Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vybrať domácu vodáreň

Máte problém s prívodom vody na váš pozemok, záhradu, alebo do chaty, chalupy či domu? Riešením je domáca vodáreň, ktorá prečerpá vodu zo studne, jazierka alebo iného zdroja vody. Využitie preto nájde na záhrade i v domácnosti - základom úspechu je však nájsť vodáreň s parametrami, ktoré sú vhodné pre vaše využitie. Radi vám poradíme s výberom vhodnej domácej vodárne, ktorá vám bude niekoľko rokov efektívne a spoľahlivo slúžiť!

Na čo slúži domáca vodáreň a ako funguje?

Domáca vodáreň slúži na čerpanie pitnej i úžitkovej vody. Využiť ju môžete tiež na odčerpanie vody. Princíp fungovania domácej vodárne je pomerne jednoduchý. Základom je čerpadlo a tlaková nádoba na vodu. Vďaka vysokému tlaku v nádobe je voda po otvorení vodovodného kohútika hnaná vodovodnými rúrkami do miesta odberu. Pri poklese tlaku vo vodovodnom systéme sa čerpadlo automaticky zapne a vodu opäť dočerpá.

→ Aké sú najobľúbenejšie druhy domácich vodární?

Domáca vodáreň s tlakovou nádobou

Povrchové domáce vodárne s expanznou nádobou sú obľúbené predovšetkým pre priaznivú obstarávaciu cenu a jednoduché konštrukčné riešenie. Tento typ vodárne sa skladá z čerpadla, ktoré je schopné vyčerpať vodu z hĺbky až 8 metrov, tlakovej nádoby a tlakového spínača, ktorý spustí čerpadlo vždy, keď poklesne tlak v nádobe.

Automatická domáca vodáreň

Jedná sa o kompaktné domáce vodné automaty s čerpadlom, malou tlakovou nádobou a frekvenčným meničom. Tieto domáce vodárne sú veľmi jednoduché na ovládanie, stačí nastaviť požadovaný tlak, a ďalej už pracuje prístroj samostatne. Vynikajú tiež tichou prevádzkou a moderným ovládaním, počítať však musíte s vyššou obstarávacou cenou.

TIP:V prípade, že plánujete čerpať vodu z hĺbky viac, než je cca 8 metrov, je potrebné vybaviť sa domácou vodárňou s ponorným čerpadlom, ktoré je na tieto hĺbky konštruované.

Domácu vodáreň vyberajte podľa tlakovej nádoby, prietoku a dopravnej výšky!

Teraz sa zameriame na to, ako domácu vodáreň vybrať. Na trhu nájdete mnoho modelov, ktoré sa líšia veľkosťou aj prevedením tlakovej nádoby, prietokom vody i dopravnou výškou. Prečo sú tieto parametre podstatné, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Prietok domácej vodárne závisí od účelu využitia

Prietok značí počet litrov vody, ktoré je vodáreň schopná dodať počas 1 minúty, alebo max. množstvo vody, ktoré je schopná prečerpať do 1 hodiny. Optimálny prietok závisí na účele využitia vodárne. Je rozdiel, či hľadáte vodáreň pre domáce zásobovanie vody, alebo ju plánujete používať na zavlažovanie záhrady.

→ Pri výbere optimálneho prietoku vody sa môžete inšpirovať orientačnou tabuľkou:

Účel využitia domácej vodárne Optimálny prietok vody
Dodávka vody do domácnosti 2 – 4 m³/h
Zavlažovanie záhrady 1,5 m³/h
Prečerpávanie/odčerpávanie vody 3 m³/h

* Tabuľka je len orientačná, závisí aj od veľkosti domácnosti alebo záhrady.

