Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Podľa čoho vybrať televízor

Moderné televízory sú väčšie, múdrejšie a ich obraz sa stále zdokonaľuje. Parametrov, s ktorými sa pri ich výbere v popisoch stretnete, je tak celý rad. Poradíme vám, ako vybrať TV, aby ste v obývačke mali taký, ktorý splní všetky vaše očakávania.

Podľa čoho vybrať televízor

Hneď na začiatku je dôležité si zodpovedať niekoľko základných otázok, ktoré vám napoviedia aký kúpiť televízor.

  • Ako veľký televízor chcete?
  • Na čo chcete televízor využívať okrem sledovania TV vysielania?
  • Akým spôsobom prijímate televízny signál?

Ako veľký televízor vybrať

Neustále sa zvyšujúca kvalita obrazu si žiada väčšiu uhlopriečku. Veľkosť TV je pri výbere tým najdôležitejším parametrom. Závisí nielen na vašich preferenciách, ale hlavne na mieste, odkiaľ budete obrazovku sledovať.



Na televízoroch s uhlopriečkou 65" si užijete
športové prenosy, ako by ste boli na štadióne.

Čím väčší, tým lepší?

Pri rozhodovaní, aký veľký televízor vybrať, nie vždy platí "čím väčší, tým lepší". Ak vyberáte televízor do menšieho bytu alebo napríklad do spálne, vyberte uhlopriečku menšiu. Všeobecne ale platí, že televízor s uhlopriečkou aspoň 50" poskytne veľmi komfortný zážitok. To pravé kino si užijete s uhlopriečkou 65", úplne ideálne 75".

Ako ďaleko sedieť od televízora

Pozorovacia vzdialenosť televízie závisí prevažne na kvalite zdroja a vďaka stále rastúcemu množstvu obsahu vo vysokom rozlíšení sa táto vzdialenosť postupne zmenšuje. V tabuľke nájdete odporúčané vzdialenosti pre pohodlné sledovanie zmiešaného obsahu v rôznej kvalite. Pokiaľ sledujete primárne filmy v 4K rozlíšení, od uvedených vzdialeností odčítajte 20-50 cm podľa veľkosti televízora.

Uhlopriečka TV
v palcoch
Odporúčaná sledovacia
vzdialenosť v metroch
321,3
431,7
502.1
552,3
652,7
753,1
853,5
984

Kam umiestniť televízor

Veľa miesta ušetríte, ak televízor uchytíte na stenu pomocou držiakov. Môžete si vybrať fixný alebo konzolovýv. Záleží na tom, či chcete umiestnenie TV v budúcnosti meniť. Naklápací držiak sa hodí v momente, keď bude televízor nad výškou vašich očí.

Pri výbere správneho držiaku musíte poznať tzv. Rozteč otvorov pre upevnenie a tiež hmotnosť televízora, aby ho držiak uniesol. Potrebné rozmery určuje rozteč VES. Tá sa udáva vo formáte VESA 400 × 400. To znamená, že horizontálne aj vertikálne vzdialenosti otvorov na skrutky na televízor sú 400 mm a držiaky tak nzsua mať minimálne rovnako tak veľký rozostup.

Pamätajte tiež na to, že správne by televízor mal byť vo výške očí sediaceho človeka. Predídete tak bolestiam krčnej chrbtice. Pri výbere umiestnenia televízora tiež počítajte s aspoň 3 cm voľného miesta na každej strane pre správnu ventiláciu.


Výber televízora podľa parametrov

V popisoch nájdete rad vlastností a čísel, ktoré vám ako laikovi príliš nepovedia. Pri výbere sa preto riaďte len podľa skutočne dôležitých vlastností. Trebárs funkcie SMART TV sú dnes už pomerne štandardné.

Oveľa podstatnejšie mierky sú odozva alebo obnovovacia frekvencia. Tá sa udáva v Hz a určuje, ako veľmi bude obraz rozmazaný pri prehrávaní obsahu s rýchlymi zmenami obrazu. Platí, že čím viac Hz, tým plynulejší prenos. To najviac oceníte při sledovaní športových stretnutí, akčných filmov alebo hraní videohier. Naopak odozva televízora by mala zostať čo najnižšia. Určuje sa v milisekundách a nemala by byť vyššia ako 5. Pri výbere televízora sa zamerajte aj na ďalšie parametre, ako sú rozlíšenie, obraz alebo spotreba



LED televízory s Full HD rozlíšením sú štandardom, oplatí sa ale priplatiť si za Ultra HD.

