Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Trápia vás mravce v skleníku? Poradíme vám, ako na nich!

Mravce sú zo svojej podstaty užitočný hmyz - sú výkonnými zberačmi, lovcami i staviteľmi. Dokážu uloviť veľké množstvo škodcov a obohacujú a prevzdušňujú chudobné lesné pôdy. Ich domovy, teda mraveniská, predstavujú jednu z najdokonalejšie organizovaných pospolitostí. Pokiaľ sa nám však mravce nasťahujú do skleníka, nadšenie z ich aktivít opadá a hľadáme cesty, ako sa ich zbaviť. Pokiaľ aj vy bojujete vo svojom skleníku s týmito nevítanými osadníkmi, poradíme vám, ako na nich.

Mravce sami o sebe nie sú až tak veľkými škodcami – pokiaľ ich je ale veľké množstvo, môžu škodiť podrývaním koreňov rastlín a vynášaním pôdy na povrch. Ešte väčšie nebezpečenstvo však predstavuje ich „kamarátstvo“ s ostatným hmyzom, a to predovšetkým ich symbióza s voškami. Mravce si cenia vošiek pre ich sladkú látku, takzvanú medovicu, ktorá pre nich predstavuje bohatý zdroj energie, a tak si vošky chránia, starajú sa o ne a prenášajú ich na miesta, kde budú mať dostatok potravy – a takým miestom sa práve môžu stať rastliny vo vašom skleníku.

Trápí vás mravenci ve skleníku? Poradíme vám, jak na ně!
Trápia vás mravce v skleníku? Poradíme vám, ako na nich

Skleník – ideálne prostredie

Mravce vyhľadávajú teplé a vlhké prostredie, preto je pre nich pobyt v skleníku úplne ideálny. Majú tu navyše dostatočné množstvo potravy v podobe olejnatých semien alebo nektáru z rozkvitnutých rastlín, a preto si tu radi budujú premyslený systém chodieb, do ktorého ukladajú potravu a kladú vajíčka – z tých sa liahnu larvy, ktoré sa zakuklia, a z kukly sa potom vyliahne dospelý mravec. V ideálnom prostredí, ktorým skleník je, sa rozmnožovanie mravcom nadmieru darí, a tak sa postupne dočkáte mravčej invázie.

Buďte rýchlejší ako mravce

Aj v prípade mravcov platí, že kto je pripravený, nie je prekvapený. Mravce sa do vášho skleníka začnú sťahovať zo záhrady – preto pokiaľ v blízkosti skleníka objavíte mravenisko, zakročte skôr, než bude neskoro. Mravce nemajú radi vôňu kávy, a tak obsypte skleník kávovou usadeninou. Rovnako sa im nepáči aróma jedlej sódy, soli, korenia alebo pivovarských kvasníc. Je ale treba myslieť na to, že vôňa týchto látok čoskoro vyprchá, preto ich budete musieť často obmieňať.

Svoj skleník môžete chrániť aj tým, že okolo neho vysádzate bylinky, ktoré mravce nemajú radi, a cez ktoré do skleníka nepreniknú. Patrí medzi ne napríklad levanduľa, mäta, rozmarín, tymián, bazalka, cesnak, cibuľa či oregano.

Prírodný zásah v skleníku

Pokiaľ mravce boli predsa len rýchlejšie a už sa vám do skleníka nasťahovali, je potrebné sa ich zbaviť čo najrýchlejšie. Hoci to možno zatiaľ nevyzerá, že by nejako závažne škodili rastlinám, skôr či neskôr začnú ničiť korienky sadeníc a tiež môžu začať nosiť do skleníka vošky. Než však siahnete po chemických prípravkoch proti hmyzu, skúste prírodnú alternatívu, ktorá je šetrnejšia aj k pestovaným rastlinám. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako sa zbaviť mravcov v skleníku prírodnou cestou..

Kávová usadenina

ako sme už spomenuli vyššie, mravce nemajú radi vôňu kávy. Usadeninu teda môžete použiť nielen okolo skleníka, ale aj priamo v ňom. Navyše vám poslúži ako prírodné hnojivo. Stačí ním posypať zeminu okolo rastlín.

Zelerové plátky

ďalšia odpudzujúca aróma predstavuje pre mravce zeler. Nakrájajte ho na tenké plátky, posypte soľou a prípadne škoricou a rozmiestnite okolo miest, kde sa mravce vyskytujú.

Klinčeky, škorica, majorán, korenie, pálivá paprika

to sú ďalšie vône, ktoré mravcom nerobia dobre. Stačí toto korenie rozomlieť a nasypať do mravčích chodníkov.

Sóda s cukrom

ďalšou prírodnou cestou, ako sa zbaviť mravcov bez chémie, je kombinácia jedlej sódy a cukru. Mravce sa síce jedlej sóde inštinktívne vyhýbajú, ale kombinácia s cukrom ich zmätie a akonáhle ju požijú, tak ich sóda zahubí. Touto zmesou môžete posypať mravčie cestičky alebo ju nasypať po okrajoch záhonov.

