Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vybrať mobilný telefón

Mobilné telefóny patria dnes k nenahraditeľnej výbave takmer každého z nás. Slúžia nielen na komunikáciu s okolím, ale aj na prácu, počúvanie hudby, hranie hier alebo ďalšiu zábavu. Na trhu nájdete moderné smartfóny, ktoré ocenia predovšetkým mladšie a stredné generácie užívateľov, ale aj klasické tlačidlové telefóny pre seniorov, ktoré sú jednoduché na ovládanie. Poďme nahliadnuť do sveta mobilných telefónov a vybrať pre vás ten najlepší!

Chcete smartfón alebo klasický tlačidlový mobilný telefón?

Najskôr si prejdeme základné kategórie mobilných telefónov. Tie sa zameriavajú na rôzne typy užívateľov. Iné potreby a požiadavky na mobil bude mať teenager, obchodník, remeselník alebo senior. Pre každého je však na trhu mobilný telefón prispôsobený presne jeho potrebám.

Smartfón ponúka nepreberné množstvo funkcií a schopností!

Smartfóny patria medzi najvyhľadávanejšie a najobľúbenejšie na trhu. Sú vybavené operačným systémom, vďaka ktorému je možné využívať najrôznejšie aplikácie pre šport, počúvanie hudby, hranie hier, vykonávanie platobných transakcií, surfovanie na internete a množstvo ďalších úkonov, ktoré zjednodušia každodenný život. Ich súčasťou je aj kvalitný fotoaparát, ktorý úplne nahradí digitálne fotoaparáty.

 • všestranné využitie
 • priestranný displej pre pohodlné ovládanie
 • na trhu jsou modely ve všech cenových kategoriích
 • kratšia výdrž batérie a nižšia mechanická odolnosť
 • väčšie modely sa horšie ovládajú jednou rukou

→ Pri smartfónoch sa môžete bežne stretnúť s 2 operačnými systémami:

Smartfón s Androidom

Operačný systém Android od firmy Google je v mobilných telefónoch najrozšírenejší. Nájdete ho vo väčšine mobilných telefónov od najrôznejších výrobcov, preto si môžete vyberať modely zo všetkých kategórií. Výhody Androidu spočívajú v kompatibilite s iným príslušenstvom, možnosťou prepojenia s Google službami a možnosť prispôsobenia systému podľa potrieb. Nevýhodou môže byť nemožnosť odinštalovať niektoré predinštalované aplikácie, ktoré nevyužívate.

iPhone

Operačný systém iOS bol vyvinutý spoločnosťou Apple. Preto sa používa iba na zariadeniach iPhone. Tento systém je ideálny pre fanúšikov výrobkov Apple, ktorí ocenia bezchybnú prevádzku, prepracované detaily, ľahké a intuitívne ovládanie a to aj za vyššiu cenu prístroja. Nevýhodou iOS môže byť nekompatibilita s prístrojmi iných výrobcov.


Tlačítkové telefóny vynikajú jednoduchým ovládaním a dlhou výdržou!

Ďalšiu kategóriu tvoria mobilné tlačidlové telefóny, ktoré majú aj v dnešnej dobe svojich fanúšikov. Ide o telefóny s klasickou tlačidlovou klávesnicou a menším displejom. Slúžia predovšetkým na telefonovanie, písanie SMS alebo nastavenie budíka a ďalších základných funkcií. Tieto telefóny sú vďaka dlhej výdrži batérie vhodné pre cestovateľov, alebo seniorov, pre ktorých je tlačidlové ovládanie obvykle zrozumiteľnejšie. Na trhu už nájdete aj tlačidlové telefóny s Androidom.

 • veľmi dlhá výdrž batérie oproti smartfónu
 • zrozumiteľné a jednoduché ovládanie aj v rukaviciach
 • obmedzené množstvo funkcií
 • môže chýbať fotoaparát

Čo dokáže telefón pre seniorov?

