Ako vybrať objektív

Bez objektívu sa žiadna zrkadlovka nezaobíde. Telo fotoaparátu samo o sebe dokáže obraz iba zaznamenať, ale na snímač či kinofilm ho premietne práve objektív. Kresba, hĺbka ostrosti aj ostrosť vašich fotografií preto závisí hlavne na správnom výbere objektívu.

Čo zvážiť pred výberom objektívu

 • Čo chcete fotiť?
  Rozhodujúca je otázka, akou cestou sa vo svete fotografie chcete uberať. Každá fotografická disciplína si totiž žiada iné sklo. Kým na krajinársku fotografiu využijete širokouhlý objektív, na portréty a reportáže sa vám naopak bude hodiť teleobjektív.
 • Ako fotografie využijete?
  Ďalšou dôležitou otázkou je, či chcete mať fotografie na profesionálnej úrovni, plánujete robiť zväčšeniny na výstavy, alebo len chcete fotky do rodinného albumu
 • Koľko chcete do objektívu investovať?
  Výrobcovia fotoaparátu Canon aj Nikon majú široký arzenál kvalitných objektívov, ktoré pokryjú všetky typy fotografovania. Objektívy od iných výrobcov, ako sú Tamron alebo Sigma, bývajú lacnejšie a tým originálnym sa veľakrát vyrovnajú. Pokiaľ s fotením ešte len začínate, alternatívne objektívy sú skvelou cestou, ako si rozšíriť obzory vo svete fotografie, bez toho aby ste zruinovali svoju peňaženku.

Ak hľadáte ideálny objektív, ktorý posunie vaše fotografie o úroveň vyššie, stavte na legendárny 50mm objektív s pevným ohniskom, ktorý nájdete v portfóliu každého výrobcu. Perfektne zachytí reportáže, momentky, architektúru i portréty. S pomocou medzikrúžkov s ním navyše možno fotiť ako makro, tak i detailné produktové fotografie.

Canon EF 50mm f/1,8 STM
Canon EF 50mm f / 1,8 STM s pevným ohniskom je cenovo dostupný
a kvalitný objektív, na ktorý nedajú dopustiť ani profesionáli

Typy objektívov

Objektívy sa delia do dvoch základných skupín: na objektívy s pevným ohniskom a takzvané zoomy.

Objektívy s pevným ohniskom

Objektívy s pevným ohniskom sú vďaka jednoduchej konštrukcii kvalitnejšie a väčšinou disponujú lepšou svetelnosťou než zoom objektívy. Oproti zoom objektívom sú však menej pohotové a pomalšie ostrie.

Zoom objektívy

Zoom objektívy čiže objektívy s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou zvládnu nahradiť hneď niekoľko pevných objektívov naraz. Nemusíte ich preto mať toľko. Počítajte však s vyššou cenou.


Sigma 18-35/1.8 DC HSM ART
Vynikajúca optická kvalita, rýchle ostrenie
aj premenlivý zoom. To je Sigma 18-35/1.8 DC HSM ART

Základné objektívy podľa ohniskovej vzdialenosti

Podľa ohniskovej vzdialenosti, uhla záberu a tiež účelu fotografovania sa objektívy delia na niekoľko základných typov:

 • Rybie oko (> 15 mm): extrémne širokouhlý objektív s charakteristickou deformáciou perspektívy. Využíva sa na fotenie krajiny, interiéru, ale aj panorám.
 • Super širokouhlý (cca 14-24 mm): je vhodný pre fotografovanie krajiny, architektúry či interiérov.
 • Základný zoom čiže stredné ohniská (30-100 mm): Je charakteristický prirodzeným zobrazením a často sa využíva ako portrétny objektív.
 • Normálny objektív (50 mm): zodpovedá zornému uhlu ľudského oka a je štandardom, ktorý je vhodný na fotenie čohokoľvek. Pre svoju vysokú svetelnosť a skvelý výkon v pomere cena / výkon sa stal obľúbeným.
 • Teleobjektív (100–300 mm): hodí sa pre reportážnu, krajinnú i portrétnu fotografiu.
 • Super teleobjektiv (> 300 mm): vyhovuje pre športovú či krajinársku fotografiu
Pôsobivé fotky krajiny získate s objektívmi s pevným ohniskom.
Pôsobivé fotky krajiny získate s objektívmi s pevným ohniskom. Majú dokonalú kresbu, ostrosť aj minimum optických chýb

Rozhodujúce parametre pre výber objektívu

Objektív má zásadný vplyv na výslednú kvalitu fotografie. Kvalita skiel ovplyvňuje kresbu, farby i ostrosť obrazov. K tomu, aby ste vybrali ten správny, je potrebné sa najskôr zorientovať v základných parametroch.

