Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Jesenné upratovanie záhrady: Ušetrite si prácu vďaka vysávačom a fúkačom lístia

Jeseň je bezpochyby najfarebnejším ročným obdobím. Babie leto považuje mnoho ľudí za najkrajšie týždne v roku. Aj keď príroda hrá všetkými farbami, všetci vieme, že pekných dní už bude do konca roka len pár, a preto nezostáva, než sa okrem prechádzok prírodou a obdivovania farebných krás pustiť do zazimovania záhrady. Tou najmenej obľúbenou činnosťou je väčšinou hrabanie lístia – a to obzvlášť pre tých, ktorí majú veľké záhrady s množstvom urastených listnatých stromov. Našťastie sa aj táto nepriaznivá činnosť môže stať radosťou a zábavou, a to vďaka šikovným pomocníkom v podobe vysávačov či fúkačov lístia.

Jesenné upratovanie záhrady: Ušetrite si prácu vďaka vysávačom a fúkačom lístia

Jesenné upratovanie záhrady: Ušetrite si prácu vďaka vysávačom a fúkačom lístia

Vysávač a fúkač nie je jedno a to isté

Mnoho ľudí považuje týchto jesenných špecialistov za jedno a to isté. Medzi fúkačmi a vysávačmi lístia je však podstatný rozdiel:

  • Fúkače lístia, ako už sám ich názov napovedá, iba fúkajú. Keďže sú ale schopné dosiahnuť rýchlosť vzduchu až 350 km/hod., sfúknu nielen lístie, ale aj ďalšie nečistoty zo zeme, ako je piesok či menšie vetvičky z chodníčkov, alebo napríklad aj ohorky od cigariet. Pomocou nich teda ľahko vyčistíte nielen trávnik, ale aj chodník či iné spevnené plochy. Vzhľadom na to, že štandardne váži menej ako dva kilogramy, zvládne ich ovládať naozaj každý.
  • Vysávače lístia fungujú na podobnej báze ako vysávače, ktoré bežne používame doma. Sú opatrené integrovaným vakom, do ktorého nasávajú lístie, a okrem toho majú aj funkciu fúkania, ktorá nahrádza hrable. Vysávače lístia sú ešte obvykle vybavené drvičom, ktorý rozdrví po nasatí listy, aby zaberali vo vaku čo najmenej miesta. Vzhľadom na náročnejšie prevedenie sú vysávače lístia ťažšie ako fúkače, preto sú väčšinou opatrené nosným popruhom a malými kolieskami na spodnej strane sacej trubice.

Vedeli ste, že…

opadané lístie ovplyvňuje kvalitu trávnika? Pokiaľ ponecháte na svojej záhrade vrstvu lístia až do nadchádzajúcej jari, nedostáva sa k trávniku dostatok svetla, a dochádza tak k jeho poškodzovaniu. Ak teda chcete, aby sa vám na jar trávnik pekne zazelenal, vždy na jeseň lístie zhrabte alebo vysajte.


Fúkače a vysávače lístia nájdu uplatnenie aj mimo záhrady

Ako už vyplýva z vyššie uvedených informácií, pomocou fúkačov lístia odstránite aj množstvo ďalších nečistôt. Nielen ich, ale aj vysávače lístia okrem záhrady využijete napríklad aj na terasách, spevnených cestách alebo chodníkoch. Obzvlášť vtedy, ak máte pred domom verejne prístupný chodník či voľné priestranstvo, po ktorom sa pohybujú ľudia, mali by ste byť obozretní a lístie čo najskôr po opadaní upratať. Mokré lístie býva totiž veľmi klzké, a môže tak byť nebezpečné a spôsobiť nepríjemné pády. Pokiaľ k takému pádu dôjde na chodníku hraničiacom s vašou nehnuteľnosťou, nesiete zaň zo zákona zodpovednosť vy a budú po vás vymáhané prípadné škody. Preto využite výhody efektívnych pomocníkov a vysajte chodník do posledného lupienka.

Jesenné upratovanie záhrady: Ušetrite si prácu vďaka vysávačom a fúkačom lístia

Praktický tip pre domácich majstrov i milovníkov kúpania
Fúkače lístia skvele využijete nielen pri upratovaní lístia, zametaní chodníkov či terás, alebo udržaní čistoty trávnika po jeho kosení, ale svoje uplatnenie nájde aj v dielni – napríklad na ofúknutie hoblín či pilín. Efektívne však poslúži aj pri údržbe a čistení vypusteného bazéna.

A čo na to zvieratká?

Ak nahliadneme na vysávače a fúkače lístia ešte z inej perspektívy, dôjdeme k otázke, či je ich používanie v súlade so životnými podmienkami zvierat. Často sa totiž vedú diskusie o tom, že by lístie malo na záhrade zostávať, aby sa mali kam schovať predovšetkým ježkovia, ale aj ďalšie malé zvieratá či hmyz. Pravdou je, že zvieratká naozaj potrebujú úkryt a útočisko na zimu, na druhú stranu ale, ako sme už spomínali, má ponechané lístie na trávniku negatívny dopad na jeho kvalitu a zároveň je mokré a ušľapané lístie nebezpečné. Ako z toho teda von? Riešenie je jednoduché – opadané lístie sfúkajte/vysajte, ale ponechajte malé kopičky napríklad pod stromami, kríkmi, živými plotmi či na záhonoch, kde nebudú nikomu prekážať a poskytnú nerušené útočisko drobnému zvieractvu a hmyzu.

Jesenné upratovanie záhrady: Ušetrite si prácu vďaka vysávačom a fúkačom lístia

Správny výber fúkača/vysávača lístia ovplyvní životné prostredie aj vašu peňaženku

Na trhu sa dnes stretávame s najrôznejšími typmi vysávačov a fúkačov lístia, ktoré sa líšia nielen svojim vzhľadom a výkonom, ale aj druhom pohonu, ktorý môže byť benzínový, elektrický či akumulátorový. A práve ten rozhoduje o možnostiach využitia aj nákladoch na používanie.