Telefóny pre seniorov sú v prvom rade prispôsobené potrebám seniorov. Sú vybavené veľkými tlačidlami pre dobrý prehľad aj bez použitia dioptrických okuliarov SOS funkciami, ktoré môžu pomôcť v kritických situáciách a jednoduchým ovládaním, ktoré si aj starší človek ľahko a rýchlo osvojí.

Čo dokáže telefón pre seniorov?

Odolný telefón obstojí aj v náročných podmienkach!

Odolné outdoorové telefóny sú špeciálne konštruované pre tých, ktorí sa často pohybujú v prašnom alebo náročnom prírodnom prostredí, kedy hrozí potopenie telefónu do vody alebo jeho mechanické poškodenie. Tieto telefóny majú veľmi odolnú konštrukciu, ktorá odolá pádom, nárazom, vniknutiu prachu alebo vody. Nemusíte sa báť, aj tieto telefóny sú často vybavené množstvom moderných funkcií, ako iné smartfóny, nájdete však medzi nimi aj klasické tlačidlové modely.

 • odolná konštrukcia, ktorá obstojí aj v náročných podmienkach
 • praktická výbava v podobe termokamery a pod.
 • vodotesné a prachuvzdorné
 • vhodné pre outdoorových nadšencov i remeselníkov
 • väčšie rozmery
 • vyššia hmotnosť

Ako vybrať mobil? Rozhoduje trieda, pamäť, displej aj fotoaparát.

Teraz sa zameriame na to, ako postupovať pri výbere mobilného telefónu a vysvetlíme si, aké parametre sú pri výbere kľúčové a prečo. Pamätajte, že je vždy potrebné odpichnúť sa od vašich požiadaviek, ktoré nastavia, akú úroveň a schopnosti prístroja hľadáte. 

Aká trieda smartfónu bude pre vás tá pravá?

Mobilné telefóny z radov smartfónov môžeme deliť do jednotlivých tried. Podľa toho, do akej triedy konkrétny model patrí, môžete orientačne určiť jeho schopnosti a množstvo moderných funkcií.

Trieda smartfónov Schopnosti a využitie
Základná trieda Najlacnejšie smartfóny (cca do 120 € so základnými funkciami a menej kvalitným fotoaparátom. Vhodné pre nenáročných užívateľov, ktorí chcú telefón predovšetkým za účelom komunikácie s ostatnými.
Stredná trieda Telefóny, ktoré budú vyhovovať väčšine používateľov. Majú všetky bežne vyhľadávané funkcie, pomerne kvalitný fotoaparát, doplnkové funkcie vo forme snímania odtlačkov prstov a pod. Jedná sa o modely strednej cenovej kategórie (200 – 600 €).
Najvyššia trieda
(tzv. Vlajkové lode)
Tie najlepšie smartfóny na trhu zaobstaráte síce za vyššiu cenu (cca od 700 €), získate však tú najlepšiu výbavu v podobe kvalitného fotoaparátu, displeja s vysokým rozlíšením, výkonného procesora, ktorý zvládne aj náročné operácie, veľkokapacitnú pamäť a rad ďalších funkcií, ktoré vám uľahčia každodenný život.

* Tabuľka je iba informatívna, rozsah funkcií závisí vždy na konkrétnom modeli.

 • Procesor a pamäť RAM

 • Procesor je základným stavebným kameňom každého mobilného telefónu. Ovplyvňuje chod aj schopnosti telefónu počas jednotlivých operácií a má veľký vplyv na jeho celkovú rýchlosť. Najčastejšie sú mobilné telefóny vybavené štvorjadrovými alebo osemjadrovými procesormi, pričom druhé spomínané sú výkonnejšie a teda aj rýchlejšie.

  Dôležitá je tiež frekvencia procesora, ktorá značí (v jednotkách GHz), koľko operácií je schopný telefón vyriešiť v priebehu 1 sekundy. Frekvencia procesora môže dosahovať aj viac ako 3 GHz, bežné modely majú približne 1,8 – 2,6 GHz.

