Ako vybrať kameru do auta

Autokamery sa využívajú pre natočenie reálneho priebehu dopravnej situácie. V prípade nehody alebo inej komplikácie sa záznam používa pre potreby poisťovne alebo polície. Na trhu nájdete veľké množstvo typov kamier do auta, ktoré sa líšia v mnohých parametroch. Ako sa medzi nimi zorientovať a vybrať tú správnu?

Základné tipy pre výber autokamery

 • Vyberte správny typ - potrebujete klasickú kameru na záznam diania pred vozidlom, alebo viac snímačov, ktoré monitorujú aj interiér a oblasť za vozidlom?
 • Rozlíšenie záznamu v HD poskytne horšiu kvalitu, ale video zaberie na úložisku menej priestoru. S rastúcou kvalitou (až 4K) budete potrebovať väčšiu SD kartu.
 • Snímková frekvencia (v fps) predstavuje plynulosť záznamu. Vyberajte kameru s aspoň 25 fps, aby sa video nezadrhávalo.
 • Doplnkové funkcie ako automatický štart a cyklické nahrávanie v slučke vám spríjemnia obsluhu.
 • Špeciálne senzory a moduly z kamery vytvoria šikovného pomocníka. GPS modul poskytne vašu geografickú polohu, G-senzor zachová záznam aj pri nehode a špeciálne filtre zaručia čo najlepší obraz.

Detailnejší opis typov a funkcií autokamer nájdete ďalej v článku.

Typy autokamier

Variant autokamery zvoľte podľa oblasti, ktorú chcete snímať.

Klasické kamerydo auta

natáčajú len jednu oblasť. Typicky sa používajú k záznamu diania pred automobilom. Upevňujú sa na čelné sklo. Ich cena býva nižšia.

Duálny kamery do auta

potom snímajú nielen priestor pred vozidlom, ale aj priestor vo vnútri a čiastočne tiež za autom. Upevňujú sa tiež na predné sklo.

Externé kamery do auta

sú spôsobom, ako natáčať, čo sa deje v oblasti za vozidlom. Externá kamera je často súčasťou hlavnej vnútornej kamery a je s ňou prepojená káblom. Umiestňuje sa na zadné sklo.

Některé typy autokamer vás dokážou varovat i před radary a nebezpečnými místy.
Niektoré typy autokamier vás dokážu varovať aj pred radarmi a nebezpečnými miestami.
Jednou z nich je aj kamera Eltrinex, ktorá bola v roku 2017 ocenená ako produkt roka

Aké parametre autokamery sledovať pri výbere?

Moderné digitálne kamery môžu obraz snímať v rôznej kvalite či využívať ďalšie technológie. Využite ich potenciál naplno a vyberte si typ s kvalitným rozlíšením a doplnkovými funkciami.

Obrazový snímač

Vo väčšine kamier nájdete jeden snímač obrazu, v duálnom variante nájdete dva. Veľkosť snímača je jedným z najdôležitejších parametrov - odhalí vám kvalitu videa. Nerozmazaný záznam vám poskytnú prístroje s veľkosťou snímača od ¼ palca. Čím väčší snímač je, tým jasnejší a ostrejší obraz bude.

Rozlíšenie záznamu

S veľkosťou snímača súvisí aj následná kvalita záznamu. Udáva sa v pixeloch - čím viac px, tým ostrejší záznam bude. Najnižšie rozlíšenie majú autokamery s HD nahrávaním (1280 × 720 px). Dnes sa za štandard považujú kamery s Full HD (1920 × 1080 px), ktoré čitateľne zachytia aj ŠPZ. Najlepší záznam získate z kamier s rozlíšením 4K (3840 × 2160 px), ktoré natočia 4× viac detailov ako Full HD. Dajte však pozor - čím detailnejší záznam bude, tým viac priestoru zaberie na pamäťovej karte.

Pozorovací uhol

Uhol záberu označuje šírku plochy zachytené na záznam. Záleží na šošovke, zvyčajne je však za ideálny pozorovací uhol Autokamera považované rozmedzí 110-150 °. Pri menšom uhle (90 ° a menej) kamera nezachytí pricestuje auta. Naopak pri väčšom zábere, než je optimum, sa záber skreslí efektom rybieho oka a detaily budú menej zreteľné.

