Ako vybrať LCD monitor

Nákup LCD monitorov zo sebou prináša radu rozhodnutí a potenciálnych kompromisov. Je najvhodnejšie si poriadne premyslieť, za akým účelom si LCD monitor kupujeme a aké vlastnosti by tak mal mať. Vášnivý hráč bude preferovať čo najnižšiu hodnotu odozvy, zatiaľčo na úpravy fotografií sa stane prioritou verné podanie farieb a kvalitné pod svietenie.

Uhlopriečka a pomer strán

Súčasný vývoj technológie stojí za naprosto bežnú dostupnosť LCD monitorov s uhlopriečkami až 30“ (cca 75cm). Základné rozhodnutie prebieha na úrovni voľby pomeru strán, takže údaj, ktorý je pre LCD monitory z hľadiska použitia zásadný. Chcete širokouhlý LCD monitor alebo klasickú koncepciu 4:3? Cenovo výhodnejšie sa javí prvá menovaná skupina, ktorá dobre vyhovie pri spúšťaní filmov, hraní hier aj prehliadanie internetu. Pre kancelársku prácu je možné pri obmedzenom rozpočte skôr doporučiť 17 a 19 palcové LCD monitory s klasickým pomerom strán.

Ďalším dôležitým parametrom pre LCD monitory je povrchová úprava – matná a lesklá. Lesklý povrch síce zlepší farebný kontrast, ale zároveň zhorší čitateľnosť na priamom slnku – dopadajúcom svetle.

Rozlíšenie

Nejedná sa len o údaj vraviaci, koľko obrazových bodov sa vojde na plochu monitora. S ním súvisí aj veľkosť bodu alebo rast. Pokiaľ máte napríklad LCD monitor s rozlíšením 1680×1050 a uhlopriečkou 20 palcov postavený vedľa 22 palcového modelu s rovnakým rozlíšením, bude obraz väčšieho z nich ľahko hrubší. Tento drobný neduh napraví vyhladzovanie fontov pre LCD monitory, integrované vo väčšine moderných operačných systémov. Voľba rozlíšenia je veľmi individuálna. Niekomu vyhovujú väčšie ikonky flexibilnejšia pracovná plocha, inému dobrá čitateľnosť. Ale jednu vec si treba uvedomiť. A to fakt, že LCD monitory sú vyrábané v jednom „nativnom“ (prirodzenom) rozlíšení a akékoľvek ďalšie manipulácie s touto hodnotou končia znížením kvality obrazu.

Technológie displejov

Rozlišujeme tri základné technológie, pomocou nich sú vyrábané súčasné LCD monitory. Prvý z nich s označením TN, v sebe nesie radu kompromisov. Exceluje v nízkych dobách odozvy, ale prepadá v kvalite farebného podania (nevie zobraziť 16.7 mil. farieb a preto si ich musí umelo dopočítať, čo výsledku rozhodne nepridá) a pod svietenie, ktoré je nerovnomerné.

Ďalšie technológie S-PVA a IPS ponúkajú výrazne lepšie farby a kvalitné a homogénne pod svietenie. Výrobcovia s detailnými údajmi o type použitého panela celkom šetria. Istým vodítkom je nízka cena, najlacnejšie LCD monitory sú typu TN, ale tiež veľkosti pozorovacích uhlov. Pokiaľ špecifikácia hovorí o uhloch až 178 stupňov, s veľkou pravdepodobnosťou sa bude jednať o LCD monitory s PVA alebo IPS panelom.

Odozva, jas a kontrast

Odozva je údaj v ms (milisekundách), ktorý nám hovorí, ako rýchlo sa dokáže prekresľovať obraz na monitore. LCD monitory s technológiou TN se dnes pohybujú okolo hodnôt 2 – 5 ms, čo je dobrý údaj pre hráča počítačových hier. Ostatní užívatelia si vystačia aj s dvojnásobnými hodnotami. Pre bežnú prácu a multimédiá vyhovuje ľubovolný prístroj s odozvou cca 10 ms. Jas udáva hodnotu svietivosti a kontrast schopnosť zobraziť sýtu čiernu a jasnú bielu.

Čím väčšie číslo, tým viac bude čierna čierna a biela biela. Vďaka rozdielnemu spôsobu merania a honbe za čo najvyššími hodnotami nie je problém naraziť na LCD monitory s kontrastom 2000:1. Vystačíte si ale aj s parametrami tretinovými.

Vstupy

Okrem základného analógového vstupu s označením D-SUB by každý nový LCD monitor mal obsahovať aj vstup digitálny DVI. Niektoré modely ponúkajú aj viac ako jeden DVI vstup a iné zase HDMI konektor (známý z audio-video výrobkov). Než si vyberiete konkrétny model, nezabudnite sa pozrieť, akým výstupom disponuje vaša grafická karta. Hlavne staršie modely ešte nemusia obsahovať práve zmienený DVI výstup. LCD monitor bez DVI vstupu si dnes nájde cestu iba do najmenej náročných aplikácii.

Ergonómia a multimédia

V ráme displeja integrované reproduktory ťažko uspokoja fanúšika kvalitného zvuku. Konečne to nie je ani ich úlohou. Ako odposluch systémových zvukov a pre prípadný posluch audia na pozadí ale poslúžia dobre. Ďalším multimediálnym prvkom, ktorý sa začína v LCD monitoroch objavovať, je digitálny tuner. Dobrá ergonómia spočíva nie len v správne umiestnených tlačidlách, ale často napríklad v kvalite prevedenia podstavca a jeho adjustačných schopnostiach. Niektoré LCD monitory umožňujú otočenie obrazovky o 90 stupňov (vhodné napríklad pri písaní) alebo jej pripevnenie na stenu.

Chybné pixely

Nevýhodou LCD monitorov sú takzvané mŕtve pixely. Body na ploche displeja, ktoré sú poškodené až nefunkčné. U technológie TN sa tieto chyby prejavujú ako farebné svietiace „bodky“. Ich maximálne počty sú v určitej norme výrobcom tolerované. Ale človek vlastniaci monitor s nabielo žiariacim bodom v strede zobrazovanej plochy, už tak tolerantný nebude. LCD monitory s S-PVA a IPS panelmi majú mŕtve body naozaj "mŕtve" a zdajú sa ako vypnuté čierne bodky.