť do úst dieťaťa. Nezabúdajte, že bábätko je voči týmto druhom baktérií v prvých mesiacoch života menej odolné.

Jak vyvařit dudlík

Ako sterilizovať cumlíky? Možností je hneď niekoľko!

Cumlík môžete vyčistiť niekoľkými jednoduchými spôsobmi. Ukážeme vám, ako postupovať! Zo všetkého najskôr je však potrebné cumlík vyčistiť mechanicky. Môžete si pomôcť jemnou kefkou alebo špáradlom, ktorým vyčistíte všetky hrany a záhyby cumlíka - práve v tých sa nachádza najviac usadenín a nečistôt!

Cumlíky môžete jednoducho vyvariť v hrnci!

Klasický spôsob spočíva v jednoduchom vyvarení cumlíkov v kuchynskom hrnci. Cumlíky jednoducho vložíte do vriacej vody (pozor, musí byť úplne potopený), hrniec priklopíte pokrievkou a necháte ho vo vriacej vode povariť približne 15 minút. Potom ho osušíte a vložíte do puzdra na cumlíky, v ktorom sa zachovajú v čistote až do ďalšieho použitia.

Prácu vám uľahčia moderné sterilizátory!

Ak sa vám zdá vyváranie v klasickom kuchynskom hrnci príliš zdĺhavé (musíte čakať, než voda dôjde k varu, a až potom cumlík vyvariť), máme pre vás lepšie riešenie!

Ako sterilizovať cumlík v mikrovlnnej rúre?

Ako jednoduché riešenie sa javí použitie sterilizátora do mikrovlnnej rúry. Sterilizátor naplníte cumlíkmi a fľaštičkami, ktoré chcete sterilizovať, prilejete približne 2 dcl vody a vložíte do mikrovlnnej rúry. Podľa výkonu mikrovlnky trvá sterilizácia cumlíkov približne 2 - 6 minút. Tieto sterilizátory sa hodia aj na cesty, sú skladné a jednoduché na obsluhu.

Ako vyvariť fľaštičky a cumlíky? Použite parný sterilizátor!

Veľmi obľúbené sú aj domáce parné sterilizátory, ktoré pracujú samostatne. Sú priestranné, takže do nich zvyčajne môžete uložiť všetky dojčenské fľašky aj cumlíky naraz. Stačí doliať vodu a spustiť sterilizátor. Zhruba po šiestich až desiatich minútach je hotovo. Niektoré modely majú zároveň funkciu sušičky, takže detské potreby budú po sterilizácii ihneď suché a pripravené na ďalšie použitie!

INFO: Aby ste zabránili strate alebo znečisteniu cumlíky, môžete si zaobstarať praktické príslušenstvo k cumlíkom, v podobe najrôznejších klipov, ktoré môžete pripnúť ku kočíku alebo oblečeniu bábätka.

Najčastejšie kladené otázky pri vyváraní cumlíka

Aká je životnosť cumlíka?

Cumlíky je potrebné, rovnako ako napr. zubné kefky, pravidelne meniť. Životnosť cumlíkov sa líši podľa frekvencie používania, stavu chrupu bábätka a podobne. Každopádne platí, že najviac po 2 mesiacoch užívania by ste mali cumlík vymeniť za nový.

Kedy dať vyvariť cumlík?

Cumlíky by ste mali, predovšetkým u detí mladších ako 6 mesiacov, vyvárať pravidelne niekoľkokrát týždenne alebo vo chvíli, keď cumlík spadne na zem a znečistí sa. U starších detí stačí vyvariť cumlík 1 × do týždňa a medzitým ho oplachovať teplou mydlovou vodou.

Kedy vyvariť cumlík do pôrodnice?

Vyvárať cumlík pred odchodom do pôrodnice nemá príliš zmysel. Po určitej dobe totiž stráca sterilitu. Preto sa odporúča vyvárať cumlík až vo chvíli, keď ho naozaj budete potrebovať.