Kompatibilita s ďalším zariadením a napájanie

Autokamera môže v balení obsahovať káble, ktoré vám uľahčí jej prepojenie s počítačom (USB kábel), televízorom (HDMI) či dotykovým displejom na palubnej doske (výstup AV). Niektoré typy Autokamera potom môžete bezdrôtovo pripojiť ku smartfónu alebo tabletu. Podľa preferencií si vyberte aj typ napájania - na batérie alebo priamo z elektroinštalácie vozidla.

Snímková frekvencia záznamu

Parameter snímok za sekundu (fps), teda frekvencia záznamu, vám pomôže s odhadnutím plynulosti videa. Ak vám záleží na obrazu bez zasekávania, vyberte produkt s aspoň 25 snímkami za sekundu. Lepšie autokamery potom ponúkajú aj 60 až 120 snímok za sekundu. Čím rýchlejšia frekvencia bude, tým samozrejme narastajú aj nároky na dátové úložisko.

Veľkosť úložiska

K väčšine autokamier budete potrebovať pamäťovú kartu, na ktorú sa záznam ukladá. Najčastejšie sú vo formáte SD, micro SD, SDHC, SDXC a pod. S veľkosťou 16 GB nahráte cca 7 hodín záznamu v HD kvalite. Ak však má kamera lepšie rozlíšenie alebo vyššiu frekvenciu snímok, siahnite radšej po kamere do auta s podporou 64 GB alebo 128 GB pamäťových kariet.

TIP: Úložisko pre kamery do auta môžete zaobstarať už od cca 150 €. Pozrite na ponúkané typy a veľkosti pamäťových kariet.

Viac snímačov dokáže zaznamenávať dianie pred, za aj priamo vo vozidle
Více snímačů dokáže zaznamenávat dění před, za i přímo ve vozidle

Doplnkové funkcie autokamier

 • Automatický štart zaručí, že sa kamera sama zapne pri rozjazde.
 • Detektor pohybu využijete pri parkovaní a státí. Nahrávanie kamery sa zopne samo pri pohybe v okolí.
 • GPS modul autokamery potom vie zaznamenať rýchlosť vašej jazdy a polohu, resp. celú trasu.
 • Digitálny zoom vám umožní ostré priblíženie snímaného obrazu.
 • G-senzor vie rozpoznať otras. Pokiaľ k nemu dôjde, uzamkne práve natočené video, aby ho nebolo možné zmazať ani prehrať.
 • Vďaka cyklickému nahrávaniu (v slučke) sa nemusíte báť, že vám dôjde kapacita pamäťovej karty. V prípade naplnenia úložiska začne kamera automaticky premazávať najstaršie nahrané záznamy novými. Dôležité videá môžete označiť ako "nezmazateľné", potom ich kamera na úložisku nezmaže.
 • Polarizačné filtre znižujú mieru odleskov a obraz je potom kvalitnejší.
 • Nočný režim vďaka prisvetleniu dokáže nahrať obstojný záznam aj za zhoršených svetelných podmienok.
 • Vďaka manuálnemu uzamknutiu sa nemusíte báť nechceného zmazania záznamu.
 • Ak má autokamera aj mikrofón, dokáže snímať zvuky vnútri automobilu.

Autokamera podľa vašich predstáv

Vyberte si kameru do auta podľa vašich potrieb a preferencií. Zamerajte sa na správny typ, kvalitu snímania a možnosti rozšírenia jej úložiska. Ďalšie doplnkové funkcie vám potom pomôžu ku komfortnej obsluhe aj k ostrejšiemu záznamu. Obstaranie autokamery vám uľahčí mnohé neprehľadné situácie a prípadne poskytne aj dôkazy. Preto sa tento digitálny pomocník objavuje vo vozidlách čím ďalej častejšie. A ak stále váhate, či si kameru do auta zaobstarať, prečítajte si náš článok na blogu so 4 pádnymi dôvodmi.

TIP: Riaďte bezpečne za všetkých okolností - pomôže vám k tomu handsfree do auta a držiaky na uchytenie mobilov a tabletov. A ak máte obavy z parkovania, uľahčia vám ho parkovacie senzory.