Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vybrať florbalku

Či už ste rekreačný hráč alebo profesionálny športovec, výber správnej florbalovej palice môže výrazne ovplyvniť kvalitu hry. Ako vybrať florbalku tak, aby dobre padla do ruky a hra s ňou bola maximálne efektívna a zároveň pohodlná? Poradíme vám, ako zvoliť správnu dĺžku a zahnutie florbalovej hokejky, ktorý materiál je najodolnejší a akú tvrdosť palice vybrať. Priblížime si tiež, ako vyberať florbalku pre deti.

Florbalová palica sa skladá z dvoch častí - shaftu a čepele

Pre začiatok je dobré vedieť, že florbalku možno deliť na dve časti - shaft a čepeľ. Shaftom sa rozumie tyč, ktorou florbalovú palicu držíte. Pri výbere rozhoduje jej tvrdosť a správna dĺžka. Čepeľou sa označuje spodné zahnutie hokejky, ktoré ovláda loptičku. Pri jej výbere sa zamerajte predovšetkým na tvar a smer zahnutie.

Pri výbere florbalky rozhoduje zahnutie čepele, dĺžka i tvrdosť shaftu

  • Zahnutie čepele - volíte podľa spôsobu držania florbalovej hokejky.
  • Dĺžka shaftu - sa určuje podľa výšky hráča.
  • Tvrdosť shaftu - sa vyberá podľa sily, prípadne hmotnosti hráča.

Základom je vybrať správne zahnutie florbalky. Ako zistiť, ktoré vybrať?

Florbalové hokejky sa delia na modely s pravým a ľavým zahnutím. Ako zistiť, ktoré potrebujete? Najjednoduchšie je uchopiť zmeták a začať zametať. Tá ruka, ktorá drží tyč nižšie, určuje zahnutie hokejky.

Ak teda držíte hokejku tak, že je dole ľavá ruka, potrebujete ľavé zahnutie hokejky. Ak sa v spodnej časti nachádza pravá ruka, vyberte si florbalku s pravým zahnutím.

Pozor, držanie hokejky sa neodvíja od toho, či ste pravák alebo ľavák, preto je lepšie si držanie hokejky vždy vyskúšať spomínaným spôsobom.

Typy shaftů i čepelí
Typy shaftů i čepelí se u jednotlivých
modelů mohou lišit tvarem i stupněm odolnosti.

Ako určiť správnu dĺžku florbalovej hokejky?

Ak viete, na ktorú stranu hráte, zamerajte sa na výšku palice. Tú určuje predovšetkým výška hráča. Florbalová hokejka by mala siahať po pupok, prípadne 3 - 5 cm nad pupok.

→ S určením správnej výšky palice pre dospelého hráča môže pomôcť tabuľka:

Výška hráča Optimálna dĺžka palice (bez čepele)
150 cm 85 – 87 cm
155 cm 85 – 90 cm
160 cm 89 – 92 cm
165 cm 90 – 92 cm
170 cm 90 – 95 cm
175 cm 95 – 96 cm
180 cm 95 – 98 cm
185 cm 98 – 101 cm
190 cm 101 – 103 cm
Nad 195 cm 103 – 105 cm

* Údaje v tabuľke sú orientačné. Ak meriate florbalku s čepeľou, bude výsledná dĺžka cca o 10 cm dlhšia.

Pri výbere správnej dĺžky palice si dajte záležať. Ak zvolíte príliš krátku hokejku, bude pre vás hra namáhavá na chrbát a nepohodlná. Naopak pri dlhej palice hrozí sťažená obratnosť pri hre.

O tvrdosti hokejky rozhoduje sila hráča

Teraz je potrebné zvážiť správnu tvrdosť florbalovej hokejky. Tá ovplyvňuje prehnutie hokejky pri hre. Stupne tvrdosti značia počet milimetrov, o ktoré sa hokejka prehne pri zaťažení 30 kg.

Platí, že čím vyšší je stupeň tvrdosti, tým je hokejka mäkšia a vhodnejšia pre deti, ženy alebo slabších hráčov. Naopak čím je číslovka nižšia, tým je hokejka odolnejšia a k vypruženiu potrebuje väčšiu silu. V praxi to znamená, že ak zvolíte príliš mäkkú florbalku, bude sa pri odstrele výrazne prehýbať a streľba bude menej presná. Ak zvolíte príliš tvrdú florbalovú palicu, nebude pružiť a loptička od nej bude odskakovať.

→ Tvrdosť florbalových palíc môžeme deliť do 3 kategórií:

  • Florbal s priehybom 29 - 32 mm - sú ideálne pre juniorov, ženy alebo začínajúcich hráčov.
  • Florbal s priehybom 26 - 29 mm - užívajú najčastejšie dospelí a pokročilí hráči.
  • Florbal s priehybom 23 - 25 mm - sú vhodné pre silné hráčov s vyššou hmotnosťou, alebo profesionálov.