Rozlíšenie televízora: Full HD stačí, ale 4K stojí za to

Ideálne rozlíšenie televízora ovplyvňuje odporúčanú pozorovaciu vzdialenosť. V obrazovkách s vyšším rozlíšením môžete sedieť bližšie. Pre porovnanie televízora na základe rozlíšenae je rozhodujúce aj to, na čo sa chcete pozerať. Na sledovanie bežného televízneho vysielania vám postačí Full HD. Ak si však chcete užiť vaše obľúbené videá so všetkým, 4K je tou najlepšou voľbou. Rovnako tak sa oplatí investovať pár eur navyše a zaobstarať si televízor s prvotriednym rozlíšením, ak plánujete hrať videohry.

Full HD versus 4K

Full HD televízory sú dnes už štandardom. Naopak rozlíšenie 4K alebo tiež Ultra HD TV majú 4 × viac pixelov než Full HD. A to už pri výbere televízora stojí za zváženie. Naviac je 4K dnes pomerné bežné a ceny už nie sú tak prehnane vysoké, ako tomu bolo predtým. Kupovať si televízor s Full HD rozlíšením preto môže byť trochu krátkozraké, hoci vám dnes pre väčšinu prehrávaného obsahu bohato postačí.

8K alebo HDR

Novinkou na poli rozlíšenia je technológia HDR, ktorá poskytuje vyšší kontrast a lepšie farby. HDR televízory fungujú na širšom farebnom priestore. Majú väčší rozsah farieb, dokážu zakresliť tienisté detaily a zároveň ožiariť biele plochy. Vďaka tomu má obraz výraznú hĺbku. Za HDR televízory si však priplatíte a zatiaľ sú tak skôr hudbou budúcnosti. Toto rozlíšenie totiž musí podporovať aj zdroj obrazu a s tým sa dnes stretnete skôr výnimočne.

LED obraz je štandard, OLED ocenia aj tí najnáročnejší

Na správne nastavené televízora môžete dosiahnuť kvalitnejšieho obrazu bez ohľadu na nižšie rozlíšenie. Najdôležitejšou vlastnosťou, čo sa kvality obrazu týka, je vysoký kontrast. Teda schopnosť zobraziť čo najtmavšá odtieň čiernej. Na ďalšom mieste sú potom sýtosť a presnosť obrazu. V miestnostiach plných slnečného svetla tiež dosiahnete lepšieho zobrazenia na matnej obrazovke.

LED

Plazmovým teltelevízorom už odzvonilo, nahradili ich tenké LCD obrazovky podsvietené LED diódami, správne označované ako LED TV. Majú jasné farby, vysoký kontrast aj široké pozorovacie uhly. Všetko ešte vylepšuje takzvaný local dimming čiže lokálne stmavenie jasu. Pri výbere televízora je to veľké plus, nie je to však nevyhnutnosť.

OLED

Ešte na vyššej úrovni sú OLED televízory, ktoré majú najvyššiu kvalitu obrazu a najvernejší podanie farieb. Okrem týchto výhod sú ešte úsporné a ultra tenké. Na rozdiel od LCD televízorov nie sú OLED panely podsvietené, jednotlivé body vyžarujú svetlo samy o sebe. Vďaka tomu sa môžete na obrazovku pozerať z akéhokoľvek uhla a obraz bude vždy rovnaký.

Tuner

Veľkú úlohu pri rozhodovaní, akú TV vybrať, hrá tiež tuner. Teda spôsob, akým TV prijíma televízny signál. Ak nemáte televízor len na filmy, Netflix alebo konzolu, existujú tri typy televízneho vysielania:

Pozemné DVB-T2

DVB-T2 je dnes už štandart pozemného vysielania a postupne nahrádza zastarané DVB-T, ktoré sa skončí najneskôr 1. februára 2021.

