Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Nadzemné bazény: oplatí sa zaobstarať si ich? Zistite, ako je to s ich výdržou aj údržbou

V horúcich dňoch uvíta každý z nás príjemné osvieženie. Vodné hrátky navyše patria k obľúbeným detským aktivitám. Aj preto sa stali bazény súčasťou mnohých záhrad. Neustále sa však vedú polemiky o tom, ktorý je lepší – má zmysel kupovať nadzemný bazén, alebo sa oplatí skôr zapustený? Nie je nadzemný bazén skôr len šmykľavkom pre deti, v ktorom si dospelý nezapláva? Tieto a mnoho ďalších otázok vedú k zamysleniu, či sa investícia do nadzemných bazénov oplatí. Poďme sa na ne preto pozrieť bližšou optikou.

Nadzemné bazény majú oproti tým zapusteným dve zásadné výhody – a to jednoduchú inštaláciu a nižšie obstarávacie náklady. Už dávno totiž neplatí, že by sa v nadzemných bazénoch nedalo zaplávať, alebo že by slúžili iba na jednu sezónu. Stačí si len vybrať vhodnú veľkosť a hĺbku a správne sa o bazén starať. Ak zvolíte navyše celoročný bazén, nebudete z neho musieť na zimu vypúšťať vodu ani ho kdekoľvek skladovať - jednoducho zostane na záhrade do ďalšej sezóny.

Nadzemné bazény: oplatí sa zaobstarať si ich? Zistite, ako je to s ich výdržou aj údržbou
Praktická rada pre plavcov

Ak si chcete v bazéne naozaj zaplávať, voľte hĺbku aspoň 1,5 metra. Kruhový bazén by mal mať priemer najmenej 3,6 m, obdĺžnikový potom 2,5 x 4,5 m.

Nadzemné bazény so sebou nesú výhody aj nevýhody

Ako sme už spomenuli v úvode, hlavnou výhodou nadzemných bazénov je predovšetkým ich jednoduchá inštalácia. Nemusíte hĺbiť jamu ani vykonávať akékoľvek zložité stavebné úpravy – postačí vám iba rovný, primerane veľký priestor, na ktorom bazén svojpomocne postavíte a napustíte za pár hodín.

Výhody nadzemného bazéna

Medzi ďalšie výhody nadzemných bazénov patria predovšetkým nasledujúce:

  • Výrazne nižšia obstarávacia cena oproti zapusteným bazénom
  • Možnosť prispôsobiť bazén dostupnému pozemku – hodí sa aj do malých záhrad či dvorov
  • Výber z najrôznejších hĺbok i konštrukcií – môžete zaobstarať nafukovací, gumový samonosný bazén aj bazén s kovovou konštrukciou v rôznych rozmeroch
  • Možnosť zvoliť sezónne či celoročné prevedenie – sezónny nadzemný bazén na konci sezóny vypustíte, zložíte a uskladníte, celoročný bazén zostáva na záhrade po celý rok bez potreby vypúšťať vodu
  • Nevyžaduje žiadnu zložitú údržbu
Nadzemné bazény: oplatí sa zaobstarať si ich? Zistite, ako je to s ich výdržou aj údržbou
Nadzemné bazény: oplatí sa zaobstarať si ich? Zistite, ako je to s ich výdržou aj údržbou

Nevýhody nadzemného bazéna

Abychom však o nadzemních bazénech nehovořili jen v superlativech, je třeba zmínit i jejich nevýhody:

  • Obzvlášť pre horšie pohyblivé osoby môže predstavovať problém ťažší prístup do vody
  • Aj keď sú nadzemné bazény dnes už veľmi odolné, je aj tak v porovnaní so zapustenými bazénmi potrebné počítať s kratšou životnosťou, ktorá sa štandardne pohybuje rádovo 8 až 10 rokov
  • Ešte donedávna boli nadzemné bazény mnohokrát neslávne hodnotené kvôli svojmu modrému prevedeniu, ktoré sa nie každému páčilo. Tento problém je však dnes už prekonaný, pretože sú nadzemné bazény ponúkané aj v rôznych dizajnoch – napríklad bazény Intex zakúpite v decentnom šedo-bielom prevedení
Praktický tip na umiestnenie bazéna

