Ako vybrať digitálny fotoaparát

Na začiatku výberu vhodného digitálneho fotoaparátu je potrebné zodpovedať si pár otázok, ktoré vám hneď zúžia a uľhčia výber toho pravého fotoaparátu.

 1. Koľko peňazí chcem do fotoaparátu investovať?
 2. Pre aký účel fotoaparát kupujem?
 3. Aké požadujem výsledné fotografie (pre bežnú rodinnú potrebu alebo profesionálneho charakteru)?
 4. Chcem fotoaparátom zaujať aj okolie (má byť designovo zaujímavý, malých rozmerov a pod.)?

Každý má nejaký stanovený cenový limit pre nákup fotoaparátov. Pokiaľ si zvolíte v možnostiach radenia fotoaparátov podľa ceny, váš výber sa zúži a bude pre vás jednoduchšie vybrať si ideálny fotoaparát.

Považujete sa za amatéra alebo chcete fotiť poloamatérske či amatérke fotky? Na začiatok si môžete sami stanoviť, čo je pre vás najvhodnejšie. Stačí si zodpovedať 2. a 3. otázku a rozdelenie nižšie:

Delenie fotoaparátov

Kompaktné fotoaparáty

V prípade, že sa chcete venovať len štandardnému foteniu (dovolenka, oslava, rodinné fotografie), tieto fotoaparáty spĺňajú jednoznačné požiadavky ako jednoduché ovládanie, či automatické programy.

Fotoaparáty sa jednoducho ovládajú a majú množstvo automatických programov, ktoré vám nastavia správny čas, citlivosť a ďalšie potrebné nastavenia pre čo možno najkvalitnejšie fotografie. Stabilne majú optický zoom z rozsahom 3x-5x a naviac disponujú malými rozmermi. Sú praktické pre každého nenáročného užívateľa, ktorý chce kvalitné fotografie bez toho, aby trávil čas s nastavovaním fotoaparátu

.

Ultrazoom fotoaparáty

Tento druh fotoaparátu je vhodný pre náročnejších fotografov, ktorí chcú byť tvoriví a fotografie si fotiť podľa svojich predstáv, alebo sa jednoducho pri fotografovaní hrať s manuálnym nastavením a radi s fotografiami experimentujú.

Od ultrazoom fotoaparátov očakávajte veľmi dobre vybavené funkcie, vo väčšine prípadov tiež elektornický hľadáčik. Rozsah optického zoomu je 10x a viac.

Výkonný stabilizátor obrazu, bez ktorého je takmer nemožné v takomto zoome spraviť ostrú fotografiu, je u týchto ultrazoom fotoaparátov takmer samozrejmosťou.

Digitálne zrkadlovky

Digitálne zrkadlovky môžeme rozdeliť jednoducho na profesionálne a pre pokročilých amatérov, ktorí fotografujú najrôznejšie akcie a športy, koncerty a požadujú vysokú kvalitu výsledných snímok.

Typická vlastnosť digitálnych zrkadloviek je, že majú vymeniteľné objektívy s rôznym rozsahom záberu, použitie prídavných bleskov, možnosť použitia filtrov na objektívy, slnečné clony a mnoho ďalších doplnkov a príslušenstiev.

Objektívy majú nesporne veľký vplyv na kvalitu spravených fotografií a preto je dôležité dbať na kvalitu zakúpeného objektívu a nákupu venovať maximálnu pozornosť.

Ako vybrať digitálny fotoaparát

Dôležité parametre fotoaparátov

Snímač

Dôležitá súčasť fotoaparátov je digitálny snímač. Na každom fotoaparáte je uvedené rozlíšenie snímača. Ide o jednotku megapixel (Mpix, Mpx), čo znamená milión bodov, z ktorých je zložený výsledný záznam (fotografia).

Jednoduchá rovnica o megapixeloch: čím viac megapixelov, tým vyššia je kvalita výslednej fotografie - fotografie je možné zaobstarať vo väčších formátoch bez nežiaducej „zrnitosti - kociek” (samozrejme záleží aj na použitej citlivosti ISO a ďalších faktoroch pri zhotovení fotografie). Ak sa na to pozrieme z druhej strany, v prípade, že si zaobstaráte fotoaparát, kde je malý počet megapixelov, bude problém zo snímky urobiť kvalitnú zväčšeninu alebo výrez.

Treba však podotknúť, že čo sa týka Mpix, v dnešnej dobe už takmer všetky fotoaparáty spĺňajú požiadavky na vysoko kvalitné fotografie.

Citlivosť snímača

Citlivosť sa udáva v jednotkách ISO. Každé zdvojnásobenie hodnoty ISO znamená polovičné množstvo svetla potrebného k expozíci.

Do základných citlivostí by sme zahrnuli ISO 100, 200 a 400. Tie zahŕňajú fotografovanie napríklad počas slnečného dňa, pre bežné použitie, pri vyššom označení napríklad aj navečer a pre fotografovanie za zhoršených svetelných podmienok (noc a podobne).

Do vyšších citlivostí by sme zahrnuli ISO 800 a viac (vhodné pri zlých a nedostačujúcich svetelných podmienkach).

Jednoduché rovnice o citlivosti
 • Čím vyššia je citlivosť, tým kratší čas je potrebný pre správnu expozíciu.
 • Čím vyššie nastavenie ISO, tým výraznejšie sa na snímke prejaví vysoká hladina elektronického šumu, ktorý snímku znehodnocuje.

Vždy je lepšie vyberať prístroj s väčším rozsahom citlivosti, pretože vám umožní fotografovanie v rôznorodejších podmienkach.

