10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako zariadiť malý byt pre praktické a pohodlné bývanie

Malé byty a garsónky sa mnohokrát môžu zdať orieškom, čo sa týka ich vybavenia a zariadenie na pohodlné bývanie. Nemusíte však zúfať, pokiaľ budete pri zariaďovaní bytu postupovať s rozvahou a dômyslom, podarí sa vám vykúzliť praktické bývanie a útulný priestor, kam sa budete radi vracať! V nasledujúcich riadkoch prinášame množstvo praktických tipov, ktoré vám so zariadením vášho existujúceho, alebo nového domova pomôžu!

Ako zariadiť malý byt pre praktické a pohodlné bývanie
Bez nákresu sa nezaobídete

Pokiaľ sa púšťate do rozsiahlej úpravy či rekonštrukcie malého bytu, zo všetkého najskôr si na papier alebo v počítači nakreslite plánik bytu z pôdorysu, pokiaľ ho nemáte k dispozícii. Je potrebné, aby všetky steny a ich rozmery boli dôkladne a presne zakreslené, vrátane dverí, okien a podobne. Čím presnejší plánik bude, tým lepšie sa vám bude usporiadanie bytu navrhovať.

Potom si s rozmyslom rozvrhnite základné rozdelenie bytu - priestor pre kuchyňu, obývaciu izbu, spáleň, prípadne detskú izbu, pracovňu a pod. Konkrétne riešenie sa bude odvíjať predovšetkým od priestorových dispozícií bytu - je rozdiel, či sa jedná garsónku, 1+1 alebo 2+ kk.

V tejto fáze si doprajte dostatok času, dôkladne zvážte všetky pre a proti a nechajte si poradiť od ďalších rodinných príslušníkov, priateľov, prípadne odborníkov.

Používajte svetlé farby, ktoré interiér opticky zväčšia a rozjasnia

Pri zariaďovaní bytu sa, pokiaľ možno, vyhnite tmavým farbám, ktoré priestor opticky zmenšia. Pokiaľ máte tmavé farby v obľube, nechajte ich vyniknúť na drobných dekoráciách a doplnkoch. Steny, podlaha aj nábytok by však mali byť svetlé, bez výrazných dekorov, ktoré môžu na malom priestore pôsobiť chaoticky. Použitím svetlých odtieňov farieb (napr. biela, šedá, béžová alebo pastelové odtiene farieb) dosiahnete vzdušnosť a optické zväčšenie priestoru, v ktorom sa vám bude dobre žiť, pracovať, tvoriť aj relaxovať.

Pokiaľ chcete priestor opticky rozdeliť – napríklad kuchyňu od obývačky, môžete steny farebne oddeliť. Vyhnite sa však radšej ostrým, alebo sýto farebným kontrastom, voľte skôr farby, ktoré navzájom korešpondujú.

Celý byt by mal byť štýlovo aj farebne zjednotený

Veľmi dôležité je, aby ste celý obytný priestor pojali komplexne av jednotnom štýle. Len tak bude pôsobiť celistvo a úhľadne. Nezáleží na tom, aký štýl je vám blízky, či už sa jedná o boho, škandinávsky alebo minimalistický štýl – v prípade ich kombinácie by však priestor mohol pôsobiť prezdobene a nejednotne.

🠦 Pokiaľ je to možné, voľte všade jednotnú farbu aj štýl podlahovej krytiny, ktorá priestor opticky zväčší. Totožné by mali byť tiež obrubne a výplne dverí a jednotná farba stropu.

Stavte na vstavaný nábytok

Pretože uložiť všetky svoje osobné veci do malého bytu nie je jednoduché, mali by ste sa snažiť využiť každý centimeter miesta. Skvelým pomocníkom v tomto ohľade je vstavaný nábytok, ktorý si môžete bežne zakúpiť alebo nechať vyrobiť od stolára na mieru, pokiaľ je priestor netradične koncipovaný. Vďaka tomu je možné priestor okolo stien zaplniť až po strop a využiť ho tak na maximum.

Uložené veci v skrinkách budú v bezpečí a nebudú v byte zbytočne vynikať. Dekor skríň môžete voliť vo farbe steny, s ktorou vďaka tomu dokonale splynú. Týmto spôsobom môžete riešiť priestranné skrine, predsieňové skrine aj kuchynskú linku.