Pri výbere vhodného miesta pre nadzemný bazén sa sústreďte nielen na rovný a stabilný povrch, ale umiestnite ho aj čo najďalej od stromov (padajúce lístie i ihličie by ho znečisťovali). Dôležité je tiež situovať ho na slnečné miesto a v dosahu pripojenia vody na napustenie a elektriny na zapojenie filtrácie.

Na čo si dať pri výbere nadzemného bazéna pozor?

Aby vám bazén slúžil dlhé roky bez starostí, treba pri jeho nákupe zohľadniť určité parametre, ktoré sú zodpovedné za jeho kvalitu. Poďme si preto predstaviť tie najdôležitejšie.

Pevnosť a odolnosť materiálu

Pri výbere bazéna by ste sa mali zamerať predovšetkým na to, aký kvalitný je materiál, z ktorého je vyrobený. Kvalitné prevedenie ponúkajú napríklad bazény Intex, ktoré majú bočné steny aj dno vyrobené z vysoko pevného, trojvrstvového materiálu SUPER-TOUGH®. Ten je tvorený polyesterovou podkladovou tkaninou a silným, obojstranne nalaminovaným PVC, takže je extrémne odolný ako proti oderu, tak proti poškodeniu slnečnými lúčmi.

Nadzemné bazény: oplatí sa zaobstarať si ich? Zistite, ako je to s ich výdržou aj údržbou
Nadzemné bazény: oplatí sa zaobstarať si ich? Zistite, ako je to s ich výdržou aj údržbou

Bezpečnosť a dostatočná stabilita

Nadzemné bazény bývajú opatrené horným prstencom, ktorý sa ako jediný pri inštalácii nafukuje – na to slúži vzduchový ventil, ktorý by mal byť dostatočne veľký a vybavený ochranou proti spätnému úniku vzduchu. Zostávajúcu časť bazéna postaví stúpajúci stĺp vody pri napúšťaní. Aby bol bazén bezpečný a stabilný, musí mať prstenec správny tvar - patentované prevedenie ponúkajú produkty firmy Intex, ktoré umožňujú postavenie bazéna bez potreby dodatočnej opory kovových výstuží a podpier.

Filtrovanie vody

Ďalšou neoddeliteľnou súčasťou, ktorú by ste mali pri kúpe nadzemného bazéna skontrolovať, je možnosť pripojenia filtrácie. Bazény bývajú štandardne vybavené hadicovými prípojkami s priemerom 32 mm, ku ktorým sa pripája filtračné zariadenie. Pokiaľ však filtráciu používať nechcete, je možné tieto prípojky uzavrieť uzáverom, ktorý je pri bazénoch Intex súčasťou základnej výbavy.

Ochrana proti samovoľnému vypusteniu aj možnosť vypustenia vody

Pri kúpe nadzemného bazéna sa zaujímajte aj o to, akým spôsobom je možné ho vypustiť a či je chránený proti nechcenému úniku vody. Bazény firmy Intex štandardne disponujú skrutkovacím vypúšťacím ventilom na vonkajšej strane a tlakovým uzáverom na vnútornej strane bazénovej fólie, ktorý chráni pred nechceným vypustením vody. V základnej výbave je tiež vypúšťacie zariadenie s pripojením na hadicu, kedy stačí iba odskrutkovať vypúšťací ventil, pripojiť záhradnú hadicu a vodu vypustiť.

Starostlivosť o nadzemný bazén nie je náročná, ale je nutná

Aby bazén slúžil svojmu účelu, poskytoval osvieženie a radostný pobyt v ňom, treba sa oň pravidelne starať – najmä o kvalitu vody.