Typ Základné informácie Výhody Nevýhody
Benzínový vysávač/fúkač Tento typ je vhodný najmä na veľké pozemky alebo na profesionálne použitie (záhradníci, komunálne spoločnosti).
  • vysoký výkon
  • regulácia prietoku vzduchu
  • bezkáblové prevedenie
  • mobilita bez nutnosti pripojenia k el. sieti
  • schopnosť dlhej prevádzky
  • vyššia hlučnosťt
  • vyššia hmotnosť
  • vyššia obstarávacia cena
Elektrický vysávač/fúkač Vhodný najmä na domáce využitie v miestach, kde je k dispozícii pripojenie k elektrickej sieti. Ideálne riešenie pre malé až stredne veľké záhrady.
  • dobrý výkon
  • pomerne nízka hmotnosť (väčšinou medzi 2 až 5 kg)
  • jednoduchá údržba
  • bezemisná prevádzka
  • nízka hlučnosť
  • potreba elektrickej siete v dosahu
  • nutnosť manipulácie s elektrickým káblom
Akumulátorový vysávač/fúkač Ideálne riešenie pre tých, ktorí nemajú prístup k el. pripojenie, alebo nechcú manipulovať s káblom. Vhodný na údržbu malých i veľkých pozemkov.
  • tichý a výkonný režim prevádzky
  • odpadá nutnosť hľadania voľnej zásuvky a manipulácie s káblom
  • bezemisná prevádzka
  • bezúdržbovosť
  • nie je potrebné zháňať pohonné hmoty
  • nutnosť pravidelného dobíjania

Praktický tip, ako ušetriť

Pri výbere vysávača či fúkača lístia môžete ušetriť nielen svoju peňaženku, ale aj životné prostredie. Ak zvolíte totiž akumulátorové prevedenie, ktoré je bezemisné, môžete ušetriť aj na samotnom akumulátore. Spoločnosť Einhell ponúka svojim zákazníkom platformu Power X-Change, ktorá zahŕňa viac ako 200 zariadení pre dielňu a záhradu (vrátane bezdrôtových vysávačov a fúkačov lístia), ktoré môžete nabíjať pomocou jediného akumulátora. Stačí si teda zakúpiť jeden produkt s nabíjačkou a akumulátorom PXC (či ich zaobstarať samostatne) a všetky ďalšie zariadenia už môžete kupovať vo verzii Solo – ako napríklad Einhell Vysávač lístia GE-CL 36/230 Li E-Solo – a ušetriť tak značnú časť z kúpnej ceny. Navyše sa zbavíte chaosu vo vašej dielni či záhradnom domčeku, pretože nebudete potrebovať pre každý prístroj vlastnú nabíjačku či batériu.

Jesenné upratovanie záhrady: Ušetrite si prácu vďaka vysávačom a fúkačom lístia

Aj pri upratovaní lístia myslite na bezpečnos

Hoci je manipulácia s vysávačmi a fúkačmi lístia jednoduchá a môže sa zdať, že maximálne bezpečná, je potrebné dodržiavať pri práci s nimi určité bezpečnostné opatrenia, ktoré vás ochránia pred úrazom:

  • Obzvlášť u benzínových vysávačov a fúkačov lístia je vhodné z dôvodu vysokej hlučnosti používať špunty do uší alebo slúchadla. Zabránite tak tomu, že vám ešte celý večer bude „hučať v hlave“ a v extrémnych prípadoch aj prípadnému poškodeniu sluchu – týmto problémom môžete pohodlne predísť obstaraním akumulátorového fúkača lístia, ktorý je tichý.
  • Nezávisle na variante pohonu je vhodné najmä pri upratovaní spevnených plôch, príjazdových ciest či chodníkov používať rukavice, ochranné okuliare a oblečenie s dlhými rukávmi a nohavicami, ktoré vás ochránia pred odletujúcimi kamienkami či rozvírenými zrnkami piesku.

Čo so zozbieraným lístím?

Na záver ešte vyvstáva otázka, ako zlikvidovať lístie, ktoré ste pomocou fúkačov či vysávačov nazhromaždili. Najefektívnejším spôsobom likvidácie lístia je jeho použitie do domáceho kompostu, a to najmä vďaka vysokému obsahu uhlíka – pozor si však dajte na lístie z orecha, ktoré je kyslé a obsahuje veľké množstvo trieslovín a ďalších látok, ktoré brzdia proces tlenia. Ak nemáte vlastný kompostér, môžete opadané lístie odviezť do najbližšej kompostárne, alebo ho umiestniť do kontajnerov na biologický odpad (bio kontajnerov), ktoré sú umiestnené v každom meste aj vo väčšine obcí. A samozrejme môžete lístie použiť aj na zakrytie chúlostivých drevín, kríkov a kvetov, kde poslúži ako spoľahlivá ochrana pred mrazom a úkryt pre drobné zvieratá a hmyz.



Ďalšie zaujímavé články:

Ako sa zbaviť spadnutého lístia?

Lístie, ktoré hrá všetkými farbami, vyzerá krásne na fotografiách z prírody či parko. Doma na záhrade ale môže znamenať boľavý chrbát po namáhavej práci... celý článok

Ako vybrať domácu vodáreň

Máte problém s prívodom vody na váš pozemok, záhradu, alebo do chaty, chalupy či domu?...celý článek

Ako vybrať krovinorez

Krovinorez sa dostane aj do miest, ktorých klasická kosačka nedosiahne! Poradí si na svahovitých pozemkoch ... celý článok