Ako vybrať bežky

Čo môže byť v zime lepšie a zdravšie ako vyraziť na bežkách do zasnežených hôr? Že bežky nemáte? Žiadny problém, poradíme vám, ako si vybrať tie správne.

Pri výbere bežeckých lyží je potrebné si rozmyslieť, k čomu budete lyže používať. Potrebujete športové alebo rekreačné lyže? Budete lyže používať prevažne na upravených tratiach alebo vo voľnom teréne? Beháte klasiku alebo radšej korčuľujete?

Väčšina popredných výrobcov rozlišuje zhruba sedem až osem základných kategórií lyží – závodné, športové, rekreačné, fitness, juniorské, dámske a back country. Konkrétne názvy kategórií sa pritom pri rôznych výrobcoch môžu trochu líšiť. Pozrite sa, ktoré sú pre vás tie pravé.

Športové lyže

Športové lyže poslúžia lyžiarom, ktorí majú radi dobrý sklz a kvalitné jazdné vlastnosti. Dajú sa na nich s úspechom absolvovať aj závody nižších kategórií.

Lyže rekreačné a fitness

Lyže rekreačné sú určené pre pohodovejšiu jazdu na stabilnej, odolnej, avšak ťažšej lyži. Fitness lyže sa objavili na trhu pred zhruba piatimi rokmi a sú určené pre ľudí, ktorí sa radi odlišujú, ktorí majú radi pohyb v rôznych formách a nechcú sa výkonnostne porovnávať – pre športovcov, ktorí v zime na určitú dobu opúšťajú fitness centrá a presúvajú sa do zimných stredísk.

Ako vybrať bežky

Juniorské lyže

Juniorské lyže sa vyrábajú pre mladších lyžiarov a v niektorých prípadoch sa dajú odporučiť aj pre subtílnejšie ženy. Špeciálnu kategóriu predstavujú lyže dámske. Táto kategória sa technologicky prelína s lyžami športovými, rekreačnými aj fitness, ale je svojou tvrdosťou aj designom prispôsobená ženám.

Back country lyže

Kategória back country sa niekedy ešte delí na lyže telemarkové. V oboch prípadoch ide o vysoko odolné lyže robustnej stavby, širšie, s oceľovými hranami, určené do voľného terénu zasnežených plání a kopcov.

Lyže v rôznych kategóriách je možné ďalej rozdeliť pre korčuľovanie, klasický spôsob behu, kombi alebo lyže so šupinami. Podľa toho je potrebné voliť aj optimálnu dĺžku lyže, od ktorej sa následne odvíja jedna z podstatných vlastností lyží, a to jej „vodivosť” – schopnosť udržať priamy smer. Čím je lyža dlhšia, tým je vodivosť lepšia. Naopak klesá ovládateľnosť lyží a rastie ich hmotnosť.

Čo sú šupinové lyže?

Všetci poprední výrobcovia majú šupinové lyže v ponuke, spravidla v kategórii fitness. Skĺznice týchto lyží majú vyfrézované alebo vylisované výstupky v tvare „šupín”, odtiaľ obecne rozšírený názov. Šupiny sa pri odraze zarežú do snehu a zabránia prekĺznutiu. Najlepší výkon takej lyže je za premenlivých snehových podmienok pri teplote okolo nuly. Nevýhodou lyží je zvýšená hlučnosť, horší sklz, nepoužiteľnosť na príliš mäkkom povrchu (čerstvý prašan) a na príliš tvrdom snehu (firn, ľad). Nezabúdajte, že „šupiny” by sa nikdy nemali mazať tradičným voskom!

Ako vybrať bežky

Správna dĺžka a šírka

Obecné pravidlá, ktoré vychádzajú z odporučení výrobcov, hovoria, že lyže pre korčuľovanie kupujeme približne v dĺžke zodpovedajúcej výške postavy až plus 10 cm nad ňu. Pozor na to, že dĺžka, ktorá je vyznačená na lyži, označuje dĺžku skĺznice a faktická dĺžka lyže, ktorá sa postaví vedľa lyžiara, je o 3-4 cm menšia. Lyže na klasiku je možné odporučiť o 20 až 30 cm dlhšie, než je výška postavy. Obdobne je to aj pri lyžiach so šupinami.

Dĺžkový interval medzi korčuliarskou a klasickou lyžou je vyhradený veľmi populárnej kategórii lyží kombi (niekedy označovanou ako univerzál). Tu je dobré sa zamyslieť, či bude lyžiar viac korčuľovať a len občas sa prejde klasickým spôsobom alebo naopak. Podľa toho bude optimálna dĺžka lyže kombi buď kratšia, t.j. 10-15 cm nad výšku postavy alebo dlhšia, t.j. 15-25 cm nad výšku postavy. Lyže v kategórii fitness sú odporúčané vždy o 5-10 cm kratšie než klasické lyže pre rovnakého lyžiara.

Na klasických aj univerzálnych lyžiach vám v obchode odmerajú dĺžku mazacej zóny. Optimálna dĺžka mazacej zóny je 60-70 cm pre tuhé vosky a 50-60 cm pre tekuté stúpajúce vosky pri dĺžke lyží cca 200 cm.

Čo sa týka šírky lyží, pre rekreačné lyžovanie, kedy lyžujete často mimo pevnú stopu, je výhodné zvoliť lyže so šírkou 47 mm alebo širšie. Športové a závodné lyže majú tento rozmer najčastejšie 45 mm a menej.

Náš tip: Pozrite sa na ponuku bežeckých lyží na MALL.SK.