  Na celkový výkon telefónu nemá vplyv iba počet jadier alebo frekvencia procesora, ale aj výrobca a typ procesora, prípadne ďalšie parametre telefónu, je teda nutné posudzovať každý model individuálne. Procesory niektorých výrobcov napr. nepodporujú funkciu rýchleho nabíjania.

  Operačná pamäť RAM – sa v bežných telefónoch pohybuje medzi 2 – 12 GB. Veľkosť pamäte RAM môže mať spolu s celkovou vyladenosťou systému vplyv na plynulosť fungovania mobilného telefónu. Nenáročným užívateľom postačí pamäť RAM do 4 GB, pre tie náročnejšie sú tu modely s RAM 6 - 8 GB, pokiaľ chcete hrať pokročilé hry, voľte modely s RAM 10 GB a vyššie s dobre optimalizovaným systémom.

 • Displej

 • Kvalitný displej patrí k základným parametrom pri výbere. Zaujímať vás bude predovšetkým jeho veľkosť, rozlíšenie, pomer strán a použitá technológia. Veľmi populárne sú bezrámčekové smartfóny, ktoré ponúkajú priestranný displej s ohľadom na zachovanie rozumnej veľkosti celého prístroja.

  • Veľkosť displeja – najčastejšie nájdeme modely s uhlopriečkou displeja 4,5 – 7,6 palcov (1 palec = 2,54 cm). Vyberajte podľa toho, či chcete na smartfóne napríklad sledovať filmy (väčší displej), alebo dávate prednosť ovládaniu telefónu jednou rukou (menší displej).
  • Rozlíšenie displeja – čím vyššie je rozlíšenie displeja, tým ostrejší bude jeho obraz. Bežne sa stretnete s rozlíšením HD (1 280 × 720 px alebo 1 366 × 768 px, nižšia trieda telefónov), Full HD (2 400 × 1 080 px, stredná trieda telefónov) a 2K alebo 4K (2 048 × 1 080 px alebo 3 840 × 2 160 px, vlajkové lode).
  • Pomer strán displeja – značí pomer dĺžky a šírky displeja, pri moderných modeloch sa najčastejšie stretnete s pomerom 19:9 alebo 18:9 a 21:9, teda dlhším a užším tvarom tela telefónu.
  • Technológia – displeje môžeme deliť na LCD displeje (TFT, IPS a pod. sú lacnejšie, majú však menej kvalitné zobrazenie) a najužívanejšie AMOLED displeje (kvalitné, veľmi živé zobrazenie farieb aj pod rôznymi pozorovacími uhlami).  

  → Tiež jemnosť displeja zohráva dôležitú úlohu. Pri väčšine mobilných telefónov sa pohybuje medzi 350 – 400 ppi, pričom platí, že čím vyššia je číslovka, tým lepšie.


Ako funguje smartfón s ohybným displejom?

Na trhu môžete naraziť aj na moderné mobilné telefóny s ohybným displejom. Jedná sa o skladacie telefóny, ktoré môžete jednoduchým pohybom premeniť na tablet. Ich hlavnou výhodou sú kompaktné rozmery pri nosení a zároveň priestranný displej.

Jak funguje smartphone s ohebným displejem
 • Výdrž batérie

 • Zaujímať vás bude aj výdrž batérie. Smartfóny sú na rozdiel od klasických tlačidlových telefónov pomerne náročné na prevádzku, preto treba s pravidelným dobíjaním počítať. Výdrž batérie sa odvíja od jej kapacity. Väčšina smartfónov je vybavená batériou s kapacitou 4 000 - 6 000 mAh. Outdoorové telefóny disponujú kapacitou až 13 000 mAh, čo oceníte predovšetkým, ak potrebujete, aby bez nabíjania vydržal telefón fungovať aj niekoľko dní v kuse.

  Pretože každý telefón má inú spotrebu energie, treba brať do úvahy aj pohotovostnú dobu. Tá značí, ako dlho vydrží telefón fungovať na jedno nabitie (avšak v ideálnom prípade s minimálnou spotrebou energie).