Vybrať si môžete tiež tvar shaftu

Shaft, čiže tyč florbalky, môže mať rôzne tvary. Okrúhly tvar shaftu je najpoužívanejší. Pre hráča s veľkými dlaňami a dlhými prstami sú vhodné oválne shafty, ktoré poskytujú väčšiu plochu pre rozloženie prstov. Pre hokejového hráča, ktorí hrajú zároveň floorball, sú tu hokejky s hranatým shaftom.

Materiál shaftu ovplyvňuje tvrdosť i odolnosť florbalovej palice

Zostáva sa rozhodnúť, z akého materiálu bude vaša nová florbalová hokejka. Materiály používané pre jej výrobu sa líšia odolnosťou, pevnosťou i hmotnosťou. Z akých florbaliek môžete vyberať a aké majú prednosti i nevýhody?

Florbalová hokejka z kompozitu

Kompozit je najpoužívanejší materiál pri výrobe florbalových shaftov, tieto hokejky dosahujú priemernej hmotnosti.

  • vysoká odolnosť
  • pevnosť
  • dobrý pomer cena/výkon
  • oproti florbalkám z karbónu má vyššiu hmotnosť

Karbonová florbalová hokejka

Na shaft florbalky sa užíva karbón. Tieto palice sú vhodné predovšetkým pre profesionálnych hráčov.

  • vysoká pevnosť
  • dobre absorbuje otrasy
  • v prípade nárazu sa môže zlomiť

Florbalová hokejka z kombinácie kompozitu a karbónu

Shaft hokejka je vyrobená zo zliatiny karbónu a kompozitu. Kombinuje prednosti oboch materiálov.

  • extrémne ľahká
  • veľmi odolná
  • vyššia cena
TIP:

Aby sa florbalka nepoškodila počas transportu v autobuse alebo pri prenášaní, môžete si zaobstarať odolnú florbalovú tašku, do ktorej pohodlne uložíte hneď niekoľko florbalových hokejok.


Ako vybrať florbalku pre deti?

Ak vyberáte florbalku pre deti, je treba si ujasniť, či dieťa hrá iba rekreačne alebo má ambície zúčastniť sa florbalových turnajov. Pre rekreačnú hru na ihrisku postačí najmenším deťom na začiatok klasická plastová florbalka, ktorá je lacná a pomerne dosť vydrží.

Ak ale máte doma nadšeného hráča florbalu, ktorý to myslí naozaj vážne, investujte do kvalitnej florbalovej hokejky z kompozitu, karbónu alebo ich kombinácie.

→ Ako vybrať správnu dĺžku florbalky pre dieťa? Môžete sa opäť riadiť tabuľkou:

Výška dieťaťa Optimálna dĺžka palice (bez čepele)
110 cm 50 -55 cm
120 cm 60 – 67 cm
130 cm 71 – 80 cm
140 cm 82 – 85 cm
150 cm 85 – 87 cm

*Tabuľka je orientačná.

Nezabudnite na omotávku. Ako správne omotať florbalku?

Omotávka, často nazývaná grip, slúži k lepšiemu a pohodlnejšiemu držaniu shaftu. Zároveň efektívne odvádza pot z dlaní, čím eliminuje riziko vykĺznutiu florbalky. Grip je však potrebné približne raz ročne vymeniť za nový, pretože podlieha opotrebovaniu. Ako postupovať krok za krokom?

Najprv dôkladne odstráňte starú omotávku z hokejky, vrátane starej lepiacej pásky.
Akonáhle máte hokejku očistenú, začnite grip okolo shaftu omotávať od zhora nadol, mierne zošikma tak, aby sa jednotlivé vrstvy na krajoch prekrývali a tvorili kompaktný plochu. Počas lepenia priebežne odstraňujte ochranu lepiace plochy, aby grip k florbalje spoľahlivo priľnul.
Na konci treba omotávku zabezpečiť lepiacim pásikom okolo dokola, ktorý ju dokonale zafixuje.

Najčastejšie kladené otázky pri výbere florbalky

Ako vybrať veľkosť florbalky?

Výšku florbalky vyberáte podľa výšky postavy. Florbalovka by mala dosahovať k pupku, prípadne max. 5 cm nad pupok.

Ako skrátiť florbalku?

Pokiaľ si zaobstaráte príliš dlhú florbalovú hokejku, môžete si ju skrátiť podľa potreby. Florbalovka sa vždy skracuje v hornej časti. Najprv je potrebné odstrániť omotávku. Potom demontujte vrchný špunt, najlepšie nahriatím pomocou teplovzdušnej pištole. Odmerajte, o koľko cm chcete florbalku skrátiť, upnite ju do zveráka a odrežte pílkou na železo. Okraj zbrúste a omotajte elektrikárskou páskou. Malý nahrejte, aby sa roztiahol a narazte späť na florbalku. Nakoniec inštalujte novú omotávku.

Ako zahnúť čepeľ florbalky?

V prípade, že nie ste spokojní s tvarom florbalovej čepele, môžete ho jednoducho upraviť. Pomôže vám opäť teplovzdušná pištoľ alebo horúca voda. Čepeľ nahrejte a až zmäkne, vytvarujte ju opatrne podľa potreby. Potom nechajte plast vychladnúť, aby sa nový tvar dostatočne zafixoval.