Ako vybrať vysávač

Vysávač je nenahraditeľným pomocníkom pri udržiavaní poriadku. Moderné prístroje si poradia nielen s kobercom, ale dokážu aj vytrieť podlahu a vysať tekutiny. Revolúcia prebehla aj v systéme ukladania nazbieraného odpadu. Klasické vrecká nahrádzajú špeciálne nádoby, ktoré možno bez problémov vysypávať po každom vysávaní a zabrániť tak množeniu roztočov a plesní.

Suché alebo mokré satie

Mnoho ľudí sa pred nákupom rozhoduje, či zostať pri osvedčenej klasike a vysávať suchým spôsobom, alebo si kúpiť vysávač s funkciou mokrého satia. Takéto prístroje dokážu vyprať koberec, ale aj vytrieť podlahu. Na prvý pohľad zdanlivo univerzálnosť v mnohých prípadoch naráža na komfort obsluhy. Mokrý proces si vyžaduje iný typ filtrov a pri zmene technológie sa nevyhnete viac či menej zložitému prestavovaniu prístroja. Preto si najskôr dobre premyslite, čo od svojho nového vysávača očakávate (teda okrem dokonale čistej podlahy).

Vrecko alebo záchytná nádoba

Výsledkom luxovania je odpad. Najčastejšie vo forme prachu, vlasov a ďalších podobných častíc. Jeho zachytávanie, manipulácia s ním môže prebiehať hneď niekoľkými spôsobmi. U vysávačov nachádzame dva základné mechanizmy: zber do vrecka a do pevnej nádoby. Oba systémy majú svojich priaznivcov a odporcov. Tradičné “vreckové" riešenie uprednostňuje mnoho ľudí z dôvodov historických (sú na ne z minulosti zvyknutí), ale i praktických. Vrecko má dlhú životnosť a pri jeho výmene sa prakticky nedostávate do styku s nazbieranými odpadom. Záchytná nádoba oproti tomu šetrí náklady (nekupujete náhradné sáčky) a umožňuje komfortné vyprázdňovanie po každom vysávaní. Niekomu však môže vadiť potenciálny styk s prachom v priebehu vysypávania.

Sací výkon versus príkon

Dôležitým parametrom s priamym vplyvom na kvalitu vysávania je výkon satia a príkon prístroja. Najčastejšie sa stretnete s druhým z údajov, ktorý sa v kategórii bežných vysávačov pohybuje medzi 1000 - 2000 W. Reálny sací výkon zodpovedá určitému zlomku veľkosti príkonu, a to cca jednej štvrtine. Okrem iného je potrebné mať na vedomí, že výkon so stupňom zaplnenia vrecka klesá. Vysávač je nepoužiteľný bez kvalitnej regulácie výkonu. Tá môže prebiehať skokovo a prepínačom, v niektorých prípadoch dokonca priamo ovládačom na rúčke trubice.

Filtre – potreba nielen pre astmatikov

Súčasné moderné prístroje disponujú vyspelými systémami filtrácie prúdiaceho vzduchu. Klasická je kombinácia vstupného filtra pri saní motora a výstupné varianty na zadnej strane prístroja. Ich úlohou je chrániť zariadenie a odstraňovať častice a škodlivé mikroorganizmy. Samostatnou kategóriou sú špeciálne HEPA filtre, odstupňované podľa účinku číselnou radou. Maximálnu ochranu poskytuje stupeň 13, ktorý je schopný odfiltrovať 99,9% nečistôt. Takéto riešenie je vhodné (nielen) pre alergikov. Navyše existujú aj vodou umývateľné varianty s niekoľkoročnou životnosťou.

Trubice a špeciálne nadstavce

Každý povrch má svoje špecifiká, ktorým sa výrobcovia vysávačov snažia všemožne prispôsobiť. Špeciálne nástavce a multifunkčné hubice na vysávanie kobercov (kefová turbína), plávajúcich podláh, čalúnenia a zle dostupných priestorov bývajú často už základnom vybavení (neplatí pre turbínu). Samostatnou kategóriou sú nadstavby pre mokré vysávanie (viď. bod 1). Rozdiely nachádzame aj v trubiciach a prívodných hadiciach. Teleskopické verzie ponúkajú komfort plynulého nastavenia dĺžky a úsporu miesta (zasúvajú sa do seba). Niektorí výrobcovia na ne navyše umiestňujú aj viac či menej sofistikované ovládače výkonu.

Napájanie zo siete alebo akumulátorom

Väčšina modelov je napájaná z elektrickej siete. V takom prípade je dobré si zistiť, ako dlhú prívodovú šnúru budete mať k dispozícii. Nie je nič horšie, ako kvôli upratovaniu najvzdialenejšej miestnosti vypínať a znovu zapínať vysávač. Akumulátorové prístroje tento hendikep kompenzujú interným zdrojom energie. Nabíjaciu batériu nemožno porovnávať s 220 voltmi zo zásuvky a tomu zodpovedá aj nízky a časovo obmedzený výkon. Ten sa pohybuje v oblasti minút, typicky 6-8 minút. Drobné "havarijné" luxovanie zvládne bez väčších problémov, ale pre pravidelné vysávanie väčších plôch je absolútne nevhodný.

Mali by ste vedieť

Do úžitkovej hodnoty sa počíta aj komfort spojený s používaním vysávača. Nezabudnite, že správna konštrukcia koliesok výrazne zjednoduší posun po krajine, ergonomické madlo luxovania schodov. Rovnako tichý chod nie je štandardom. Ak pri vysávaní požadujete maximálne ticho, vyberte si model s najnižšou hodnotou hlučnosti (minimum je 68 dB). I stým bonusom po čerstvo dokončenom vysávaní môže byť všadeprítomná osviežujúca vôňa. Nemožné? Omyl, vďaka aromatizovaným tabletám, ktoré sa vkladajú priamo do vrecka, môže celá vaša domácnosť pripomínať lesnú paseku alebo jahodové polia. Teda, ak o to stojíte.