Pred kúpou je potrebné zistiť, akú dopravnú výšku vodárne potrebujete

Dopravná výška je ďalším kľúčovým parametrom, na ktorý by ste pri výbere vodárne mali brať ohľad. Značí, do akej výšky a vzdialenosti je vodáreň schopná vodu vyčerpať, teda zjednodušene povedané, aká môže byť maximálna vzdialenosť medzi domácou vodárňou a zdrojom vody. Prakticky sa jedná o súčet sacej a výtlačnej výšky:

Sacia výška

Značí, z akej hĺbky a vzdialenosti je vodáreň schopná vodu nasať. Počíta sa na metre, pričom platí, že každý zvislý meter = 1 m sacia výšky. V prípade horizontálneho potrubia počítame 10 metrov potrubia ako 1 meter sacej výšky. Sacia výška domácich povrchových vodární dosahuje max. 8 - 9 metrov.

Výtlačná výška

Udáva, do akej výšky a vzdialenosti dokáže vodáreň vodu vytlačiť. Opäť sa počíta na metre s tým, že podmienky sú rovnaké ako v predchádzajúcom prípade - 1 zvislý meter = 1 meter výtlačnej výšky, 10 horizontálnych metrov = 1 meter výtlačnej výšky.

Je teda potrebné najskôr zistiť a zmerať, ako dlhé bude vodovodné potrubie a aký výškový horizont prekoná.

Tlaková nádoba musí mať dostatočný objem

Súčasťou väčšiny domácich vodární je tlaková, čiže expanzná nádoba. Tá pomáha s čerpaním vody a zároveň pomáha optimalizovať tlak v potrubí. Tlakové nádoby majú zvyčajne membránu z gumy a dosahujú objemom 10 - 100 litrov. Všeobecne možno povedať, že pre bežnú štvorčlennú rodinu je objem expanznej nádoby 80 - 100 litrov optimálna.

Ako vybrať domácu vodáreň

Aké funkcie a vybavenie by mala mať kvalitná domáca vodáreň?

  • Spätná klapka - zabraňuje odtoku vody späť k zdroju.
  • Manometer - ukazuje aktuálny tlak v tlakovej nádobe.
  • Tepelná ochrana - chráni pred skratom, v prípade prehrievania sa vodáreň automaticky vypne.
  • Ochrana na sucho - v prípade, že hladina vody v nádrži príliš klesne, čerpadlo prestane spínať, aby nedošlo k poruche vodárne
INFO: K zapojeniu domácej vodárne budete potrebovať aj ďalšie príslušenstvo, napríklad v podobe spojky, predfiltra alebo sacej hadice.

Domáca vodáreň Grundfos pomôže optimalizovať tlak vody

Kvalitné domáce vodárne Grundfos sú schopné vyriešiť problém s nedostatočným alebo kolísavým tlakom vody vo vašej domácnosti. Vodárne Scala sú komplexné domáce vodárne, ktoré majú sací výkon až 8 metrov. Tieto tiché moderné vodárne sú schopné zvýšiť a potom udržiavať konštantný tlak vody v celej domácnosti.

Domáca vodáreň Grundfos

Najčastejšie kladené otázky pri výbere domácej vodárne

Ako zapojiť domácu vodáreň?

Pri zapojení domácej vodárne postupujte presne podľa predpísanej schémy pre daný typ vodárne, ktoré by malo byť súčasťou balenia každej domácej vodárne.

Ako natlakovať domácu vodáreň?

Ak v expanznej nádobe poklesne tlak pod optimálnu hodnotu, následkom bude časté spúšťanie čerpadla. V tejto chvíli je potrebné expanznú nádobu natlakovať. To urobíte tak, že najskôr odpojíte vodáreň od zdroja energie. Potom vypustite za pomoci kohútika všetku vodu z nádoby. Pomocou hustilky alebo kompresoru napumpujte expanznú vodáreň, najčastejšie je optimálna hodnota tlaku 1,8 bar. Nakoniec kohútik uzavrite a vodáreň opäť zapnite.

Aký je rozdiel medzi povrchovou domácou vodárňou a vodárňou s ponorným čerpadlom?

Kým povrchová domáca vodáreň má obmedzenú saciu výšku (max. 9 m), domáce vodárne s ponorným čerpadlom sú schopné čerpať vodu aj zo studní hlbokých desiatky metrov.