Káblové DVB-C

Pri tomto tunere sa nezaobídete bez zdroja signálu a karty pre sledovanie platených staníc

Satelitné DVB-S a DVB-S2

Vedľa tunera tiež potrebujete zdroj signálu a kartu pre platené stanice.

S pozemným a káblovým vysielaním si poradia takmer všetky televízory na trhu. Väčšina z nich zvládne i DVB-S.

Spotreba televízora

Rozhodovanie, aký TV kúpiť, ovplyvňuje aj jej spotreba. Tá sa v jednotlivých výrobkoch pohybuje od 20 do 515 kWh za rok. Spotrebu však ovplyvňuje aj to, aký režim zobrazenia si nastavíte. Dynamický režim síce poskytuje jas a vysoký kontrast, ale spotrebuje oveľa viac energie ako šetrnejší ECO režim. Informácie o spotrebe nájdete na energetickom štítku každého TV.



So smart TV získate prístup k množstvu relácií, filmov a seriálov online.

Aký typ televízora vybrať

Nástup smart TV priniesol do sveta domácej zábavy nové rozmery. Dôležitá je podpora HbbTV, ktorá prepája vysielanie obsahu s tým internetovým. Môžete tak povedať zbohom televíznym programom a pustiť si obľúbený program z digitálneho archívu TV staníc kedykoľvek chcete.

SMART TV

Smart TV umožňuje pripojenie k internetu. Vďaka tomu sa pýši celým radom aplikácií a služieb, ako sú Netflix alebo HBO Max.

Amblight

Inteligentné svetlá LED televízora Philips Ambilight premietajú farby na stenu alebo do miestnosti v reálnom čase. Televízna brazovka sa bude zdať väčšia, každý moment bude precítenejší a hudbu doplní svetelná show.

Lifestyle a dizajnové TV

Jedná sa o televízie, ktoré sú zamerané na design. Televízia The Frame s vymeniteľnými rámčekmi, otočná televízia The Sero alebo odolná televízia The Terrace určená na vonkajšie použitie.

Akú značku televízora vybrať?

Výber televízora dnes nie je ľahká a celkom určite to nie je zariadenie, ktoré by ste chceli za rok kupovať znova. Akú značku televízora vybrať vám napovie aj ich operačný systém. Každý z nich má svoje plusy aj mínusy. Rozhodujúce je to, či je pre vás prednejšie široký výber aplikácií, rýchly prehliadač, alebo jednoduchosť ovládania.

Android TV

Momentálne najobľúbenejší systém. Vznikol pod taktovkou spoločnosti Google a stretnete sa s ním v televíziách Philips alebo Sony. Oproti ostatným ponúka naozaj širokú ponuku aplikácií v Google Play. Užívateľské prostredie je prehľadné a jednoduché, obzvlášť pre majiteľov telefónov s Androidom.

Tizen

Systém, ktorý svojím televízorom na mieru ušil sám Samsung. Má síce menej aplikácií ako Android TV, doháňa to ale prehľadnosťou, rýchlosťou a možnosťou multitaskingu. Počas sledovania videí tak môžete zároveň prechádzať ponuku. Oproti Androidu má prístup k Netflixu aj YouTube. Hráči v Samsungu ocenia integráciu služby Steam Link, s ktorou je možné streamovať hry v lokálnej sieti.

WebOs

Softvér v televízoroch LG je podobne ako Tizen užívateľsky prívetivý. Navyše ale ponúka BeanBird. Sprievodca, ktorý naučí ovládať televízor aj malé deti alebo seniorov. Samozrejmosťou je potom prístup do filmotéky (Netflix, HBO Go a pod.) Aj multitasking. Aplikácií na LG TV ale nájdete poskromne a zabudovaný internetový prehliadač nemusí vyhovovať všetkým.

My Home Screen

Operačný systém, na ktorom bežia televízory Panasonic, sa od začiatku ovláda intuitívne a dokazuje, že v jednoduchosti je krása. Oproti Tizen a WebOS disponuje rýchlym internetovým prehliadačom. Na druhú stranu neumožňuje sledovanie videí a zároveň prechádzanie ponuky a ponúka najmenej vychytávok zo všetkých systémov.