Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako postaviť nafukovací bazén? Poradíme vám!

Nafukovacie bazény, teda tie, ktoré nie sú zapustené v krajine, predstavujú lacnejší variant letného osvieženia a sú vhodné pre deti aj dospelých. Vďaka jednoduchej manipulácii a pomerne malým nárokom na priestor ich môžete používať aj na malej záhradke či terase. Aj keď je ich montáž pomerne jednoduchá a rýchla, je potrebné dodržiavať určité zásady, ktoré vám zaručia bezpečnú a bezproblémovú prevádzku. Ako teda správne postaviť nafukovací bazén?

Nafukovacie bazény sú k dispozícii v rôznych veľkostiach - od malých detských bazénikov až po veľké, v ktorých si užije veľa zábavy celá rodiny. Vždy je ale u nich zásadné ich umiestnenie - bazén by mal byť situovaný na južnej strane záhrady, a pokiaľ to nie je možné, tak aspoň tam, kam dopadajú slnečné lúče čo najdlhšie. Ďalej musí byť umiestnený na rovnom, pevnom povrchu a v dosahu musí byť možnosť pripojenia k elektrickej sieti a vode.

Výber a úprava miesta

Vhodný terén predstavuje jeden z najdôležitejších parametrov na správne fungovanie bazéna.

Vyberte teda také miesto, v ktorom bude bazén vo vodorovnej polohe, prípadne miesto, ktoré je možné vyrovnať odkopaním prebytočnej zeminy.

Na vyrovnanie terénu môžete použiť aj piesok či kompaktnú zeminu.

Bazén nikdy neumiestňujte priamo na podklad z piesku či zeminy, pretože by mohlo dôjsť k jeho poškodeniu – medzi bazén a podložie vždy vložte podložku alebo kus starého koberca. Dbajte na to, aby z podkladu netrčali ostré kamienky či vetvičky.

interiér

Príprava bazénu

Akonáhle si pripravíte terén, môžete sa pustiť do vybaľovania a inštalácie bazéna.

Bazén rozložte na vyhradenom mieste a skontrolujte, či obsahuje všetky komponenty, najmä prepojovacie hadice, filtráciu (nemusí byť súčasťou balenia) a sťahovacie krúžky.

Bazén natočte tak, aby byly otvory pro připojení filtrace směrovány správným směrem (po napuštění bazénu už nebude možné s ním manipulovat).


Praktická rada:

Ak sú nafukovacie bazény dodávané s čerpadlom, potom väčšinou s papierovou či kartušovou filtráciou, ktoré nie sú veľmi výkonné. Pokiaľ plánujete časté používanie bazéna, odporúčame vám zaobstarať si pieskovú filtráciu, ktorá je podstatne výkonnejšia a poradí si aj s rozsiahlejším znečistením.

Akonáhle máte bazén rozložený, umiestnený v rovine a správne orientovaný, môžete začať s nafukovaním. Na to najlepšie použite kompresor. Ideálnu hustotu nafúknutia dosiahnete vo chvíli, keď je bazén pevný, ale ešte stále vykazuje ľahkú vôľu.

Po nafúknutí bazéna treba vyrovnať dno – snažte sa, aby na ňom zostalo čo najmenej záhybov, veľké záhyby by totiž mohli spôsobiť poškodenie dna. Malé záhyby sa väčšinou vyrovnajú po napustení vody.

Akonáhle máte vyrovnané dno bazéna, môžete začať s napúšťaním. Napustite iba 5 centimetrov vody a skontrolujte, či je všetko v poriadku, či je bazén vyrovnaný a nedochádza k úniku vody. Znovu prekontrolujte záhyby na dne a prípadne ich ešte vyrovnajte.

interiér

Pripojenie filtrácie a čerpadla

Vo chvíli, keď máte bazén nafúknutý s vodou napustenou do výšky 5 centimetrov, prichádza čas na pripojenie čerpadla a filtrácie (ak je táto možnosť pripojenia k dispozícii – v ponuke sú bazény bez filtrácie aj s filtráciou). Filtrácia musí byť umiestnená pod hladinou vody a na vodorovnom mieste.

Odstráňte modré vnútorné záslepky.

Z vnútornej strany bazéna zasuňte do výstupných otvorov plastové trubice a na ne nasaďte hadice filtrácie, ktoré pripevnite pomocou sťahovacích krúžkov.

Pri zapájaní platí, že prítoková hadica sa napája na horný otvor čerpadla spolu so spodným otvorom bazéna a odtoková hadica na dolnú časť čerpadla a hornú časť bazéna.

interiér

Napustenie bazéna

V poslednej fáze príprav už zostáva iba napustenie bazéna vodou. Vložte do bazéna hadicu, ktorú ste pripojili k vodovodnému zdroju, a začnite napúšťať. Nikdy nenapúšťajte bazén úplne plný, ale maximálne do 80 percent jeho objemu. Napúšťanie pomocou klasickej záhradnej hadice môže trvať až šesť hodín. Potom už máte bazén pripravený na používanie.

interiér

Rady na záver

Aby vám bazén zostal čistý, odporúčame vám zakrývať ho krycou plachtou, keď ho nepoužívate. Skvelú službu urobí aj solárna plachta, ktorá nielen chráni bazén pred vnikaním nečistôt, ale zároveň aj vodu vyhrieva. Dôležité je tiež pravidelne odstraňovať z bazéna všetky nečistoty av prípade potreby použiť bazénovú chémiu, ktorá vodu vyčistí, alebo bazénový vysávač. Najneskôr pred prvými mrazíkmi potom nezabudnite vodu z bazéna vypustiť, bazén dôkladne vyčistiť a vysušiť a uskladniť.