Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vybrať žehličku

Výber novej žehličky nie je žiadna veľká veda - aj keď na prvý pohľad nespoznáte, ktorá je tá najlepšia pre vás. Premyslite si, koľko bielizne žehlíte, ako často a či potrebujete žehličku na hromady detského oblečenia alebo skôr na košele a jemné hodvábne blúzky.

Video: Koupě žehličky nemusí být věda

Aký typ žehličky sa pre vás hodí?

Než si začnete prehliadať rôzne modely žehličiek, zorientujte sa v jednotlivých typoch. Vďaka tomu zúžite okruh možností a ušetríte veľa času. Podľa náročnosti vášho žehlenia máte na výber zo štyroch hlavných typov žehličiek.

Suché žehličky si vyberajú milovníci klasiky

Jednoducho sa ovláda, ľahko udržuje, je ľahká, skladná a už s ňou niekedy žehlil snáď každý. Máme na mysli klasickú suchú žehličku, ktorá nevyužíva paru.

Býva lacnejšia ako naparovacia žehlička a hodí sa pre tých, ktorí nemajú moc žehlenia a žiadne špeciálne funkcie na svoje novej žehličke nepotrebujú.

So suchými žehličkami zvládnete väčšinu textilných materiálov, ale pozor na niektoré umelé vlákna – tie suchou žehličkou nežehlite.

Ako vybrať žehličku.
Naparovacie žehličky nájdete vo väčšine domácností

Najobľúbenejšie sú naparovacie žehličky, s ktorými zvládnete všetky typy tkanín. Automaticky a plynule bielizni dávkujú paru a teplo a tým ho robia poddajnejšie. Oceníte ju pri bežnom žehlení alebo aj v prípadoch, keď:

  • vám bielizeň preschne
  • alebo je z veľmi mačkavých materiálov.

Jednou z obľúbených funkcií naparovacích žehličiek je automatické vypnutie. Má ho väčšina modelov a znamená to, že ak od žehličky odbehnete a zabudnete na ňu, sama sa vypne.

Na žehličke oceníte to, že môžete sami pridať množstvo pary - napríklad keď žehlíte preschnuté oblečenie.

Na žehličke oceníte to, že môžete sami pridať množstvo pary - napríklad keď žehlíte preschnuté oblečenie.

Parné žehličky pre náročné žehlenie

Žehlíte aj viac ako hodinu v kuse, máte veľa bielizne a spotrebujete veľa pary? Potom sa porozhliadnite po žehličkách s externým zásobníkom pary. Hovorí sa im tiež parné žehličky a skladajú sa z:

  • generátora pary, do ktorého nalejete vodu,
  • tela žehličky,
  • kábla, ktorý prepája generátor a žehličku,
  • kábla, ktorý vedie zo zásobníka do zásuvky.

Vďaka tomu, že je telo žehličky oddelené od zásobníka vody, je žehlička ľahká a ľahšie sa s ňou pracuje.

Externý generátor navyše vyprodukuje oveľa viac pary než naparovacia žehlička a zvláda to aj pri nižšej teplote. Vďaka tomu žehlíte rýchlejšie, pretože bežné bielizeň väčšinou stačí prejsť žehličkou len raz alebo dvakrát.

Vyššie modely parných žehličiek tiež zvládajú rozpoznať materiál a automaticky mu prispôsobia svoju teplotu. Okrem toho si nemusíte robiť hlavu ani s čistením žehličky - väčšina má automatický odvápňovací systém.

Parné žehličky môžete vybrať:

  1. s bojlerom
  2. alebo s vykurovacím telesom.

Väčšinou sa stretnete s prvým typom. Ten ohrieva v bojleri všetku vodu naraz a vďaka tomu je účinnejšia a má aj vyšší parný ráz.

Parná žehlička s vykurovacím telesom rozdeľuje vodu do dvoch nádob. V jednej z nich zahrieva vodu a postupne ju dopĺňa z druhej nádržky, kam nalejete teplú vodu z vodovodu. Obvykle máva nižší výkon ako žehličky s bojlerom.

Naparovačky odevov využijete aj na spoločenské odevy alebo závesy

Profesionálnym žehliacim nástrojom sú naparovače. Od väčšiny žehličiek sa líšia tým, že bielizeň žehlia vo zvislej polohe zavesené na ramienku. Vďaka tomu narovnáte aj malé záhyby a prádlo nebudete sami pri žehlení stláčať. Zároveň sa vyhnete odleskom, ktoré na látke niekedy vznikajú pri klasickom žehlení.

S naparovačom zvládnete aj náročné bielizeň, na ktoré sa klasická žehlička nehodí:

  • poťahy na pohovku,
  • saká a kabáty,
  • záclony a závesy
  • alebo umelé materiály.

Horúca para má navyše aj ďalšiu výhodu - bielizeň okrem uhladenia tiež dezinfikuje.

 Nie je naparovač ako naparovač.

Nie je naparovač ako naparovač.

