Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vybrať mikrosystém

Mikrosystémy sa už v dnešnej dobe veľmi rozšírili, ich výber je teda o to rozmanitejší. Každý výrobca ponúka veľký výber mikrosystémov od základných modelov až po špičkovo vybavené a zvukovo perfektné modely. Pokiaľ chcete poradiť, ako si vybrať ten pravý mikrosytém, sú pre vás určené riadky nižšie.

Výrobcovia ponúkajú mikrosystémy v rôznych designoch, niektoré modely sú klasického designu, iné zase veľkostne kompaktné, niektoré sa dajú aj zavesiť na stenu a niektoré zase dokážu nahradiť aj domáce kino.

Medzi najznámejších a najpredávanejších výrobcov mikrosystémov patrí Philips, Sony, Panasonic, Samsung a JVC.

Mikrosystémy tiež ponúkajú HiFi výrobcovia ako napr. Onkyo, Denon, väčšinou ponúkajú menšie množstvo modelov, ale zato sú veľmi prepracované, majú špičkový zvuk a pohybujú sa v stredne-vyšších až vyšších cenových kategóriách.


Rozdelenie mikrosystémov

  • mikrosystémy prehrávajúce CD
  • mikrosystémy prehrávajúce DVD (samozrejme prehrávajú aj CD)
  • mikrosystémy prehrávajúce Blu-ray (samozrejme prehrávajú aj DVD a CD).

Je dobré mať premyslené, do akej veľkej miestnosti je mikrosystém určený. Tu hrá veľkú rolu, či je mikrosystém určený do spálne, detskej izby, kuchyne, či obývacej izby ako hlavné ozvučovacie zariadenie.

Mali by ste tiež dodržiavať pravidlo, do čím väčšej miestnosti je prístroj určený, tým je potreba vyberať z výkonovo silnejších mikrosystémov. Je však potrebné upozorniť, že nie vždy väčší výkon znamená kvalitnejší zvuk. To si môžeme uviesť na príklade modelov hifi výrobcov, ktorí majú výkon napr. 2x20 W alebo 2x30 W, ale zvukovo sú kvalitnejšie než modely ostatných výrobcov pri rovnakej cene s väčším výkonom. Aj s týmto výkonom dokážu ozvučiť väčšiu miestnosť, pretože majú kvalitné spracovanie ako zosilňovača, tak aj reproduktorov.

Mikrosystémy s kazetovou mechanikou

Už mimoriadnou výbavou je kazetová mechanika a len niektorí ešte stále vybavujú svoje modely touto mechanikou. Hodia sa skôr pre tých, ktorí majú veľké množstvo unikátneho audio obsahu ešte na kazetách.

Ako vybrať mikrosystém
Mikrosystémy s CD

Štandardnou výbavou mikrosystémov s CD je prehrávanie diskov CD, CD-R/RW, formátov MP3 či WMA, FM či FM/AM tuner s/bez RDS, ktorý vám umožní zobrazovanie názvov staníc, hraných pesničiek alebo napr. aj zobrazenie žánru a s/bez predvolieb (možnosť uloženia rádiových staníc).

Mikrosystémy s DVD

Štandardnou výbavou mikrosystémov s DVD je prehrávanie diskov DVD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, CD-R/RW a formátov MP3 či WMA, JPEG a DivX (XviD), FM či FM/AM tuner s/bez RDS a s/bez predvolieb.


Na čo si dať pozor

Vstupy

Pri oboch typoch mikrosystémov je veľmi rozšírený USB vstup, ktorý je zastúpený vo väčšine modelov daného výrobcu a umožňuje prehrávanie formátov MP3, WMA, prípadne tzv. CD ripping, čo je nahrávanie CD (niektoré modely vedia nahrávať aj z FM tuneru, kazety) cez USB vstup do MP3 formátu na flash pamäť alebo rovno MP3 prehrávača.

Najnovšie sa objavuje vlastnosť, že cez USB je možné pripojiť aj Apple iPod/iPhone, niektoré modely majú naviac aj integrovanú doking station pre tieto prehrávače.

Niektoré modely disponujú tiež predným audio vstupom cez konektor jack (3,5 mm), kde je možné pripojiť prehrávač MP3 alebo tiež analógovým vstupom cinch, čo je stereo vstup umiestnený na zadnom panely mikrosystému pre pripojenie zariadenia (napr. DVD, VHS, satelitu, TV a pod.).

Ekvalizér

Väčšina mikrosytémov ponúka možnosť manuálneho nastavenia ekvalizéra, teda zvýraznenie basov, samostatné nastavenie basov a výšok. Pri niektorých mikrosystémoch sa môžeme stretnúť s automaticky prednastavenými režimami ekvalizérov (rock, pop, jazz, atď.).

Manuálne nastavenie väčšinou mávajú drahšie modely, kde je vedený dôraz na kvalitu zvuku.

Doplňujúca výbava

V tomto prípade ide o možnosť nastavenia časovača, prípadne budíka, či tzv. Sleep timer, kedy nastavíte dobu, za ktorú sa prístroj vypne (ideálna funkcia napríklad pri zaspávaní).

Výstupy

V prípade DVD mikrosystémov sa bavíme predovšetkým o DVD mikrosystémoch, ktoré môžu disponovať nasledujúcimi výstupmi:

Video výstupy

Predovšetkým ide o štandardný kompozitný výstup, teda konektor cinch, prípadne scartom alebo komponentným výstupom, ktorý tvoria 3x cinch konektory pre kvalitný prednes obrazu.

HDMI výstup

Od strednej kategórie mikrosystémov sa začína objavovať najkvalitnejšia možnosť pripojenia, a to HDMI výstup, ktorý umožňuje špičkovú kvalitu obrazu na plochých televízoroch a tiež upscaling DVD videa na rozlíšení 1080p.

Niektoré DVD mikrosystémy sú vybavené aj subwoofrom pre kvalitnejší prednes hlbokých tónov. Niektoré modely majú výstup pre subwoofer.

Mikrosytémy s Blu-ray

Mikrosystémy s Blu-ray sú novinkou na trhu, keďže ich je minimum a uvidí sa, ako sa časom budú rozrastať v ponuke výrobcov a akú výbavu budú mať.

Teraz je samozrejmosťou prehrávanie Blu-ray diskov, HDMI výstup a samozrejme kvalitné prevedenie a špičkový zvuk.