Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako schladiť telefón v horúcich dňoch

Smartfóny môžu počas letných mesiacov zažívať doslova perné dni. Vďaka vysokej teplote a silnému slnečnému žiareniu často dochádza k ich prehrievaniu, čo môže viesť až k nenávratnej poruche procesoru a znehodnoteniu celého smartfónu. Pravdepodobne väčšine z nás už sa niekedy stalo, že sa telefón začal nepríjemne zahrievať. Preto si v nasledujúcom článku priblížime, ako prehrievaniu telefónu prechádzať a tiež ako ho v prípade potreby efektívne, rýchlo a zároveň bezpečne ochladiť!

Ako schladiť telefón v horúcich dňoch

Prečo sa telefón prehrieva? Prezradíme najčastejšie príčiny!

Dôvodov, prečo sa váš telefón neprimerane zahrieva, môže byť hneď niekoľko. Môže sa jednať o nadmerné zaťaženie systému, alebo je príčinou napríklad to, že je telefón vystavený silnému slnečnému žiareniu. Prehrievanie telefónu spoznáte jednoducho tak, že je jeho zadný kryt horúci.

Aké sú najčastejšie príčiny prehrievania telefónu?

  • Telefón je vystavený priamemu slnečnému svitu, napr. na palubnej doske automobilu.
  • Procesor je preťažený (hranie náročných hier, spustenie mnohých aplikácií zároveň a pod.)
  • Je poškodená batérie telefónu.
  • Chladenie telefónu znemožňuje nevhodný kryt.
  • V telefóne sa nachádza vírus, ktorý ho nadmerne zaťažuje.

Strážte si prevádzkovú teplotu telefónu, predídete tak jeho prehrievaniu!

Na začiatok je potrebné spomenúť, že smartfóny majú maximálnu prevádzkovú teplotu, pri ktorej sú schopné normálne fungovať. Tá sa zvyčajne pohybuje okolo 40 °C. Lepšie modely vydržia fungovať až do 60 °C. Ak však telefón vplyvom tepla k tejto teplotnej hranici priblíži, nastáva problém s prehrievaním. Optimálna teplota pre fungovanie telefónu je 15 - 20 °C . Z toho dôvodu je potrebné telefón predovšetkým počas letných mesiacov pred nadmerným teplom chrániť.

Prevádzkovú teplotu telefónu možno mať pod kontrolou pomocou mobilných aplikácií, ktoré sú zadarmo k stiahnutiu. Smartfóny sú tiež zvyčajne vybavené teplotnou poistkou, ktorá v prípade prehriatia automaticky zníži výkon procesora tak, aby mal telefón možnosť vychladnúť a znížilo sa riziko jeho poškodenia.

Ako predchádzať prehrievaniu telefónu?

Ak sa chcete problémom s prehrievaním smartfónu vyhnúť, mali by ste dodržiavať niekoľko jednoduchých zásad. Vďaka nim výrazne znížite riziko prehrievania a predĺžite tak životnosť smartfónu.

Nevystavujte telefón priamym slnečným lúčom!

Veľmi často dochádza k prehriatiu v prípade, že je telefón odložený na mieste, kam smerujú silné slnečné lúče. Preto by ste nemali nechávať prístroj položený na palubnej doske auta, na okennom parapete ani na pláži či na záhrade pri slnení. Vždy radšej schovajte telefón do priehradky alebo tašky, kde bude tieň. Pozor si dajte obzvlášť v prípade, že telefón nabíjate. Pretože už samotným nabíjaním sa telefón zahrieva, vystavenie na slnku by mohlo ľahko viesť k jeho rýchlemu prehriatiu!

Jak zchladit telefon v horkých dnech

Nespúšťajte príliš aplikácií naraz!

Pri chode telefónu má veľký vplyv na jeho zahrievanie tiež procesor. Čím viac musí procesor pracovať, tým rastie riziko prehriatia telefónu. Preto by ste nemali púšťať mnoho náročných aplikácií súčasne. Čo telefón nadmerne zaťažuje? Hranie náročných hier, úprava fotografií, strihanie videí alebo sledovanie polohy GPS a podobne.

Kontrolujte stav batérie a používajte iba originálne nabíjačky!