5 vlastností žehličky, o ktoré sa oplatí zaujímať

Už máte jasno v tom, s akými typmi žehličiek sa pri nakupovaní stretnete a ktorá vám doma najviac pomôže. Ešte než začnete prechádzať ponuku žehličiek, prečítajte si, na aké ďalšie vlastnosti si dať pri nákupe pozor.

Na tieto vlastnosti sa pri výbere žehličky zamerajte.

Na tieto vlastnosti sa pri výbere žehličky zamerajte.

Príkon a výkon

Ako rýchlo sa žehlička zahreje a koľko pary vyrobí? To zistíte z hodnôt príkonu a parného výkonu - čísel, ktoré vám pomôžu s výberom žehličky.

Príkon udáva rýchlosť nahriatia žehličky potom, čo ju zapojíte do elektriny. Príkon žehličky by nemal byť nižší ako 1400 wattov, ideálne hodnoty sa pohybujú medzi 2000 a 2800 wattami.

Parný výkon s príkonom súvisí. Aby žehlička produkovala dostatok pary za nejaký časový úsek, musí mať dobrý parný výkon. Parný výkon sa obvykle pohybuje v rozmedzí od 0 približne do niekoľkých stoviek gramov za minútu parných žehličiek a ideálna hodnota vašej novej žehličky je 50 gramov za minútu.

Okrem parného výkonu, presnejšie stálej páry majú žehličky tiež funkciu parný ráz. Vďaka nej naraz vypustíte viac pary, napríklad keď žehlíte obtiažny kúsok. Vaša nová žehlička by ideálne mala mať hodnotu parného rázu asi 150 až 200 gramov za minútu.

Tlačidlo parného rázu je na madle žehličky, kde ho kedykoľvek pohodlne stlačíte.

Tlačidlo parného rázu je na madle žehličky, kde ho kedykoľvek pohodlne stlačíte.

Odvápnenie

Vedeli ste, že do niektorých naparovacích žehličiek správne patrí destilovaná voda? Ak žehlička nemá odvápňovací mechanizmus, vodou z kohútika uškodíte jej aj bielizni. V žehličke sa totiž usadzuje vodný kameň z kohútikovej vody, zanáša ju a znečisťuje bielizeň.

Ak nechcete na žehlenie zháňať destilovanú vodu, pozrite sa po modeli s odvápňovacím systémom - je ich väčšina.

Anti-drip systém

S anti-drip alebo tiež drip-stopom sa stretnete v naparovacích žehličkách, kde hrozí odkvapkávanie vody, ktorá sa nepremenila na paru.

Keď znížite teplotu, môže z naparovacej žehličky začať vytekať voda, ktorá sa prestáva meniť na paru. Pokiaľ si zaobstaráte žehličku s anti-dripom, systém sa pri znížení teploty aktivuje a zabráni vytekaniu vody z naparovacích otvorov.

 Vďaka anti-drip funguje naparovanie bez vedľajších efektov.

Vďaka anti-drip funguje naparovanie bez vedľajších efektov.

Žehliaca plocha

Aj keď na žehliacu plochu na rozdiel od tela žehličky moc nevidíte, je to asi najdôležitejšia časť vašej novej žehličky. Ak je žehliaci povrch kvalitný, žehlička skvele kĺže po oblečení.

Určite tušíte, že to nie je všetko. Dbať na kvalitný povrch sa oplatí hlavne kvôli životnosti žehličky. Nekvalitné povrchy sa časom ničia a robia sa v nich dierky a zúbky, ktoré sa pri žehlení zasekávajú do bielizne.

Vhodné povrchy na vašej novej žehličke sú:

  • keramika,
  • platinum,
  • zafír,
  • paládium
  • a ďalšie plochy s nepriľnavým povrchom.

Lacnejšie a viac bežné sú žehliace plochy z hliníka, teflónu alebo nerezu.

Žehličky s technológiou OptimalTEMP pokojne nechajte položenej priamo na bielizni, keď si potrebujete od žehlenia odskočiť. Automaticky sa totiž vypnú.

>Žehličky s technológiou OptimalTEMP
Hmotnosť žehličky

Čím ťažšia žehlička, tým lepšie vyžehlené prádlo. Tiež ste to niekedy počuli? Áno, predtým to platilo. Ale dnes už ťažká žehlička väčšinou neznamená výrazne lepšie vyžehlené prádlo.

Ak žehlíte bielizeň až niekoľko dní po uschnutí, ušetrí vám ťažšia žehlička časť práce. Váha totiž pôsobí na vyschnuté prádlo a pomáha ho rýchlejšie narovnať.

Ak sa k žehleniu zvyčajne dostanete skoro hneď, oplatí sa skôr ľahšia žehlička. Vďaka zbytkom vlhkosti po látke ľahšie kĺže a pravdepodobne s ňou zvládnete vyžehliť aj viac bielizne - nebudú vás totiž bolieť chrbát a ruky.

Pri kúpe naparovacej žehličky myslite aj na to, že k jej váhe musíte pripočítať aj vodu.