  Určite oceníte aj možnosť rýchlonabíjania, kde je telefón dobíjaný výrazne rýchlejšie ako pri bežnom nabíjaní a bude plne nabitý už za pár desiatok minút. Funkciu rýchlonabíjania však podporujú iba niektorí výrobcovia mobilných telefónov.

  Pre tých, ktorí neholdujú el. káblom sú tu modely s pohodlným bezdrôtovým nabíjaním.

 • Fotoaparát 

 • Samozrejmosťou je dnes pre väčšinu používateľov aj výbava v podobe kvalitného fotoaparátu. Pri výbere by vás mala zaujímať predovšetkým svetelnosť, počet megapixelov a objektív.

  • Svetelnosť – nájdete pod označením písmena f, pričom značí, ako kvalitne bude fotoaparát fotiť v horších svetelných podmienkach. Čím je číslo nižšie, tým lepšie. Pokiaľ teda plánujete často fotiť za šera alebo v tme a chcete, aby snímky boli kvalitné, vyberajte ideálne modely so svetelnosťou f/1,5.
  • Rozlíšenie – značí počet pixlov, ktoré bude fotografia mať. Tie najlepšie modely dosahujú až 108 MPx.
  • Počet objektívov – väčšina smartfónov je vybavená predným aj zadným fotoaparátom, z ktorých zadný fotoaparát je obvykle kvalitnejší. Zadný fotoaparát môže byť vybavený až 4 objektívmi, z ktorých každý má iné prednosti a hodí sa pre konkrétny druh fotenia. Bežné sú aj duálne a trojité fotoaparáty.
  • Stabilizácia obrazu – nahrádza do istej miery statív, delí sa na elektrický (EIS) a optický typ (OIS), pričom optická stabilizácia je oveľa účinnejšia.

Čo ďalšie zohľadniť pri výbere mobilného telefónu?

  • Užívateľská pamäť – značí, koľko dát si môžete na mobilný telefón uložiť. Je potrebné počítať s tým, že časť tejto pamäte zaberie operačný systém telefónu, preto reálne úložisko bude vždy o niečo menšie. Pre nenáročných užívateľov postačí pamäť cca 16 GB, pre bežných užívateľov, ktorí telefón užívajú intenzívne, sa odporúča aspoň 128 GB, pre tých najnáročnejších sú na trhu smartfóny s pamäťou až 1 TB. Kapacitu úložiska si v prípade, že je telefón vybavený slotom na pamäťovú kartu, môžete rozšíriť.
  • Konštrukcia telefónu – telefóny môžu mať kryty vyrobené z niekoľkých typov materiálu, k tým najčastejším patrí plast, kov, alebo sklo, pričom posledné dva spomínané sú oproti plastu výrazne odolnejšie a nájdete ich skôr pri drahších modeloch.
  • Konektivita – k základným schopnostiam každého smartfónu strednej a vyššej triedy patrí Bluetooth, Wifi pripojenie, podpora vysokorýchlostného internetu LTE, GPS navigácia, NFC pre elektronické platby a podobne.

Mobilné telefóny s podporou siete 5G

Súčasné modely skôr vyššej triedy ponúkajú aj podporu siete 5G, ktorá v súčasnej dobe patrí k najrýchlejšej a veľmi efektívne sa jej pokrytie rozširuje. Pokiaľ teda často surfujete na internete, vyberajte modely s touto schopnosťou.


Aké užitočné funkcie v mobilných telefónoch oceníte?

 • Dual SIM – do telefónu je možné súčasne vložiť 2 SIM karty, ktoré je možné podľa potreby jednoducho prepínať. Túto možnosť využijete napríklad v prípade, že máte pracovné aj osobné telefónne číslo, a nechcete vlastniť dva telefóny.
 • Čítačka prstov – slúži na jednoduché odomknutie telefónu a tiež ako efektívne bezpečnostné opatrenia.
 • Odomknutie pomocou tváre – rozpozná tvár majiteľa telefónu, pričom sa smartfón automaticky odomkne. eSIM – už nemusíte fyzicky vkladať do telefónu klasickú SIM, ale nahráte si ju on-line prostredníctvom operátora.