Spôsoby dodávania energie fotoaparátom

 • Batéria typu AA
 • Li-ion akumulátory

Nedá sa jednoznačne povedať, čo je lepšie alebo výhodnejšie, snáď len z ekonomickej stránky AA batérie s nabíjačkou nebývajú spravidla súčasťou balenia u daného fotoaparátu, teda je potrebné si ich dokúpiť.

Oproti tomu je Li-ion akumulátor štandardne súčasťou balenia fotoaparátu.

Parametre a funkcie fotoaparátu

Režim auto (automatika)

Najjednoduchší expozičný režim poskytujúci ostré a brilantné snímky. Tento režim je najvhodnejší pre bežné fotografovanie, dokáže si sám nastaviť všetko, čo je potrebné. Stačí len zapnúť prístroj a stláčať spúšť. O viac sa nemusíte starať.

Stabilizácia obrazu (stabilizátor)

Má za úlohu ustáliť obraz tak, aby nebol rozostrený. Stabilizátor môže fungovať niekoľkými spôsomi.

 • vstavaný do objektívu:
  funguje pohybom optického členu. Jeho účinok vidíte priamo pri fotení, obraz sa vám na displeji či v hľadáčiku akoby zastaví
 • vstavaný do tela prístroja:
  funguje na princípe pohybu snímača, teda efekt rovnaký ako u vstavaného do objektívu. Výsledok však nie je vidieť v hľadáčiku ani na displei, vidieť je len výsledná fotografia.
 • digitálny stabilizátor obrazu:
  v podstate ide len o zvýšenie citlivosti snímača, teda ide o skrátenie expozičného času. Použitie tohto druhu stabilizácie však vedie k nežiadúcim zníženiam výslednej kvality obrazu
 • duálny stabilizátor obrazu:
  ide o kombináciu oboch systémov, teda optického a digitálneho stabilizátora

Vyváženie bielej farby

Má za úlohu ovplyvnenie farebného výzoru snímok a najmä potom bielej farby, pretože rôzne zdroje svetla majú rôznu teplotu farieb. Preto majú fotoaparáty takmer vždy možnosť aktivácie automatického vyváženia bielej. Niektoré fotoaparáty umožňujú nastavenie aj manuálneho vyváženia bielej.

Ako vybrať digitálny fotoaparát

Detekcia tváre FACE DETECTION

Rozpoznanie tvárí je veľmi dôležitá a využiteľná funkcia, vzhľadom k tomu, že ľudské tváre tvoria veľkú časť bežných snímok. Priamo na LCD displej sa potom zobrazia zaostrené tváre a snímka aj nastavenie fotoaparátu sa im prispôsobí tak, aby bol výsledok optimálny, dostatočne svetlý a predovšetkým ostrý.

Sekvenčné snímanie

Ide o záznam série fotografií v rýchlom slede za sebou.

Bežné fotografické prístroje zvládajú snímanie rýchlosťou cca 2 snímok za sekundu. Lacnejšie zrkadlovky potom cca 3 snímky za sekundu a výkonnejšie zrkadlovky až okolo 5 snímok za sekundu.

Profesionálne fotoaparáty, či fotoaparáty, ktoré sú určené pre reportérov, novinárov a podobne sú schopné vyfotiť 8-10 snímkok za sekundu, a to v plnej kvalite.

Farebné filtre

Takmer všetky fotoaparáty majú k dispozícii spraviť fotografie v čiernobielom režime alebo vo veľmi populárnom filtre sepia (imituje staré fotogragie s typicky žltým nádychom).

Redukcia červených očí

Ide o softwarovú funkciu, ktorá vyhľadá dve susedné oblasti s červenou farbou. Tie považuje za zornice a vyplní ich čiernou farbou.

Makro

Je režim fotoaparátu, pri ktorom je možné zaostriť na veľmi blízke predmety. Najbližšia vzdialenosť, pri ktorej je fotoaparát schopný ostrenia sa líši podľa typu fotoaparátov.

Nastavením tohto režimu vznikajú detailné zábery čohokoľvek miniatúrneho (kvety rastlín, hmyzu, šperkov, piesku, kamienkov, predmetov so štruktúrou atď.)

Rozsah zoomu

Štandarne je každý fotoaparát vybavený 3x optickým zoomom, teda je určený pre zachytenie bežných akcií a situácií. Teraz máme k dispozícii taktiež fotoaparáty, ktoré majú až 30x optický zoom.

Pokiaľ fotoaparát disponuje väčším optickým zoomom ako 3x, umožňuje z jedného miesta celé zábery scény, jej detaily alebo naopak veľmi vzdialené objekty.

Fotografovanie väčším zoomom ako je 3x je náročnejšie na dobré svetlo, pretože pri horšom osvetlení dochádza veľmi často k rozmazaniu snímky, preto je potrebné použiť optickú či duálnu stabilizáciu obrazu.

Materiál a odolnosť fotoaparátu

Vybrať kovový alebo plastový fotoapratát?

Mylne sa domnievate, že je v nich rozdiel, čo sa týka odolnosti. Ide skutočne o domnienku, kovový fotoaparát naozaj nie je odolnejší.

Čo sa týka materiálu, tak ide predovšetkým o designový efekt. Kovové fotoaparáty sú elegantnejšie ako plastové a teda aj drahšie.

Väčšina všetkých fotoaparátov, pokiaľ nie sú označené ako outdoorové, sú veľmi citlivé. Škodí im mnoho efektov ako je náraz, náhla zmena teploty, vlhko atď.

Pokiaľ chcete, aby fotoaparát držal tempo s vašim aktívnym životom a bol odolný rovnako ako vy, zamerajte sa na tie fotoaparáty, ktoré sú označené ako outdoorové. Každý fotoaparát má pri sebe označené (napísané), čo presne vie a za akých extrémnych podmienok ho môžete používať bez toho, aby došlo k jeho poškodeniu.