Ako vybrať notebook

Pri výbere vhodného notebooku si musíme ujasniť, čo od nového prístroja očakávame. Iné požiadavky má študent pracujúci s dokumentmi a internetom, iné projektant, grafik či hráč počítačových hier so špeciálnymi požiadavkami na výkon, výdrž a ergonómiu.

Rozdelenie podľa typov notebookov

Jednotlivé modely si rozdelíme do štyroch kategórií podľa hlavného spôsobu použitia.

Kancelársky notebook

Na bežnú prácu si vystačíte s jednojadrovým procesorom a operačnou pamäťou 1 GB. Pevné disky majú dostačujúcu kapacitu okolo 160 GB, pokiaľ si kúpite notebook s SSD diskom, tak kapacita bude menšia okolo 40 GB, zato notebook bude výrazne rýchlejší (spúšťanie aplikácií, kopírovanie dát atď.). Displej je väčšinou širokouhlý s uhlopriečkou 15,4 palca a rozlíšením 1280x800 pixelov. Absolútnym štandardom je DVD vypalovačka a Wi-Fi. Slabinou týchto prístrojov býva integrovaná grafická karta, ktorá sa nehodí pre hranie náročnejších hier a nízka výdrž pri prevádzke na akumulátor. Váha sa pohybuje okolo troch kilogramov. Aktuálne podobne vybavené notebooky prelomili 300€ a ďalej klesajú. Pre túto prácu je možné použiť mininotebooky (netbooky), ktoré sú s hmotnosťou okolo 1 kg výborne prenosné.

Ako vybrať notebook

Univerzálny notebook

Zlatá stredná cesta vedie cez notebooky strednej kategórie. Oproti základným modelom u nich nachádzame dvojjadrové procesory s pokročilým riadením spotreby. Operačná pamäť dosahuje štandard 3-4 GB a o akceleráciu multimédií sa stará samostatný čip od renomovaných firiem nVidia alebo ATI. Tieto notebooky sú vhodné aj na PC hry alebo na prácu s grafickými programami. Pri dlhodobom zaťažení notebooku napr. pri hraní náročnejších hier sa bude notebook mierne zahrievať.

Mini notebooky

Ten, pre koho je notebook pracovným nástrojom číslo jeden, bez ktorého sa neobídete ani minútu, ocení jeho nízku váhu. Malé rozmery a dobrá prenosnosť mini notebookov je základnou vlastnosťou tejto rady prístrojov, ktorých údaj o váhe nepresiahne 1,8 kg. Skutočný mini notebook ide ešte nižšie a nie je problém naraziť aj na kilogramové modely. O prevádzku sa starajú špeciálne úsporné procesory a rada funkcií je integrovaných. Dôraz je kladený aj na čo najväčšiu dobu prevádzky na batériu. Tá môže s prídavným modulom atakovať hranicu desiatich a viac hodín.

U všetkých mininotebookov (netbookov) ale chýba DVD/CD mechanika, ktorú je možné nahradiť externou mechanikou, externým diskom alebo USB diskom.

Notebook ako náhrada stolného PC

Takýto notebook poznáte na prvý pohľad. Je masívny a pri jeho návrhu sa postupovalo s dôrazom na nekompromisný výkon a vysokú úžitkovú hodnotu. Displeje tu často dosahujú uhlopriečku 17 palcov a viac. Niektoré modely disponujú dvoma pevnými diskami, samostatnou grafickou kartou s výkonnou 3D akceleráciou, ale aj takou praktickou "drobnosťou", akou je plná numerická klávesnica – tu už majú aj kancelárske 15.6" notebooky. Rovnako počet USB konektorov presahuje bežný priemer. Jeden parameter však exceluje v opačnom zmysle slova a tým je akumulátor a jeho reálna životnosť. Tá sa pohybuje v rade desiatok minút a viac než riešenie pre dlhý pobyt mimo dosah elektrickej zásuvky predstavuje slušne dimenzovaný záložný zdroj pre prípad výpadku elektrického prúdu. Váha týchto prístrojov môže dosahovať aj 5 kg. Štandardom už býva aj kvalitný displej s rozlíšením Full HD (1920x1080 bodov).

Software – inštalácia a zálohovanie

Notebooky sa predávajú s alebo bez predinštalovaného operačného systému. Pokiaľ si zakúpite prístroj s licenciou a inštaláciou napr. Windows, neznamená to, že ku krabici s notebookom získate aj DVD s programom. Dáta potrebné k reinštalácii a obnove systému v prípade havárie sú uložené na skrytej časti pevného disku. To je zároveň aj odpoveď na radu dotazov týkajúcich sa dostupnosti reálnej voľnej kapacity z deklarovaných hodnôt uvedených výrobcom. 100 GB disk tak môže obsahovať len 80 GB užívateľsky voľného priestoru, zbytok zapĺňajú inštalačné a obnovovacie dáta.

Dôležité príslušenstvo a nadštandardná výbava

Okrem dostatočného množštva USB portov pre pripojenie ďalších periférií a ustráženie ďalších špecialít ako sloty pre rozširujúce karty formátu ExpressCard resp. dosluhujúci PCMCIA. Niektoré modely idú v zbližovaní výpočtovej a audiovizuálnej techniky ešte dalej. Výnimkou nie sú ani prístroje obsahujúce HDMI výstup. Veľmi praktické sú aj integrované čítačky pamäťových kariet.

Mali by ste vedieť

Pokiaľ si kúpite notebook bez OS, znamená to, že neobsahuje operačný systém a po jeho zapnutí budete odmenení výhradne čiernou obrazovkou. Inštalácia a oživenie tak ostáva na vás. Šetrenie sa tak môže paradoxne vo finále pretransforovať do ďalších výdavkov za samostatný operačný systém, aj keď je možné samozrejme použiť opensource ako napr. Linuxovú distribúciu Ubuntu či Xubuntu, ktorá je vhodná pre menej výkonné mini notebooky či netbooky. Vypalovačky na DVD (mimo mininotebookov), bezdrôtové sieťové karty a modem sú bežnou výbavou drvivej väčšiny nových notebookov.