  • Základom každého nadzemného bazéna by mala byť filtrácia, ktorá zaisťuje dobrú kvalitu vody – pre bazény do priemeru 3,5 m postačí kartušová filtrácia, pre bazény s väčším priemerom použite radšej pieskovú filtráciu. Filtráciu treba pravidelne čistiť, a to umytím sitka filtrácie a preplachom filtračného piesku.
  •  Z hladiny vody pravidelne odstraňujte napadané lístie a ďalšie nečistoty. V čase, keď bazén nepoužívate, je vhodné zakrývať ho plachtou. Zvoliť môžete aj solárnu plachtu, ktorá vodu v bazéne navyše ohrieva. Zimná plachta zase ochráni bazén počas chladných mesiacov a zabraňuje množeniu baktérií a rias vo vode.
  • Ak sa usadzujú nečistoty na dne, je vhodné odstrániť ich pomocou bazénového vysávača.
  •  V prípade, že nie ste schopní udržať kvalitu vody iba pomocou filtrácie, použite vhodnú bazénovú chémiu.
  • Dôležité je tiež pravidelne kontrolovať pH vody pomocou kvapkových či papierových testerov a v prípade potreby ho upravovať. Zdravotne nezávadná voda by mala mať pH v rozmedzí 7,0 až 7,4. Ak sú hodnoty nižšie, môže dôjsť nielen ku korózii kovových častí bazéna a vyblednutiu farieb, ale aj k podráždeniu pokožky či očí. Vyššie hodnoty zase spôsobujú mliečne zakalenie vody.

Vypúšťanie sezónnych bazénov a ich skladovanie

Ak ste si zaobstarali sezónny bazén, ktorý nemôže zostať cez mrazivé mesiace na záhrade, je potrebné ho na konci sezóny vypustiť a vyčistiť. Zazimovávať by ste ho mali najneskôr vo chvíli, keď teploty majú klesnúť pod 10 °C.

  • Vypustite všetku vodu a odpojte príslušenstvo, ktoré k bazénu používate (hadice, filtrácia, čerpadlo).
  • Boky aj dno bazéna očistite – ideálne čistou vodou, v žiadnom prípade nepoužívajte abrazívne chemické prostriedky.
  • Následne vyfúknite horný prstenec a bazén rozložte tak, aby dôkladne vyschol – nikdy ho neuskladňujte, pokiaľ je stále vlhký.
  • Po úplnom vyschnutí bazén zrolujte (neprekladajte!) a uložte na suché miesto, kde teploty neklesnú pod nulu.
  • Nezabudnite vyčistiť aj filtráciu vrátane sitka a uskladniť ju spoločne s bazénom.
  • Pokiaľ máte bazén s konštrukciou, platí pre vypustenie a čistenie rovnaký postup. Navyše je však potrebné rozmontovať kovový rám a ošetriť ho prostriedkom proti korózii.
Tip na záver pre správne skladovanie Pokiaľ budete nadzemný bazén cez zimu skladovať, je vhodné ho aspoň raz až dvakrát počas skladovania prekladať, aby sa vo fólii nevytvorili lomy, ktoré by mohli viesť až k mechanickému poškodeniu.

Ďalšie zaujímavé články

Aktuálne trendy v bazénoch alebo Bazén nemusí byť len modrý

Príjemné ochladenie v horúcich letných dňoch je na nezaplatenie. Kúpalisko plné ľudí.... celý článok

Ako postaviť nafukovací bazén? Poradíme vám!

Nafukovacie bazény, teda tie, ktoré nie sú zapustené v krajine, predstavujú lacnejší variant letného osvieženia a sú vhodné... celý článok

Ako si vybrať solárnu sprchu? Zamerajte sa na objem, kotvenie aj tlak

Počas letných mesiacov je veľmi príjemné, pokiaľ sa môžete pri pobyte vonku osviežiť, opláchnuť sa po práci... celý článok