Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vybrať reprosústavu

Výber reprosústavy ovplyvňuje celkovú výslednú kvalitu zvuku. Z hľadiska veľkosti a tvaru je možné ich deliť na regálové, stĺpové, stredové, surroundové, subwoofery a kompletné zostavy predovšetkým pre domáce kino.

Už preto, že väčšina z nás má okolo svojho obývacieho priestoru susedov, musíme veľkosť reprosústavy prispôsobiť veľkosti miestnosti, kde bude inštalovaná. Pri zvolení zlého pomeru je zvuk skreslený.

  • dvojpásmové reprosústavy sú ochudobnené o spodné oktávy, ale vynikajú v prednese stredného pásma.
  • troj pásmové reprosústavy sú schopné prenosu všetkých základných kmitočtov, ale veľmi ťažko sa rozdeľujú a fázujú.
  • reprosústava pre domáce kino sa nezaobíde bez subwooferu.

Dôležité parametre

výkon - sme si určili vzhľadom ku veľkosti miestnosti a teraz musíme sledovať, ako je označený. Najčastejšie je udávaný výkon MAX , ide ale o krátkodobý výkon, ktorý je reproduktor schopný vyvinúť iba na niekoľko sekúnd pri rovnakej kvalite. Oveľa presnejšia je hodnota výkonu označená ako RMS výkon, alebo ako nominálny, sínusový výkon. Ide o hudobný výkon, ktorý ani pri dlhodobom hraní nepoškodí reproduktory.

impedancia – udáva sa v ohmoch, zvyčajne od 2 do 16. Údaj o impedancii na zosilňovači a reproduktoroch musí byť zhodný, príp. nižší, pokiaľ to reprosústava umožňuje!! Impedancia je komplexný odpor zložený z dvoch zložiek:

  • reálna (skutočná) a nazýva sa rezistencia. Je to časť impedancie, keď elektrická energia vykonáva prácu teda sa premieňa na magnetickú – vzniká zvuk.
  • imaginárna (zdanlivá, neskutočná), nazýva sa rezistencia.
  • kmitočtová charakteristika – ide o rozsah pásma, ktoré je schopné reproduktor produkovať. Podľa tohto parametra sa reproduktory delia na basové, výškové, stredové, alebo širokopásmové.

ostatné parametre – citlivosť, smerová charakteristika, konštrukcia, materiál, rozmery, váha atď.

Jak vybrat reprosoustavu

Kupovať „všetko v jednom“, alebo kúsok po kúsku?

Zostavy všetko v jednom (all-in-one) sú najčastejšie používané pri domácom kine a sú vhodné do miestnosti rozmerov 20, nanajvýš 25 m2. Aj po splnení tejto podmienky očakávajte priemerný zvuk vo všetkých ohľadoch.

Ďalším faktorom je nemožnosť akejkoľvek aktualizácie. Pokiaľ si pri káve radi vypočujete svoju obľúbenú hudbu, vyberajte jednotlivé komponenty zvlášť. Vyššia nákupná cena bude vykompenzovaná kvalitným zvukom, ktorý môžete kedykoľvek oživiť a vylepšiť.


Ako budú reproduktory smerovateľné?

Pri každom reproduktore je veľmi dôležité poznať jeho smerovú charakteristiku. Významne vám pri rozhodovaní napovie frekvenčná charakteristika. Čím vyššia frekvencia, tým je smerovosť reproduktora vyššia. Pokiaľ by ste to zanedbali, môžete sa pri počúvaní dočkať nepríjemných ozvien, alebo môže byť sústava „citlivá“ na polohu poslucháča. Renomovanejší výrobcobia priamo na produkte uvádzajú možnú variabilitu (30, popr. 60° od priamej osi reproduktoru).

Kabely

Výrobca pribaľuje k svojim sústavám aj káble, ktoré je možné pri inštalácii využiť. Je potrebné strážiť správnu polaritu (spárovanie káblu a svoriek + a -). Stačí dodržať jednoduchú zásadu: káblová žila označená značkou patrí na červenú svorku.

Pokiaľ si však z nejakého dôvodu potrebujete polaritu preveriť, núdzovo je možné vyskúšať kde je „plus“ a kde „mínus“ pomocou 1,5 V batérie. Po pripojení na plusový pól sa vychýli membrána reproduktoru smerom von.

Káble musia byť prinajmenšom párovo zhodné, teda vždy predné (zadné) musia byť prepojené káblom rovnakého prierezu, značky, materiálu, konštrukcie a, pozor, to je dôležité, taktiež rovnakej dĺžky!!


Ako postupovať pri inštalácii

Rozhodujúca je celková plocha, a či volíte reprosústavu regálovú alebo stĺpovú.