Príčinou prehrievania smartfónu môže byť tiež poškodená batéria, ktorá nepracuje správne. V niektorých prípadoch, napríklad ak je telefón dlhodobo vystavený silnému slnečnému žiareniu, sa môže batéria viditeľne zdeformovať. V takom prípade nezostáva nič iné než ju vymeniť, pretože nesprávnycm chodom prístroj zaťažuje. K prehrievaniu a poškodeniu batérie môže dôjsť aj užívaním neoriginálnej nabíjačky.

Nepoužívajte mohutné ochranné kryty bez vetracích otvorov!

Pretože smartfóny nemajú napríklad na rozdiel od notebookov výkonný chladiaci systém, spoliehajú sa iba na prúdenie okolitého vzduchu. V prípade, že je mobilný telefón v ochrannom obale, môže sa stať, že obal nedovolí odvodu tepla a telefón sa začne pri vyššej záťaži prehrievať. V tom prípade sa porozhliadnite po inom obale.

Neodkladajte telefón na rozpálené plochy!

V horúcich letných dňoch sa rad odkladacích plôch na slnku nepríjemne nahreje. To platí predovšetkým v kovových materiáloch, ale tiež napríklad pri niektorých plastoch, ktoré sú tmavo zafarbené. Preto dávajte pozor, kam telefón odkládáte. Horúci povrch môže byť príčinou jeho prehriatia.

TIP! Ako vybrať vhodné ochranné puzdro na mobil ? Malo by byť vyrobené z materiálov, ktoré teplo nezadržiavajú, ale naopak odvádza.

Ako ochladiť prehriaty telefón krok za krokom?

Pokiaľ dôjde k prehriatiu vášho telefónu, je dôležité konať rýchlo. Čím skôr sa telefón ochladí, tým sa riziko poškodenia znižuje. Teraz sa zameriame na to, ako postupovať, ak sa telefón prehreje.

Ukončite všetky aplikácie a telefón vypnite

V prípade, že dôjde k prehriatiu telefónu, ktoré spoznáte podľa horúceho krytu, zasekávania, blikania displeja a pod., je potrebné okamžite ukončiť všetky bežiace aplikácie a telefón vypnúť. Vďaka tomu sa zastaví procesor a telefón bude mať možnosť vychladnúť.

Vyberte kryt telefónu a postavte ho na chladné miesto

Po vypnutí telefónu odstráňte puzdro, ktoré môže brániť odvetrávaniu. Telefón najlepšie oprite o spodnú stranu tak, aby ostatné strany boli v priestore a skrz povrch mohlo teplo odchádzať. V prípade, že telefón položíte naplocho, proces ochladenia sa výrazne spomalí.

Ak máte možnosť, namierte na telefón ventilátor alebo klimatizáciu

Chladenie telefónu môžete urýchliť aj tým, že na telefón nesmerujete ventilátor alebo v prípade auta prieduch klimatizácie. Existujú dokonca špeciálne držiaky telefónov na klimatizačný prieduch, ktoré zaistia priebežné ochladzovanie telefónu. Vďaka tomu nebude dochádzať k prehrievaniu ani v prípade, že budete používať GPS a mobil zároveň nabíjať, čo je pre neho zvyčajne pomerne náročné.

Telefón zapnite znovu až po dôkladnom schladení

Telefón by ste mali zapnúť až v prípade, že dôjde k jeho úplnému ochladeniu na bežnú teplotu. Zvyčajne ho možno normálne spustiť bez toho, aby došlo vplyvom prehriatia k jeho poškodeniu.

Chladenie telefónu v chladničke alebo vo vode radšej neriskujte!

Hoci sa to môže zdať ako dobrý nápad, vloženie prehriateho telefónu do chladničky alebo mrazničky môže spôsobiť teplotný šok, ktorý by telefón nemusel prekonať. Potopeniu do vody sa radšej vyhnite aj v prípade, že máte vodeodolný telefón. Vyššie krytie IP by nemuselo byť dostačujúce a záruku by vám výrobca v prípade poruchy nemusel uznať.

Jak zchladit telefon v horkých dnech

Chladenie na mobil pomôže vyriešiť dlhodobé prehrievanie!

Pokiaľ holdujete častému hraniu náročných hier a váš mobilný telefón sa vďaka tomu často prehrieva, môže byť riešením chladiaci ventilátor pre mobilné telefóny. Smartfón jednoducho pripevníte ku chladiacej podložke, ktorá ho priebežne ochladzuje.