10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Halloween sa blíži! Ako vydlabať tekvicu?

Halloween je s jeseňou neodmysliteľne spätý – hoci tento sviatok oslavuje úspech predovšetkým v Amerike, aj u nás je halloweenska výzdoba veľmi populárna – svietiace strašiaky z tekvice milujú deti i dospelí, pretože doma aj na záhrade vykúzlia v jesenných dňoch jedinečnú, tajuplnú atmosféru. Využite úrodu okrasných tekvíc a pustite sa do výroby halloweenskych strašidiel – nemusíte sa báť, túto prácu zvládne naozaj každý! Navyše vás procesom výroby prevedieme krok za krokom a prezradíme praktické tipy, vďaka ktorým bude váš výtvor úplne dokonalý!

Halloween se blíží! Jak vydlabat dýni?

Kedy sa oslavuje Halloween?

Halloween sa každoročne oslavuje 31. októbra – v predvečer sviatku Všetkých svätých. Jeho tradícia patrí až do obdobia pred naším letopočtom. Založili ho Kelti, ktorí tento deň vnímali ako pomedzie medzi živými a mŕtvymi bytosťami. Na túto príležitosť vyrábali malé oltáre, ktorých súčasťou boli práve vyrezávané tekvice. Táto tradícia sa úspešne zachovala až do dnešných dní – udržuje sa predovšetkým v Amerike, ale aj v ďalších anglosaských krajinách, ako je napríklad Írsko alebo Veľká Británia.

Ako vydlabať tekvicu na Halloween krok za krokom? Inšpirujte sa naším návodom!

Chcete si vydlabať tekvicu na uctenie Halloweenu, túžite po štýlovej jesennej dekorácii, alebo chcete zabaviť deti počas pochmúrnych dní a neviete, ako na jej výrobu? Od toho je tu náš prehľadný návod, ktorý vás krok za krokom prevedie celým procesom od začiatku až do konca.

→ Čo budete na výrobu halloweenskej tekvice potrebovať?

Pripravte si vhodnú tekvicu a zapojte do tvorenia deti

Tekvicu vhodnú na tvorbu halloweenskej dekorácie si môžete s predstihom jednoducho vypestovať na záhrade. Okrasné aj jedlé tekvice sú veľmi nenáročné na pestovanie, často ich na jar stačí zasiať do záhona alebo kompostu, občas zaliať, a o viac sa nemusíte starať. Na jeseň zožnete bohatú úrodu rozmanitých tekvíc, ideálnych na výrobu rozličných strašidiel.

Pokiaľ však nemáte možnosť alebo čas si tekvicu vypestovať, bez problému ju zakúpite v obchode alebo záhradníctve. Vyberajte dostatočne veľké kusy s pevnou krustou a vyhnite sa takým, ktoré na sebe majú zmäknuté miesta (rýchlo by sa pokazili).

Ak máte doma deti, určite ich k tvoreniu prizvite, uvidíte, že budú nadšené, a navyše sa vlastnoručne vytvoreného strašiaka nebudú báť ani v noci!

Vydlabajte vnútro tekvice pomocou lyžice alebo mixéra

Vybranú tekvicu si postavte na stôl (odporúčame ju podložiť starými novinami, alebo – v prípade pekného počasia – pracovať radšej na terase či záhrade) a nakreslite si pomocou fixky v hornej časti tekvice kruh okolo stopky (jeho priemer sa odvíja od veľkosti plodu). Vezmite ostrý nôž a kruh po línii vyrežte (ideálne zošikma, bude neskôr lepšie držať). Odkrojok nevyhadzujte, neskôr poslúži ako poklop.

Potom cez otvor vydlabajte pomocou obyčajnej polievkovej lyžice semená a dužinu tak, aby z tekvice zostal iba skelet. Pokiaľ si chcete prácu uľahčiť a predovšetkým urýchliť, vezmite si na pomoc mixér so šľahacími metlami. Ten vložte do vyrezaného otvoru zbaveného semien, a dužinu opatrne rozmixujte. Nakoniec ju pomocou lyžice jednoducho vyberte.

Predkreslite a vyrežte motív na vonkajšiu stranu tekvice

Na povrch vydlabanej tekvice nakreslite motív – inšpiráciou vám môže byť vlastná alebo detská fantázia aj obrázky či šablóny z internetu. Vezmite ostrý špicatý nôž, a opatrne predkreslené línie vyrežte tak, aby vznikli otvory cez stenu tekvice. Dávajte pritom pozor, aby vám nôž na tvrdej šupke nezišiel a nezranili ste sa.

TIP! Na vyrezávanie používajte útle, ideálne vykosťovacie nože, s ktorými je práca presnejšia.

Ak si na tvorbu strašidelnej tváre netrúfate, vezmite si na pomoc vykrajovače na pečivo – využiť môžete jednoduché tvary v podobe kruhu, trojuholníka alebo štvorca, zaujímavo ale vyzerajú aj zvieratká alebo postavičky – netopiere a čarodejnice. Priložte ich k stene tekvice, a pomocou kladiva jemne natĺkajte formičku tak, až sa dostanete na druhú stranu a vznikne otvor.

Nezabudnite na svetielka

Do vyrezanej tekvice vložte sviečku - použiť môžete jednoduché čajové sviečky alebo cintorínske sviece v pohári. Pokiaľ máte obavy z otvoreného ohňa, siahnite po svetelných reťaziach s LED žiarovkami na baterky. Nakoniec tekvicu uzavrite poklopom so stopkou.

Inštalovať ju môžete do interiéru aj na záhradu. Veľmi dobre vyzerá zátišie, kde sa mihotá svetielko hneď v niekoľkých tekviciach s rôznymi výrazmi tváre. V podvečer zapáľte sviečku a nechajte seba aj deti pohltiť tajuplnou jesennou atmosférou!

Vyskúšajte ďalšie triky pri výrobe halloweenskej tekvice!

  • Aby dlhšie vydržala vo forme, potrite vyrezané časti vazelínou a postriekajte ju sprejom proti plesni.
  • Motív je možné na tekvicu preniesť pomocou papierovej šablóny a vidličky – tou prepicháte šablónu v oblasti vyznačených línií a prenesiete ich tak na tekvicu. Podľa vyznačených bodiek potom vyrezávate.
  • Ak malé deti nemajú dostatok sily na vyrezanie tekvice, nechajte ich, nech ju pokreslia.
  • V prípade, že používate jedlú tekvicu, dužinu nevyhadzujte, ale spracujte – výborná je napríklad tekvicová polievka alebo tekvicový koláč. Semienka môžete opražiť na masle.
  • Tekvicu môžete dozdobiť textilnými doplnkami napríklad v podobe čarodejníckeho klobúka alebo netopiera, ktoré jednoducho ušijete z filcu!
TIP NA ZÁVER: V Amerike sú tradíciou strašidelné halloweenske kostýmy, ktoré si predovšetkým deti vo sviatočný večer obliekajú a chodia koledovať. Pokiaľ máte v susedstve alebo medzi priateľmi ďalších malých koledníkov, môžete usporiadať jedinečnú strašidelnú noc aj u nás!

Mohlo by vás zaujímať:

Vyskúšajte originálne tipy na halloweenske dekorácie

Halloweenske dekorácie milujú nielen deti, ale aj rad dospelých! Vyzdobte aj vy svoj dom alebo záhradu na oslavu Halloweenu, originálnou... celý článok