Regálové sústavy sú v drvivej väčšine dvojpásmové konštrukcie, ktoré je možné umiestniť na poličku, do nábytku, alebo najlepšie na stojan. Zvuk je v podstate chvenie a keď nechcete, aby vám hudba nevhodne rezonovala, podložte reproduktory pružnými podložkami, špeciálnymi či inou absorpčnou hmotou. Reproduktory môžu na týchto „pohyblivých podstavcoch“ voľne kmitať a chvenie sa nikam neprenáša.

Druhou možnosťou sú šrubovacie špicaté hroty, tie eliminujú chvenie práve tým minimálnym dotykom s podložkou.

Stĺpové – podlahové zostavy sa vo väčšine prípadov položia na koberec, alebo na stojan, ktorý chvenie veľmi dobre absorbuje. Pravdaže treba zvážiť, či máte k dispozícii rozumný priestor pre všetky stojany a schopnosť ich po miestnosti správne rozmiestniť.


Rozmiestnenie reprosústavy

Reproduktory rozmiestnite tak, aby spolu s televízorom alebo hifi tvorili hranicu pomyselnej kružnice, v ktorej strede bude vaše kreslo. Možnosť umiestnenia zadných reproduktorov na stenu miestnosti preto nebýva vždy ideálnym riešením. Čelný pár (predné stereo) by malo s kreslom tvoriť vrcholy rovnostranného trojuholníka s uhlom 60°, zadné potom rovnoramenného s uhlom 120°. Zvuk by k vám nemal prichádzať priamo, ale „kružnicovo“ sa rozprestierať po celej miestnosti. Predovšetkým zadné surroundové kanály sú k takejto činnosti predurčené. Naopak u centrálnych a predných reprosústav by v priamej ceste zvuku k poslucháčovi nemalo nič stať.

V prípade, že vám miestnosť nedovolí dodržať „kružnicové“ pravidlo, môžete rozdiely vo vzdialenostiach aspoň čiastočne kompenzovať nastavením oneskorenia signálu a AV zosilňovača pre jednotlivé kanály. Vyššie popísané pravidla platia pre štvorcový alebo obdĺžnikový tvar miestnosti. U lichobežníkov je vhodné umiestnenie kresla v naj užšej časti, ale je treba rešpektovať váš sluchový vnem a pokiaľ vám čokoľvek nevyhovuje, nebáť sa experimentovať.


Prvné zapnutie

Po zapojení všetkých reprosústav i subwooferu zostáva zapnúť AV zosilňovač do testovacieho režimu a testovacím signálom (ružový šum) nastaviť individuálnu hlasitosť pre každú reproduktorovú sústavu zvlášť, aby ste ich v po sluchovom mieste počuli zo všetkých smerov s rovnakou intenzitou.

U moderných systémov prebieha tento akustický test a nastavenie automaticky. S kvalitným zvukom samozrejme súvisí aj akustika počúvanej miestnosti. Je treba eliminovať všetky veľké drnčivé plochy, ktoré radi rezonujú pri hlasitejšom zvukovom do provode. Vhodný je silný koberec na podlahe a primerané množstvo nábytku, poličiek a obrázku na stenách (znižujú odrazy od stien).

Do CD prehrávača vložte hudbu, ktorú máte dobre „na počúvanú“ a rozoznáte jednotlivé tóny. Venujte tomu patričnú pozornosť, trpezlivosť a čas. Sledujte vykreslenie stereofónnej bázy, farbu zvuku, prenos základných kmitopočtovom a celkový dojem, aký na vás reprosústava urobila. Pokiaľ sa vám niečo nezdá, zmeny v umiestnení reprosústav vykonávajte postupne, zmeňte smer jednej, porovnajte rozdiel a potom pokračujte.


Stojany a držiaky

Ako bolo napísané vyššie, plnia funkciu nielen estetickú ale aj funkčnú. Či už vyberáte stojan alebo držiak, vždy rešpektujte doporučenú nosnosť a veľkosť reproduktorov. U držiakov je výhodou, keď sú zvisle aj vodorovne naklopiteľné a otočné. Kábel síce nejde skryť, ale mal by ísť dobre „pretiahnuť“ aj po pripevnení reproduktora na stojan. Naj častejším materiálom býva plast, nosnosť sa potom pohybuje okolo 6 kg.

Stojan je dnes koncipovaný ako estetický doplnok reproduktorov aj interiéru. V hornej časti je očko alebo háčik na zavesenie reproduktorov, spodná časť je dutá, aby bolo možné prevliecť káble. Pokiaľ si ich kupujete sami, pozorne zmerajte ich priemer, v stojanovej trubici sa musia pohybovať voľne. Nosnosť sa líši v závislosti na designe, obvykle sa pohybuje okolo 3 kg.