TIP: Aby ste ochránili telefóny pred mechanickým poškodením a predĺžili tak ich životnosť, vyberte si kvalitné puzdra, ktoré chránia telo telefónu pred poškriabaním alebo prasknutím.

Mobilné telefóny Samsung

Mobilné telefóny Samsung sú populárne pre svoj elegantný dizajn, precízne spracovanie a spoľahlivý výkon vďaka svižným procesorom Qualcomm Snapdragon a Samsung Exynos. Vyberať môžete z radov Galaxy S, Galaxy Note a Galaxy A, aj z exkluzívneho radu Galaxy Z, ktorý ponúka skladacie telefóny s ohybným displejom. Prostredie One UI zaujme bezproblémovým chodom a precíznosťou.

Mobilné telefóny Xiaomi

Mobilné telefóny Xiaomi sú cenovo dostupné pre všetkých užívateľov a preto sa tešia veľkej obľube. Zároveň s ohľadom na cenu poskytujú dobrý komfort, intuitívne a prehľadné ovládanie a pomerne kvalitné fotoaparáty. Výrobca ponúka mnoho radov, z ktorých si vyberie každý. Xiaomi Mi Pro uspokojí aj náročnejších užívateľov vďaka vysokému výkonu, modely Xiaomi Mi Lite sú oproti klasickým modelom tenké a ľahké.

Mobilné telefóny Redmi

Dcérska spoločnosť Redmi ponúka množstvo chytrých telefónov s bezrámčekovými displejmi, výkonnými fotoaparátmi aj za zníženej viditeľnosti, s podporou rýchlonabíjania u väčšiny modelov. Vyberať môžete z radov Xiaomi Redmi, alebo Xiaomi Redmi Note.

Nesmieme zabudnúť ani ďalších významných výrobcov chytrých telefónov, ako je Huawei, Honor, Realme, Motorola, Nokia  alebo OnePlus a mnoho ďalších.


Najčastejšie kladené otázky pri výbere mobilného telefónu

Ako vybrať telefón s kvalitným fotoaparátom?

Pokiaľ túžite po telefóne s naozaj kvalitným fotoaparátom, zaujímať vás bude predovšetkým veľkosť pixelov na čipe a hodnota clony (svetelnosť). Čím nižšiu hodnotu má clonové číslo, tým lepšiu a svetlejšiu fotografiu vytvoríte za šera alebo pri zníženej viditeľnosti. Výhodou je aj optická stabilizácia obrazu.

Ako predĺžiť výdrž batérie v telefóne?

Keďže výdrž batérie smartfónov nie je zatiaľ ich silnou stránkou, oplatí dodržiavať niekoľko zásad, ktoré spotrebu batérie znížia. Medzi ne patrí vypnutie aktuálne nepotrebných funkcií (napr. GPS, Bluetooth, Wi-fi a pod.), prispôsobenie intenzity jasu displeja okolitému prostrediu alebo pravidelná kontrola synchronizácie a aktualizácie aplikácií.

Ako ochrániť displej smartfónu?

Odolnosť displeja môžete efektívne zvýšiť inštaláciou ochranné fólie alebo tvrdeného skla, ktoré je možné v prípade poškodenia jednoducho vymeniť (na rozdiel od samotného displeja). Vyberajte s ohľadom na model telefónu, pri každom modeli sa totiž veľkosť aj tvar skla alebo fólie mierne líšia.

Mohlo by vás ďalej zaujímať:

Ako vybrať smart hodinky

Smart hodinky, známej tiež ako SmartWatch, skvele dopĺňajú a v niektorých prípadoch už takmer ... celý článek

Ako schladiť telefón v horúcich dňoch

CSmartfóny môžu počas letných mesiacov zažívať doslova perné dni. Vďaka vysokej teplote a silnému slnečnému žiareniu... celý článek

Ako vybrať slúchadlá

Hudba nám pomáha sústrediť sa v práci, spríjemňuje cestovanie hromadnou dopravou aj motivuje k lepším... celý článok