Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vybrať multimediálne centrum

V prípade, že doma nemáte Smart TV, ale radi by ste využívali smart funkcie, ktoré ponúka, nemusíte zúfať! Nie je treba hneď investovať do nového televízora, pokiaľ ten súčasný stále funguje, stačí si zaobstarať multimediálne centrum – skladné zariadenie s operačným systémom, ktoré všetky moderné funkcie umožní! Ako na jeho výber, čo nepodceniť a čo všetko vie?


Pre koho je vhodné multimediálne centrum a čo dokáže?

Multimediálne centrá sú vhodné pre tých, ktorí vlastnia starší televízor a želajú si rozšíriť jeho programy aj funkcie. Čo všetko dokáže multimediálne centrum?

Ako vybrať multimediálne centrum
 • Umožňuje prehrávať filmy, hudbu, videá a fotografie.
 • S jeho pomocou je možné prehrávať videá a programy z Youtube, Netflix a pod.
 • K dispozícii je internetový prehliadač – môže slúžiť ako nenáročný počítač.
 • Využijete ho na hranie hier.
 • Niektoré modely slúžia aj ako úložisko.
TIP! Pokiaľ chcete vaše TV vybavenie komplexne modernizovať alebo starý TV už dosluhuje, kúpte si rovno nový smart televízor, ktorý všetky spomínané funkcie ponúka.

Multimediálne centrum s HDD alebo bez?

Multimediálne centrá môžeme deliť na 2 základné typy, pri výbere záleží predovšetkým na tom, akým spôsobom ich chcete využívať:

Multimediálne centrá bez možnosti HDD

Do týchto prístrojov, ktoré zaobstaráte za nízku cenu, nie je možné vkladať interné úložisko. Sú vhodné pre tých, ktorí nemajú potrebu relácie nahrávať a sledovať spätne.

Sú drahšie, umožňujú vloženie interného disku, na ktorý je možné nahrávať relácie, ktoré si môžete neskôr prehrať alebo uložiť. Interný disk však nie je obvykle súčasťou multimediálneho centra a treba ho dokúpiť zvlášť.

Ako na výber multimediálneho centra? Zohľadnite tieto parametre!

Multimediálne centrum vyberajte tak, aby vám čo najviac vyhovovalo. V prvom rade vás čaká rozhodnutie, aký operačný systém si vyberiete - ten je totiž mozgom celého zariadenia. Z dôležitých komponentov je potrebné vymenovať grafickú kartu a procesor, ktorý riadi všetky úlohy. V neposlednom rade sa zamerajte na to, aké formáty podporuje a akými výstupmi na pripojenie ďalších zariadení je vybavené.

Zvoľte si vhodný operačný systém

Operačný systém ovplyvňuje fungovanie celého zariadenia - vytvára celé jeho prostredie. Najrozšírenejšie sú tieto dva operačné systémy:

Je najpoužívanejší, má rovnakú formu ako Android operačný systém v smartfónoch. Vyniká tak jednoduchým a prehľadným ovládaním, ktoré väčšina používateľov dobre pozná, a širokou variabilitou využitia s pomocou mnohých aplikácií.

Operačný systém spoločnosti Apple nadchne všetkých fanúšikov tohto výrobcu. Pokiaľ teda vlastníte aj iné zariadenia Apple, je tento operačný systém ideálnou voľbou, umožní totiž prepojiť televízor s ostatnými zariadeniami.

Základ multimediálneho centra tvorí procesor a grafická karta

Úlohou procesora je prijímať informácie a potom ich vysielať, preto by ste mali dbať na kvalitu jeho prevedenia. Zásadný je výkon, ktorý má vplyv na plynulosť vysielania. Ak by ste vybrali multimediálne centrum s nevýkonným procesorom, mohlo by to mať za následok nepríjemné kosenie obrazu a výrazného zníženia zážitku zo sledovania. Vyberajte preto modely s minimálne štvorjadrovým procesorom s frekvenciou 2,0 GHz.

Čo sa týka grafickej karty, pri jej výbere spozornite predovšetkým, pokiaľ máte v pláne hrať hry. Obvykle sa používajú grafické čipy totožné s tými pre smartfóny.

Aké funkcie a príslušenstvo multimediálne centrá ponúkajú?

Teraz sa bližšie zameriame na funkcie a schopnosti, ktoré jednotlivé modely multimediálnych centier ponúkajú. Tie sa samozrejme čiastočne odvíjajú od obstarávacej ceny zariadenia, preto by ste si pred nákupom mali ujasniť, čo všetko od zariadenia očakávate, a podľa toho vyberať.

3D

Umožňuje zobrazenie 3D priestoru, zvýši tak s použitím 3D okuliarov zážitok zo sledovania.

DVB-T2 tune

Nahrádza set-top-box a umožňuje príjem digitálneho vysielania.

Trojrozmerný zvukový systém

Zaisťuje kvalitnú zvukovú projekciu, najčastejšie pomocou systému Dolby Atmos alebo DTS.

4K alebo 8K rozlíšenie

Nabízí lepší modely, zvyšují tak prožitek z filmu.

Ovládač

Súčasťou väčšiny zariadení je diaľkový ovládač, ktorý výrazne zvýši komfort pri ovládaní. Niektoré zariadenia je možné ovládať aj s pomocou smartfónu.

Podporované formáty

Aby ste nemali problém s prehrávaním niektorých formátov, zistite si, aké sú možnosti daného zariadenia. Medzi tie najdôležitejšie patrí AVI, MKV, WMV, DivX, MP3, MP4, a FLAC.

Vstupy a výstupy pri multimediálnych centrách

 • HDMI – najbežnejší konektor pre pripojenie k televízoru.
 • SCART – dnes už takmer nepoužívaný konektor, slúži však na pripojenie starších televízorov bez HDMI.
 • USB – slúži na pripojenie externých zariadení (flash disky, externé disky, klávesnice a pod.)
 • Koaxiálny vstup/výstup – je určený na pripojenie zvukovej techniky.
 • SPDIF – optický výstup
 • 3,5mm jack – využijete na zapojenie slúchadiel.
 • AV – anténny výstup.
 • Slot na kartu – na vloženie microSD karty.
 • LAN alebo Wi-Fi – umožňuje pripojenie ďalších zariadení online prenosom.
 • Bluetooth – funkcia bezdrôtového pripojenia ďalších zariadení s funkciou Bluetooth.

Najčastejšie kladené otázky pri výbere multimediálneho centra

Prečo si zaobstarať multimediálne centrum?

Multimediálne centrum dokáže takmer plnohodnotne nahradiť smart TV, je teda ideálny pre tých, ktorí vlastnia staršie modely televízorov a chcú vylepšiť ich funkcie a možnosti prehrávania.

Ako zapojiť multimediálne centrum?

Zapojenie multimediálneho zariadenia nie je nič ťažké, jednoducho postupujte podľa priloženého manuálu. Obvykle je nutné zariadenie pripojiť do zásuvky, následne prepojiť HDMI káblom k TV, poprípade pripojiť LAN káblom k modemu. Po zapnutí TV, prepnete televízor na daný zdroj (HDMI, SCART a pod.) a multimediálne zariadenie vás samo prevedie základnými nastaveniami, poprípade pripojením k Wi-Fi.

Je možné zapojiť multimediálne centrum do každého televízora?

Áno, pokiaľ disponuje HDMI, prípadne SCART vstupom. Totožným vstupom musí byť vybavené aj multimediálne centrum.