Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vybrať smart hodinky

Smart hodinky, známej tiež ako SmartWatch, skvele dopĺňajú a v niektorých prípadoch už takmer nahrádzajú smartfóny, uľahčujú ich ovládanie a urýchľujú komunikáciu. Pri spárovaní s mobilným telefónom môžete využívať rad užitočných funkcií. Ako sa zorientovať v ponuke smart hodiniek a aké funkcie by mali ovládať? To a mnoho ďalších užitočných informácií vám prezradíme v našom článku!


Čo patrí k základným schopnostiam SmartWatch?

 • Spárovanie so smartfónom, ktorý možno za pomoci inteligentných hodiniek ovládať.
 • Realizovať skrz hodinky telefónne hovory, prípadne posielať SMS a pod.
 • Majú rad športových funkcií - merajú tep, počet krokov, prejdenú vzdialenosť a pod.
 • Prepojenie funguje skrz Bluetooth a Wifi pripojenie.
 • Na prenos dát využívajú technológie NFC a ANT +.
Ako vybrať smart hodinky


WatchOS je určený pre smartfóny iPhone

Operačný systém WatchOS bol vyvinutý pre zariadenia iPhone. Ak teda vlastníte smartfóny od firmy Apple, vyberte si smart hodinky Apple Watch. Ak však budete chcieť spárovať tieto hodinky s mobilným operačným systémom Android, nebudete úspešní.

 • luxusné prevedenie a najmodernejšie funkcie
 • overený výrobca a kvalitná technická podpora
 • elegantné a jednoduché ovládanie
 • zdravotné funkcie (detekcia pádu, sledovanie krvného tlaku, okysličenie krvi a pod.)
 • oproti iným výrobcom vyššia cena zariadení
 • kratšia výdrž batérie
Prezrieť ponuku

Univerzálne SmartWatch sú vybavené vlastnými operačnými systémami

Výrobci univerzálních SmartWatch používají vlastní operační systémy, které jsou obvykle kompatibilní s iPhony i chytrými telefony s Androidem. Jedná se například o operační systémy GarminOS, Amazfit OS nebo Lite OS, Tizen, Wear OS a další. Univerzální SmartWatch tedy můžete propojit s několika mobilními operačními systémy.

 • obrovský výber modelov a dizajnov
 • kompatibilný so systémami Android a iOS
 • obvykle nižšia cena oproti Apple Watch
 • chýbajú niektoré funkcie, ktorými disponujú Apple Watch
Prezrieť ponuku

Hybridné smart hodinky si zachovávajú klasický vzhľad bežných hodiniek

Väčšina smart hodiniek má veľmi moderný dizajn a predovšetkým displej miesto ciferníku. Na trhu však nájdete aj modely, ktoré si zachovávajú tradičný vzhľad hodiniek a pritom ponúkajú rad moderných funkcií SmartWatch. Tieto hodinky sú ideálne pre tých, ktorí dávajú prednosť tradičnému spracovaniu a elegancii.

Smart hodinky pre deti

Na trhu nájdete aj detské verzie smart hodiniek. Tie sú zvyčajne lacnejšie, veľkosť aj dizajn je prispôsobený deťom a nedosahujú takých kvalít, ako bežné smart hodinky pre dospelých. Majú však niekoľko veľmi užitočných funkcií - GPS lokátor, ktorý môže pomôcť nájsť stratené dieťa a S.O.S. tlačidlo, ktorým si deti v prípade potreby môžu privolať pomoc. 


S akou výdržou batérie môžete v smart hodinkách počítať?

Dôležitým parametrom smart hodiniek je výdrž batérie. Zvyčajne sa pri jednotlivých modeloch uvádza pohotovostný počet hodín. Výdrž hodiniek okrem iného ovplyvňuje tiež intenzita užívania funkcií a aplikácií. Batérie zvyčajne vydržia na jedno nabitie 1 - 5 dní. Pomerne významnú úlohu hrá tiež typ operačného systému: 

 • Otvorený operačný systém – do hodiniek možno inštalovať ďalšie aplikácie podľa vlastného uváženia. Vďaka tomu sa výdrž batérie obvykle skracuje na 1 - 2 dni.
 • Uzavrený operačný systém – do hodiniek už nedajú inštalovať ďalšie aplikácie. Niektoré modely týchto hodiniek vydržia na jedno nabitie fungovať až 5 dní.

Dobitie hodiniek do plného nabitia zaberie cca 1 - 2 hodiny.

Spôsob dobíjania sa môže líšiť podľa modelu, väčšina hodiniek užíva štandardný USB kábel, ale nájdete aj smart hodinky s bezdrôtovým nabíjaním. 

Odolnosť smart hodiniek

Ak sa často pohybujete v prašnom prostredí alebo pri vode, zamerajte sa aj na stupeň vodeodolnosti a prachotesnosti hodiniek. Odolnosť hodiniek sa značí stupnicou IP, ktorá udáva, do akej miery môžu prísť hodinky do kontaktu s vodou. Od tohto parametra sa čiastočne odvíja aj cena hodiniek, takže ak ich budete nosiť maximálne v daždi, nie je nutné kupovať hodinky, ktoré vydržia ponor do niekoľkých metrov hĺbky.

Smart hodinky a prevedenie displeja

Najčastejšie sa stretnete s IPS displejom, OLED alebo AMOLED displejom. Prvý menovaný sa bežne vyskytuje v lacnejších modeloch hodiniek, má horšie zobrazenie farieb. OLED a AMOLED displej vyniká skvelou čitateľnosťou aj na ostrom slnku, čo pravdepodobne často oceníte, má tiež kvalitné zobrazenie farieb pod rôznymi pozorovacími uhlami, počítať však musíte s vyššou cenou hodiniek.