TIP! K tomu, aby ste sa pohodlne dostali aj do vyšších poschodí skríň, stačí zaobstarať skladacie schodíky.
S prepažením miestnosti pomôžu zásteny, závesy a paravány

Pokiaľ máte k dispozícii iba jednu miestnosť, do ktorej potrebujete umiestniť kuchyňu, spálňu, obývaciu izbu i pracovňu, ako skvelé riešenie pre optické rozdelenie priestoru sa ponúkajú najrôznejšie zásteny – tie môžu mať podobu dlhých závesov, paravánov alebo posuvných výplní, ktoré prepúšťajú dostatok svetla, zároveň však priestor rozdelia a čiastočne odhlučnia. Paravánom alebo knihovňou si môžete od zvyšku bytu oddeliť napríklad posteľ, získate tak väčší pocit súkromia.

Doplnky vyberajte s citom, aby ste malý priestor nezahltili

Ku konečnej fáze zariaďovania bytu patria samozrejme doplnky v podobe obrazov, dekoračných vankúšov, plédov, svietidiel, kusových kobercov a podobne. Snažte sa, aby spolu doplnky farebne aj typovo ladili – v tomto prípade sa nemusíte báť ani výraznejších farieb, ktoré budú v kontraste so zvyšnou časťou bytu. Vďaka nim získa interiér šmrnc a priestor rozžiari!

Pri výbere menších kúskov nábytku, ako sú stoličky alebo stoly, sa nebojte voliť transparentné materiály, ako je sklo alebo tvrdený plast – nebudú v malej miestnosti pôsobiť objemne, ale naopak veľmi vzdušne!

S malým priestorom vedia často až prekvapivo kúzliť nástenné zrkadlá, ktoré by ste určite nemali vynechať! Pripevnite ich na stenu, šatníkovú skriňu alebo nad pohovku a uvidíte, ako sa priestor opticky rozšíri! Čo sa týka záclon do okien, vyberajte ideálne také, ktoré budú prepúšťať maximum svetla a vyhnite sa, pokiaľ možno, veľkým vzorom.

Vychytávky do malého bytu, bez ktorých sa nezaobídete

Teraz vám predstavíme praktické triky a vychytávky, vďaka ktorým výrazne ušetríte priestor v jednotlivých častiach bytu!

Kuchyňa

  • Do malých bytov sa najlepšie umiestňujú rovné alebo rohové kuchynské linky. Pokiaľ chcete miestnosť pocitovo rozdeliť od obývacej izby, môžete zvoliť rohovú zostavu, na ktorú nadväzuje do priestoru barový pult, ktorý slúži ako jedálenský stôl.
  • Vyberajte umývačku riadu, sporák alebo práčku v tzv. Slim verzii, ktorá je oproti bežným modelom výrazne užšia a ušetrí v priestore kuchynskej linky aj viac ako 10 cm.
  • Ak žijete v domácnosti sami alebo v páre, pravdepodobne si vystačíte s menšou chladničkou, ktorú je možné zakomponovať do spodnej časti linky, ušetríte tak vrchný priestor pre ďalšie police alebo skrinku na uloženie kuchynského vybavenia.
  • V prípade stiesneného priestoru sa nebojte zaobstarať závesný alebo rozkladací jedálenský stôl, ktorý v čase nevyužitia jednoducho zložíte a budete mať viac priestoru na pohodlný pohyb po kuchyni.

Obývacia izba a spálňa

  • Aby ste ušetrili miesto, môžete si zaobstarať rozkladaciu sedaciu súpravu, ktorá bude slúžiť k odpočinku aj spánku. Dôrazne však odporúčame vyberať skutočne kvalitné modely, ktoré poskytujú, predovšetkým počas spánku, dostatočný komfort a nebudú viesť k bolestiam chrbta a ďalším zdravotným komplikáciám.
  • Skvelým doplnkom je tiež podnožka alebo taburet s úložným priestorom, ktorý využijete v prípade väčšej návštevy, ako klasickú podnožku a zároveň aj úložný priestor.
  • Kvalitný spánok je veľmi dôležitý, preto pokiaľ si na malom priestore nemôžete dovoliť samostatnú spálňu, môže byť vhodným riešením obstaranie vyklápacej postele. Tú počas dňa jednoducho sklopíte pozdĺž steny a nezaberie tak takmer žiadne miesto.