Sveteľnosť objektívu

Svetelnosť je kľúčovým parametrom objektívu, ktorý pri výbere hrá rolu. Popisuje schopnosť objektívu prepúšťať svetlo - má teda zásadný vplyv na to, za akých svetelných podmienok môžete fotiť. Značí sa písmenom f a číselným údajom, napríklad f/1,8, f/5,6 a podobne. Čím nižšie číslo, tým viac svetla objektív prepustí a tým kratší čas je potreba k správnej expozícii snímky.

V zoom objektíve je svetelnosť značená v rozsahu pre široké a dlhé ohnisko (napr. F/3,5-5,6). Najkvalitnejšie zoom objektívy začínajú na svetelnosti f/2,8. Tie pevné vďaka svojej jednoduchej konštrukcii disponujú aj svetelnosťou f/1,4.

Ohnisková vzdialenosť objektívu

Ohnisková vzdialenosť je ďalším zo základných parametrov. Udáva sa v mm a označuje uhol záberu objektívu. Čím menšia je ohnisková vzdialenosť, tým väčší je uhol záberu objektívu.

 • 8 až 35 mm sú širokouhlé objektívy.
 • 35 až 100 mm sú objektívy so strednými ohniskami.
 • 100 mm a viac majú teleobjektívy.
Stabilizátor obrazu

So skratkou IS, VR alebo OS sa dnes na objektíve môžete stretnúť čoraz častejšie. Stabilizátor obrazu výrazne znižuje riziko rozmazania fotiek vplyvom chvenia rúk a zároveň vám umožní fotografovanie bez statívu aj za použitia dlhších expozičných časov.

Veľkosť snímača

Výber objektívu závisí aj od veľkosti snímača tela zrkadlovky. Môže byť označený buď full frame, alebo APS-C. Full frame objektívy padnú na oba typy snímačov, tie so značením APS-C takto kompatibilné nie sú.

Pomer zväčšenia

Niektoré objektívy mávajú ešte jeden údaj, a síce pomer zväčšenia. Tento parameter vám prezradí, v akej veľkosti bude fotografovaný objekt prenesený na fotografiu. Makro objektívy disponujú pomerom zväčšenia 1:1. Bežné objektívy mávajú 1:2 až 1:5.


Cena a konštrukcia objektívu

Objektívy sa líšia aj materiálmi, z ktorých sú vyrobené, odolnosťou a hmotnosťou. Investícia do kvalitného objektívu sa vám ale vyplatí v každom ohľade - či už ste amatér alebo profesionál. Na rozdiel od tela zrkadlovky, ktoré vďaka novým technológiám starne, vám totiž objektív vydržia trebárs aj 15 rokov.

 • Pre bežného užívateľa
  Objektív je vyrobený prevažne z umelých hmôt a nie je odolný voči nárazom, prachu ani vode. Veľkou výhodou sú malé rozmery, nízka hmotnosť aj cena. Často ale majú nižšiu svetelnosť. Ich cena sa pohybuje v rozmedzí od 70 eur do 400 eur.
 • Pre náročných amatérov/poloprofesionálov
  Objektív má odolnejšiu konštrukciu, väčšinou s kovovým bajonetom. Spravidla disponuje lepšou svetelnosťou aj optickou kvalitou. Štandardom býva vnútorné ostrenie, čo uľahčuje používanie filtrov alebo optického stabilizátora. Ich cena sa pohybuje od 450 do 800 eur
 • .
 • Pre profesionálne využitie
  Objektívy pre profesionálov sú odolné proti nárazom, prachu i stekajúcej vode. Samozrejmosťou sú najkvalitnejšie optické sklá a nízka svetelnosť. Počítajte však s vyššou hmotnosťou i cenou, ktorá sa pohybuje v rádoch stoviek až tisícov eur.