Funkcie smart hodinek

 • Telefonovanie a notifikácia SMS - lacnejšie modely vás upozornia na prichádzajúce správy, telefónne hovory alebo oznámenie zo sociálnych sietí, ale nie je možné cez hodinky odpovedať, správy si možno iba prečítať. Lepšia verzia hodiniek umožňuje prijímať telefónne hovory a odpisovať na správy, je však potrebné, aby boli vybavené reproduktorom a mikrofónom.
 • Bezkontaktné platby - cez mobilné aplikácie môžete pomocou hodiniek vykonávať bezkontaktné platby.
 • Prehrávanie hudby - cez hodinky môžete ovládať prehrávanie hudby, výber albumov, hlasitosť a pod.
 • Fotoaparát - hodinky sú zatiaľ obvykle vybavené len základnými fotoaparátmi s nízkou kvalitou rozlíšenia.
 • Kalendár - vás upozorní na plánované schôdzky a ďalšie udalosti, na ktoré by ste nemali zabudnúť.
 • Monitoring fyzickej aktivity - vďaka funkciám, ako je krokomer, výškomer, GPS a podobne, ktoré monitorujú pohyb, vzdialenosť, aktivitu a podobne hodinky vyhodnotia, koľko ste za deň nachodili krokov, prekonali prevýšenie, vzdialenosť a podobne. Všetky dáta priebežne ukladajú a vyhodnocujú pomocou aplikácií.  
 • Meranie srdcového tepu - smart hodinky merajú tep na zápästí, ideálne je teda pri meraní mať ruku v stabilnej vodorovnej pozícii. Ak vyžadujete presnejšie meranie napríklad pri behu, odporúčame zaobstarať modely s hrudným pásom.
 • Tachometer - zapisuje prejdenú vzdialenosť.
 • Teplomer - je schopný zmerať aktuálnu okolitú teplotu vzduchu.
 • Barometer - monitoruje atmosférický tlak, na základe ktorého možno odhadovať vývoj počasia.
 • G - senzor - slúži na presné sledovanie pohybu, reaguje na naklonenie a zrýchlenie prístroja.
 • Stopky - využijete predovšetkým pri športe.

Smart športové hodinky

Smart športové hodinky sú vybavené radom funkcií, ktoré snímajú pohyb, srdcový tep, vzdialenosť, prevýšenie a podobne. Sú vhodné predovšetkým pre tých, ktorí sa športu pravidelne venujú. Výhodou týchto hodiniek je tiež zvýšená odolnosť proti nárazu, prachu alebo vode. Sú zvyčajne vhodné tiež pre najrôznejšie outdoorové aktivity.

Smart športové hodinky

Smart hodinky Samsung

Samsung ponúka rad smart hodiniek Galaxy Watch a Galaxy Watch Active. Tieto elegantné hodinky s veľkým displejom a minimálnym okolitým rámčekom si môžete okrem iného jednoducho prispôsobiť tak, aby ladili s vaším outfitom. Stačí ho odfotiť a hodinky si automaticky vytvoria tapetu, ktorá sa bude k oblečeniu perfektne hodiť. Hodinky majú rad funkcií, ktorý vás bude informovať o vašom zdravotnom stave a fyzickej aktivite. Fitness náramok Galaxy Fit je vzhľadovo minimalistický, ale nabitý tými najmodernejšími funkciami.

Smart hodinky Xiaomi

Smart hodinky Xiaomi radu Mi Watch, Mi Watch Lite alebo Mi Band vás prekvapia bohatou výbavou, dlhou výdržou batérie (až 9 dní), a zaujímavým dizajnom s hranatým alebo guľatým displejom. Väčšina modelov je vodotesná do hĺbky až 50 metrov.

Smart hodinky Amazfit

Spoločnosť Amazfit je preslávená výrobou chytrých hodiniek a fitnes náramkov vynikajúcej kvality a pôsobivého dizajnu. Sú vybavené operačným systémom Amazfit OS, ktorý je kompatibilný s Androidom. Možno ich ovládať aj hlasovo a niektoré modely majú viac ako 70 športových režimov.

Při výběru chytrých hodinek byste neměli přehlédnout ani další výrobce, jako jsou Huawei, Garmin, Honor nebo Fitbit.


Aký je rozdiel medzi smart hodinkami a fitnes náramkom?

Jaký je rozdíl mezi chytrými hodinkami a fitness náramkem?

Smart hodinky sú určené na bežné nosenie, preto sú zvyčajne väčšie, vyššej hmotnosti a môžete ich kúpiť v mnohých dizajnoch, ktoré sa hodia aj pre spoločenské príležitosti. Oproti tomu fitness náramky sú maximálne odľahčené a sú vyrobené z umývateľných materiálov, ktorým nevadí pot ani voda. Sú často tiež výrazne lacnejšie, než smart hodinky.

Koľko stoja smart hodinky?

Cena smart hodiniek sa najčastejšie pohybuje medzi 100 – 700 €, závisí od konkrétneho modelu, operačného systému, množstvo funkcií, výdrži batérie a ďalších faktoroch.

Ako je to s kompatibilitou smart hodiniek?

Smart hodinky musia byť kompatibilné s vaším smartfónom. Pozor si dajte při smart hodinkách od firmy Apple, ktoré sú obvykle kompatibilné len s iPhonmi.

Ako sa smart hodinky ovládajú?

Väčšina hodiniek je vybavená dotykovým displejom, niektoré modely majú naviac otočné tlačidlá po bokoch, ktoré môžu slúžiť aj na zoomovanie a prepínanie jednotlivých funkcií.