Proso

menej známym, dodnes neobjasneným, ale napriek tomu účinným spôsobom pri boji s mravcami je obsypanie záhonov prosom. To mravcom možno zapácha, alebo upcháva po napučaní ich cestičky, každopádne ich účinne likviduje.

Kôra citrusov

citrusy obsahujú vo svojej kôre limonén, látku, ktorá dráždi dýchací aparát mravcov a vedie k ich zaduseniu. Stačí, keď olúpanú kôru rozmiestnite po záhonoch alebo v bezprostrednej blízkosti mraveniska.

Droždie s medom

táto kombinácia je pre mravce obzvlášť lákavá a radi si ju začnú nosiť do mraveniska. Akonáhle sa však napijú vody, kvasnice v nich napučia a zahubia ich.

Trápia vás mravce v skleníku? Poradíme vám, ako na nich
TIP! Účinným spôsobom, ako sa zbaviť mravcov v skleníku, je výplach vodou. Stačí pravidelne prelievať mraveniská a cestičky, dajte však pozor, aby ste si nevyplavili rastliny. Voda musí byť vždy studená – vriacou vodou by ste spálili zeleň!

Prírodné postreky

Na mravce môžete použiť aj zbraň v podobe postrekov. Výroba prírodného repelentu proti mravcom nie je nijako zložitá, vystačíte si so surovinami, ktoré máte bežne doma. Jedným z účinných postrekov je kombinácia obyčajného 8 % octu s vodou v pomere 1:1, ktorý nalejete do rozprašovača a postriekate ním mravčie cestičky. Využiť môžete aj jarovú vodu. Zmiešajte v rozprašovači jednu čajovú lyžičku prípravku na riad (ideálne ekologického) a litra vody. Túto zmes potom nastriekajte nielen na cestičky, ale aj samotné rastliny.

Prírodný repelent na mravce si vyrobíte aj z esenciálnych olejov. Zmiešajte pol decilitra vody s pol decilitrom vodky alebo iného čistého alkoholu (alkohol podporuje rozpúšťanie olejov vo vode) a pridajte 30 kvapiek esenciálnych olejov. Ideálny je tea tree, mätový, klinčekový, pomarančový olej či olej z cédrového dreva. Tieto oleje môžete aj rôzne nakombinovať. Po vytvorení repelentu s ním nastriekajte okraje záhonov a miesta, ktorými sa mravce môžu dostávať do skleníka.

Trápia vás mravce v skleníku? Poradíme vám, ako na nich

Mravčie bufety a ďalšie prostriedky

Ak sa vám nepodarí zničiť mravce prírodnou cestou, prichádzajú na rad ďalšie možnosti. Veľmi obľúbenou a pomerne dobre účinnou metódou likvidácie mravcov je takzvaný mravčí bufet. Ide o návnadovú dózu, ktorá obsahuje prírodný insekticíd. Ten je pre mravce veľmi lákavý, takže si ho nanosí do mraveniska, kde ním kŕmia robotníčka, larvy aj kráľovnú, a postupne tak počas niekoľkých dní vyhubí celé mravenisko. Výhodou je, že bufety sú pomerne bezpečné a môžete ich umiestniť kdekoľvek, ideálne však v blízkosti mraveniska alebo hlavných cestičiek.

Veľmi účinné sú aj prípravky vo forme granúl, ktoré fungujú podobne ako mravčie bufety. Mravce si nanosia granulovaný prípravok do hniezda, kde sa ním kŕmi celá kolónia. Granule sypte priamo do hniezda alebo na cestičky.

TIP! Pokiaľ máte v skleníku zavedenú elektrinu, môžete použiť aj lapače hmyzu, resp. ultrazvukové odpudzovače škodcov. Tie spôsobujú jemné vibrácie zeme a mravce vyháňajú.
Trápia vás mravce v skleníku? Poradíme vám, ako na nich

Chemická záchrana

Ak neuspejete so žiadnou z prírodných ciest, nezostáva nič iné, než siahnuť po chemických prípravkoch na likvidáciu mravcov. Existuje celý rad najrôznejších prípravkov, či už vo forme gélov, práškov alebo sprejov. Tie sa aplikujú buď priamo do mraveniska, mravčích cestičiek alebo na rastliny. Vždy je treba postupovať presne podľa návodu výrobcu a zároveň byť obozretní, aby ste nepoškodili rastliny. Veľmi opatrní buďte aj vtedy, ak máte domáce zvieratá alebo malé deti.



RADA NA ZÁVER

Pre maximálnu prevenciu proti mravcom je ideálny skleník pred začiatkom sezóny povápniť. Použite hasené vápno, ktoré nasypte na zeminu v skleníku a nechajte reagovať s pôdnou vlhkosťou. Tento proces je ale potrebné vykonať minimálne dva až tri týždne pred prvým siatím alebo výsadbou rastlín, inak by došlo k ich spáleniu. Vápno môžete aplikovať aj v priestore okolo skleníka.
Prajeme vám, nech je váš boj s mravcami úspešný a pestovanie v skleníku vám prináša len radosť.